Strādā darbu, kas patīk, un palīdz cilvēkiem

Arvien mazāk uz Latvijas lauku pagastiem pēc augstākās izglītības iegūšanas atgriežas gados jauni cilvēki. Ziemeriete Lāsma Rušķe pieļauj iespēju, ka visu mūžu nedzīvos Ziemeru pagastā, kur ir dzimusi, augusi un tagad strādā.

Arvien mazāk uz Latvijas lauku pagastiem pēc augstākās izglītības iegūšanas atgriežas gados jauni cilvēki. Ziemeriete Lāsma Rušķe pieļauj iespēju, ka visu mūžu nedzīvos Ziemeru pagastā, kur ir dzimusi, augusi un tagad strādā. Bet pašlaik viņa ir apmierināta ar iespēju gūt pirmo lielo darba pieredzi dzimtajā pagastā.
Pēc mēneša Lāsmai paliks 23 gadi. Trešo gadu viņa ir Ziemeru pagasta padomes sekretāre. Pēc Ziemeru pamatskolas un Jēkabpils agrobiznesa koledžas absolvēšanas, kur guva priekšzināšanas grāmatvedībā, jaunā sieviete iestājās Latvijas Lauksaimniecības universitātē. Pašlaik viņa Ekonomikas fakultātē neklātienē ceturto gadu studē uzņēmējdarbību.
"Jau pēc koledžas absolvēšanas biju pārliecināta, ka studēšu augstskolā neklātienē un strādāšu. Protams, nav viegli apvienot studijas ar darbu, bet man patīk šis darbs. Mūsdienās izglītība kļūst arvien nozīmīgāka. Visu mūžu mācīties - tas vērtējams tikai pozitīvi. Ne velti ir teiciens: "Mūžu dzīvo, mūžu mācies." Arī es apsveru domu turpināt studijas maģistratūrā. Jo vairāk būs izglītotu cilvēku, jo veiksmīgāka būs pašvaldības attīstība, kurā viņi dzīvo," spriež L.Rušķe.
Ir gatava pielāgoties pārmaiņām
Ziemerietei sekretāres darbs šķiet interesants. Tas palīdzot saprast, kā cilvēki dzīvo Ziemeru pagastā, kādas ir viņu vajadzības, problēmas un kā tās risināt. Ik dienu viņa sastop daudz dažādu cilvēku, katram no viņiem ir savas vēlmes.
"Uz pagasta padomi pārsvarā nāk pusmūža cilvēki, kuru ikdiena ir saistīta ar dažādiem darījumiem, lai gan pēdējā laikā daudz nāk arī gados jauni iedzīvotāji. Ziemerieši ir dažādi. Vienu un to pašu problēmu daži uztver saasināti un kā pasaules galu, citi - mierīgi un kā risināmu problēmu. Reizēm cilvēki uz pagasta padomi nāk tikai pēc padoma, jo tā ir pirmā institūcija, kur vērsties pēc palīdzības," stāsta L.Rušķe.
Viena no aktuālākajām problēmām pagastā ir bezdarbs. "Pagastā nav tik daudz brīvu darba vietu, kā vajadzētu. Šī iemesla dēļ daudzi jaunieši pēc studijām te neatgriežas," secina L.Rušķe.
Viņa uzskata, ka Latvijā ir neizbēgama novadu veidošana.
"Šis process jau ir sācies un nav novēršams. Mums nekas cits neatliks, kā pielāgoties. Iedzīvotājiem savā pagastā būs pieejami tādi paši pakalpojumi, kā līdz šim. Domāju, ka es varēšu pielāgoties jaunajām pārmaiņām," atklāj L.Rušķe.
Vēlas palīdzēt cilvēkiem
Ziemeru pagasta padomē nostrādāto laiku viņa vērtē kā lietderīgu.
"Būšu ieguvusi daudz jauna - gan zināšanas, gan pieredzi. Arī darba kolektīvs pagasta padomē ir jauks. Viņi man daudz ir palīdzējuši. Varu mācīties no viņu pieredzes. Uzskatu, ka cilvēkiem ir diezgan grūti atrast darbu, kas pašiem patīk. Vienmēr dzīvē gribētu darīt darbu, kas man rada prieku, un lai es tā rezultātā varu palīdzēt citiem cilvēkiem. Tas man dzīvē ir svarīgi. Neizslēdzu iespējamību, ka kādreiz es varētu strādāt arī ārzemēs. Ja man būs tāda iespēja, noteikti to izmantošu. Tas tikai bagātinātu manu darba un dzīves pieredzi. Bet tas būtu tikai uz laiku, jo Latvija man ir tuvāka. Pieļauju, ka daudzi jauni cilvēki nedotos strādāt uz ārzemēm, ja Latvijā būtu brīvas darbavietas," secina L.Rušķe.
