Tālredzīgākie iegādājas jaunu tehniku

Lai arī pašlaik Latvijas laukos savas pozīcijas vēl saglabā padomju laika lauksaimniecības tehnika, arvien nozīmīgāks veidojas vācu un somu ražotās tehnikas īpatsvars.

Lai arī pašlaik Latvijas laukos savas pozīcijas vēl saglabā padomju laika lauksaimniecības tehnika, arvien nozīmīgāks veidojas vācu un somu ražotās tehnikas īpatsvars.
Ar naudu ir grūti, tāpēc tikai turīgākie lielāko zemes platību īpašnieki gatavi iegādāties jaunu traktoru, kombainu, kalti vai uzkabināmo inventāru.
Cenas ir lielas
Latvijas klimatiskajiem apstākļiem vairāk piemērota Vācijā ražotā tehnika. Popularitāti jau iekarojušas vācu lopbarības sagatavošanas tehnoloģijas, kombaini un graudu pirmapstrādes līnijas, kā arī "Claas", "Fends", Case" traktori, "Lenken" arkli, frēzes, sējmašīnas un "Amazone" savācējpiekabes.
No Somijas savukārt mūsu valsts tirgū ienāk graudu kaltes "Mepu" un "Anti", graudu šķirotāji un žāvēšanas bunkuri, mazāk - sējmašīnas. Plaši pazīstami "Walmet" traktori.
Nenoliedzami, jebkuras minētās tehnikas iegāde saistīta ar nopietniem finansiālajiem izdevumiem. Ierastākais ceļš, ko iet nopietni domājošs lauksaimnieks - sāk ar traktora iegādi - rēķinoties, ka vajadzēs vismaz sešus līdz 15 tūkstošus latu.
Ražotājkompānijas piedāvā līzinga iespējas, iesaistot darījumā arī banku.
Uzkabināmais inventārs sākumstadijā tiek piemeklēts lietots vai arī pielāgots esošais. Protams, ka nelielu saimniecību īpašnieki šādus tēriņus un saistības nevar atļauties.
Perspektīva varētu šķist vairāku saimnieku apvienošanās, tomēr pieredze rāda, ka Latvijā šis process notiek retumis un negribīgi. Nedaudz populārāks variants ir, kad kooperatīvā sabiedrība, iegādājusies modernu un jaudīgu tehniku, par maksu sniedz pakalpojumus apkārtējiem zemniekiem. Pat lielsaimnieks, pirms uzņemties kredītsaistības, ilgi un pamatīgi rēķinās, vai ir viņa spēkos tās izpildīt.
Cer uz SAPARD
Lauksaimniecības tehnikas tirgum pie mums joprojām ir sezonas raksturs. Tirgotāji uzskata, ka tādu to veidojusi valdības subsīdiju politika.
Arī pašlaik tās ir deklarētas, bet īsti vēl nedarbojas. "Ūdeņu sakustēšanos" prognozē martā.
Pirkšanas aktivitātes "viļņojas" arī saistībā ar SAPARD līdzekļu piešķiršanas etapiem. Savu piedāvājumu tirgotāji ir izteikuši, atliek vien gaidīt, kā turpmāk risināsies lietas.
Visā Latvijā uz SAPARD līdzekļiem iesniegti 216 pieprasījumi. Lauksaimniekam, kas šo atbalstu saņems, kompensēs 45 procentus no tehnikas izmaksām.
Problēmas un grūtības
Jebkurai jaunai lauksaimniecības tehnikai ražotāji dos vismaz garantiju. Ja arī šajā laikā kāds defekts tiek atklāts, sadarbībā ar pārdevēju to novērš bez problēmām. Izņēmums varētu būt vienīgi tad, ja nav ievērotas lietošanas instrukcijas.
Šai tirgus daļā gadās sarežģījumi ar maksājumiem, un reizēm pārdevējfirma spiesta iet tiesas ceļus. Jāsaka gan, ka šādu variantu izvēlas diezgan bezcerīgā situācijā, līdz pēdējam izvairoties.
Citādāk ir ar lietotās lauksaimniecības tehnikas pircējiem. Izdarot pasūtījumu, kādu daļu summas obligāti jāiemaksā. Ideāli, ja pats var doties līdzi firmas pārstāvim uz valsti, kurā tehniku domā iegādāties. Ja tas nav iespējams, gadās, ka pasūtītāju neapmierina pārdevēja piedāvātais variants. Tādēļ, pirms uzņemties piegādāt lietotu lauksaimniecības tehniku, pieprasījums tiek apspriests iespējami detalizēti.
Atkarībā no tehniskā stāvokļa lietota tehnika maksā 20 līdz 30 procentus no jaunas cenas. Tomēr jau tagad arvien jaušamāk iezīmējas tendence lauksaimniecībai nepieciešamo aprīkojumu iegādāties jaunu.
Vilinoša ražotāju izdotajos katalogos pat nespeciālistam šķiet lopbarības sagatavošanas tehnika. Piesardzīgi tā ienāk arī mūsu valsts siena pļavās. Pašlaik gan pārsvarā izmanto sentēvu metodes.
Tirgotāji neslēpj, ka zemnieku problēmas šodien ir arī viņu problēmas, kas būtiski ietekmē noieta tirgu. Lai cik pārdomāts piedāvājums, gudra tehnika un lielas iespējas strādāt, daudzviet joprojām progresu Latvijas laukos bremzē nabadzība.

Citu datumu laikraksti

 • Pabeidz anekdotes!

  Vai tu esi asprātīgs un proti stāstīt anekdotes?Vai tu esi asprātīgs un proti stāstīt anekdotes? Piemēram, šādi: "Viens suņa īpašnieks stāsta...

 • Mana māja – mana pils

  Gadījums no dzīves. Kādā jaukā sestdienas pēcpusdienā, kad man bija brīva diena, varēju mierīgi baudīt tēju un vērot labu filmu, pie durvīm...

 • Visi nevar būt mūsējie

  Vieniem viņš patīk, citos izraisa atklātu nepatiku. Klausoties mūziķa izpildītās dziesmas, top skaidrs, ka repera Ģirta Rozentāla jeb Ozola dzimtais...

 • Atbildam lasītājam

  Kādos veikalos un ar kādām kartēm Alūksnē var norēķināties?Kādos veikalos un ar kādām kartēm Alūksnē var norēķināties? Skaidro "Baltijas Tranzīta...

 • Afiša

  14.februārī no pulksten 19.00 Alūksnē atpūtas klubā "Jolanta" muzicē saksofonists Arnis Grāps.14.februārī no pulksten 19.00 Alūksnē atpūtas klubā...

 • Konditorejas izstrādājumus visvairāk pērk svētkos

  Iespējams, arī jūs Valentīndienā meklējat nelielu sirdsveida kūciņu, lai kaut simboliski to pasniegtu kādam sev dārgam cilvēkam.Iespējams, arī jūs...

 • Par stādu audzēšanu

  Februāra žurnāla „Agro Tops" numura tēma – dārzeņu dēstu audzēšana.Februāra žurnāla „Agro Tops" numura tēma – dārzeņu dēstu audzēšana: dēstu...

 • Piedzīvojumi dabā

  Žurnāls bērniem par dabu "Zīlīte" februārī turpina publicēt lasītāju darbus par piedzīvojumiem dabā.Žurnāls bērniem par dabu "Zīlīte" februārī...

 • Rotaļlietas no zeķītēm

  Žurnāls maziem bērniem "Ezis" februārī "Burtu stāstiņos" ir kopā ar bagāto biznesmeni Bertu, kam baraviku birzī briesmīgi bramanīgais buldogs...