Sveiks rajona ilggadējos donorus

Šogad pirmo reizi visā pasaulē atzīmēja Donoru dienu. Arī Alūksnes slimnīcas asins sagatavošanas nodaļas mediķi 21.jūnijā suminās donorus, kas asinis nodevuši visvairāk.

Šogad pirmo reizi visā pasaulē atzīmēja Donoru dienu. Arī Alūksnes slimnīcas asins sagatavošanas nodaļas mediķi 21.jūnijā suminās donorus, kas asinis nodevuši visvairāk.
"21.jūnijā no pulksten 9.00 līdz 12.00 slimnīcā būs Donoru diena, kad uz Alūksni brauks Rēzeknes donoru centra darbinieki. Šajā dienā gaidām ikvienu donoru, sveiksim tos cilvēkus, kas ir mūsu ilggadīgākie donori," stāsta Alūksnes slimnīcas asins sagatavošanas nodaļas ārste - transfizioloģe Zita Skulte.
Asins sagatavošanas nodaļa Alūksnē ir no 1988.gada. Tā ir sertificēta un tajā strādā sertificēti darbinieki. Z.Skulte stāsta, ka tuvākās šādas nodaļas ir Madonas un Valmieras slimnīcā. Katrā no tām sagatavo asins preparātus savas slimnīcas vajadzībām. Alūksnē gatavo eritrocītu masu un svaigi saldētu plazmu.
Par donoru var kļūt veseli cilvēki vecumā no 18 līdz 60 gadiem. Vienā reizē donors drīkst nodot 480 mililitru asiņu, bet gadā asinis nedrīkst nodot biežāk kā piecas reizes.
"Donoram ir jāsver vismaz 50 kilogramu, pretējā gadījumā organisms nav tik spēcīgs, lai vēl palīdzētu citiem. Donors nedrīkst būt slimojis ar C hepatītu, inficēts ar HIV un citām nopietnām saslimšanām," uzsver Z.Skulte.
Ir mazākā asins sagatavošanas nodaļa
Alūksnes slimnīcas asins sagatavošanas nodaļā donori asinis var nodot visu gadu. Lūgums ir telefoniski pieteikties iepriekš, jo asins nodošana ir specifiska procedūra. Donoru asinis pārbauda Rīgas laboratorijā. Analīzes pirms pārbaudes Rīgā ir jānodod piecas dienas iepriekš.
"Latvijā esam mazākā asins sagatavošanas nodaļa, jo mums ir mazākais donoru skaits. Esam tālu no lielajiem Latvijas donoru centriem Rīgā un Rēzeknē, tāpēc mūsu nodaļa ir vajadzīga. Ja ir nepieciešamība, sūtām transportu uz Rīgu pēc asinīm, bet pārsvarā cenšamies iztikt ar savām rezervēm," stāsta Z.Skulte.
"Ļoti gaidām jaunus un veselus cilvēkus, priecājamies par katru donoru, kas atnāk. Pēdējā laikā nodaļai ir laba sadarbība ar Alūksnes Mobilo strēlnieku bataljonu, jo pie mums nāk daudz karavīru. Domāju, ka reizēm donori pat neapzinās, cik ļoti ir palīdzējuši cilvēkiem," saka Z.Skulte.
Asins sagatavošanas nodaļas medicīnas māsa Dace Pētersone uzsver, ka donori ir daudzi Alūksnes mediķi - Gaida Jansone, Rūta Čekova, Maija Plahotina, Anita Sadovņikova, Ina Logina un citi, kā arī policisti, piemēram, Dzintars Briedis, Māris Voskis, Pēteris Kļaviņš. "Vēlētos, lai vairāk gados jaunu cilvēku kļūst par donoriem. Ir prieks par Ilzi Ezīti un Kristīni Dreimani. Viņas ir deviņpadsmitgadīgas jaunietes, kas nesen ir sākušas nākt nodot asinis," klāsta D.Pētersone.
Liktenis izšķiras dažās stundās
