Tautas dejas un tautiskās dejas - kā neapjukt?

Malā stāvētājam varētu šķist, ka nav jau atšķirības, kā mēs dejotājus saucam.

Malā stāvētājam varētu šķist, ka nav jau atšķirības, kā mēs dejotājus saucam.
Tomēr - ja gribam sasaukt tautas deju dejotājus, tad jāsauc deju lielkoncerta "Ritums" virzienā, bet, ja sauksim tautiskos dejotājus, tad atskries folkloristi no folkloras pasākuma "Pēterdiena Brīvdabas muzejā" .
"Bieži vien tiek jauktas tautas dejas un tautiskās jeb tradicionālās, jeb folkloras dejas. Tautas dejas drīzāk jāsauc par skatuves dejam, jo to galvenā būtība ir priekšnesums, tāpēc nozīmīga ir dejas stilistika, tērpi un rakstu simetrija. Savukārt tradicionālās kultūras vērtības nes folkloras jeb tautiskās dejas, kuras nākušas no sadzīves dancošanas un seno latviešu ikdienas rituāliem," skaidro folkloras svētku "Pēterdiena Brīvdabas muzejā" mākslinieciskais vadītājs Ernests Spīčs.
Folkloras dančos var iesaistīties ikviens - dancotāji var paķert kādu skatītāju un ievilkt dejā, nebēdājot par to, ka tiks izjaukts dejas solis.
Tradicionālās kultūras cienītāji mēdz pārmest tautas deju kolektīviem, ka tie izmantoto stilizētus tautas tērpus, mūziku un deju soļus, bet tautas jeb skatuves deja arī nepretendē uz autentisku tradīciju saglabāšanu.
"Nevar noliegt, ka tautas dejas no iepriekšējiem gadsimtiem ir paņēmušas visas spilgtākas tradīcijas, kas bijušas Latvijas kultūrā - arī deju lielkoncerta "Ritums" mūzikā un dejā parādīsies gan vācu šlāgeris, gan R.Paula un citu komponistu mūzika, gan tautas dziesmu apdares, gan folkloras kopu izpildīta tradicionālā mūzika. Ja tradicionālo folkloras deju burvība atklājas, iesaistoties vai netālu esot un dejotāju sejās ieskatoties, tad plašāku publiku stadionā spēj aizraut tieši profesionāla horeogrāfija un precīzi laukuma zīmējumi. Tāpēc ir lieliski, ka Latvijas kultūrā blakus sadzīvo abi šie virzieni," saka deju lielkoncerta "Ritums" projekta vadītāja Zanda Mūrniece.
IX Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku programma ļauj izbaudīt gan tradicionālus dančus folkloras svētkos "Pēterdiena Brīvdabas muzejā", gan skatuves deju krāšņos laukuma rakstus deju lielkoncertā "Ritums", gan teatrālu deju spēli uzvedumā "Spēlēju, dancoju", gan arī hiphop un citus mūsdienu deju stilus mūsdienu deju koncertā.

Citu datumu laikraksti

  • Remontē skolu un gatavojas jubilejai

    Ernsta Glika Alūksnes valsts ģimnāzijas vecajā korpusā, 2.stāvā, šomēnes uzsākts kosmētiskais remonts.Ernsta Glika Alūksnes valsts ģimnāzijas vecajā...

  • Ciemiņus gaida sakoptā pilsētvidē

    Alūksnē pirmo reizi šogad appļauti zālāji. Pļaut varēja arī parkā, kur likvidēti janvāra vētras postījumi, aizvesti izgāztie koki un savākti zari,...

  • Pagastā Jāņus šogad svinēs agrāk

    Pededzes pagasta deputāti sēdē izskatīja iesniegumus par atteikšanos no zemes lietošanas tiesībām, par pirmpirkuma tiesību piešķiršanu un atteikšanos...