Tiekoties aizmirst bēdas un dzied līksmas dziesmas

Tiekoties ar Alūksnes rajona pensionāru apvienību, mūs aicināja laikrakstā “Alūksnes Ziņas” veidot tematiskas lappuses par to, kā dzīvo pensionāri Alūksnes rajona pašvaldībās.

Tiekoties ar Alūksnes rajona pensionāru apvienību, mūs aicināja laikrakstā "Alūksnes Ziņas" veidot tematiskas lappuses par to, kā dzīvo pensionāri Alūksnes rajona pašvaldībās. Vai viņi ir izveidojuši pagasta pensionāru apvienības vai tiekas klubiņos, pasākumos, kāda ir šo organizāciju sadarbība ar vietējo pašvaldību un cik lielā mērā pašvaldība atbalsta savus pensionārus. Tādēļ ik pa laikam piedāvāsim jums, lasītāji, iepazīt rajona pensionāru dzīvi un šoreiz stāstīsim par Alsviķu pagastu.
Alsviķu pagastā pensionāriem ir iespēja katru mēnesi apmeklēt klubiņa "Noskaņa" pasākumus. Turklāt tajos nekad nav kreņķu, bēdu un asaru, tiek dziedātas tikai līksmas dziesmas. Tas klubiņā ir nerakstīts likums, ko visi ievēro.
2003.gada nogalē Alsviķu pagasta padomes priekšsēdētāja Sandra Zeltiņa pensionāriem ieteica veidot savu organizāciju. "Noskaņas" vadītāja Velta Priede personīgi apmeklēja pensionārus, lai apzinātu, kuri to vēlētos. Sākotnēji vēlēšanos izteica 16 cilvēku. Tagad kopš šā gada janvāra "Noskaņas" tikšanās ir kupli apmeklētas - mazākais uz tām ir bijis 23 pensionāri, lielākais - 32. Vecākajam "Noskaņas" dalībniekam ir 87 gadi, bet jaunākajam - 61.
"Tiekamies katra mēneša otrajā piektdienā pulksten 10.00. Mums ir atvēlētas telpas kultūras namā - vai nu lielā vai mazā zāle. Pašvaldība vienmēr sarūpē transportu, lai pensionāri no Karvas un Strautiņiem arī varētu atbraukt. Ar pašvaldību mums ir ļoti laba sadarbība," saka V.Priede.
Nodarbībās vingro un dzied
"Noskaņas" dalībnieki svin visus latviešu gadskārtu svētkus, kā arī sveic savus jubilārus. Jubilāru sveikšana dzimšanas dienās ir uzticēta Annai Semeikai. Viņa katram atrod piemērotu dzejolīti, apsveikuma kartīti, un tiek pasniegti ziedi. Klubiņam ir arī savs ansamblis, ko vada Sarmīte Brīdaka. Tā mēģinājumi notiek Strautiņos, un ansamblī ir iesaistījušās sešas kundzes. Kad "Noskaņai" ir kāds pasākums, viņas labprāt dzied. "Mums klubiņā ir sava vienošanās - nekādu asaru, kreņķu un bēdīgu dziesmu, bet dziedam vienmēr! Vēl mēs arī vingrojam, un šīs nodarbības pasākumu laikā vada Milda Selga. Maija Jaunozoliņa reizēm mums kaut ko nospēlē ar klavierēm," stāsta V.Priede.
Klubiņā ir iesaistījušies arī trīs kungi - Kārlis Juhansons, Ventis Siļķēns un Ēvalds Priede. "Ļoti labus ierosinājumus mums dod Kārlis Juhansons, kas regulāri nāk uz "Noskaņas" pasākumiem. Pēc viņa ierosinājuma katrs dalībnieks tiek mīļi sagaidīts un pavadīts," saka V.Priede.
Viņa uzsver, ka klubiņa pasākumos piedalās arī pagasta priekšsēdētāja Sandra Zeltiņa un kultūras nama vadītāja Marina Ramane. "Bibliotekāre Sarmīte Meiķe mūs vienmēr sveic svētkos, deklamējot dzeju. Viņa mums ir izveidojusi speciālu kladi, kurā ierakstīti mūsu vārdi un skaidrojumi tiem. Uz Jāņiem viņa mums uzdāvināja albumu, kur glabāt savu pasākumu fotogrāfijas. Pašvaldība uzdāvinājusi mapi, kurā rakstīt, kā mums klājas. Pagasta padome mums gadā apmaksā vienu ekskursiju. Esam bijuši Zooloģiskajā dārzā, atpūtas kompleksā "Lido", Dobelē ceriņu ziedēšanas laikā un Valmieras Drāmas teātrī," stāsta V.Priede.
