Sulu un pumpuru piegādāts uzmundrinājums

Līdzās kļavas un bērza sulai veselības stiprināšanas pirmrindniece ir alkšņa sula. Šis koks gan ir skopāks, sulu tecēšanas brīdis ir īss un grūtāk notverams. Toties alkšņa sula, pat mazā porcijā vai kopā ar bērza sulu, uzlabo gremošanu, veicina aknu darbību, stiprina kaulus un locītavas, mazina iekaisumu. Enerģētiski vairo emocijas, kas spēcina ģimenes saites.
Mazāk pazīstamajā liepu sulā ir aptuveni 2% cukura, to iegūst un lieto tāpat – gan svaigā veidā, gan ieskābējot spirdzinošu un veselīgu dzērienu vasarai.
Koku sulu kūres laikā vēlams dienā izdzert tik daudz, cik bez piepūles var dabūt iekšā. Ar patiku, maziem malciņiem, nesteidzoties. Pārbaudes metode pavisam vienkārša: ja urīns ir tumšs, jādzer vairāk; ja gaišs – jau gana.
Enerģijas bumbas pagatavošanai noder sula, ko iegūst no pieneņu, lielās un baltās nātres lapas, mārpuķīšu un lakaču lapiņas, skābenes, ceļmallapas, lauku sinepes, virzu, balandas, gārsas, zaķkāpostiņu, lāču ķiploku, apiņu jauniem dzinumiem. Ja nav visu ingredientu, izmanto pieejamos. Pārnestus mājās, augus vairākas reizes rūpīgi noskalo. Kad ūdens notecināts, augus samaļ sulu spiedē vai caur gaļasmašīnu, šķidrumu izkāš caur lina drāniņu. Sulu uzglabā stikla vai māla traukā vēsā vietā un izlieto pāris dienu laikā. Ne tīrā veidā, bet piemaisot pie zupas vai ūdens. Vienu daļu iegūtās sulas pievieno četrām daļām cita šķidruma.

Aizdzen ziemas depresiju
Auga vērtīgās īpašības koncentrētā veidā satur pumpuri, kuru dziedinošo spēku izmanto gemmoterapijā – ārstniecībā ar pumpuru preparātiem, kas balstās uz fitoterapijas un homeopātijas principiem.
Tikpat labi pumpurus katrs var sagādāt pats, tikai tos jāpaspēj ievākt pilnbriedā, pirms atvēršanās – martā un aprīlī. Dienā vēlams 10–15 pumpurus apēst svaigus, pievienot salātiem, kefīram, brokastu putrai vai likt uz sviestmaizēm.
Popularitātes virsotnē ir bērzu pumpuri ar tiem piemītošajām baktericīdajām īpašībām. Jau izsenis tos izmanto kā urīndzenošu līdzekli pret sirds un nieru radīto tūsku, sirds stiprināšanai un organisma atjaunošanai. Bērzu lapu aizmetnīši attīra asinis, mazina sāpes, iekaisumu un labi noder ziemas depresijas ārstēšanai, garīgo traucējumu un grūtsirdības mazināšanai.
Ne mazāk vērti ir citu lapu koku, tāpat priežu un egļu pumpuri. Priežu pumpurus var samaisīt ar medu un garšas uzlabošanai pievienot citrona sulu, iekļaut plaušu tējās, izmantot arī osteohondrozes, aknu un žultspūšļa problēmu gadījumā. Priežu pumpuru sīrups palīdz pret saaukstēšanās slimībām, klepu un ir labs imūnsistēmai kopumā.
Liepu pumpuros un mazajās lapiņās ir ogļhidrāti, kas stiprina imunitāti. Tieši aprīlis sniedz iespēju tos pakošļāt vai pievienot salātiem.
Veselībai derīgi, kaut arī rūgteni, ir apses pumpuri. Lai mazinātu specifisko garšu, šos pumpurus pirms apēšanas atbrīvo no lipīgajām zvīņām.
Pašlaik ir īstais laiks ievākt papeles pumpurus: izžāvēti tie ilgstoši saglabā patīkamu aromātu un izdala daudz fitoncīdu, tāpēc izmantojami saaukstēšanās slimību un gripas ārstēšanā un profilaksē.
Kļavu pumpuri tīra aknas, nieres, samazina tūsku, savukārt ceriņu pumpuriem ir pa spēkam mazināt sāpes un tīrīt sastrutojumus.
Saberzti koku pumpuri, ko samaisa ar eļļu, krējumu, sviestu vai māliem, lieliski noder kompresēm un skaistumkopšanai – masāžai un sejas maskām. Novārītus pumpurus var pievienot relaksējošai vannai. Protams, pumpurus drīkst ievākt tikai no kokiem un krūmiem, kas atrodas tālu no automaģistrālēm un notekgrāvjiem.

