Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Strīdus gadījumā jaunie noteikumi palīdzēs noteikt uzturlīdzekļu apmēru

No šāgada jūlija stājās spēkā Ministru kabineta noteikumi, kas nosaka, ka katra vecāka pienākums ir ik mēnesi nodrošināt bērniem minimālos uzturlīdzekļus - līdz septiņu gadu vecumam 25 procentu apmērā no noteiktās minimālās mēneša darba algas.

No šāgada jūlija stājās spēkā Ministru kabineta (MK) noteikumi, kas nosaka, ka katra vecāka pienākums ir ik mēnesi nodrošināt bērniem minimālos uzturlīdzekļus - līdz septiņu gadu vecumam
25 procentu apmērā no noteiktās minimālās mēneša darba algas, bet no septiņu līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai - 30 procentu apmērā no tās.
"Līdz šim šāda konkrēta minimālā naudas summa nebija noteikta, tāpēc vecāku strīdus gadījumā par uzturlīdzekļiem katrs centās tiesai pierādīt, kādu naudas summu var atvēlēt bērna uzturēšanai. Tagad tiesu darbs ir atvieglots, jo ir izdoti šādi MK noteikumi," laikrakstam stāsta Alūksnes rajona tiesas priekšsēdētāja, tiesnese Inta Ķikute.
Tiesa vērtē trīs faktorus
Tiesnese iesaka strīdus gadījumā par bērnu uzturlīdzekļiem, ja viens no vecākiem vēlas sniegt prasību tiesā, izmantot advokāta palīdzību.
"Šai prasībai ir jābūt atbilstoši noformētai. Jānorāda arī konkrēta uzturlīdzekļu summa, kas sagādā vislielākās problēmas. Izskatot prasību, tiesa vērtē trīs faktorus - prasītāja ienākumus, atbildētāja ienākumus un bērna vajadzības. Prasībai vajadzētu būt pamatotai ar aprēķiniem, jo tiesas pienākums nav tos veikt. Diemžēl cilvēki tam nav gatavi," uzsver I.Ķikute.
Viņa apgalvo, ka gadījumos, ja prasītā uzturlīdzekļu summa ir lielāka par MK noteikto, tad prasītājam ir jābūt gatavam to pamatot."Rakstot pieteikumu tiesai, mātes bieži vien prasa uzturlīdzekļus visiem bērniem, neņemot vērā, vai viņi ir pilngadīgi vai nav. Ja bērns ir pilngadīgs, tad viņam pašam jāprasa uzturlīdzekļi. Māte vairs nav tiesīga lūgt piedzīt uzturlīdzekļus pilngadīga bērna uzturēšanai," uzsver I.Ķikute. Ir gadījumi, kad tēvi lūdz tiesu samazināt uzturlīdzekļu apmēru.
Var piedzīt pagaidu uzturlīdzekļus
Tiesnese apgalvo, ka bieži vien atbildētājiem esot raksturīga tendence novilcināt lietas izskatīšanu tiesā, aizbildinoties, ka viņi apkopos pierādījumus, tāpēc lūdz, lai sēdi atliek. Viņa bilst, ka praksē diemžēl raksturīgi gadījumi, ka vīrieši cenšas izvairīties no bērnu uzturēšanas.
"Ar šāgada janvāri ir spēkā noteikumi, kas paredz pagaidu bērna uzturlīdzekļu piedziņu, kamēr vecāki strīdas un lietas izskatīšanu atliek. Tiesnesis šādā gadījumā var pieņemt lēmumu piedzīt pagaidu uzturlīdzekļus atbilstoši MK noteikumiem," apgalvo tiesnese.
Viņa apstiprina, ka tiesas spriedumu par uzturlīdzekļu apmēru nevar uzskatīt par noteiktu uz visiem laikiem.
"Mainoties mantiskajiem apstākļiem, lietu var izskatīt vēlreiz, ja vēršas tiesā," apgalvo tiesnese. Tiesai esot grūti izskatīt gadījumus, ja, piemēram, bērna tēvs ir bezdarbnieks.
"Pamatkritērijs ir tas, vai tēvs ir darbspējīgs. Ja tēvs ir darbspējīgs, tad kāpēc mātei ir pienākums uzturēt bērnu, bet viņam nav? Tiesa var pieņemt spriedumu, bet, ja nevar reāli piedzīt uzturlīdzekļus, tad ir strupceļš. Valstī plāno izveidot Uzturlīdzekļu fondu, kas palīdzētu nodrošināt minimālos uzturlīdzekļus bērniem, ja vecāki to nespēj," spriež viņa.
Paredzams, ka sākotnēji fonds veidosies no valsts budžeta līdzekļiem un tiesu izpildītāju iemaksām. Vēlāk fondā krāsies arī regresa kārtībā atgūtie līdzekļi, kurus valsts piedzīs no uzturlīdzekļu nemaksātāja brīdī, kad viņš vai viņa sāks saņemt ienākumus vai būs ieguvis savā īpašumā, piemēram, māju vai mašīnu.
Rēķina noteiktus procentus
"Vēlos aicināt atbildētājus labprātīgi maksāt uzturlīdzekļus, jo tiesā, izskatot šādu lietu, paredzēta arī valsts nodeva. No uzturlīdzekļu gada summas rēķina noteiktus procentus: līdz 100 latiem gadā - piecus, sākot no 100 līdz 1000 latiem, - 10 procentus," norāda I. Ķikute. Uzturlīdzekļus var piedzīt, sākot ar prasības iesniegšanas dienu tiesā. "Ja abas puses nevar vienoties par šo uzturlīdzekļu maksāšanas izpildi, ko tiesa piedzinusi, vai vienošanos nepilda, tad prasītājam jālūdz tiesai izdot izpildrakstu un jādodas pie tiesu izpildītāja," norāda tiesnese.
Var prasīt no vecvecākiem
Par ļaunprātīgu izvairīšanos no uzturlīdzekļu maksāšanas paredz kriminālatbildību, kā to nosaka Krimināllikums. Par to paredzēta brīvības atņemšana uz laiku līdz diviem gadiem, arests vai naudas sods līdz 50 minimālajām mēnešalgām. "Gadījumos, ja tēvs nerūpējas par bērniem, uzturlīdzekļus var prasīt arī no tēva vecākiem," skaidro tiesneša palīgs Guntars Freijs.
Kad bērns kļūst pilngadīgs, bet sevi nespēj materiāli nodrošināt, tad pats var pieprasīt uzturlīdzekļus, ja to objektīvi pierāda.
Uzturlīdzekļus var prasīt arī tādā gadījumā, ja laulība nav šķirta; ja laulība šķirta un nav bijis domstarpību par uzturlīdzekļiem, bet vēlāk radies strīds. "Laulību nešķir, ja laulātie nav vienojušies par laulībā dzimušā bērna aizgādību un uzturlīdzekļiem. Ja ir vienošanās, tad laulības šķiršanas lietā laulātajiem to vajadzētu norādīt," uzsver I.Ķikute.
G. Freijs piebilst, ka laulības šķiršanas lietu izskata vienlaikus ar prasību par uzturlīdzekļiem bērniem, lai ievērotu un aizsargātu bērna tiesības.
Fakts
Alūksnes rajona tiesā 2002. gadā izskatītas 23 prasības par uzturlīdzekļu piedziņu bērniem, no tām apmierinātas 19 prasības. Četrās prasībās tiesvedība izbeigta sakarā ar prasības atsaukšanu.

