Teātru festivālā apliecina: drošam pieder pasaule

Alūksnē rīkotajā bērnu un jauniešu teātru festivālā - konkursā “Drošam pieder pasaule” piedalījās 16 kolektīvi ar 19 izrādēm.

Alūksnē rīkotajā bērnu un jauniešu teātru festivālā - konkursā "Drošam pieder pasaule" piedalījās 16 kolektīvi ar 19 izrādēm. Tik daudz teātra izrāžu vienā dienā Alūksnes tautas nams vēl nebija pieredzējis. Bērnu teātru festivāls Alūksnē notika pirms trim gadiem, bet konkurss bija pirmo reizi.
Ievērojamu dramaturgu un režisoru rakstīto lugu darbībā varēja redzēt 280 viesu un apmēram 30 pašmāju aktierus, kopā ar režisoriem trīs dienu festivālā bija iesaistīti vairāk nekā 330 cilvēki no Cēsīm, Madonas, Smiltenes, Rūjienas, Rundāles, Balviem, Varakļāniem, Viļāniem, Blomes, Tukuma, kā arī no Alūksnes, Ilzenes, Veclaicenes un Bejas. "Festivāls - konkurss ir izdevies! To atzina visi, kas bija tā dalībnieki un skatītāji. Turklāt attaisnojās ideja rīkot konkursu, tas nozīmē, ka uz festivālu atveda tikai labākās izrādes jeb īstas "odziņas". Tās radīja sajūsmu par to, ko spēj bērni. Šāds pasākums bērniem vēl nav bijis," vērtē festivāla idejas autore un organizatore Ieva Malteniece.
Pārsteidz daudz labu izrāžu
Viņa uzsver, ka nedalīta bija sajūsma par Alūksni. To pastiprināja krāšņās strūklakas, pie kurām pēc gājiena atklāja festivālu. Pa ceļam uz Pilssalas tiltu varēja redzēt Krievijas ķeizarienes Katrīnas jeb Ernsta Glika audžumeitas Martas Skavronskas tēlu.
Pirmās dienas vakarā bija tikai viena - J.Švarca lugas "Sniega karaliene" izrāde. Tieši šo madoniešu iestudējumu par labāko atzina Katrīna un neatkarīgā žūrija, tāpēc tā saņēma festivāla galveno balvu. "Tā ir tradicionāla izrāde ar dejām un dziesmām. Droši vien nebija viegli izvēlēties, jo festivālā bērnu kolektīvi pārstāvēja dažādus teātru žanrus: deju, kustību, cirka, tradicionālās drāmas. Visas izrādes iestudējuši profesionāli režisori, " stāsta Ieva.
Smiltenes un Rūjienas bērnu teātru režisore Ruta Madarāja apgalvo, ka tas bija pārsteigums - redzēt tik daudz labu izrāžu vienā dienā. Viņa uzskata, ka turpmāk festivālus varētu rīkot par vienu tēmu.
"Ar pilsētas domes priekšsēdētāju Armandu Mustu spriedām par iespēju organizēt bērnu teātru festivālu - konkursu arī turpmāk. Jāņem vērā, ka šādi pasākumi nav nekur citur Latvijā. Tātad varam piedāvāt kaut ko atšķirīgu un aicināt šurp teātra cienītājus no visas Latvijas," saka I.Malteniece.
Festivāls varētu ieinteresēt tūristus, turklāt galvenokārt gados jaunus cilvēkus. Tiesa, pasākuma rīkošanai nepieciešami lieli izdevumi, tāpēc festivālu iecerēts organizēt ik pēc diviem trim gadiem. Jārēķinās, ka uz festivālu vēlējās ierasties nevis 150, bet vairāk nekā divtik interesentu.
Atklāj Baibas un Ulda mīlas stāstu
Ļoti krāšņa bija Rundāles skolēnu sagatavotā izrāde "Čigānu cirks ceļojumā apkārt pasaulei". Tā bija pat labāka par dažu profesionālā cirka viesizrādi, kas skatīta Alūksnē. Savukārt Ilzenes bērni parādīja jautrāko izrādi "Uz priekšu, Rolla!". Ilzenes bērni nodarbojas ar teātra sportu, tāpēc ir atraktīvi, improvizē. Viņi tā iejūtas lomās, ka skatītājiem jāsmejas gribot negribot.
Festivāla laikā bērni ne tikai parādīja un vēroja izrādes, bet arī sadraudzējās. Tāpat kontakti veidojās skolotājiem un režisoriem.
"Tas mums ir ļoti nepieciešams. Pārrunājot un analizējot izrādes, rodas atziņas, kā labāk iestudēt lugas. Izrāžu starplaikā neformālā gaisotnē veidojās savstarpēji kontakti. Bija atbraukuši rajona pagastu skolu teātra cienītāji. Viņiem festivāls bija arī mācību stunda," secina I.Maltniece.
Izrādes bija skatāmas vienlaikus lielajā un mazajā zālē, bet pēdējā - "Sapnis vasaras naktī" - ārā pie tautas nama. Tā bijusi piemērotākā skatuve Šekspīra lugai.
Skolēni spēlēja labi, jo ir apguvuši skatuves kustību un runas kultūras pamatus. Alūksnes Ievas teātris izrādīja Raiņa lugu "Pūt, vējiņi!". Viņiem bija svarīgi festivālā dzirdēt atsauksmes un vērtējumu pirms pirmizrādes. Tēlotāji ir vecumā no 14 līdz 16 gadiem.
"Es šo lugu salīdzinu ar "Romeo un Džuljetu". Latviešiem "Pūt, vējiņi!" ir tas pats, kas angļiem Šekspīra luga. Tā ir jāzina visiem, tāpēc prieks, ka jaunieši to iemīlēja. Protams, tekstu iemācīties dzejā ir grūtāk," uzsver I.Malteniece.
Tukuma teātra studiju vada bijusī alūksniete Rudīte Poča. Viņa parādīja pašas rakstītu un sagatavotu izrādi "Nebēdnīgie kazlēni".
Festivālā iepazīst Alūksnes skaistumu
Lai iegūtu finansējumu idejas realizācijai, I.Malteniece izstrādāja un iesniedza projektu Kultūrkapitāla fondam. Visu nepieciešamo finansējumu no fonda nesaņēma, tāpēc organizatori ir pateicīgi Alūksnes pilsētas domei par atbalstu.
Desmit ģimnāzijas audzēkņi iejutā pilsētas gidu lomā. Viņi radīja interesi par pilsētu, tāpēc vairāku skolu pedagogi ar klašu kolektīviem gatavojas atbraukt vēlreiz.
Trešajā dienā aktieri sacentās prasmē orientēties pēc kartes un atrast ievērojamākās kultūrvēsturiskās vietas pilsētā. Bija iespēja doties braucienā ar bānīti līdz Umernieku stacijai, bet no turienes ar autobusiem tālāk uz Ates dzirnavu muzeju.
"Esmu savas pilsētas patriote, tāpēc domāju, ka visiem ir jāredz apkārtnes skaistākās vietas. Ne tikai bērni, bet arī daļa skolotāju te bija pirmo reizi, tāpēc grūti bija visus sapulcēt uz atvadu pasākumu," saka Ieva.
Viena vieta uz zirga vēl brīva
Katrs kolektīvs saņēma ne tikai Pateicību par dalību festivālā, bet arī "Dzīpara" rokdarbnieču gatavotos zirdziņus. Tie atgādinās, ka viena vieta uz festivāla zirga, kas ir šā pasākuma simbols, būs brīva.
Festivāla rīkošanā daudz palīdzēja Alūksnes Mazā teātra dalībnieki, pašvaldības un tautas nama darbinieki, pašvaldības un ceļu policija, ģimnāzijas audzēkņi un Alūksnes Mobilo strēlnieku bataljona komandieris pulkvežleitnants Aivars Vizulis. Viņš gādāja, lai aktieriem nakšņošanai būtu apsildāmas teltis.
"Paldies visiem mazajiem un čaklajiem rūķīšiem, kas vadīja festivāla programmu, rūpējās par kārtību, sarīkoja salūtu uz plosta ezera vidū, fotografēja," akcentē I.Malteniece.
Festivāla gājienu kuplināja Harija Potera fanu kluba, Annas pamatskolas un Alūksnes vidusskolas dramatiskā kolektīva dalībnieki.

