Svētki, kas vieno

Pirmie Dziesmu svētki Latvijā notika 1873.gadā, tajos bija 1000 dalībnieki. Latvijas simtgades  svētkos dalībnieku skaits būs apmēram 43 000, tas nozīmē, ka šis notikums gadu gaitā attīstījies. XXVI Vispārējie latviešu Dziesmu un XVI Deju svētki norisināsies no 30.jūnija līdz 8.jūlijam. Dalībniekiem šis pasākums vienmēr sagādā lepnumu un saviļņojumu. Arī Alūksnes un Apes novadu kolektīvi dosies uz Rīgu, lai visu nedēļu sevi un citus priecētu ar dziesmām un dejām.

No mūsu novadiem – 686 dalībnieki
No Alūksnes novada uz svētkiem dosies 586 dalībnieki, kuri iesaistījušies 25 kolektīvos. Skaits katros svētkos nedaudz mainās, jo piecu gadu cikls tomēr ir samērā ilgs periods. Novadā nepastāv vairs tādi kori kā “Sonus” un “Dzelme”, arī daži deju kolektīvi beiguši savu darbību, bet kolektīvu skaitu kuplinājuši trīs jauni deju kolektīvi un viens koris. Klāt nācis Veclaicenes deju kolektīvs “Korneti”, Bejas vidējās paaudzes deju kolektīvs “Beja”, Alūksnes Kultūras centra deju kopa “Olysta” un Jaunalūksnes pagasta Kolberģa jauktais koris “Ezerlāse”. Vairākiem kolektīviem ir mainījušies vadītāji.
Gaujienas tautas nama vadītāja Laima Poševa informē, ka no Apes novada uz svētkiem dosies pieci kolektīvi, kuros ir 100 dalībnieki: Apes tautas nama senioru ansamblis “Dziesmas mūžs”, Apes jauktais koris “Ape”, Apes vidējās paaudzes deju kolektīvs “Metenis”, Virešu saieta nama vidējās paaudzes deju kolektīvs “Virši” un sieviešu koris “Trapene”.

Sarūpēti skaisti tērpi
Alūksnes Tautas Lietišķās mākslas studijas (TLMS) “Kalme” dalībnieces daudziem mūsu kolektīviem radījušas svētku tērpus – uz šā gada svētkiem vairākiem kolektīviem tērpi ir papildināti ar kādām detaļām, bet deju kopas “Olysta” dalībniekiem tie radīti pilnīgi jauni. Lai visi dalībnieki šajos svētkos būtu skaisti un saposti, Alūksnes novada pašvaldība jau trīs gadus mērķtiecīgi strādā pie tā. “Katru gadu tērpu darināšanai budžetā tika paredzēti aptuveni 20 000 eiro – kopumā pašvaldība šim mērķim atvēlējusi 64 000 eiro. Saistībā ar deju uzvedumu “Māras zeme”, ir papildu ieguldījumi - apmēram 1000 eiro - dažādu aksesuāru iegādei,” stāsta Alūksnes novada pašvaldības Kultūras un sporta nodaļas vadītāja Sanita Eglīte un piebilst, ka dalība Dziesmu svētkos nekad nav ar zemām izmaksām. “Izdevumu ir daudz, un, jā, tas ir liels slogs pašvaldības budžetam. Tomēr Dziesmu un Deju svētki ir Latvijas identitātes augstākais punkts un vērtība, kas visiem kopā jārada un jānotur,” saka S.Eglīte. L.Poševa norāda – par to, cik Apes novads atvēlējis finansējumu svētkiem, varēs uzzināt tikai pēc svētkiem.

