Starptautiskās mācībās gūst sadarbības pieredzi

Alūksnes Mobilo strēlnieku bataljonā ceturtdien noslēdzās vērienīgākās starptautiskās militārās mācības “Rescuer/medcuer 2004”, kas sākās 20.jūlijā vienlaikus visās trīs Baltijas valstīs un Bulgārijā.

Alūksnes Mobilo strēlnieku bataljonā ceturtdien noslēdzās vērienīgākās starptautiskās militārās mācības "Rescuer/medcuer 2004", kas sākās 20.jūlijā vienlaikus visās trīs Baltijas valstīs un Bulgārijā.
Noslēguma pasākumā atklāja atjaunoto Alūksnes sākumskolu, kur ASV un Latvijas strādnieki īstenoja projektu "Cornerstone 2004".
"Kopējās mācības ir izdevušās ne tikai redzamo darbu un uzdevumu izpildē, ir arī iegūta pieredze. Cilvēku dzīvību un drošību var apdraudēt gan teroristu uzbrukumi, gan dabas vai citas stihiskas nelaimes - vilciens noskrien no sliedēm, izplūst dīzeļdegviela... Tas nozīmē, ka ir jābūt gataviem novērst šo nelaimju sekas. Jābūt pilnīgi skaidrai sistēmai, kas un kā vada valstu bruņoto spēku struktūru sadarbību ar valsts un nevalstiskām organizācijām dažādu krīzes situāciju likvidēšanā," norāda Nacionālo bruņoto spēku komandieris viceadmirālis Gaidis Andrejs Zeibots.
Gatavojoties starptautiskajām militārajām mācībām, ir paātrināti sakārtota Alūksnes bataljona bāze, kuras remonta un atjaunošanas darbos finansiāli palīdzēja ASV. Tiem izlietots gandrīz miljons dolāru, neskaitot līdzekļus Alūksnes sākumskolas renovācijai.
"Alūksne ir ieguvusi ļoti daudz. Pagājušajā svētdienā tikos ar pilsētas domes vadību un sarunās secinājām, ka jūtama attīstība - piemēram, palielinājies taksometru skaits, turklāt visiem ir noslogojums," vērtē G.A.Zeibots.
Mācās glābt un sniegt palīdzību
Apmēram 2000 mācību dalībnieki no 18 valstīm attīstīja sadarbību pretterorisma, meklēšanas un glābšanas, humānās palīdzības, dabas katastrofu seku novēršanas un militārās medicīnas operāciju jomā. Latvijā tajās piedalījās pārstāvji no Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, Aizsardzības ministrijas, Valsts robežsardzes, Krīzes kontroles centra, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta un Valsts policijas.
"Lai gan Latviju līdz šim nav apdraudējuši teroristu uzbrukumi, nevar teikt, ka esam no tiem pasargāti. Terorisms ir galvenais drauds drošībai visā pasaulē. Tas nozīmē, ka situācija kļūst sarežģītāka, jo pretinieks nav zināms un redzams," atzīst aizsardzības ministrs Atis Slakteris. Starptautisko mācību mērķis ir gatavoties tādām situācijām.
Latvijas mācību komandieris jūras kapteinis Andrejs Mežmalis un ASV mācību komandieris Maikls Makdaniels informēja, ka mācību scenārijā bija inscenētas situācijas - ugunsgrēku, saindētas pārtikas un citi teroristu radīti draudi. Teroristi "prasa" Baltijas valstīm izstāties no NATO, jo pretējā gadījumā šāda veida uzbrukumi turpināsies. Mācībās vajadzēja likvidēt teroristu radīto nelaimju sekas, evakuēt cietušos un sniegt tiem pirmo palīdzību. Dažādi valsts un nevalstiskie dienesti sazinājās ar datoru palīdzību, lai saskaņotu darbību. Alūksnes Mobilo strēlnieku bataljonā atradās mācību štābs.
"Pirms 15 gadiem šādu mācību rīkošana šķita neiespējama. Valstis, kas tika uzskatītas par ienaidniecēm, tagad ir sabiedrotās un veic kopēju cīņu pret starptautisko terorismu," uzsver A.Mežmalis.
Mācības sāks atjaunotā ēkā
Alūksnes pilsētas domes priekšsēdētājs Guntārs Bērziņš atzīst, ka vajadzēs sākt ticēt brīnumiem, jo īstenojusies iecere par sākumskolas renovāciju. Pašvaldības budžetā šādus darbus nevarētu atļauties plānot vismaz 10 - 15 gadus. Tomēr idejas, kas pirmo reizi pavīdēja pirms diviem gadiem, ir īstenotas. 1938.gadā celtajai skolas ēkai ir jauni logi, stāvvadi un tualetes, kā arī atjaunotas kāpņu telpas, tāpēc pilsētas vecākās izglītības iestādes 380 audzēkņiem un pedagogiem pirmā mācību diena būs īpaša.
"Par to sakām paldies mūsu un ASV pārstāvjiem, zemessardzei, partneriem un tiem, kas darīja visu, lai brīnumu pārvērstu realitātē," saka G.Bērziņš.
Darbus Alūksnes sākumskolā veica 11 ASV Mičiganas štata Nacionālās gvardes 107. inženieru bataljona speciālisti, 12 Latvijas zemessargi un līgumstrādnieki.
Nav pēdējais sadarbības projekts
"Šādi projekti ne tikai nodrošina celtniecības objektu atjaunošanu un modernizēšanu, bet arī stiprina saites starp mūsu tautām, kas ir vēl svarīgāk. Sākotnēji bija paredzēts atjaunot labierīcības telpas, kas atrodas skolas četros stāvos. Ar iesaistīto cilvēku un organizāciju atbalstu, entuziasmu tika veikta arī ieeju un gaiteņu sienu labošana," precizē izglītības un zinātnes ministrs Juris Radzevičs.
ASV vēstnieks Latvijā Braiens Karlsons uzsver, ka šis nav pirmais un nebūs pēdējais šāds projekts Latvijā. Viņš atzinīgi vērtē darbu, kas devis skolēniem iespēju mācīties drošā un patīkamā vidē.
Pašlaik mūsu valstī tas ir vienīgais civilais objekts, kas atjaunots projektā "Cornerstone 2004", bet Lietuvas pilsētā Klaipēdā ASV un Lietuvas bruņoto spēku karavīri atjaunoja bērnunamu un uzcēla koka tiltu netālu no tā. Savukārt Igaunijas pilsētā Tapā ASV militārie celtnieki, Igaunijas karavīri un līgumstrādnieki atjaunoja vidusskolu.

