Svētkos var dāvināt uguņošanu

Pirms svētkiem aktualizējas pirotehnikas un uguņošanas tēma.

Pirms svētkiem aktualizējas pirotehnikas un uguņošanas tēma. Svētkus nereti sabojā nelaimes gadījumi. Tādēļ jautājums – par pirotehnikas kvalitāti un lietošanas drošību.
Pirotehniku varētu iedalīt vairākās grupās.
Konusveida vulkāni
Visdrošākais un vieglāk lietojamais pirotehnikas veids ir konusveida vulkāni, kurus novieto zem klajas debess uz zemes un aizdedzina. Atkarībā no materiāla var vērot līdz pat četrus metrus augstas ugunsstrūklas. Skatītājiem ir jāturas četru līdz piecu metru attālumā no ugunsstrūklas.
"Raķetes uz kociņiem" un "Romiešu sveces"
"Raķetes uz kociņiem" ir kociņiem piestiprināti uguņošanas elementi, kas, deglim sasniedzot lādiņu, kopā ar kociņu (nevis atdaloties no tā) izšaujas gaisā, radot uguņošanas efektu. Kā šādas raķetes lietot? Kociņu nedrīkst spraust zemē vai sniegā, jo no šāda stāvokļa tas var izrauties vai strauji mainīt trajektoriju un ielidot kaimiņa logos! Raķete būtu jāieliek vertikāli zemē iedzītā caurulē vai, piemēram, šampanieša pudelē.
"Romiešu sveces" ir dažāda resnuma un garuma caurulītes, kurās apvienoti pieci līdz 20 lādiņi. Tās vēlams stingri nostiprināt zemē vai sniegā un vērst uz augšu.
Raķešu baterijas
"Raķešu baterijas" ir stobriņu komplekts, kurā apvienoti 15 līdz 100 lādiņi. Pēc vienreizējas aizdedzināšanas lādiņi cits pēc cita šaujas gaisā un, sprāgstot virs vērotāju galvām, rada vienreizīgu, krāsainu uguņošanas efektu. "Raķešu bateriju" lietošanas pamatnoteikums – tās jānovieto uz gludas pamatnes (nekādā gadījumā ne sniega kaudzē vai uz grubuļainas zemes, kur baterijas var šūpoties) un pēc aizdedzināšanas jāatkāpjas četru līdz piecu metru attālumā. "Raķešu baterijām" drīkstētu tuvoties ne ātrāk kā trīs līdz četras minūtes pēc uguņošanas, jo kādā raķetē vēl var atrasties neizšauts lādiņš.
"Korsāri"
Nereti neizpratni izraisa "korsāri" - nelieli, sprāgstoši elementi, ko pusaudži mēdz sviest zem kājām. Taču šāda uzvedība ir audzināšanas, nevis pirotehnikas produkta problēma. "Korsāri" ir brīvi nopērkami arī ārzemēs, taču tur ļaudis tomēr zina, ka zem kājām tie nav jāmet. Tās izmanto neapdzīvotās vietās vai trokšņainu svētku gadījumos.
Telpās izmantojamā pirotehnika
Tās ir dažāda veida brīnumsvecītes (arī tortēs liekamās). Šo materiālu aukstās dzirksteles, kas rada krāšņu uguņošanas efektu, nav ugunsbīstamas.
("Mans Īpašums")

Citu datumu laikraksti

  • Pagarina tehniskās apskates iziešanas laiku

    Satiksmes ministrija 2003.gadā ir papildus noteikusi pārejas laiku tehniskās apskates iziešanas kārtībai kravas automobiļiem, to piekabēm un...

  • Maizes klaipa lielumu nenoteiks

    Ļaudis mēļo: pēc iestāšanās Eiropas Savienībā būšot jāpakļaujas daudziem standartiem - Briselē pat noteikšot maizes klaipa lielumu!Ļaudis mēļo: pēc...

  • Basketbolā ir astotie

    Alūksnes Valsts ģimnāzijas jaunajā sporta zālē aizvadītajās brīvdienās bija pēdējās Latvijas Jaunatnes basketbola līgas spēles, kurās alūksnieši...