D.Pētersone un Z.Skulte atbalsta to, ka reizēm cilvēki lūdz donorus atsaukties ar e-pasta starpniecību, elektroniski izsūtot aicinājumus ziedot asinis. "Reizēm ir kritiskas situācijas, kad steidzami nepieciešamas asinis, un pacientam vajadzīga palīdzība no vairākiem desmitiem donoru. Ja vajadzīga reta asins grupa, tiek ziņots masu informācijas līdzekļos, jo bieži vien tas ir tikai dažu stundu jautājums. Manuprāt, šādos gadījumos visi līdzekļi ir labi, lai lūgtu palīdzību," secina Z.Skulte.
D.Pētersone uzsver, ka agrāk bija vairāk donoru nekā pašlaik. "Tik ilgi, kamēr ar cilvēku pašu nav notikusi nelaime, viņš neizprot šādas palīdzības nozīmīgumu. Laikam jau mūsdienās cilvēki ir kļuvuši egoistiskāki," saka D.Pētersone.
Alūksnes asins sagatavošanas nodaļā pērn reģistrēti 136 donori. 2004.gada pirmajos mēnešos līdz 8.jūnijam bija reģistrēti jau 85 donori. "Pašapgādei slimnīcas vajadzībām tas ir pietiekami. Varam asinis aizsūtīt arī uz Rīgu, pretī saņemot to grupu asinis, kuras mums vajag. Nedaudz vairāk starp donoriem ir sieviešu nekā vīriešu," saka D.Pētersone.
Viņa uzskata, ka Donoru dienu pasaulē vajag atzīmēt. "Tas ir ļoti svētīgs darbs. Manuprāt, katram veselam cilvēkam vismaz pāris reizes mūžā vajadzētu nodot asinis," saka D.Pētersone.
***
- Šovasar par godu Austrijas zinātniekam Karlam Landšteineram, kas 1900.gadā atklāja četras asinsgrupas A, B, AB un 0, pirmo reizi visā pasaulē vienlaikus - 14.jūnijā - atzīmēja Donoru dienu.
- Alūksnes rajonā goda donoru kārtā iekļūs:
* Aleksandrs Filatovs, kas asinis nodevis 108 reizes;
* Valdis Ozoliņš (92 reizes);
* Arnis Ozols (74 reizes);
* Māris Prokopovičs (66 reizes);
* Indulis Mauslis (63 reizes);
* Žanna Pūtele (60 reizes);
* Nikolajs Cvetkovs (60 reizes);
* Iveta Madarniece (56 reizes);
* Aivars Ķesters (55 reizes);
* Dzintra Polna (50 reizes);
* Dzintars Briedis (38 reizes);
* Ivo Fišers (38 reizes);
* Maruta Šaicāne (36 reizes);
* Valentīna Ribuša (33 reizes);
* Vita Liepiņa (30 reizes);
* Dzintra Cvetkova (30 reizes);
* Andris Kļaviņš (30 reizes);
* Daiga Ķimele (29 reizes);
* Nadežda Cvetkova (29 reizes);
* Vilnis Puks (28 reizes);
* Valdis Birziņš (27 reizes);
* Tamāra Naumova (27 reizes);
* Estere Mazika (26 reizes);
* Vladimirs Makarovs (26 reizes);
* Normunds Hamanis (26 reizes);
* Tatjana Cvetkova (25 reizes);
* Sanita Poiša (25 reizes);
* Valdis Bērziņš (25 reizes);
* Māris Voskis (25 reizes);
* Velga Rīdiņa (25 reizes).

Citu datumu laikraksti

  • Spēj pierādīt, ka dzīvība ir stiprāka par nāvi

    Alūksnietei Edītei Baltiņai visa dzīve ir liels un smags pārbaudījums. Patiesībā tas veidojas no nepārtrauktiem sāpīgiem pārdzīvojumiem, kas palaikam...

  • Viesosies vācu tūristu grupa

    Alūksnes Novadpētniecības un mākslas muzejs saņēmis vēstuli par 20 vācu tūristu grupas ierašanos 21.jūnijā.Alūksnes Novadpētniecības un mākslas...

  • Rajona skolotājus nesveiks

    Starp pedagogiem, kurus par radošu, ilgstošu un veiksmīgu darbu ar Goda rakstiem un naudas balvām suminās Izglītības un zinātnes ministrija, diemžēl...