Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Tauriņam pa pēdām

Dabas apraksti aizrāva, tā bija pavisam cita vide, mazliet neierasta, tomēr labi saprotama. Ticis līdz klades pusei, Niks kļuva satraukts. Kāpēc pirms diviem gadiem Mežezerā pazuda vardes?

4.
Dabas apraksti aizrāva, tā bija pavisam cita vide, mazliet neierasta, tomēr labi saprotama. Ticis līdz klades pusei, Niks kļuva satraukts. Kāpēc pirms diviem gadiem Mežezerā pazuda vardes? Un zivis? Ja zivis slāpst ziemā, tas nav nekāds brīnums. Bet vasarā? Ja vainīgie ir maluzvejnieki ar elektriskajiem rīkiem, tad viņi taču neatstās milzīgas līdakas, asarus un līņus peldam ar vēderiem uz augšu. Kāpēc zivis ir gājušas bojā?
Niks uzmanīgi šķīra lapu pēc lapas. Skolotājs Tauriņš ir veicis pat pētījumus, vairākās vietās ir piefiksētiasMežezera ūdens analīzes. Gandrīz līdz rītam izmeklētājs šķirstīja kladi, cerēdams atrast kādu nepamanītu norādi.
Eksperta teiktais ieviesa daudzmaz nelielu skaidrību. Niks uzklāja uz galda karti. Mežezeru no trim pusēm ieskauj purvs, tātad pieeja ir tikai pa mežu. Niks redzēja, kādi tur aug brikšņi, tā ka ideja par mašīnu, kura piebrauc pie ezera un tajā izgāž atkritumus, automātiski atkrīt. Protams, to ērtāk ir izdarīt kur citur. Kāda vaina ir grāvim?
Savādi. Kāpēc Tauriņš ir klusējis un nevienam neteicis ne vārda? Viņam kā bioloģijas skolotājam vajadzēja kliegt skaļā balsī, ka tiek piesārņota apkārtējā vide. Bet viņš pa kluso veic eksperimentus. Vai tik tas nav iemesls viņa pēkšņajai nozušanai?
Pasaucis Mareku, Niks izklāstīja savas aizdomas.
- Ieteka Mežezerā ir tikai viena, - Mareks pārliecās pār karti. - Upīte iztek no Dziļā ezera. Tu zini, ka es esmu kaislīgs makšķernieks. Vēl uz pēdējā ledus tur vilku laukā smukas raudas. Tātad atkritumi izgāzti citā vietā.
- Lielceļa tuvumā? Nedomāju gan, - Niks pakratīja galvu. - Kur ir garantija, ka mašīnu kāds nepamana? Pat ja tas tiek darīts naktī, vienalga bīstami.
- Bīstami, jā. Un…
- Un ja atkritumi tiek transportēti ar mašīnu, turklāt regulāri divu gadu laikā, tad to mašīnu nekādi nevarēja nepamanīt. Es domāju, ka to draņķi izgāž netālu no pārstrādes vietas, - Niks satraukti turpināja.
- Varu tikai iedomāties, kādi aromāti tur valda. Nik, neesmu dzirdējis, ka apkārtnē eksistētu spirta cehs.
- Nelegāls! - Niks Zvirbulis iekarsa spriedelējumos. - Vai tad vietējais tirgus nav pārpildīts ar nezināmas izcelsmes spirtoto?
- Kur šeit var būt spirta ražotne?
- Mareks ar zīmuli vilka pa upītes līkločiem. - Negribas ticēt, ka to dara kāda zemnieku saimniecība. Labi, daži tecina kandžu, bet ne jau tādos kvantumos, lai ar atkritumiem piesārņotu ezeru. Pārdod kaimiņiem, paši dzer.
- Versija ir jāpārbauda.
- Zini, man šķiet, ir vēl viens iemesls, kāpēc šī versija nav visai ticama. Zini kāda? - Mareks ieturēja pauzi. - Ja tāda ražotne tiešām eksistētu, agri vai vēlu tas kļūtu zināms, vismaz baumu līmenī. Vietējie pļēguri nespētu noturēt mēli aiz zobiem.
* * *
Fredis Bremze, neskatoties uz ne visai cildinošo uzvārdu, aizvien rosījās un nekad nesēdēja rokas klēpī salicis. Viens no pirmajiem apkaimē kļuva par Breša zemnieku. Ieguvis savā īpašumā cūku fermu, Fredis ķērās pie saimniekošanas. Pusmūžu nodzīvojušais vīrietis ar pacilātu garu cēlās gandrīz vai ar pirmajiem gaiļiem un gulēt aizgāja vēlu vakarā.
Viena no labākajām īpašībām, kā viņš pats uzskatīja, bija spēja nenokārt degunu pat vissliktākajos apstākļos. Es esmu īstens zemnieks, viņš sev atkārtoja bez mitas. Ja dabas untumu dēļ veldrē sagūla labība vai izdega pļavās zāle, Fredis ar vēl lielāku apņēmību turpināja darbu. Viņš nepazina vārdu - bezizeja. Ja galva strādā un ir vēlēšanās, tad var izdarīt visu, viņš sprieda.
Cūkas izauga brangas, un Fredis tās pārdeva gaļas kombinātam. Tomēr kāroto "Valmet" traktoru nopirkt neizdevās, jo gaļas kombināts bankrotēja. Pats par sevi saprotams, cūku naudu Fredis nedabūja. Nākamajā gadā viņš iesēja divdesmit hektārus cukurbiešu. Tas taču ir izdevīgi, viņš sprieda. Izdevīgi tas būtu gan, taču, kā par nelaimi, tuvējā Jēkabpils cukurfabrika tika atzīta par maksāt nespējīgu. Transportēt cukurbietes uz Jelgavas rūpnīcu neatmaksājās, kaut vai iear izaudzēto zemē. Fredis to, protams, nedarīja. Novāca bietes, sabēra tās stirpās. Bankā aizņēmās naudu un nopirka piecpadsmit govis.
Kaut arī piens tika iepirkts par smiekla naudu, tomēr Fredis cerēja tikt uz zaļa zara. Katru rītu viņa pagalmā ielīgoja dzeltena piena mašīna, un tas zemnieku darīja priecīgu.