“Kalme” piedalīsies izstādē
Svētku nedēļa sāksies 29.jūnijā, kad pulksten 16.00 izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa” būs skatāma XXVI Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkiem veltīta tautas lietišķās mākslas izstāde “Radītprieks”. Tā pulcēs vairāk nekā 1100 meistarus, un izstāde notiek Latvijas simtgades programmā. Savus mākslas darbus izrādīs arī alūksnieši. “TLMS “Kalme” Rīgā uzturēsies visu nedēļu, kad piedāvās savu produkciju Vērmanes dārzā. Izstādē piedalīsies tekstilmākslinieces Renāte Pilipa, Asja Zālīte, Ligita Pliena, Elita Salaka, Inga Delpere, Māra Krieviņa, Gunta Ļuļe, metālmākslinieks Laimonis Bāliņš un keramiķis Uģis Puzulis,” informē TLMS “Kalme” vadītāja Ineta Leja, kura arī pati ar saviem darbiem piedalīsies izstādē.

Deju kolektīvi Rīgā būs
visilgāk
Šogad katrs kolektīvs piedalīsies pasākumos dažādās dienās, līdz ar to nedzīvos uz vietas Rīgā visu svētku nedēļu. “Visilgāk Rīgā būs deju kolektīvi. Deju kopu “Olysta” un “Jukums” dalība svētkos sāksies jau 30.jūnijā, kad “Arēnā Rīga” būs mēģinājumi deju koncertam “Vēl simts gadu dejai”. Šie abi kolektīvi piedalīsies tautas tērpu fināla skatē. Pārējie dejotāji Rīgā būs 1.jūlijā. Arī Alūksnes Kultūras centra skolotāju koris “Atzele” Rīgā uzturēsies no gājiena dienas un piedalīsies arī Latviešu vokālsimfoniskās mūzikas koncertā,” stāsta S.Eglīte un piebilst, ka pārējie jauktie un sieviešu kori, kas ies gājienā, dosies mājās.
“Šie kolektīvi Rīgā atgriezīsies trešdien. Savukārt senioru korim pirmdien būs mēģinājumi un koncerts, pēc tam tas brauks mājās un Rīgā atgriezīsies tikai piektdien. Mazākumtautības folkloras kopa no Pededzes “Labā oma” dzīvos Rīgā visu nedēļu, jo tai būs koncerti gan Vērmanes dārzā, gan Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī. Koklētāju ansambļi Rīgā arī būs jau no gājiena dienas. Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas pūtēju orķestris pēc gājiena dosies atpakaļ uz Alūksni, lai Rīgā atgrieztos 4.jūlijā. Folkloras kopa “Putnis” ies svētku gājienā un pēc tā Rīgā ieradīsies 7.jūlijā, lai koncertētu Vērmanes dārzā,” stāsta S.Eglīte.

Visvairāk maksās par
transportu
S.Eglīte norāda – lielākie svētku izdevumi būs saistīti ar transportu. “Kolektīvi jau bijuši dažādos mēģinājumos Rīgā un citās pilsētās, lai gatavotos šiem svētkiem. Līdz ar to jau vairāki tūkstoši eiro ir iztērēti. Alūksnes novada budžetā transportam, ar ko tiks vesti dalībnieki svētku laikā, ir ieplānoti gandrīz 25 000 eiro, bet precīzas izmaksas varēs saprast tikai pēc svētkiem. Dalībnieku ēdināšanai valsts finansējums ir 8 eiro dienā vienam cilvēkam, pašvaldība no savas puses piemaksā 2 eiro, lai iznāk 10 eiro cilvēkam,” stāsta S.Eglīte.
Ir dienas, kad valsts nemaksā par dalībnieku ēdināšanu, piemēram, iebraukšanas dienā, ja šajā dienā nenotiek mēģinājumi. Tomēr, ja mēģinājums sākas pulksten 8.00, alūksnieši uz Rīgu brauc jau iepriekšējā vakarā. Par šādām ēdienreizēm maksā pašvaldība. “Dalībnieku ēdināšanai Alūksnes novada pašvaldība plāno līdzfinansēt apmēram 15 000 eiro papildus valsts finansējumam, kas ir nedaudz vairāk kā 17 000 eiro. Ir dienas, kad ēdināšana tiks nodrošināta norises vietās - tad to finansē no valsts budžeta,” stāsta S.Eglīte.
Naktsmītnes cena cilvēkam ir 2,84 eiro. “Naktsmītnes nodrošināšanai valsts finansē nedaudz vairāk kā 7000 eiro. Pašvaldība līdzfinansēs apmēram 2000 eiro gan darba grupas, gan šoferu naktsmītnēm un saimnieciskajiem izdevumiem skolā,” saka S.Eglīte.

