Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ticības spēks cauri gadsimtiem

No sirmas senatnes līdz mūsu dienām saglabājušies latviešu tautas ticējumi. Tiem droši vien ir bijis kāds pamatojums, kāpēc Ziemassvētku naktī ir jāiet uz krustcelēm vai arī stallī klausīties, ko zirgi runā.

No sirmas senatnes līdz mūsu dienām saglabājušies latviešu tautas ticējumi. Tiem droši vien ir bijis kāds pamatojums, kāpēc Ziemassvētku naktī ir jāiet uz krustcelēm vai arī stallī klausīties, ko zirgi runā.
Tagad liekas jocīgi - kas tik nav jādara svētku naktī, lai nākamais gads ir bagāts, veselīgs un laimīgs! Deviņas reizes esot jāēd, un šo ticējumu patiešām daudzi cenšas ievērot. Turpretim neticami liekas, ka ar basām kājām jāskrien trīs reizes apkārt mājai, lai zobi nesāpētu. Tāpat basam jāiet ābeles purināt, lai tām būtu "pulka ābolu". Jauniem cilvēkiem, protams, vissvarīgāk ir noskaidrot - kurš vai kura viņam ir pāris, vai abi apprecēsies.
Grib satikt savu Romeo
Alūksniete Eva Jansone atbraukusi no Itālijas, kur strādā viesnīcā. Viņa ir izmēģinājusi dažādus zīlēšanas veidus. Šajā Ziemassvētku vakarā jaunā sieviete nesīs malku istabā. Ja pagales būs pa pāriem, tad drīz apprecēsies. Iespējams, ka ar sicīlieti Paulo, kas tagad ir Evas draugs. Viņi dzīvo Veronā, kas pazīstama no Romeo un Džuljetas mīlasstāsta. "Man tāpat kā daudziem Itālija ir sapņu zeme. Gribēju iemācīties itāļu valodu un pusgada laikā esmu apguvusi sarunvalodu," atzīst sieviete.
Ir deviņi ēdieni
Evas māte Maija Jansone ir pavāre Alūksnes kafejnīcā "Jolanta". Viņa zina stāstīt, ka senāk saimnieces noteikti lika galdā deviņus ēdienus pirms pusnakts. Un no rīta brokastīs arī cienāja ar tiem. Noteikti bija pupas, zirņi un cūkas šņukurs, kas simbolizē arklu un zemi. Tāpat cienastā vajadzīgi putraimu desas līkumi, kam abi gali sasieti kopā, tātad - noslēdzies gadskārtas aplis. Bija miestiņš vai alus, vārīta vai žāvēta cūkas gaļa. "Vienmēr rūpējos, lai svētku cienasts būtu tik bagātīgs, ka vienā reizē visu uz galda nevar salikt. Vai vajadzīgi tiešām deviņi ēdieni, grūti pateikt, jo ir arī citādi ticējumi. Tomēr šis skaitlis ir palicis atmiņā. Tiesa, ieskaitu arī ķirbju, burkānu un ābolu sulu, jo ne jau visi dzer alu," stāsta Maija. Viņa gatavo skābētus kāpostus, raušus, putraimu grūdeni, kas arī ir tradicionāli latviešu ēdieni.
Saimniece domā, ka ticība un pārliecība "nostrādā", tāpēc nākamais gads patiesi ir bagātāks. Viņa kolēģiem un visām namamātēm vēl, lai nepagurst rokas un nepietrūkst ideju, gatavojot svētku cienastu.
Ar kaķi - apkārt baznīcai
Alūksnes Novadpētniecības un mākslas muzeja direktore Aija Grīnvalde domā, ka melns kaķis vairāk iederas pasakās par raganu burvestībām. Viņa pieļauj, ka melnas krāsas dzīvnieku ir maz, tāpēc tos kā atšķirīgus uzskata par sliktiem un nevēlamiem. Bet ticējums, ka melns kaķis ir jānes trīs reizes apkārt baznīcai, lai būtu daudz naudas, atgādina buršanos. "Alūksnē naudas kaķi esot rudie," par dzīvnieka "pareizo krāsu" šaubās sieviete.
Viņas Džeks ir simtprocentīgi melns, bez nevienas baltas spalviņas. Pat ūsas ir melnas! Vairāki ticējumi vēsta, ka no tāda varot naudu izvārīt. Diezgan šaušalīgi! Džeks dziļdomīgi mazgājas, it kā apsvērdams iespēju atnest saimniecei naudu. "No mūsu mājas nav tālu vecās Ernsta Glika baznīcas vieta, kas varētu būt iekļauta Džeka teritorijā," secina Aija. Tomēr viņu māc šaubas, vai kaķis gribēs doties prom no svētku galda, kur būs gardumi arī viņam.
Dzīvot saskaņā ar sevi
Ja nauda ir, tad Ziemassvētkos to visu nedrīkst izdot. Tāds ir cits ticējums. Unibankas Alūksnes nodaļas pārvaldnieks Aigars Aizups atzīst, ka banka noteikti nepaliks bez naudas krājumiem. Arī pašam tā nav gadījies, lai gan svētku dāvanām tēriņi paredzami krietni. Viņš zina, ka nauda vienmēr ir jāatsāj rezervē neparedzētiem gadījumiem. Tomēr Aigars nepiekrīt, ka laimīgi ir cilvēki, kam ir daudz naudas. "Laime ir tad, ja var atļauties darīt to, ko vēlas, un nedarīt to, ko negrib. Galvenais ir dzīvot saskaņā ar sevi," apgalvo bankas pārvaldnieks. Viņam ir prieks, kad tas izdodas.
Ar pensiju nepietiks
Pensionāre Vija Opse vēlas noskaidrot, kas nākamgad būs dārgāks - maize vai gaļa. Ko sunīte Rika svētku vakarā pirmo nogaršos, tas viņas plānajam maciņam būs grūti nopērkams. Tiesa, pensionāri vairāk satrauc medikamentu cenu palielināšana par pieciem procentiem. "Labi vismaz, ka nepielika deviņus procentus. Jau tagad nepietiek naudas zālēm. Arī maize ir dārgāka. Vēl pielika elektrībai. Bet pensijai - tikai divus latus. To nekad nepalielinās tik daudz, lai varētu iegādāties visu nepieciešamo," ir pārliecināta sirmgalve. Rūpniecības preces nav vajadzīgas, to viņas mūžam mājās pietiek. Bet visas pārtikas preces būs dārgākas. Tas Vijai ir skaidrs arī bez Rikas palīdzības. Viņa cer, ka neievedīs tik daudz citās valstīs ražoto gaļu un varēs pirkt pašmāju produkciju. Lai nu kā, Ziemassvētkos Vija ar Riku baudīs deviņus ēdienus.
Rādīs ceļu Laimītei
Ziemassvētku vakarā vajagot visas lampas sadegt, lai Laimīte redzētu, kur staigāt. Elektriķis Pēteris Svārups atzīst, ka tad elektrosistēma būtu pārslogota. "Tas izklausās jauki, bet varētu slikti beigties. Šie svētki ir klusais laiks, tāpēc iznāk pretruna. Domāju, ka vajadzētu sadegt daudz sveču, kas attīra. Varbūt vārds lampas ticējumā radies vēlākos gados, jo tās nemaz nav tik sens izgudrojums," spriež vīrietis. Viņš pārliecinājies par ticējuma spēku, kas ļauj atbrīvoties no kārpām.
Ir jābūt ticībai, tāpēc jau tas ir ticējums. Nevar tikai izpildīt kaut ko un gaidīt rezultātu. Arī laimes liešana nav tikai blēņošanās!

