Stāsta par 1905.gada notikumiem

Veclaicenes pamatskolas muzejā ir materiāli un laikabiedru atmiņas par 1905.gada revolūcijas notikumiem pagastā un Alūksnes rajonā.

Veclaicenes pamatskolas muzejā ir materiāli un laikabiedru atmiņas par 1905.gada revolūcijas notikumiem pagastā un Alūksnes rajonā. Mācību stundās vēstures skolotājs Ēvalds Vanags ar audzēkņiem runā par cilvēkiem, kas viņiem ir pazīstami.
"Pagastā dzīvo Vaseri. Viens no viņiem bērniem un mazbērniem rādījis rētas uz muguras no sitieniem ar pātagu. Acīmredzot bijis kopā ar revolucionāriem un ieslodzīts Jaunās pils pagrabos, kur nemiernieki ne tikai sisti, bet arī nogalināti. Ir ļoti svarīgi izjust revolūcijas brīvības elpu, kad tauta sāka apzināties - tā var būt brīva," atzīst Ē.Vanags.
Alūksnes rajonā muižas nav dedzinātas. Kāds veclaicenietis skolotājam stāstījis, ka citur muižnieki apdrošinājuši ēkas un paši tās aizdedzinājuši, vainojot revolucionārus. Kāda aizsaulē aizgājusi veclaiceniete atmiņās raksta, ko bērnībā redzējusi. Revolucionāri no veikala Bārdaskrogā nesuši laukā degvīna un vīna pudeles. Tās viņi izlējuši grāvī, savu rīcību pamatojot ar cara vēlmi apdzirdīt cilvēkus.

Citu datumu laikraksti