Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Suni vērtē augstāk par cilvēku

Alūksnietim Valdim Bērziņam patīk čau - čau šķirnes suņi, jo viņi pēc izskata atgādina lācīšus, tādēļ par savu draugu viņš izvēlējās tieši šīs šķirnes pārstāvi.

Alūksnietim Valdim Bērziņam patīk čau - čau šķirnes suņi, jo viņi pēc izskata atgādina lācīšus, tādēļ par savu draugu viņš izvēlējās tieši šīs šķirnes pārstāvi.
"Par šīs šķirnes pārstāvjiem interesējos jau sen, bet pusotru mēnesi vecs čau - čau kucēns pie manis nonāca pirms sešiem gadiem," atceras Dino saimnieks.
Vārdu viņš ieguva no tajā laikā televīzijā pārraidītās multfilmas "Flintstoni", kurā viens no varoņiem bija dinozauriņš Dino. V.Bērziņš savam sunim gribēja dot vārdu, kas sākas ar "D" burtu. "To man ieteica kucēna iepriekšējie saimnieki. Vārdi Duksis un Dingo bija jau daudziem suņiem, tāpēc mēs izvēlējāmies Dino," paskaidro suņa saimnieks.
Kad Valdis nopirka kucēnu, viņa veselības stāvoklis bija kritisks. Kad suns bijis pavisam mazs, kaķis ar nagiem viņam pārplēsis plakstiņu. Iepriekšējie saimnieki necerējuši, ka Valdim izdosies kucēnam palīdzēt. Bet Valda uzņēmība un veterinārārstu prasmīgās rokas palīdzēja Dino izveseļoties.
Valdim nav svarīgi suņa ciltsraksti, bet pats suns. Dino nav tīrs savas sugas pārstāvis. Viņa asinīs rit gan čau - čau, gan sanbernāra asinis. Lai arī nedaudz iezīmes Dino ir mantojis no sanbernāra - acu skatienu, nedaudz arī izskatu (krūšu kurvis ir zemāks nekā aizmugure, čau - čau suņiem apspalvojums ir vienā krāsā, bet Dino pakaklīte un viena ķepa ir balta, purniņš un ausis - tumši, arī mēle nav visa zila, bet plankumaina), tomēr lielākā daļa ir čau - čau pazīmju.
Ir savdabīgs raksturs
Kad V.Bērziņš tikko sāka iepazīt Dino, viņa raksturs likās savdabīgs. "Varbūt citi uzskata, ka viņa rakstura iezīmes nav īpaši pozitīvas, bet man tās patīk," paskaidro saimnieks.
Dino ir diezgan augstprātīgs, ar lielu pašcieņu. Citi uzskata, ka čau - čau ir iedomīgi. Šīs sugas pārstāvji ir arī dusmīgi. Dino ir labs sargs. Viņš sargā gan pagalmu, gan arī autobusiņu, kuru saimnieks iegādājies gandrīz reizē ar suni, tādēļ tas pārvērties par Dino mājvietu, jo būdas viņam nav. Dino busiņā ir izaudzis. Viņam patīk braukt. Gandrīz vienmēr Dino brauc kopā ar saimnieku. Tomēr citā mašīnā suns nekāpj.
"Ar Dino ir grūti iedraudzēties. Kā saimnieku viņš atzīst vien mani, mīl arī manu mammu, kura viņam vienmēr gatavo garšīgas maltītes," smejas suņa īpašnieks. Ar mājiniekiem Dino ir draudzīgas attiecības. Čau - čau šķirnes aprakstos teikts, ka šie suņi paši izvēlas un pēc tam atzīst tikai vienu saimnieku. Dino ir bēdīgs un uztraucas, ja saimnieka nav mājās. Reizēm viņš pat aizmūk no mājām, staigā pa pilsētu un meklē saimnieku. V.Bērziņš katru rītu un vakaru iet pastaigāties ar savu mīluli. Viņi ir izstaigājuši krustām šķērsām visu pilsētu, tādēļ, ja arī Dino kādreiz aizmūk no mājām, viņš nevar apmaldīties. Kad suns reizēm izdomā doties brīvsolī, viņš nevienu neaiztiek.
Novēro situāciju
"Katrai šķirnei raksturīga sava gudrība. Čau - čau ir dvēseliski suņi," stāsta Dino saimnieks. Valdis atzīst, ka Dino ir lēnīgs. Ja suns zina, ka nekas svarīgs nav noticis, viņš gandrīz neievēro saimnieka pavēles, vien novēro situāciju. Pēc uzstājīgāka sauciena gan Dino tūdaļ klausa Valdi. Bet svešinieku pavēles viņam ir pilnīgi vienaldzīgas, uz tām viņš nereaģē. V.Bērziņš stāsta, ka uz suni nedrīkst pacelt balsi, kur nu vēl sist, tad ir pretēja reakcija un suns vēl vairāk neklausa. Dino nelaiž svešiniekus savā teritorijā un ar viņiem nedraudzējas.
"Suns labi jūt cilvēkus. Viņš ir sadraudzējies ar diviem maniem draugiem, kas patiešām ir labi cilvēki, bet arī tas ir noticis ar daudzu kilogramu desas starpniecību," smejas Valdis.
Čau - čau šķirnes suņi nepakļaujas dresūrai. "Par šo šķirni esmu savācis daudz materiālu, tādēļ arī necentos Dino īpaši apmācīt," paskaidro suņa īpašnieks.
Dino māk dot ķepu, bet viņš to nekad nedara, ja kāds palūdz. Viņš dod ķepu tad, kad pats to grib, un citiem to nedemonstrē. Dino nepatīk spēlēties. Kad viņš bija kucēns, skrēja pakaļ aizmestai bumbiņai, bet vēlāk saprata, ka tas ir muļķīgi.
Nepatīk ķemmēšana
Dino ir tīrīgs suns. Viņš vienmēr dabiskās vajadzības kārtojis paredzētajā vietā arī tad, kad vēl bija kucēns. Suns neko nav sagrauzis. Čau - čau sugas suņus nav ieteicams mazgāt, jo viņu spalva ir bieza un tik ātri neizžūst, tādēļ sunim var rasties alerģija un izsitumi uz ādas.
"Dino mazgāt nav vajadzības. Lai arī pa kādiem dubļiem suns vārtītos, viņš noskurinās, un spalva ir tīra. Biezās spalvas dēļ netīrumi pie ādas nemaz netiek," stāsta Dino saimnieks. Suni bieži jāķemmē. Dino tas īpaši nepatīk (viņš pat ir nikns par šādām procedūrām), tāpēc Valdis Dino ķemmē ik pēc divām trim dienām.
Vasarā Dino biezā apspalvojuma dēļ ir karsti, tādēļ viņš meklē vēsas un ēnainas vietas, lielāko dienas daļu pavada istabā, pastaigāties ārā iziet tikai naktī. Ziemā gan biezais kažoks Dino lieti noder. Viņam patīk spēlēties sniegā. Dino dzīvojas savā vaļā, pie ķēdes viņu piesien tikai tad, kad ir sastrādātas palaidnības. Tad Dino jūtas aizvainots, guļ un nekustas. Viņš uzturas kopā ar saimniekiem. Vislabprātāk suns guļ saimnieka gultā, turklāt noteikti ar galvu uz spilvena.
Dino ēd četras reizes dienā. Visiemīļotākais ēdiens ir biezpiens un piens. Viņam garšo arī zivis. Speciālā barība viņam īpaši negaršo. Lai viņš to ēstu, klāt ir jāpiegriež gaļa vai desa. Saldumus gan Dino var nepiedāvāt.
Sarunājas ar saimnieku
Dino ģimenē ir ieņēmis īpašu vietu. "Daudzi varbūt uzskata, ka es pārāk daudz uzmanības veltu sunim, bet es viņu vērtēju augstu, varbūt pat augstāk nekā cilvēku," atzīst saimnieks. Dino zina, ka ar viņu rēķinās. Reizēm, protams, viņš to izmanto savā labā.
Valdis saka, ka Dino paņem viņa stresu, uzsūc negatīvo enerģiju un atdod savu pozitīvo. Saimnieks bieži sarunājas ar savu mīluli.
"Dino izdod dīvainas skaņas. Sākumā mēs smējāmies par to, bet tagad esam pieraduši," stāsta Valdis. Dino bez vajadzības nerej. Viņš ir sabiedrisks, draudzējas ar citiem suņiem, it sevišķi ar tiem, kam ir lielāks apspalvojums, jo suņi ar mazu apspalvojumu Dino nepatīk.
"Sunim vajag veltīt daudz uzmanības, rūpēties un uzņemties atbildību par viņu. Tad viņš ir uzticīgs savam saimniekam. Suns prot ar labu atdarīt viņam veltīto uzmanību un uzticību. Es Dino iegādājos kā draugu, tāds viņš man arī vienmēr būs!" saka Valdis.