Pēc horoskopa Lāsma ir Zivs, bet astroloģiskajiem pareģojumiem īpašu vērību nepievērš.
"Vispārējam horoskopa zīmju raksturojumam nedaudz ticu. Manuprāt, arī man piemīt īpašības, ko piedēvē Zivīm. Es bieži paļaujos uz intuīciju. Nopietnu lēmumu pieņemu tikai pēc rūpīgas izvērtēšanas - vai tā patiešām būs labāk. Es neesmu no tiem cilvēkiem, kas vispirms dara un tikai tad domā. Zivis neizvērtē pēc īpašiem kritērijiem, kurš būs viņu draugs, tomēr man tuvu draugu ir maz. Tas ir tādēļ, ka mēdzu izvērtēt, kuram cilvēkam uzticēties. Uzskatu, ka katram var būt daudz draugu, tomēr tuvu - ļoti maz," saka L.Rušķe.
Slidot iemācās 21 gada vecumā
Brīvajā laikā Lāsma dzied Ziemeru pagasta sieviešu vokālajā ansamblī un korī. Pašdarbībai veltītā laika viņai nekad nav bijis žēl.
"Reizēm liekas, ka no kādas aktivitātes vajadzētu atteikties, tomēr nevaru - ir žēl. Tās izjūtas, kas pārņem dziedot, vārdos nevar izstāstīt. Dziedājusi koros vai ansambļos esmu jau kopš bērnības. Mans hobijs ir arī zīmēšana.Labprāt nodarbojos ar floristiku. Ne velti Zivis ir mākslinieki," smej L.Rušķe.
Arī aktīvo atpūtu Lāsma cenšas neatstāt novārtā. Pirms diviem gadiem viņa pirmo reizi mūžā mācījās slidot.
"Jebkurā vecumā to var iemācīties. Man patika! Pirms tam šķita, ka tas būs grūti, bet tā nav. Ziema vēl nav beigusies, ceru, ka arī šogad man atliks laiks aktīvai atpūtai," saka L.Rušķe.
Pirms diviem gadiem Lāsma kopā ar draugiem bija atpūtas braucienā Francijā un Itālijā. Ceļošana ir vēl viens no viņas vaļaspriekiem.
"Ceļā uz Franciju un Itāliju apmeklējām arī Beļģiju, Poliju un Vāciju. Pagājušā gada vasarā ar draugiem braucām uz Ventspili. Latvijā ir daudz skaistu vietu, ko daudzi ceļotāji nezina. Man visjaukākais Latvijas novads šķiet Vidzeme, jo tajā dzīvoju arī es, tomēr katrs novads ar kaut ko ir īpašs. Es gribētu aizbraukt uz Venēciju. Pagājušā gada vasarā biju arī Latvijas Venēcijā - Kuldīgā, kur man ļoti patika," iespaidos dalās Lāsma.
Lepojas ar ģimeni
Relaksēties un gūt enerģiju viņai palīdz mūzika un pārdomu brīži vientulībā.
"Kāds mīļš draugs man uzdāvināja "Grāmatu draņķīgai dienai". Tā gan nav tik daudz lasāma, kā skatāma, jo tajā ir daudz amizantu fotogrāfiju un komentāru. Ja ir slikts noskaņojums, pāršķirstu, tad gribas pasmaidīt. Tā man ir mīļa dāvana," stāsta L.Rušķe.
Viņa lepojas ar savu ģimeni - mammu Lūciju, tēvu Jēkabu, vecāko māsu Sanitu un jaunāko brāli Jāni. "Vecāki mani dzīvē vienmēr ir atbalstījuši. Brālis un māsa man ir labi draugi. Cits citam vienmēr palīdzam," apgalvo L.Rušķe.
Viņa piekrīt teicienam - viss, kas dzīvē notiek, notiek uz labu, un katrs notikums ir likumsakarīgs.
"Lai arī sākumā mums šķiet, ka notikušais ir kaut kas slikts, pēc laika to izanalizējot saprotam, ka tas nemaz nav tik slikti un varēja būt vēl ļaunāk," saka L.Rušķe.
Vizītkarte
Vārds, uzvārds: Lāsma Rušķe.
Dzimusi: 1981.gada 18.martā.
Mācās: Latvijas Lauksaimniecības universitātes Ekonomikas fakultātē neklātienē uzņēmējdarbību.
Strādā: par Ziemeru pagasta padomes sekretāri.
Ģimenes stāvoklis: neprecējusies.
Vaļasprieks: dziedāšana, floristika un ceļošana.

