Tic, ka viņu vienmēr kāds ir sargājis

Alūksnietes Zelmas Gorbānes jaunības gadi pagājuši pēckara laikā, kad viņa kā daudzi jaunieši devušies darba meklējumos projām no dzimtā rajona.

Alūksnietes Zelmas Gorbānes jaunības gadi pagājuši pēckara laikā, kad viņa kā daudzi jaunieši devušies darba meklējumos projām no dzimtā rajona.
Tad licies, ka visa dzīve vēl priekšā un viņas laime rodama kaut kur plašajā pasaulē. Vēlējusies mācīties Stāmerienas lauksaimniecības tehnikumā, taču materiālie apstākļi bijuši smagi. Zelmai nācies aizmirst sapni par skološanos, tāpēc pirmās darba gaitas uzsākusi Stāmerienas dārzniecībā. Balvu meitenei Zelmai gribējies baudīt neapjaustos dzīves plašumus, tāpēc devusies uz Alūksnes rajonu.
"Sāku strādāt Patērētāju biedrībā, taču paziņas man teica: "Ko es virtuvē mazgāšu katlus un traukus, vajag iet mācīties par pavāri". Es, lauku skuķis būdama, tikai priecājos, ka tikšu uz Rīgu," stāsta Zelma Gorbāne. Toreiz ieguvusi augstu - ceturto - pavāres kategoriju un sešus gadus nostrādājusi iegūtajā specialitātē.
"Tad jauniešiem viss patika, ka tikai varētu pasauli redzēt. Pēckara gadi bija grūti. Nebija kā tagad, kad jaunajiem ir tik daudz iespēju," spriež sieviete. Nevarot arī salīdzināt, kā tagad pavāri strādā sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumos un kādi darba apstākļi bijuši pirms daudziem gadiem. Pavārēm pašām nācies kurināt plītis, dalīt porcijas, bet vakaros sēdēt pie čeku kalniem un gatavot atskaites.
Neko neuzrakstīja
Zelmai patikušas pārmaiņas un izmēģināt ko jaunu. Kādu laiku strādājusi par biļešu kontrolieri autobusā. "Toreiz prasīja lielu precizitāti. Autobusam vajadzēja pienākt un atiet precīzi norādītajā laikā. Viegli varēja zaudēt darbu. Lai arī prasības bija augstas, man šis darbs patika. Apskatīju Latviju - Cēsis, Valmieru, Latgales pilsētas, vēlāk reisi bija arī uz Rīgu," stāsta viņa. Kādus tikai interesantus cilvēkus neesot satikusi, kas braukuši kā pasažieri. Arī dažādu kuriozu neesot trūcis.
"Atceros, ka Gulbenē iekāpa skaists čigānu pāris. Dod man naudu biļetei - 50 rubļus vienā gabalā, taču man nav ko izdot. Tā arī viņi brauca par velti, jo nevarēja sēdināt laukā," saka viņa.
Arī autobusi neesot bijuši tik komfortabli kā tagad. Braukuši ar mazo "RAFu", aukstā laikā pildspalva tā sasalusi, ka neesot varējusi uzrakstīt ne vārda. "Vēlāk lepojāmies, ka rafiņu vietā nāca "LAZ" un ar to varējām braukt uz Rīgu," atmiņās kavējas Zelma. Iespējams, ka tā arī būtu turpinājusi konduktores pienākumus, taču vīrs esot sācis šķībi skatīties. Lai ģimenes dzīve neizjuktu, Zelma piekāpusies un konduktores darbu pametusi.
Strīdi neizcēlās
Pēc tam cilvēkus turpinājusi iepazīt, strādājot par bufetnieci. Vakaros pēc darba vīri nākuši dzert alu vai kādu grādīgāku dzērienu. Dažs ne par ko kunga dūšā neesot bijis pierunājams doties uz mājām. Citreiz bufetē bijis tāds troksnis kā bišu spietā.
Arī darba gadi restorānā "Alūksnē" esot bijuši aizraujoši. Par restorāna apmeklētāju uzvedību nav vajadzējis sūdzēties. Iedzēruši un dancojuši, kad brīvdienās mūzika spēlējusi. Reti kad bijis tā, ka publikā izcēlies strīds un vajadzējis saukt miliciju. Darbs beidzies naktī ap vieniem, tad Zelma varējusi doties mājās.
"Vienreiz ziemā, pēc darba ejot mājās, ieraudzīju, ka vīrietis guļ sniegā sadzēries. Aizgājusi mājās, zvanīju milicijai - labāk lai ved uz iecirkni, nekā cilvēks sniegā nosalst," apgalvo Zelma.
Bija motokrosu fane
Zelma priecājas, ka ar otro dzīvesdraugu Jevgēniju pavadīti skaisti 16 kopdzīves gadi. Abiem bijusi laba saskaņa, vienojušas kopīgas intereses. Zelma uzskata, ka pret otru cilvēku viņai esot augstas prasības. "Pieklājīgam jābūt, jāsaprot otrs cilvēks. Galvenais, lai atturētos no alkohola lietošanas," spriež Zelma.
Bijuši lieli motokrosu fani, braukuši ar savu žigulīti tos skatīties pa visu Latviju. "Kā man patika! Tāds ātrums, motocikli lidoja pa gaisu," atminas alūksniete. Par kādreizējo aizraušanos liecina arī vimpeļi, kas Zelmas dzīvoklī skatāmi pie vienas no sienām. Zelma ieguvusi arī autovadītājas apliecību, taču biežāk pie stūres sēdies vīrs, lai gan veselības problēmu dēļ to viņam nebija ieteicams darīt.
"No sākuma, kad Jevgēnijs nomira un paliku viena, bija grūti. Lai arī radinieki man bija, tomēr katrs savā pusē un tik bieži tikties neiznāca," apgalvo viņa.
Atrod spēku ticībā
Tad arī Zelma sākusi prātot, ko darīt, kur rast dzīvei jēgu. Meklējusi spēku ticībā. Iestājusies evaņģēliski luteriskās baznīcas korī Alūksnē, vakaros apmeklējusi Bībeles stundas. "Tas man palīdzēja atbrīvoties no depresijas. Es nezinu, kas ar mani tad būtu noticis," spriež Zelma.
Viņa esot augusi ticīgā ģimenē, kristīta un iesvētīta, tāpēc Dieva atklāsme nav nākusi pēkšņi. Viņa svētība palīdzot nedusmoties un daudzas lietas izvērtēt citādāk.
"Ko Dievs katram šūpulī ir ielicis, tas tā notiek," saka viņa. Pēc nodarbībām cītīgi aizrāvusies ar veco romānu lasīšanu līdz pat vēlai vakara stundai. Jutusies labi un atviegloti.
Dzied un ceļo
Kad baznīcas koris izjucis, sākusi dziedāt korī "Brūklenājs", kura dalībniece ir joprojām. "Esmu pieradusi pie dziedāšanas. Galvenais, ka mūs aicina uzstāties dažādos pasākumos un kopīgi ceļojam. Drīzumā paredzēts braukt uz Igauniju,"" apgalvo Zelma.
Kad palikusi viena, iegādājusies suni Sambo, jo esot dzīvnieku mīļotāja. Tas esot neatņemama viņas ikdienas sastāvdaļa un dod dzīvei impulsu. Dienas režīmu nākoties pakārtot mazajam četrkājainajam draugam. Kad atbraucot no kora uzstāšanās reizēm, viņš saimnieci sagaida ar neviltotu prieku.
"Ja tā padomā, dzīve man skaista. Rūtaini raiba bijusi. Brīžiem grūta. Ar viļņiem - uz augšu un leju. Kā jau dzīve, taču žēloties nevaru," secina sieviete. Bijušas arī situācijas, kad par mata tiesu atradusies no nāves, taču augstāki spēki vienmēr sargājuši. Viņa tic, ka sargā joprojām.