Citu datumu laikraksti

 • Glezna

  Varbūt starp paziņām atrodas kāda, kas labprāt gleznas paņemtu?3. Varbūt starp paziņām atrodas kāda, kas labprāt gleznas paņemtu? * * * Terēzei...

 • Konferencē runā par situāciju invaliditātes profilaksē

  Nacionālajā rehabilitācijas centrā "Vaivari" notika konference "Ģimenes ārstu un pašvaldību sadarbība invaliditātes profilaksē".Nacionālajā...

 • Nevis sapnis, bet nepieciešamība

  Gan plašā sabiedrībā, gan finansistu un uzņēmēju vidū pēdējā laikā risinās kaislīgas diskusijas un cīņas par jautājumu - vai Latvijai jābūt vienotā...

 • Glezna

  2. Varbūt tieši šis vakars beidzot dos iespēju pacelties kādu pakāpienu uz augšu pa uzņēmuma ieņemamo amatu "trepītēm"?2. Varbūt tieši šis vakars...

 • Nākotni saskata Eiropas Savienībā

  Ārlietu ministrija aicināja reģionālo avīžu žurnālistus uz informatīvu semināru par Eiropas Savienību.Ārlietu ministrija aicināja reģionālo avīžu...

 • Vista apelsīnu - vīnogu mērcē

  Iesakām kārumniekiem pagatavot kaut ko neparastāku un krāsaināku - veselīgu un gardu, vieglu vistas gaļas maltīti.Iesakām kārumniekiem pagatavot kaut...

 • Glezna

  Jau kuro reizi Akvelīna šķērsoja istabu, lai vēl un vēlreiz paskatītos uz gleznu - nekrāsotā koka rāmī iemūžinātu ceriņu klēpi.1. Jau kuro reizi...

 • Atbilde uz rakstu “Ierindas pilsoņa pārdomas par tēmu “es un ES””

  23.augustā "Alūksnes Ziņas" publicēja A.Gulbja rakstu "Ierindas pilsoņa pārdomas par tēmu "es un ES"".23.augustā "Alūksnes Ziņas" publicēja A.Gulbja...

 • Policija informē

  Nozog traktora piekabi. Alūksnē, Mežinieku ielā, 9.septembrī no mājas pagalma nozagta traktora piekabe.Nozog traktora piekabi Alūksnē, Mežinieku...