Sūrie ziedi

- Minci, minci, kur tu, nejaukais kaķi, atkal paliki, tūlīt aties autobuss! Ja tā, tupi vien ārā, tikai pēc tam nebrēc, ka pat kaimiņos nevar aizklausīties.

- Minci, minci, kur tu, nejaukais kaķi, atkal paliki, tūlīt aties autobuss! Ja tā, tupi vien ārā, tikai pēc tam nebrēc, ka pat kaimiņos nevar aizklausīties.
Zelma steidzīgi aizslēdz durvis. Aiz līkuma jau parādās autobuss. Par laimi, tukšu vietu pietiek, viņa iekārtojas pie loga.
Katru gadu šajā dienā Zelma brauc uz pilsētu. Iet uz dārzniecību un vienmēr paņem sešas tumšsarkanas neļķes un vienu baltu. Arī šodien viņa izkāpj pie dārzniecības. Dārzniece zina viņas vajadzību un klusēdama pasniedz ziedus. Pārbraukusi mājās, Zelma apliek goda priekšautu un galvā uzsien tumšu lakatiņu.
Diena rādās tāda pati kā toreiz. Toreiz... Zelmai sažņaudzas sirds, pametot skatienu fotogrāfijā, no kuras pretim raugās tumšmatains jauneklis, blakus viņam kā cīrulēns piespiedusies maza meitenīte.
- Iesim nu, minci, tu jau esi tikai kaķis, bet nav par ļaunu zināt šo ceļu.
Netālajā mežmalā plešas grava, tālāk līkumo upīte. Vēl tālāk - laukakmeņi un šķembas skarta priede. Te Zelma noliek ziedus, noglāsta koku un apsēstas. Jau kuro pavasari viņu nav, Zelma kļuvusi veca un salīkusi, bet taka nav aizaugusi.
Uldis ar viņas Mārtiņu kopā mācījās. Puiši auga kā brāļi. Uldim vecākus paņēma karš, tāpēc Zelma neliedza ne maizi, ne drēbes, arī naudiņu iedeva. Iemīlēja kā pašas dēlu. Mārtiņš sāka strādāt tepat kaimiņos un apprecējās. Drīz arī Uldis svinēja kāzas. Kopā ar mazbērniem pie Zelmas bieži viesojās Uldis ar sievu Sarmīti un mazo Ziedīti.
Torīt Sarmīte neatbrauca. Uldis ar Ziedīti smaidīgi krišus iekrita Zelmas istabā. Ziedīte, apķērusies Zelmai ap kaklu, čaloja savā bērna valodā. Zelma pati steidza sarūpēt brokastis.
- Nevajag pūlēties, Zentastant, - Uldis mēģināja iebilst.
- Mazliet vēlāk, mēs abi labāk aizskriesim līdz gravai.
- Atnesīsim zilās vizbulītes, - mazā priecājās.
- Nu ejiet arī, bet tad ātri!
Kāpēc viņa toreiz neapturēja, kāpēc ļāva iet? Bet ne sapnī nenāca prātā kaut kas ļauns. Uzvārīja ūdeni, sagrieza gaļu. Tak no ceļa izskrējušies ēst gribēs. Jālūko vēlāk nokaut gailēnu, mazā tāda pabāla, buljons labi garšos. Tā rosīdamās, viņa satrūkās. Tāds kā šāviens nodārdēja, sirds ietrīsējās. Nemiera mākta, Zelma izgāja ārā. Nekā nemanīja. Vajadzēja tak šiem būt atpakaļ, Zelma gāja pretī. Jau pa gabalu redzēja izvandīto zemi un balto rētu priedē. Un tālāk... tālāk gulēja viņi. Mazajai vēl puķītes rokā sažņaugtas. Uldim seju tikko varēja sazīmēt. Apkārtne nomācoši klusēja... Laiks bija apstājies te, gravas malā, kā bērna acis ziedēja vizbulītes. Ulda krūtīm pāri pletās sarkans zieds... Kā tad tā? Cik reižu te bija gājuši gan pieaugušie, gan bērni. Viņa pati ganīja govis, aitas. Kas izspēlēja tik ļaunu joku?! Kā nemaņā viņa kustējās, stāstīja. Mirušie klusēja.
Uz šejieni Zelma vienmēr nāk viena pati. Vēlāk būs arī citi, šī ģimenē kļuvusi par tādu nevienā kalendārā neierakstītu piemiņas dienu. Šis īsais brītiņš pieder tikai Uldim un Ziedītei. Šodien, veroties Mārtiņā, Zelma negrib domāt - diez vai arī Uldim tagad sejā būtu tikpat rievu? Negrib Ziedīti iztēlē salīdzināt ar savām mazmeitām, kuras jau izaugušas lielas. Dzīvie pieder dzīvajiem, mirušajiem paliek atmiņu tiesa. Un tas sūrums, kas nolīst ziediem, pāragri ievītiem kapu vainagā. Zelma sēž taisna, rokas klēpī salikusi, senu domu domādama. Kaķēns ir paguris un saritinās, cieši savai saimniecei piespiedies.
- Minka, minka, - viņa saka. - Tu jau nekā nesaproti, tevis toreiz nebija. Ar Ziedīti tu neesi spēlējies, Uldim klēpī neesi sēdējis. Un tagad viņu nav. Saproti - nav!
Zarā ievīterojas putns, augstu gaisā treļļus ber cīrulis. Saules siltumā kūp zeme, bet gravā kā bērna acis uzticīgi pasaulē veras zilās vizbulītes. Zelma pastiepj roku, lai noglāstītu zilos ziediņus.
- Ziedītes vizbulītes, daudzu citu bērnu vizbulītes... Bet ja nu atkal? Nē, nē, tas nedrīkst notikt, - Zelma čukst. Un liekas, ka viņai piebalso zilās debesis un zaļā zeme.

Citu datumu laikraksti

  • Bērniem un jauniešiem rīko estrādes konkursu

    Kultūras portāls SVLV (www.sv.lv) sadarbībā ar Ozolnieku tautas namu un Ozolnieku novada domi 14.maijā organizēs trešo bērnu un jauniešu estrādes...

  • Pašvaldībā ir jauna sekretāre

    No šodienas, 12.aprīļa, Zeltiņu pagasta padomē sekretāres pienākumus veiks Anita Gasperte.No šodienas, 12.aprīļa, Zeltiņu pagasta padomē sekretāres...

  • Aizdegas ventilācijas iekārta

    10.aprīlī pulksten 6.03 Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Alūksnes brigāde saņēma izsaukumu uz SIA “Alta S” maizes kombinātu.10.aprīlī...