Citu datumu laikraksti

 • Tiekas pirmajā kopmēģinājumā

  Šodien, 14.februārī, Alūksnes rajona jauktajiem koriem ir pirmais kopmēģinājums. To vada virsdiriģents Edgars Račevskis.Šodien, 14.februārī, Alūksnes...

 • Dejotāji gūst augstāko novērtējumu

  Alūksnes un Apes sporta dejotāji parādīja ļoti labu sniegumu sporta - sarīkojuma deju skatē - konkursā Smiltenē, kas risinājās 8.februārī.Alūksnes un...

 • Nevar noskaidrot tilta demolētājus

  Ir pagājis mēnesis, kopš izdemolēja Alūksnes Pilssalas tilta margas, bet vainīgās personas policija vēl joprojām nav noskaidrojusi.Ir pagājis...

 • Ziema turpina valdīt

  Februāra 2.dekāde (no 11. līdz 20. februārim) sola daudz aukstu un sniegotu dienu. Par to laikrakstu informē Latvijas hidrometeoroloģijas aģentūras...

 • Mežu “veselība” uzlabojas

  Valsts meža dienesta novērojumi liecina, ka desmit gadu laikā kokaudzes kļuvušas veselīgākas. Tomēr pagājušā gada rezultātos minēts, ka parauglaukumi...

 • Ar kiberpilsētas projektu iepazīstina uzņēmējus

  Alūksnē bija ieradušies pārstāvji no Vidzemes augstskolas, reģiona Profesionālās izglītības centra un Pasaules brīvo latviešu apvienības, lai kopīgi...

 • Tiekas Absolventu vakarā

  Alūksnes vidusskolā 97 cilvēki pagājušās nedēļas nogalē apmeklēja tradicionālo Absolventu vakaru.Alūksnes vidusskolā 97 cilvēki pagājušās nedēļas...

 • Saeimas deputāts mudina zemniekus neklusēt

  Alūksnē darba vizītē pagājušās nedēļas nogalē bija ieradies Saeimas deputāts Andis Kāposts, kas ir arī “Zaļo un Zemnieku savienības” frakcijas...

 • Arhīvā palielinājies sagatavoto izziņu skaits

  Pagājušajā gadā Alūksnes Zonālais valsts arhīvs sagatavojis gandrīz par 300 izziņām vairāk nekā 2002.gadā.Pagājušajā gadā Alūksnes Zonālais valsts...