Kanēlis, ingvers un miegs
Lieliskas īpašības piemīt agrāk tikai par garšvielu uzskatītajam kanēlim. Tas paātrina asinsriti, pazemina sliktā holesterīna līmeni, spēcina sirdi, ārstē kuņģi un zarnu traktu un – galvenais – palīdz dedzināt taukus. Tāpēc pamēģiniet ik vakaru izdzert glāzi kefīra vai paniņu ar ¼ vai 1 tējkaroti kanēļa! un dienas laikā pusotru litru silta ūdens, kurā izšķīdinātas 3 ēdamkarotes medus un 3 tējkarotes kanēļa. Tādi maisījumi arī attīra gremošanas traktu un nogalina parazītus.
Līdzās veselīgai ēdienkartei un fiziskajām aktivitātēm svaigā gaisā kā efektīvu tauciņu kausētāju svara vērotāji atzinuši dzērienu, ko lieto pa ēdamkarotei 20 minūtes pirms katras ēdienreizes. Divām glāzēm verdoša ūdens pievieno 1 tējkaroti maltu ķimeņu, pustējkaroti rīvētas ingvera saknes un vāra 5 minūtes. Atdzesētam šķidrumam pievieno 1/2 citrona sulas.
Kvalitatīvs, pilnvērtīgs miegs spēj ne vien stimulēt organisma šūnu atjaunošanos, uzlabot imunitāti, aizkavēt novecošanos, bet arī paglābt no Alcheimera slimības un pat cīnīties ar audzējiem. Turpretī, pietiekami neizguļoties, cilvēks var ne tikai nokristies svarā, bet arī nevēlami pieņemties svarā. 

Vai zināji?
Bagātā C vitamīna satura dēļ vērtīgāki par pērnajiem dārzeņiem un augļiem ir upeņu pumpuri. Tie ievērojami uzlabo organisma spējas pretoties saslimšanām un aizkavē novecošanos procesus. Lai ātrāk atgūtos pēc slimošanas, gatavo upeņu pumpuru maisījumu ar medu un citronu. Pusglāzei saberztu upeņu pumpuru pievieno 4 ēdamkarotes medus un viena citrona sulu, samaisa, liek ledusskapī un izlieto nedēļas laikā.

Gemmoterapija
Balstās uz augu cilmes šūnām. Svaigajiem jaunajiem pavasara dzinumiem ir enerģija augšanai un attīstībai. Ar šo spēju daba tos apveltījusi, lai spētu izdzīvot gan krasās temperatūras maiņās un ierobežotas gaismas režīmā, gan aukstā vējā un salā.
Augšanas laikā augu vielmaiņas procesi notiek fantastiskā ātrumā, tie aktīvi patērē saules, mēness, zemes dzīvības enerģiju.
Gemmoekstrakti ar maigu iedarbību līdzsvaro dažādu orgānu un sistēmu funkcijas, sniedz interesantu risinājumu drenāžas problēmai, lai aktivizētu izvadorgānus – žultspūsli, nieres, aknas, ādu un plaušas.
Daudzas slimības attīstās novārgušā, neaprūpētā organismā, kurā šie izvadprocesi ir palēnināti. Tas var būt saistīts ar organisma dabisko novecošanos, kā arī ar šlakvielu koncentrāciju.
No www.imunologs.lv

Citu datumu laikraksti

 • Alūksnē atsākas ielu remonti

  Alūksnē atsākas ielu remonti  1

  (Turpinās no 1.lappuses)Darbus Ganību un Rūpniecības ielā veic pilnsabiedrība “ReRe Vide 1” no Mārupes. Uzņēmuma projektu vadītājs Edgars Krastiņš...

 • Alūksnē - “Princese uz zirņa”

  Alūksnē - “Princese uz zirņa”

  Tiem, kam patīk labestīgs humors un izrādes ar dziļu domu zemtekstā, ir vērts 21.aprīlī pulksten 18.30 Alūksnes Kultūras centrā apmeklēt muzikālu...

 • Kornēlijai Apškrūmai - 80

  Virešu pagasta saieta namā 12.aprīlī pulksten 19.00 būs svinīgs sarīkojums “Uzsmaidīt dzīvei”, svinot dzejnieces Kornēlijas Apškrūmas dzimšanas...