Citu datumu laikraksti

 • Tauriņam pa pēdām

  Izmeklētājs pavirši pārskatīja kladi.3. Izmeklētājs pavirši pārskatīja kladi. Visur viens un tas pats - vardes, puķes, zivis, nokrišņi. - Es...

 • Polijas pilsētas - tuvas, bet svešas

  Polija nav ekskursantu un tūristu iecienītākajos atpūtas braucienu maršrutos. Parasti tie traucas šai valstij cauri uz Slovākiju ar Augstajiem...

 • Zemnieku zupa

  Nepieciešams: puse dzeltenās paprikas, 2 mazi tomāti, 1 vidējs gurķis, 80 grami zemnieku gaļas.Nepieciešams: puse dzeltenās paprikas, 2 mazi tomāti,...

 • Policija informē

  Malienas pagastā 21.jūlijā kūts bēniņos aizdegās salmi -viens kvadrātmetrs. Policija noskaidroja, ka notikušajā vainojamas bērnu rotaļas.Malienas...

 • Motosportisti gatavojas Latvijas čempionāta noslēgumam

  Motokluba "Ape" sportisti gatavojas Latvijas čempionāta izšķirošajām sacīkstēm, kas notiks šīs nedēļas nogalē - 26. un 27. jūlijā Limbažos, Lielezera...

 • Uzvar minifutbola čempionātā

  Ziemeļaustrumu futbola līgas minifutbola čempionāta ceturto kārtu veiksmīgi aizvadījusi Alūksnes Mobilo strēlnieku bataljona komanda, kas Viļakā...

 • Nākotnes nauda jeb Dalība 2.pensiju līmenī

  Lai gan masu medijos ir bijis šķietami daudz informācijas par dalību 2.pensiju līmenī, ir cilvēki, kas nav tai pievērsuši uzmanību, it kā tas viņus...

 • Aicina uz teātra svētkiem Dikļos

  Uz kārtējo "teātrinieku" kopā sanākšanu 9.augustā aicina Dikļu pagasts Valmieras rajonā.Uz kārtējo "teātrinieku" kopā sanākšanu 9.augustā aicina...

 • Vārds un tā īpašnieks ietekmē viens otru

  Numeroloģija kā mācība ir ārkārtīgi sena.Numeroloģija kā mācība ir ārkārtīgi sena. Ar tās palīdzību iespējams noteikt cilvēkam piemērotāko profesiju,...