Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Suns disciplinē saimnieku

“Vislabāk pirkt kucēnu, kuru pats varēsiet dresēt. Pārdomāta dresūra un uzmanība labvēlīgi ietekmē kucēna attīstību, un ar laiku viņš iemācīsies paklausīt saimnieka pavēlēm,” tā māca Deivida Altertona rokasgrāmata “Suņu šķirnes”.

“Vislabāk pirkt kucēnu, kuru pats varēsiet dresēt. Pārdomāta dresūra un uzmanība labvēlīgi ietekmē kucēna attīstību, un ar laiku viņš iemācīsies paklausīt saimnieka pavēlēm,” tā māca Deivida Altertona rokasgrāmata “Suņu šķirnes”.
Alūksniete Arita Auziņa sākumā savu dobermani Remi apmācīja pati. Šī nodarbe viņai iepatikās. Ar laiku tā kļuva par Aritas hobiju un dzīvesveidu. Viņa nolēma, ka grib mācīt arī citus suņus, ne tikai savējo. Ieguvusi suņu apmācības instruktora sertifikātu, šogad Arita jau apmāca pirmos trīs audzēkņus Alūksnes sabiedriskajā organizācijā “Remis”. Instruktore priecājas, ka apmācāmo suņu saimnieki nodarbojas ar saviem mīluļiem ar visu sirdi un dvēseli.
“Daudzi uzskata, ka paaugoties kucēns kļūst gudrāks. Jā, škirņu aprakstos tā ir rakstīts, ka šīs šķirnes pārstāvis ir gudrs un apķērīgs. Bet tas ir jāpanāk ilgā apmācības procesā. Tas ir tāpat kā ar bērnu, kuram ir jāiet skolā, jo pats viņš visas gudrības neiemācīsies,” uzskata A.Auziņa.
Nedrīkst izolēt suni
Iegādājoties suni, saimniekam vajag izdomāt, kāpēc viņam suns ir vajadzīgs - vai tas ir tāpēc, ka kaimiņam ir tāds pats, vai tā ir modes lieta, vai tā ir bērna iegriba. Ir jāapsver visi “par “un “pret” pirms suņa iegādes. Pēc tam ir jāizvēlas šķirne, jānovērtē, vai konkrētās šķirnes sunim mājās būs piemēroti dzīves apstākļi.
Nopērkot mazu kucēnu, pirmajos mēnešos viņš jāpieradina pie apstākļiem mājās. Saimnieks viņu pieradina pie tīrības un kārtības, pie savas vietas. Labs suņa saimnieks sabalansē mājas apstākļus un ierāda sunim tādu vietu, lai tas netraucē pašiem mājiniekiem, un mājinieki netraucē sunim. Arita atzīst, ka jau šajā laikā var nākt uz apmācības laukumu. Lai arī kucēns vēl ir par mazu, lai piedalītos apmācības kursos, viņš atrodas sabiedrībā.
“Tā ir tā socializācija, kad suns atrodas starp svešiem cilvēkiem un suņiem. Jo vairāk suns atrodas dažādās vidēs, jo viņš ir drošāks. Suni nedrīkst izolēt. Pēc tam, iznākot sabiedrībā, viņš nemetas virsū pirmajam pretimnācējam,” paskaidro A.Auziņa.
Saimnieks mācās kopā ar suni
Trīs četru mēnešu vecumā kucēnu var sākt vest uz mācībām. Arita apmāca saimniekus, parāda, kā jādara, un saimnieks pats darbojas ar suni. “Citviet saimnieks suni nodod instruktoram un atpakaļ saņem jau apmācītu. Mēs uzskatām, ka, apmācot suni svešam cilvēkam, nav garantijas, ka suns klausīs saimnieku,” paskaidro instruktore. Saimniekam arī ir jāmācās kursos, jāzina, ko viņa suns prot, jāmāk dot pareizas komandas. Mācoties kopā, saimniekam ar suni ir daudz lielāks kontakts, saimnieks sevi parāda kā bara vadoni, bet suns savukārt uzticas viņam. Apmācot galvenā ir pacietība un izturība. Ja saimniekam ir slikts garastāvoklis, instruktore mācības iesaka atlikt, jo suns jūt saimnieka satraukumu. Savukārt, ja suns nav omā un neizpilda komandas, nedrīkst atmest ar roku. Pēc pāris šādām spītības reizēm, suns zinās, ka citreiz šādā veidā varēs izsprukt no nodarbībām.
Pirmajā mācību kursā ietilpst parasto paklausības komandu apguve - komandu “šurp”, “sēdi”, “guli”, “stāvi”, “vietā” izpilde. “Šīs komandas ir jāmāk, lai saimnieks jebkurā brīdī suni var apturēt un atsaukt,” paskaidro instruktore.
Ja saimnieks vēlas, nākamajā mācību etapā sunim var mācīt aizsardzību, mājas sargāšanu, noziedznieku aizturēšanu, pēdu meklēšanu. “Tā jau ir brīva izvēle. Galvenais - iemācīt sunim klausīt jebkurā momentā un jebkurā situācijā,” stāsta A.Auziņa.
Nodarbības neatstāj novārtā
Kursu ilgums ir trīs mēneši. Nodarbības notiek divas reizes nedēļā. Ja suns vēl nav visu apguvis, viņš var turpināt mācības arī nākamajā gadā. Maksa par apmācības kursu pirmo etapu - paklausības komandām un šķēršļu joslu - ir 25 lati. Turpinot mācības nākamajā gadā, par kursiem vairs nav jāmaksā. Apmācība ir atkarīga no saimnieka - jo vairāk laika saimnieks veltīs mīluļa mācībām, jo vairāk suns klausīs.
“Nodarbības atstāt novārtā nav ieteicams. Tāpat kā citas lietas, arī iemācītās gudrības suns ar laiku aizmirst, ja tās netiek atkārtotas. Ar Remi mēs mācāmies jau sešus gadus. Esam mūžīgie studenti,” smejas Arita.
Pēc mācībām kursos un eksāmena nokārtošanas, saimnieks saņem diplomu par kursu beigšanu. Arita atzīst, ka vislabāk dresūrai pakļaujas vācu aitu sugas suņi. Rotveileri un dobermaņi ir grūtāk apmācāmi suņi.
“Arī parastam krancim var daudz ko iemācīt. Viss ir atkarīgs no saimnieka stingrības un prasīguma. Jebkuras šķirnes suns ir gudrs, tikai viņā ir jāiegulda darbs,” spriež A.Auziņa.
Prieks par labu draugu
Aritai bērnībā patika kumeļi un lieli suņi, bet apstākļu dēļ viņa nevarēja rūpēties par iemīļotajiem dzīvniekiem. Kad Arita jau dzīvoja patstāvīgi, viņa tirgū nopirka parastu bezšķirnes kucīti, jo viņai palika žēl mazā suņa bērna. “Rika pie mums dzīvoja astoņus gadus. Kad slimības dēļ viņa devās uz labākiem medību laukiem, es sapratu, ka nevaru iztikt bez suņa. Tādēļ neilgi pēc tam mūsu ģimenē ienāca dobermanis Remis,” atceras Arita.
Šāds suns sākumā prasa daudz pūļu, bet vēlāk par to ir liels prieks, jo dobermanis ir jautrs un labs draugs. Kopš 26.augusta Aritas ģimenē dzīvo vēl viens mazs dobermanis Rokijs.
“Lai arī tikai mēnesi vecs, Rokijs jau ir liels palaidnis. Viņš aug nevis pa dienām, bet pa stundām. Pa nakti viņš kļūst smagāks vismaz par simts gramiem,” priecājas Arita. Remis piedalījās 4. starptautiskajā mājdzīvnieku un zooindustrijas izstādē. A.Auziņas dobermanis bija pārāks par visiem šīs šķirnes pārstāvjiem un ar savu eksterjeru (izskatu), kustībām un veselību ieguva pirmo vietu. Pēc šīs uzvaras Remi izvirzīja uz citu konkursu, kurā starp septiņiem citiem darba klases šķirņu pārstāvjiem, Remis ieguva otro vietu.
Mācās spītību un mērķtiecību
Arita uzskata, ka suns cilvēku disciplinē. “Vai līst lietus, vai spīd saule, suns ir jāved pastaigāties. Tādējādi cilvēks atrodas svaigā gaisā. Eju garajās pastaigās ar Remi, tāpēc man nevajag apmeklēt aerobikas nodarbības. Arī solārijs nav nepieciešams, jo vasaras saulē pavadām daudz laika,” stāsta dobermaņu saimniece.
Pastaigās un nodarbībās ar suņiem Arita relaksējas no darba, gūst enerģiju un mēģina aizmirst ikdienas rūpes un raizes. “Man nav bērnu, bet suņi prasa vēl vairāk uzmanības nekā bērni,” domā Arita. No dobermaņiem Arita mācās spītību un mērķtiecību.