Skaistākais būs noslēguma koncerts
Galvenie notikumi dejotājiem būs deju lieluzvedums “Māras zeme”, koristiem - noslēguma koncerts Mežaparkā, pūtēju orķestrim - lielkoncerts Esplanādē, koklētāju ansambļiem - koncerti Dailes teātrī un Doma baznīcā. Arī deju kopa “Olysta” un pūtēju orķestris uzstāsies noslēguma koncertā Mežaparkā.
Lai dalībnieki varētu piedalīties šajos svētkos, piecu gadu laikā ieguldīts milzīgs darbs – mēģinājumi, repertuāra gatavošana, koncerti, skates un daudzi citi pasākumi. 2003.gadā Dziesmu un Deju svētkus iekļāva UNESCO Cilvēces mutvārdu un nemateriālā kultūras mantojuma meistardarbu sarakstā. Tas ir apliecinājums tam, cik nozīmīgs ir šis notikums. “Iesaku sekot līdzi visiem svētku pasākumiem. Domāju, ka deju lieluzvedums “Māras zeme” būs ļoti oriģināls, citādāks, kā ierasts. Protams, daudziem emocionālākais šķitīs noslēguma koncerts Mežaparka estrādē,” saka S.Eglīte un aicina ikvienu svētdien sekot līdzi gājienam pie televīzijas ekrāniem. Alūksnes novads to uzsāks apmēram pulksten 14.00. Alūksne ir piektais novads, kurš dosies gājienā, Apes novads būs uzreiz pēc Alūksnes.
— Laura Felša

Citu datumu laikraksti

 • Dāvana Latvijai simtgadē 2

  Dāvana Latvijai simtgadē

  Vēsmas Kokles-Līviņas patriotiskā dzeja un Alūksne iemūžinātas brīnišķīgās Viestura Reķa fotogrāfijās, un tam visam klāt skanīga saksofona mūzika...

 • Aicina uz obeliska atklāšanu

  22.jūnijā pulksten 13.00 ikviens aicināts piedalīties pasākumā Alūksnes muižas parkā, lai nākamajām paaudzēm atstātu vēstījumu Laika kapsulā. To kopā...

 • Skolas durvis aizveras 2

  Skolas durvis aizveras

  Turpinās no 1.lappusesSkolai visus pastāvēšanas gadus izdevies piesaistīt domājošus un pašaizliedzīgus sava darba pratējus. Daudziem šī skola ir...

 • Alūksnes pusē - jauns keramiķis 6

  Alūksnes pusē - jauns keramiķis

  Latviešiem ir pamats satraukties, ka nākotnē varētu izzust tādi amatniecības darbi kā glazēti māla podi, austi vilnas deķi vai pītie klūgu grozi, jo...

 • Luterāņu baznīca svin 230 3

  Luterāņu baznīca svin 230

  Viens no Alūksnes lepnumiem un simboliem - Alūksnes evaņģēliski luteriskā baznīca - nedēļas nogalē svinēja 230 gadu jubileju. Draudzes locekļus un...

 • Alūksnes novada domes deputāts tikai nepilnu gadu

  Alūksnes novada domes deputāts tikai nepilnu gadu

  Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!” - Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” Alūksnes nodaļas vadītājam, uzņēmējam Druvim Tomsonam iespēja būt Alūksnes novada...