Citu datumu laikraksti

 • Neliksim šķēršļus attīstībai

  20. septembrī mūs visus gaida vēsturiska izšķiršanās, kuras sekas jau tuvākajā desmitgadē jutīsim katrs.20. septembrī mūs visus gaida vēsturiska...

 • Starp Rietumiem un Austrumiem

  Iespējams, nākamo gadsimtu vēstures grāmatās 20. septembris tiks minēts kā īpaša diena, kurā Latvijas tauta pieņēma izšķirīgo lēmumu, izvēloties...

 • Netic zaudējumiem, tic ieguvumiem

  Tā ir demagoģija, ka Latvija, iestājoties ES, zaudēs suverenitāti un pašnoteikšanos.Tā ir demagoģija, ka Latvija, iestājoties ES, zaudēs suverenitāti...

 • Glezna

  Varbūt starp paziņām atrodas kāda, kas labprāt gleznas paņemtu?3. Varbūt starp paziņām atrodas kāda, kas labprāt gleznas paņemtu? * * * Terēzei...

 • Konferencē runā par situāciju invaliditātes profilaksē

  Nacionālajā rehabilitācijas centrā "Vaivari" notika konference "Ģimenes ārstu un pašvaldību sadarbība invaliditātes profilaksē".Nacionālajā...

 • Nevis sapnis, bet nepieciešamība

  Gan plašā sabiedrībā, gan finansistu un uzņēmēju vidū pēdējā laikā risinās kaislīgas diskusijas un cīņas par jautājumu - vai Latvijai jābūt vienotā...