Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Tiesas informācija kļuvusi sabiedrībai pieejamāka

Alūksnes rajona tiesā šogad sabiedrisko attiecību speciālista pienākumus sācis pildīt Guntars Freijs.

Alūksnes rajona tiesā šogad sabiedrisko attiecību speciālista pienākumus sācis pildīt Guntars Freijs. Viņa pienākums ir skaidrot, kāda tiesas informācija ir pieejama sabiedrībai un ikvienam interesentam. G.Freijs klāsta, ka šogad normatīvie akti paredz paplašinātu pieejamo informāciju, tās daudzumu, kā arī ir noteikta vienota tiesas apmeklētāju pieņemšanas kārtība.
"Reāli šī kārtība darbojas. Pie mums, tiesā, var vērsties jebkurš cilvēks. Informāciju sniedzam mutiski, rakstiski un elektroniski. Katrā no šiem veidiem izsniedzamās informācijas daudzums ir atšķirīgs. Mutiski var saņemt vairāk informācijas nekā rakstiski. Ja cilvēks tiesai jautā telefoniski, viņam atbild, neprasot ne vārdu, ne uzvārdu. Informācijas rakstiskai saņemšanai cilvēkam ir jāuzrāda vārds un uzvārds. Par šo pakalpojumu arī ir jāmaksā. Elektroniski izsniedzot informāciju, ievērojam datu aizsardzības likumu, turklāt šādā veidā ierobežoto informāciju vispār neizsniedz," saka G.Freijs.
Viņš piebilst, ka vispārpieejamā jeb neierobežotā informācija ir bezmaksas. Pie šādas informācijas pieder tiesnešu vārdi un uzvārdi un amati, kā arī darba samaksas apmērs, plānotās lietas un to izskatīšanas datumi, lietu dalībnieki, pieteikumi civillietās, tiesājamā vārds un uzvārds.
Informācija par tiesas sēžu norises laiku un vietu, izskatāmie jautājumi ir izvietota tiesas ēkas gaitenī pie sienas visiem pieejamā vietā. Tāpat arī tiesas darbu reglamentējošās instrukcijas un kancelejas atrašanās vieta un darbalaiks. Pieejams ir arī lietu sadales plāns, kas apliecina, ka tiesneši neizvēlas izskatāmās lietas, bet gan saņem tās pēc nejaušības principa pēc dežūrgrafika.
Tiesā ir jāmaksā par sniegtajiem maksas pakalpojumiem, kuru izcenojumi ir noteikti vienoti visā Latvijā. Ir jāmaksā par dokumentu kopēšanu (desmit santīmi par lapu), kā arī par dokumentu sagatavošanu (divi līdz pieci lati par tiesas lēmuma kopiju cilvēkam, kas nav procesa dalībnieks, vai dokumenta noraksta kopiju, apjoms - līdz desmit lappusēm). Dokumenta pareizības apliecināšana maksā 50 santīmus par vienu lapu. Par prasības pieteikuma veidlapas izsniegšanu (vienu lapu) ir jāmaksā lats.
Šogad tiesas darbā sakarā ar izmaiņām likumdošanā ir vairākas izmaiņas. Viena no tām saistīta ar mantojuma lietām. Ar prasībām iedzīvotājiem jāvēršas pie notāra, nevis tiesā. "Tiesas kompetence ir vairs tikai mantojuma pieņemšanas juridiskais fakts. Ja cilvēks gada laikā nav pieteicies uz mantojumu, tad viņam pirms notāra apmeklējuma tomēr ir jānāk uz tiesu un jākonstatē fakts, ka viņš ir pieņēmis manojumu," saka G.Freijs.
Viņš klāsta, ka izmaiņas notikušas arī ģimenes tiesību jomā, kas saistītas ar laulību šķiršanu un bērnu tiesību aizsardzību. Laulātie nevar izšķirties, kamēr nav vienojušies par bērnu uzturēšanu.
Šogad spēkā stājies arī papildinājums Civilprocesa likumā, kas paredz aizmuguriska sprieduma pieņemšanu pirmās instances tiesā pēc prasītāja lūguma lietā, kurā atbildētājs nav sniedzis paskaidrojumu par prasību, nav ieradies pēc tiesas aicinājuma un nepaskaidro neierašanās iemeslu. Līdz ar to ir atrasts veids kā saukt pie atbildības tos, kas ignorē tiesu un speciāli novilcina laiku. Taču aizmuguriska sprieduma nevar būt lietās, kuras nevar izbeigt ar izlīgumu un kurās atbildētāja dzīvesvieta nav Latvijā, vai kurās atbildētājs aicināts uz tiesu ar publikāciju laikrakstā "Vēstnesis". "Šajās lietās specifika ir tāda, ka atbildētājs nav tiesīgs pārsūdzēt aizmugurisku spriedumu apelācijas kārtībā," saka G.Freijs.
G.Freijs informē, ka Alūksnes rajona tiesā ir trīs tiesneši, tiesas priekšsēdētāja palīgs, divi tiesneša palīgi, četri sekretāri, kancelejas vadītājs, tulks, mašīnrakstītāja, kā arī apkalpojošais personāls. Tiesa ir nodrošināta ar datoriem un pieeju internetam. Tiesā kārtību nodrošina tiesas kārtībnieks, kas ir policijas darbinieks. Viņš nodrošina kārtību tiesas sēžu zālē, ēkā un teritorijā. Taču viņa iespējas ir ierobežotas. Alūksnes rajona tiesa tāpat kā citas Latvijā nav aprīkota ar metāla meklētājiem. Līdz ar to nav izslēgta iespēja, ka tiesas zālē var ienākt cilvēks, kam ir ieroča nēsāšanas atļauja un līdzi arī ierocis. Latvijā šī problēma aktualizēta pēc gadījuma Igaunijā, kad tiesas zālē vīrietis nāvīgi sašāva sievieti, kas vēlējās no viņa piedzīt uzturlīdzekļus ārlaulības bērnam.
"Vasarā daudzi Alūksnes rajona tiesas darbinieki izmanto atvaļinājumu. Taču darbs tiesā norit," saka viņš.
G.Freijs piebilst, ka informāciju par tiesu darbu un normatīvajiem aktiem var gūt arī internetā - (www.tiesas.lv), (www.tm.gov.lv).