Citu datumu laikraksti

 • Velk bluķi un dedzina grēkus

  Mālupes pagastā kultūras darbinieki ceturtdien organizēja nebijušu pasākumu - bluķa vilkšanu pa pagasta iestādēm, lai aizdzītu visus ļaunos...

 • Skatlogus rotā savam un klientu priekam

  Iestājoties krēslai, pilsētas ielās iedegas laternas, arī veikalu skatlogos sāk mirdzēt sveču liesmiņas un daudzkrāsainas lampiņas.Iestājoties...

 • Iepazīst mazpulka radošo darbu

  Ziemeru 29.mazpulka dalībnieku projekti guvuši atzinību ne tikai Alūksnes rajonā, bet ir pazīstami arī valstī. Ar viņu veikumu pamatskolā un pagastā...

 • Varēs vizināties zirga pajūgā

  Jātnieku sporta klubs Jaunannas pagasta zemnieku saimniecībā “Arāji” rīko jautras izdarības, atrakcijas un vizināšanos kamanās.Jātnieku sporta klubs...

 • Uz pasākumu aicina bērnus

  Alūksnes atpūtas un izklaides vietā “Klondaika” 21.decembrī notiks Ziemassvētku sarīkojums, uz to aicina 50 bērnus no maznodrošinātām...

 • Konkursā izcīna godalgotu vietu

  Ojāra Vācieša Gaujienas vidusskolas 10.klases skolniece Ilze Dandena ir ieguvusi 2.vietu zīmējumu un domrakstu konkursā “Sports manā skolā...