Starp 50 ainavu dārgumiem

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB) un plānošanas reģioniem ir izveidojusi izstādi “Latvijas ainavu dārgumi vakar, šodien, rīt”. Tā stāsta par 50 Latvijas ainavu dārgumiem, kas, iesaistot sabiedrību, tika atlasīti 2017.gadā. Izstādē ir iekļautas ainavu dārgumu fotogrāfijas valsts jubilejas gadā un vēsturiski fotoattēli no iedzīvotāju, muzeju un LNB krājumiem, tostarp ar Alūksnes un Veclaicenes ainavām.

Vidzemes ainavu dārgumu izstāde
Ainavu dārgumi ir vietas un teritorijas Latvijas laukos, ciemos un pilsētās, ko uzskatām par īpašām reģiona un Latvijas vērtībām, neatkarīgi no to pašreizējā aizsardzības statusa un diženuma. Ainavu dārgumu fotoattēli, kā arī iedzīvotāju iesūtītie atmiņu stāsti un iespaidi par tiem ir saglabāti arī elektroniskajā ainavu dārgumu krātuvē, kas tīmeklī būs pieejama, sākot no oktobra.
Katru Latvijas reģionu izstādē raksturo 10 ainavu dārgumi. Vispirms tie būs aplūkojami reģionālajās izstādēs, kuras papildinās arī diskusijas. Vidzemes plānošanas reģionā izstāde būs muzejā “Jāņa skola” Jaunpiebalgā no 12.septembra līdz 10.oktobrim, bet šī gada 26.oktobrī visu 50 ainavu dārgumu izstāde būs aplūkojama Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Novembrī, decembrī un visa nākamā gada garumā, iepriekš sazinoties ar LNB, izstādi gan atsevišķās daļās, gan kopumā būs iespējams demonstrēt visā Latvijā, to apmeklējums būs bez maksas.

Būs arī Alūksne un Veclaicene
Vidzemes plānošanas reģiona koordinatore Dace Laiva vēsta, ka Vidzemes izstādē būs redzami arī skati no Alūksnes un Veclaicenes.
Alūksne ir visaugstāk esošā Latvijas pilsēta, kas atrodas aptuveni 200 metrus virs jūras līmeņa. Ezermalas jeb Vecā pils ir viena no Alūksnes muižas ēku kompleksa daļām klasicisma stilā. Jaunā pils celta Tjūdoru neogotikas stilā un ir viens no ievērojamākajiem vēlās Tjūdoru neogotikas arhitektūras pieminekļiem Latvijā. Tempļakalns ir valsts aizsargājams kultūras piemineklis, sens latgaļu pilskalns un senpilsētas vieta. Alūksnes ezers ir vienpadsmitais lielākais Latvijā (15,7 km2), un tajā ir četras salas - Cepurīte, Garā, Tīklu un Pilssala.
Veclaicenes ainava vislabāk baudāma no augstāka skatu punkta - Drusku kalna, no kura paveras plaša panorāma uz Igauniju, Hānjas augstieni un Baltijā augstāko kalnu Munameģi. Šeit atrodas vairāk nekā 40 dažāda lieluma un dziļuma ezeri, unikālā Kornetu - Peļļu ezeru virkne. Šī zemledus kušanas ūdeņu veidotā ieleja ir viens no visgarākajiem un izteiksmīgākajiem šāda veida pēdējā leduslaikmeta reljefa formas veidojumiem Latvijā. Opekalna luteriskā baznīca ir visaugstāk virs jūras līmeņa esošā baznīca Latvijā, no kuras torņa baudāma skaista ainava. Ievērības cienīgas ainavas vērojamas arī senajās muižās Romeškalnā, Jaunlaicenē, Ziemeros, kā arī Latvijas - Igaunijas pierobežā.
—Linda Līdaka

Citu datumu laikraksti

 • Kolberģī izskanēs vasaras melodijas

  Kolberģī izskanēs vasaras melodijas

  Dāsna vasara, samtainas naktis pēc tveicīgām dienām. Debesis satumst, un parādās augusta zvaigznes, iespējams, pat zvaigžņu lietus. Nu ir visīstākais...

 • Baltijas ceļa atceres diena

  Alūksnē, Lielā Ezera ielas skvērā, 23.augustā notiks Baltijas ceļa atcerei veltīts pasākums. Ierasts, ka, atceroties šo Latvijas neatkarības...

 • Uz salidojumu aicina Alūksnes bērnudārza audzēkņus

  Alūksniete Zigrīda Sināte aicina uz sirsnīgu satikšanos kādreizējā Alūksnes pilsētas 1.bērnudārza audzēkņus, kuriem viņa ir bijusi audzinātāja laika...