Citu datumu laikraksti

 • Upe

  - Tā nav lieta! - atrauc puisis, - Vai strādnieku nelīgsi?10. - Tā nav lieta! - atrauc puisis, - Vai strādnieku nelīgsi? - Kur man strādnieku līgt,...

 • Autoskolas ceļ nepamatotu paniku

  Izplatot informāciju par izmaiņām Satiksmes ministrijas noteikumos par braukšanas eksāmena pieņemšanas kārtību, presē izskanējusi autoskolu...

 • Policija saskaras ar grūtībām

  Saeima šodien lemj par Saeimas Juridiskās komisijas sagatavoto grozījumu administratīvo pārkāpumu kodeksā nodošanu komisijām.Saeima šodien lemj par...

 • Upe

  Tirgus diena ataust saulaina, tās gaisma pamazām izdzenā Dārtas bēdas. Viņa gurdiem soļiem iet uz pilsētu, lai nolūkotu un pirktu zirgu.9. Tirgus...

 • Pededzes pagastā nav ārsta un aptiekas

  Pededzes pagasta iedzīvotājiem jau pāris gadus nav sava ģimenes ārsta.Pededzes pagasta iedzīvotājiem jau pāris gadus nav sava ģimenes ārsta. "Kādreiz...

 • Par spīti neveiksmēm turpina audzēt vēžus

  Mārkalnes pagasta "Robežnieki" ir viena no nedaudzām zemnieku saimniecībām Latvijā, kas audzē vēžu mazuļus.Mārkalnes pagasta "Robežnieki" ir viena no...