Tīņi atceras bērnību

Ne katru dienu gadās redzēt pusaudzes ar kupliem lentu pušķiem matos un pusgarās zeķēs vai puišus ar raibu bumbu padusē.

Ne katru dienu gadās redzēt pusaudzes ar kupliem lentu pušķiem matos un pusgarās zeķēs vai puišus ar raibu bumbu padusē.
Starptautiskajā Bērnu aizsardzības dienā tā saposušies viņi devās uz Alūksnes Bērnu un jauniešu centru, kur notika "Lielo bērnu mazais tusiņš". Tajā brīva ieeja bija tiem, kas ieradās bērnībā nēsātā tērpā un kopā ar savu mīļāko rotaļlietu.
"Redzējām, ka jauniešiem ir saglabājušās rotaļlietas: rozā zilonis, lāči, zaķi un pērtiķēni, bumbas un apļi. Katram cilvēkam ir vajadzīgas tādas mīļās lietas, kas atgādina un liek saprast bērnus, kad paši esam jau pieauguši," uzskata Alūksnes Bērnu un jauniešu centra izglītības metodiķe Iveta Žižmāre.
Viņa atzīst, ka tā bija iespēja būt kopā un priecāties. Iespējams, ka nedēļas nogalē būtu vairāk dejotgribētāju. Tomēr izvēlējās svētku dienu, jo tajā citi pasākumi nebija paredzēti.
"Negribējām rīkot nopietnas diskusijas, bet ļaut justies brīvi un atraisīti. Tā jaunieši varēja izjust, ka par tiem domā. Viņiem patīk tusiņi, tāpēc to piedāvājām," saka Iveta.
Viņa atceras, ka pati kādreiz piedalījās daudzveidīgos pasākumos Bērnu tiesību aizsardzības dienā, ko pilsētas bērniem organizēja pirmsskolas izglītības iestāde "Sprīdītis".
"Lauviņa ir kā spēka simbols. Tā man vienmēr ir blakus. Lauvēns bija nopirkts jau pirms manas dzimšanas. Kad ir smagi, es viņu samīļoju un jūtu līdzās kā draugu. Manām draudzenēm līdzi bija zaķis, kas izrādījās vislielākā rotaļlieta. Vienai meitenei tētis ir jūrnieks. Viņš atvedis un uzdāvinājis zilonīti, kas tagad viņai ir mīļākā lieta," stāsta Sintija Kalniņa.
Meitene atceras, ka bērnudārzā "Sprīdītis" 1.jūnijā varēja dziedāt, dejot un sacensties. Tā katrs varēja izpausties un izcīnīt balvas. Sintija beigusi 8.klasi un atzīst, ka tagad jūtas kā tīne - ne vairs bērns, bet arī ne pieaugusi. Viņa domā, ka bērniem un jauniešiem ir vajadzīgi šādi pasākumi. Vasarā meitene brauks uz Iriju, kur strādā viņas vecāki.
I.Žižmāre atzīst, ka aktivitātes Bērnu aizsardzības dienā ir attīstāmas un pilnveidojamas. Šis ir laiks, kad tikko beidzies mācību gads skolās, tāpēc par to jādomā ārpusskolas iestādēm. Turklāt jāņem vērā, ka skolēni grib atpūsties, nevis klausīties lekcijas vai piedalīties sarunās.
"Tagad daudzi bērni zina savas tiesības, bet nereti aizmirst pienākumus. Ir jāuztraucas par mazajiem ģimenēs, kur vecāki sit, pamet, pazemo. Domāju, ka šajā dienā vairāk ir jādomā par viņiem un tiem, kas dzīvo bērnunamos," secina I.Žižmāre.
Kad vadīja nometni riska ģimeņu bērniem, Iveta saskārās ar šo pusaudžu dzīves problēmām. Viņus neviens negaida mājās. Maltītes nometnē tiem bija kā Dieva dāvana, jo acīmredzot viņi reti varējuši ēst savam vecumam atbilstošu pilnvērtīgu uzturu. Tāpat šie bērni nav jutuši mīlestību. Kad audzinātāja viņus sauca par zaķīti vai bitīti, bija manāms izbrīns un pat protests. Tomēr katrs bērns grib, lai viņu mīlētu.
"Riska grupas bērni ne vienmēr ir nolaidīgiem vecākiem. Arvien vairāk izteikta ir tendence, ka mātei un tēvam nav laika domāt par audzināšanu, dalīties izjūtās un rūpēs ar savām atvasēm. Lai nopelnītu pietiekami daudz naudas un apmierinātu materiālās vajadzības, viņi strādā vairākās darbavietās. Arī tas ir nenormāli!" akcentē Iveta. Mūžīgā aizņemtība liedz vecākiem veidot nepārtrauktu kontaktu un attiecības ar bērniem. Iveta akcentē, ka jācenšas vismaz vienu stundu dienā pavadīt kopā. Tajā nebūtu vieta paviršam jautājumam: "Kā gāja skolā?" un līdzīgai atbildei: "Normāli!" Garāmskrejot nevar uzzināt, kas nomāc pusaudžus un jauniešus.
"Ikviens no mums ir izgājis visus vecuma posmus un droši vien bijis līdzīgs vai arī nedaudz atšķirīgs no tiem, kas tagad ir jauni. Gudri cilvēki saka, ka vēlams bērnību saglabāt iespējami ilgāk. Tad arī labāk sapratīsimies," saka I.Žižmāre.

Citu datumu laikraksti

 • Vēlas un uzdrošinās mainīties

  Iveta Pamils - Pamiljena no Liepnas jau sen gribēja iejusties Pelnrušķītes lomā, taču pirmajā pieteikuma anketu izlozē viņai nelaimējās. Pirmās...

 • Atjauno dolomīta arku

  Gaujienas pagasta J.Vītola memoriālā muzeja “Anniņas” teritorijā pašreiz atjauno dolomīta arku, kas ved uz muzeju.Gaujienas pagasta J.Vītola...

 • Ezera krastā top jauna atpūtas vieta

  Alūksnes ezera krastā līdzās Lāsberģa pilsdrupām apmēram mēnesi atkal rit celtniecības darbi - top atpūtas vieta. Jaunajiem atpūtas vietas...

 • Ir jauns veterinārais inspektors

  Pārtikas un veterinārā dienesta Alūksnes pārvaldē kopš maija strādā jauns valsts veterinārais inspektors Pēteris Garais, kas šajā amatā ir pēc...

 • Jāizkar valsts karogs

  Pilsētas atbrīvošanas 85.gadadienas pasākumu laikā 29. un 30.maijā pie Alūksnes pašvaldības īpašumā vai valdījumā esošajām ēkām, kā arī pie ēkām,...

 • Ziemai malka sagādāta

  Apes evaņģēliski luteriskā baznīca iegādājusies 40 krēslus.Apes evaņģēliski luteriskā baznīca iegādājusies 40 krēslus. Draudzes diakone Maruta...