Citu datumu laikraksti

 • Iesālītās cerības

  Kādā ziemas vakarā es sēžu pie galda un nesteidzoties malkoju karstu tēju, kad pie durvīm kāds nedroši pieklauvē. Uz mirkli aizturēju elpu: vai man...

 • Robežsargiem un muitniekiem darbs būs

  Ja reiz pēc iestāšanās Eiropas Savienībā tiks likvidēta muita starp ES valstīm, kas pēc iestāšanās ES notiks ar tiem muitas, robežsardzes un...

 • “Prāta bankā” labprāt piedalītos vēlreiz

  Skatītāji televizora ekrānos 21.septembrī varēja vērot intelektuālo spēli “Prāta banka”, kurā piedalījās arī alūksnietis Aldis Zelčs.Skatītāji...

 • Iesālītās cerības

  Nu jau ap manu māju pacēlās vairākas jaunas mājas. Izveidojās mazs ciematiņš. Dzīve kļuva jautrāka un interesantāka.5. Nu jau ap manu māju pacēlās...

 • Iepazīst bērnu dzīvi vēju pilsētā Ventspilī

  Brauciens uz Ventspili sākās 19.septembra rītā pulksten 7.00 no Alūksnes administratīvās ēkas pagalma rosīgā noskaņojumā.Brauciens uz Ventspili sākās...

 • Francija ir bagāta ne tikai ar Parīzi

  Kāds teicis, ka viņš gribētu redzēt Parīzi, pēc tam varot mirt. Varu apgalvot, ka Francija ir bagāta ne tikai ar Parīzi. Šajā valstī ir arī citas...