Stalta stāja ir cilvēka veselības spogulis

Statistikas dati liecina, ka apmēram 20 procentiem bērnu ir pareiza stāja. Apmēram tikpat bērniem ir būtiskas novirzes no normas, tātad nepieciešama ārstēšana, pārējiem vajadzīga stājas korekcija.

Statistikas dati liecina, ka apmēram 20 procentiem bērnu ir pareiza stāja. Apmēram tikpat bērniem ir būtiskas novirzes no normas, tātad nepieciešama ārstēšana, pārējiem vajadzīga stājas korekcija. Lai gan bērnu skaits samazinās, mazāk nekļūst to, kam nepieciešama stājas korekcija.
Alūksnes rajona Izglītības pārvaldes Skolu psiholoģiskās palīdzības centra speciālā pedagoģe Līga Tomsone vada ārstnieciskās un koriģējošās vingrošanas nodarbības bērniem ar ārstu un skolu medicīnas darbinieku nosūtījumu.
"Protams, katrā vecumā ir pieļaujamas novirzes no normas. Mazajiem var būt plakanā pēda, izgāzts vēders, bet pusaudža vecumā tā nevajadzētu būt. Diemžēl vērojama tendence, ka palielinās bērnu skaits, kam ir nepareiza stāja. Speciālists to uzreiz pamana. Nav pētīti cēloņi, bet iespējams, ka izmaiņas rada neveselīga pārtika. Kā izskaidrot, ka jau skolas vecumā meitenēm ir celulīts?" spriež L.Tomsone.
Jāvingro pie spoguļa
Viņa individuāli strādā ar "smagākajiem" bērniem. Vairākiem ir skoliozes (S vai C burta veidā izliekta mugura) iezīmes. Šai slimībai ir tendence progresēt, bet ar ārstniecisko vingrošanu var apturēt tās attīstību. Muskuļiem ir jābūt tik stipriem, lai noturētu mugurkaulu taisni. Speciāliste uzsver, ka nav nozīmes izpildīt vingrinājumus kaut kā. Ārstnieciskās vingrošanas pamatā ir lēna, pakāpeniska, bet precīza darbība.
Katru darbdienas pēcpusdienu iespējams strādāt vidēji ar 20 bērniem. Desmit nodarbībās iemāca pareizi izpildīt vingrinājumus, pēc tam tie būtu jāpilda mājās patstāvīgi. Pieredze liecina, ka bērni "aizmirst" vingrot, tāpēc būtisks ir vecāku atbalsts un prasības.
"Ieteicams, lai brāļi un māsas, arī vecāki vingrotu kopā, jo vienam rūpēties par stājas korekciju neliekas interesanti," atzīst L.Tomsone. Vajadzētu vingrot spoguļa priekšā, jo tā iespējams kontrolēt stāju, roku un kāju stāvokli. Reti pietiek ar desmit nodarbībām, parasti uz tām nāk visu mācību gadu, dienu no dienas.
Basketbols attīsta vienpusīgi
Parasti bērni nesūdzas par muguras vai locītavu sāpēm. Viņu organisms spēj piemēroties, ja viena kāja par otru ir garāka, iespējams, citi to pat nepamana. Savukārt, kļūstot pieaugušiem, var rasties problēmas. Jebkura sporta veida treneri, strādājot ar bērniem, pievērš uzmanību vispusīgai attīstībai.
"Basketbols ir asimetrisks sporta veids, jo bumbu driblē un met grozā ar vienu roku. Ja tikpat lielu uzmanību nepievērš otras puses muskuļu attīstībai, tad mugurkauls izliecas un viens plecs ir augstāks par otru," norāda L.Tomsone.
Savukārt džudistiem veidojas spēcīgi krūšu muskuļi, turpretim muguras muskuļi mazāk tiek nodarbināti, tāpēc tiem vajadzīgi papildu vingrinājumi. Tomēr sporta nodarbības vienmēr ir labākas nekā fizisku aktivitāšu trūkums. Deju mēģinājumi ir līdzvērtīgi sporta nodarbībām. Dažs mazkustīgs cilvēks var visu mūžu nodzīvot ar līku muguru, bet citam, iespējams, 30 un 40 gadu vecumā radīsies veselības problēmas.
"Ja ir veselības traucējumi, tie ietekmē visu organismu. Svarīgi, cik tas ir spēcīgs un spējīgs pretoties, lai nesaslimtu," uzsver L.Tomsone.
Cēloņi meklējami zīdaiņa attīstībā
Cēloņus jāmeklē ne tikai bērna attīstībā pirmajos dzīves gados, bet jau mātes grūtniecības laikā. Skoliozi var izraisīt mikroskopiski asinsizplūdumi auglī, kā arī dzemdību traumas. Jaunajām māmiņām uzmanīgi vajadzētu sekot zīdaiņa tonusam. Ja bērnam ilgi ir dūrītēs savilktas rokas, vajadzētu konsultēties ar pediatru. Tonusu iespējams mazināt ar prasmīgu masēšanu.
"Bērnam ir svarīgi iziet visus attīstības periodus no dzimšanas līdz gada vecumam. Kad zīdainis sāk celt galvu, veidojas kakla un muguras izliekums. Tad viņš veļas un sāk sēdēt, slienas kājās, bet vissvarīgākā ir rāpošana. Bērnam obligāti ir jārāpo!" ir pārliecināta L.Tomsone.