Citu datumu laikraksti

 • Svētdienas skolas skolotāji mācās

  Svētdienas skolas skolotāji no 19. līdz 23.jūlijam Valmierā kursos apguva Veco un Jauno Derību un psiholoģiju.Svētdienas skolas skolotāji no 19. līdz...

 • Dvīņus aicina tikties salidojumā

  Jelgavas rajona Ozolnieku pagastā 7.augustā notiks Vislatvijas dvīņu, trīņu, četrīšu un piecīšu salidojums. Pasākuma dalībnieki pulcēsies pulksten...

 • Rīko otro iedzīvotāju forumu

  Virešu pagastā piektdien, 30.jūlijā, rīko forumu, uz kuru aicināti visi pagasta iedzīvotāji. Forums pulksten 14.00 sāksies Vidagas klubā.Virešu...

 • Šogad Annas dienu svin īpaši

  Jaunannas pagastā pagājušajā nedēļā tika realizēts Alūksnes rajona padomes atbalstītais projekts “Annas dienas ierašu, dziesmu, deju uzveduma un...

 • Kā Brigaderes Sprīdītis spītīgi iekaro pasauli

  Alūksniete Anna Celmiņa šoruden svinēs astoņdesmit gadu jubileju. Viņa pārliecinoši saka, ka to nejūt.Alūksniete Anna Celmiņa šoruden svinēs...

 • Nodotie ideāli un tukši paziņojumi

  Latvijas politikā iezīmējas divas negatīvas tendences. Pirmkārt, politiķi vispirms runā un tikai pēc tam domā, tas šajās aprindās kļuvis par dabisku...

 • Lasītājs jautā

  Kad jāiesniedz dokumenti par kaušanas prēmiju?Kad jāiesniedz dokumenti par kaušanas prēmiju? Dokumentus var iesniegt līdz 10.oktobrim par lopiem,...

 • Truškopības nozare draud iznīkt

  Latvijā izplatās slimība, kas apdraud truškopības nozari, ja netiks veikti nekādi aizsardzības pasākumi.Latvijā izplatās slimība, kas apdraud...

 • Rajona iedzīvotājus aicina uz konferenci

  Ikviens Alūksnes rajona iedzīvotājs ir aicināts piedalīties konferencē - diskusijā “Mazas pilsētas lieliem soļiem Eiropā” un iesaistīties arī darba...