Teiksma par piedošanu

Ne reizi vien esmu domājusi par to, kas ir piedošana? Ko nozīmē piedot un saņemt piedošanu? Kāpēc tas vispār būtu jādara? Ir taču cilvēki, kuri nepiedošanas akmeni visu mūžu nēsā sirdī.

Ne reizi vien esmu domājusi par to, kas ir piedošana? Ko nozīmē piedot un saņemt piedošanu? Kāpēc tas vispār būtu jādara? Ir taču cilvēki, kuri nepiedošanas akmeni visu mūžu nēsā sirdī.
Cits, izdarījis pārestību, neatvainojas un tādējādi jau ir noraidījis piedošanu. Atceros, ka reiz skolā skolotāja pieprasīja atvainošanos no visas klases. Īsti no sirds šī piedošanas meklēšana nebija, taču skolotāja mums piedeva, un stunda turpinājās bez starpgadījumiem. Cik gan bieži nešaustām sevi, jo sev nemākam piedot. Kur tad vēl otram, ja pārinodarījums nopietni ievainojis dvēseles stīgas.
Par piedošanu un nepiedošanu atbildi meklēju pie dažādu profesiju pārstāvjiem.
Mācītājs Juris Rubenis: "Piedošana ir izskaidrošanās ar pagātni. Piedošana ir vienīgā atslēga, lai tu varētu atbrīvoties no tās smaguma nastas, kas spiež uz tevi no pagātnes. No vienas puses, īsti piedot nav nemaz tik vienkārši. Tas tiešām ir ļoti grūti, īpaši tad, ja ir jāpiedod kaut pietiekami nopietni. No otras puses, tas tevi nogurdina, nomāc, traumē. Piedošanai ir vairākas fāzes. Man šķiet, pirmais solis ir piedošana ar prātu, ka to vajadzētu darīt. Dažkārt mēnešiem vai gadiem ilgi to apzināmies, bet emocionāli to nespējam izdarīt. Mēs esam kļūdaini un nepilnīgi cilvēki, gribot negribot, mēs nodarām cits citam pāri. Ja mēs negribam piedot nemaz, attiecības starp cilvēkiem principā kļūst neiespējamas. Tāpēc piedošana ir tik būtiski nepieciešama, tik emocionāli vajadzīga.
Jāsāk ar to, ka tu racionāli apzinies šo vajadzību. Piedošana cilvēku attiecībās ir tas pats, kas elpošana. Piedošana, neapšaubāmi, ir dziedinoša. Nepiedodot cilvēks galveno traumu nodara pats sev. Pat ja kāds cilvēks tev ir nodarījis pāri nepelnīti, tad, nepiedodot šim cilvēkam, tu pats sev turpini darīt pāri.
Ļoti būtiska ir spēja piedot sev. Bieži vien notiek tā, ka cilvēks pats sev kļūst par visaugstāko soģi. Varbūt citi mums piedod, bet mēs paši sev nepiedodam. Tas kādreiz ir visbīstamākais strupceļš. Dievs, kas ir tevi radījis, var tev piedot un grib tev piedot visu, bet tad tev ir jāspēj piedot sev.
Citiem vārdiem - mīli Dievu kā savu tuvāko, mīli sevi. Šie līmeņi ir savstarpēji saistīti. Ja viens no tiem izkrīt, to nav iespējams kompensēt ar citu."
Inta Jēkabsone - tiesnese: "Domāju, ka piedošana ir atkarīga no tā, cik tuvam cilvēkam piedodam. Ar prātu mēs piedodam ikdienišķus sīkumos, ar sirdi nav tik vienkārši. Ja esmu piedevusi, tad esmu izlīdzinājusies ar šo cilvēku, turpmāk saglabāju tādas attiecības, kādas tās bijušas iepriekš. Pavisam citāda ir sajūta, kad esmu piedevusi, izprotot cilvēka rīcību, to saprotot un attaisnojot, bet neaizmirstot. Tādā gadījumā attiecības tiek pārtrauktas, šo cilvēku izsvītrojot no savas dzīves.
Piedošana ir notikusi tad, kad iestājas miers, kad es jūtos atbrīvota. Domāju, ka iemācīties piedot ir mūsu dzīves galvenais uzdevums."
Ilze Hanzere - ārste: "Piedošana ir maksa par manu dvēseles mieru. Piedošana sirdī ir tas, kas nosaka turpmāko dzīves kvalitāti".
Ieva Priedniece - psihoterapeite: "Traumas apzināšanās un pārdzīvojums ir kā treniņš. Tā vislabākais rezultāts ir piedošana, lai dzīve var turpināties".
Piedošana ir kā rīta rasa, kura saulē mirdz tūkstoš krāsās. Šī rasa jādzer tik ilgi, kamēr jūti dvēselē mieru. Kā vienmēr - vispirms jāsāk ar sevi pašu.

Citu datumu laikraksti

 • Grūtais priekšvēlēšanu laiks

  Priekšvēlēšanu laiks Latvijā izraisa politisko jūkli Saeimā. Politiskās cīņas baltkvēlē partijas izceļas ar nekonsekventu rīcību ne tikai...

 • Būs Jauniešu dienas Kuldīgā

  Katru gadu pēc pāvesta Jāņa Pāvila II aicinājuma pasaulē notiek Jauniešu dienas.Katru gadu pēc pāvesta Jāņa Pāvila II aicinājuma pasaulē notiek...

 • Skolēnus nodarbinās sakopšanas darbos

  Nodarbinātības valsts aģentūras rīkotais pilotprojekts par skolēnu nodarbināšanu vasarā vai praksi vasaras brīvlaikā paredz, ka Alūksnes rajonā būs...

 • Dziesma ir kā putna lidojums no baznīcas torņa

  Haralda Sīmaņa dziesma klausītāju ierauj kā ievu ziedu atvarā. Esi tās varā ka bite, kas apmaldījusies rudzupuķēs. Bet par ko īsti bija...

 • Skolēnu un jauniešu kori pieskandina Api

  Vakar Apes estrādē beidzās trīs dienu ilga rajona skolu 5. līdz 9.klašu un jauniešu koru sadziedāšanās lielo skolēnu dziesmu un deju svētku...

 • Cenšas ielauzties klubā

  Ceturtdien Alūksnē policija slimnīcā nogādājusi kādu 21 gadu vecu jaunieti, lai veiktu analīzes aizdomās par narkotisku vielu lietošanu.Ceturtdien...