Citu datumu laikraksti

 • Pirmsskolas izglītības iestāde svinēs 40. dzimšanas dienu

  Alsviķu pagasta pirmsskolas izglītības iestāde “Saulīte” gatavojas 40 gadu jubilejai, to svinēs 3.jūnijā. “Dzimšanas dienas gaidīšana sākās jau...

 • Jūnijs būs silts un saulains

  Jūnijā Latvijā lielākoties gaidāms saulains un sauss laiks, kopumā mēneša vidējā gaisa temperatūra gaidāma līdz vienam grādam virs normas.Jūnijā...

 • Kļūdu labojums

  Laikraksta “Alūksnes Ziņas” 21.maija numurā rakstā “Gatavojas Keggi Velo” pasākumam ir neprecizitāte.Laikraksta "Alūksnes Ziņas" 21.maija numurā...

 • Ar ložmetēju frontes pirmajās līnijās

  Septiņdesmit deviņus gadus vecais alūksnietis Roberts Lapiņš ir visjaunākais kara veterāns, kas dzīvo Alūksnes rajonā. 1995.gadā rajonā bija 249 kara...

 • Pansionāta iemītniekiem būs dāvana

  Akciju sabiedrība “Grindex” šogad rīko akciju “Pavasarīgs uzmanības apliecinājums Latvijas pansionātiem”. Tās laikā visiem Latvijas pansionātiem...

 • Pārbauda prokurora rīcību

  Ģenerālprokuratūras preses sekretāre Dzintra Vītoliņa laikrakstam “Alūksnes Ziņas” informē, ka vēl joprojām notiek pārbaude par Alūksnes prokuratūras...