Citu datumu laikraksti

 • Būs vieglāk pārvietoties

  Arodapmācības un rehabilitācijas centrā “Alsviķi” ir ierīkots pacēlājs. Tas dod iespēju pieciem skolas audzēkņiem patstāvīgi bez citu palīdzības...

 • Izvirza kandidātus

  Alūksnes rajona pašvaldībām līdz 8.aprīlim bija jāvienojas, kuras no tām izvirzīs īpaši atbalstāma reģiona statusa piešķiršanai. Vidzemes attīstības...

 • Bērnudārzam cels jaunu malkas šķūni

  Malienas pagasta padome pašvaldības speciālajai pirmsskolas izglītības iestādei “Mazputniņš” šogad ir iecerējusi uzcelt jaunu malkas šķūni.Malienas...

 • Kļūdas labojums

  Laikraksta “Alūksnes Ziņas” 25.marta numurā rakstā “Vokālie ansambļi ieskandina pavasari” ir kļūda. Veclaicenes pagasta jauktais ansamblis vokālo...

 • Uzņēmēju dienās notiks seminārs

  Alūksnes Uzņēmēju dienu laikā paredzēts organizēt semināru “Par Eiropas Reģionālā attīstības fonda izmantošanas iespējām uzņēmējiem”.Alūksnes...

 • Bērni projektēs atpūtas laukumus

  Alūksnes rajona bērni varēs piedalīties konkursā “Bērnu rotaļu, atpūtas vai sporta laukuma iekārtošana”, izstrādājot un iesniedzot savus...