Uzzina, ko ieteicams ēst
Veidojot klubiņa pasākumus, daudz palīdz Vidzemes reģiona un Gulbenes pensionāru apvienības vadītāja Līvija Liepa. "Viņa nekad neliedz padomu. Uz tikšanās reizēm esam aicinājuši kapelu "Vecie runči", alsviķieti Ivaru Ozoliņu, dārznieci un alsviķieti Līviju Samiņu, alsviķieti Gunāru Birznieku, psiholoģi Vēsmu Kalēju, kas mums stāstīja par to, ko pensionāriem ieteicams ēst un kā jāizturas pret mazbērniem, piemēram, ka nedrīkstot pārlieku ēst saldumus - visu ar mēru. Lieldienās pie mums viesojās Alūksnes senioru deju kolektīvs "Sudraba stīga", kura dalībnieces arī mums mācīja dejot. Ir bijusi astroloģe, arī friziere. Reizēm paši sev izdomājam svētkus un svinam! Jau divus rudeņus esam rīkojuši ziedu un augļu izstādi. Gadā katrs "Noskaņas" dalībnieks maksā vienu latu, lai būtu vismaz nelieli līdzekļi savām vajadzībām, piemēram, iegādāties suvenīru tiem, kas pie mums brauc viesos," klāsta V.Priede.
Šogad klubiņā iecerējuši svinēt visus senlatviešu svētkus. "Braucam arī uz Alūksnes rajona pensionāru apvienības sēdēm, bet esam secinājuši, ka tas nav mums, jo tur pārrunā to, kas mūsu pagasta pensionāriem nav aktuāli," viņa atklāj.
Rīkos salātu degustācijas balli
Tikšanās reizē oktobrī klubiņā būs konservētu salātu degustācijas balle. V.Priedes kungs Ēvalds uz to nesīs paša marinētus gurķus, kuriem recepti aizguvis no kādas ukrainietes.
"Uz četriem kilogramiem gurķu nepieciešama glāze cukura, glāze eļļas, glāze etiķa, viena ēdamkarote malto piparu, divas ēdamkarotes ķiploku un sāls pēc garšas. Gurķus gareniski sagriež četrās daļās, 3 līdz 4 stundas tur šķidrumā, kas samaisīts no minētajām sastāvdaļām. Pēc tam kārto burkās, pārlej šķidrumu, kurā gurķi atradās, liek karsēties. Tiklīdz krāsa gurķim mainās, var ņemt ārā un aizvākot," stāsta Ē.Priede.
Alsviķu pagastā katrs pensionārs dzīvo, kā māk. "Ir pensionāri, kam ir grūti izkustēties no mājām. Arī man, bet, kad esmu to izdarījusi un aizgājusi uz "Noskaņas" nodarbībām, jūtos ļoti labi. Manuprāt, valsts pienācīgi nerūpējas par pensionāriem, jo tā ir bezkaunība, ja pensionārs saņem 40 latu pensiju! Tā nav pensija. Nav godīgi, ja pensiju palielina arī tiem, kam tā jau ir liela - vairāk nekā simts latu. Mēs ar vīru par vecumdienām nesūdzamies, jo saņemam pietiekamas pensijas un arī bērni mūs aprūpē," saka V.Priede.

Citu datumu laikraksti

  • Ugunsgrēks vecajiem ļaudīm atņem mājas (27.septembrī)

    Ieinteresēta persona: “Notikums kārtējo reizi parāda, kādos apstākļos dzīvo vecie un slimie cilvēki Latvijā. Gribu izteikt vislielāko atzinību...

  • Dziesmotā rudens diena

    Sestdien, 17.septembrī, Ernsta Glika Alūksnes valsts ģimnāzijas un Alūksnes pilsētas sākumskolas 5. līdz 9.klašu koris un Ernsta Glika Alūksnes...

  • Nelaimē parādās varoņi

    Nelaime nenāk brēkdama. Skaistajā rudens sestdienā, 24.septembrī, Apes kapos godināja un pieminēja viņsaulē aizgājušos Apes iedzīvotājus, iededzot...