Pētījumi un pieredze liecina, ka rāpošana ir svarīga stājas veidošanā, jo tajā ir iesaistīti visi muskuļi. Gadās, ka vecāki lepojas - bērns slienas kājās un negrib rāpot. Acīmredzot tā notiek tāpēc, ka bērnu ieliek sētiņā vai gultiņā, kur viņš var pieķerties un slieties kājās, bet vajadzētu ļaut darboties uz paklāja vai pat palīdzēt sākt rāpot.
Nevar vainot smagu skolas somu
"Ja bērns ir vesels zīdaiņa un pirmsskolas vecumā, tad smaga skolas soma vai nepareiza sēdēšana neradīs nepareizu stāju. Diemžēl veselu bērnu ir maz, bet nevar braukt no viena grāvja otrā, proti, cerēt, ka, nesot vieglas somas, ar stāju viss būs kārtībā. Soma nav vienīgais iemesls, kas bojā stāju," atzīst L.Tomsone.
Viņa norāda, ka nemainīga poza ilgstošā periodā var vairāk ietekmēt. Skolas soli parasti ir piemēroti augumam. Kā un kur pusaudži sēž mājās? Nereti puiši domā, ka sevi apliecināt un pievērst uzmanību var ar smagnēju gaitu. Viņi slāj, sakumpušu muguru un velkot kājas. Ja diendienā tā iet, izveidojas ne tikai apaļa mugura. "Pusaudžiem kauli aug ātrāk nekā muskuļi. Tāpēc viņiem parasti ir neveiklas kustības, tas ir jāņem vērā," akcentē Līga.
Katram muskulim ir noteikts darbs
Viņa vispirms iepazīstas ar bērniem, kurus medicīnas darbinieki nosūta uz ārstnieciskās un koriģējošās vingrošanas nodarbībām. Vēlams, lai pirmajā reizē nebūtu līdzi vecāku. Viņi parasti atgādina, lai stāv taisni, bet stāja ir brīva, nepiespiesta poza, tāda, kādu ieņem ikdienā. Tikai tad iespējams secināt, kādi stājas defekti ir un kā tos novērst. Vingrojumus sāk guļus, jo tad mugurkauls ir atbrīvots un ieņem pareizu stāvokli.
"Izpildot vingrinājumus guļus, muskuļi "pierod" būt pareizā stāvoklī. Tad pakāpeniski maina pozas - rāpus, sēdus un stāvus. Pie vertikālas plaknes viegli var pārbaudīt stājas pareizību. Sākumā tāds stāvoklis rada sasprindzinājumu," skaidro L.Tomsone.
Raksturīgi, ka vāji ir dibena un vēdera muskuļi. Tiem parasti nepievērš uzmanību, tāpēc bieži dibena muskuļu vietā "strādā" muguras muskuļi. Vajadzētu panākt, lai katrs ķermeņa muskulis pilda savas funkcijas.
"Kad pēc gada bērna stāja ir uzlabojusies, ir gandarījums. Grūti salīdzināt, ko spēj izdarīt nopietns darbs ar sevi. Liekas, ka tie ir divi dažādi bērni," atzīst L.Tomsone. Specializētās skolās ārstnieciskā vingrošana ir mācību stunda, nodarbības ir divas reizes dienā. Iespējams, ka nākotnē tādas būs katrā skolā. Tās ir vajadzīgas, bet pagaidām trūkst finansējuma un atbilstošu speciālistu.
***
Fakti
- Statistikas dati liecina, ka 80 procentiem bērnu ir vajadzīga stājas korekcija. To skaits palielinās, bet cēloņi nav pētīti.
- Saslimšanu ar skoliozi (S vai C burta veidā izliekts mugurkauls) var izraisīt mikroskopiski asinsizplūdumi auglī grūtniecības laikā.
- Zīdainim ir svarīgi iziet visas attīstības pakāpes līdz gada vecumam. Viņam noteikti ir jārāpo!
- Stāja ir brīva, nepiespiesta poza, nevis saspringta ķermeņa iztaisnošana.
- Ja bērns ir vesels zīdaiņa un pirmsskolas vecumā, tad smaga skolas soma nevar radīt nepareizu stāju.
- Alūksnes Skolu psiholoģiskās palīdzības centrā katru dienu uz ārstnieciskās un koriģējošās vingrošanas nodarbībām ierodas apmēram 20 bērni. Viņiem vingrojumi ir jāpilda arī mājās spoguļa priekšā, lai kontrolētu stāju, roku un kāju stāvokli.
- Treniņos pievēršama uzmanība ne tikai sekmēm kādā sporta veidā, bet vispusīgai fiziskai attīstībai. Deju mēģinājumi ir līdzvērtīgi sporta aktivitātēm.

Citu datumu laikraksti

  • Bērniem un jauniešiem rīko estrādes konkursu

    Kultūras portāls SVLV (www.sv.lv) sadarbībā ar Ozolnieku tautas namu un Ozolnieku novada domi 14.maijā organizēs trešo bērnu un jauniešu estrādes...

  • Pašvaldībā ir jauna sekretāre

    No šodienas, 12.aprīļa, Zeltiņu pagasta padomē sekretāres pienākumus veiks Anita Gasperte.No šodienas, 12.aprīļa, Zeltiņu pagasta padomē sekretāres...

  • Aizdegas ventilācijas iekārta

    10.aprīlī pulksten 6.03 Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Alūksnes brigāde saņēma izsaukumu uz SIA “Alta S” maizes kombinātu.10.aprīlī...