Tirgus paviljonā rosības

Iespējams, daudzi alūksnieši nebūs pamanījuši, tomēr katru trešdienu no pulksten 14.00 līdz 19.00 tirgus paviljonā notiek amatnieku un mājražotāju tirdziņš, kurā ar saviem izstrādājumiem piedalās jau pazīstami un varbūt ne tik pazīstami tirgotāji gan no Alūksnes, gan no tuvējiem novadiem. Tirdziņa iniciatīvas autore Gundega Andersone atzīst - trešdienu tirdziņi notiek jau kopš aprīļa beigām un pulcē atšķirīgu tirgotāju un pircēju skaitu.

Aicināts ikviens tirgotājs

G.Andersone atminas, kā ideja radusies. “Gulbenē jau vairākus gadus darbojas ceturtdienu vakaru tirdziņi, un tirgotāji man jautāja, vai tādus nevar sarīkot arī Alūksnē? Tā arī nonācām pie idejas rīkot trešdienu tirdziņus Alūksnē. Turklāt tirgus paviljons jau tādēļ ir tirgus paviljons, lai tajā notiktu tirdzniecība, nevis lai tas stāvētu tukšs,” stāsta G.Andersone. “Pārsvarā tirgojas mājražotāji, piedāvājot dažādas pārtikas preces, bet laipni aicināti ir arī visi citi tirgoties gribētāji, iepriekš piesakoties un piezvanot man. Pasākums ir publicēts portālā “www.gadatirgi.lv”, kur atrodama visa aktuālā informācija gan tirgotājiem, gan arī pircējiem. Jāpiebilst gan, ka pārtikas produktus drīkst tirgot tikai Pārtikas un veterinārajā dienestā reģistrējušies mājražotāji, bet pārējās preces var tirgot jebkurš,” atgādina G.Andersone.

Apmeklējot tirgu klātienē, var redzēt, ka tirgošanās notiek aktīvi - trešdienās tirgus paviljonā var nopirkt miltu, piena un gaļas izstrādājumus, medu, kā arī tamborētas aproces, piekariņus, pulksteņus un rokassprādzes ar iestrādātiem kompasiem, ko piedāvā Rustams Bogdanovs no Jaunalūksnes pagasta.

Tirgus laikus nosaka arī pircēji

Atbildot par to, kāpēc tirdziņam izvēlēta darbdiena, turklāt laiks, kad lielākā daļa cilvēku strādā, G.Andersone norāda uz kādu interesantu iezīmi. “Tirdziņš ir atvērts no pulksten 14.00 līdz 19.00, lai cilvēki arī pēc darba var paspēt apmeklēt tirgus paviljonu un kaut ko iegādāties, lai gan pieredze rāda, ka pēc 16.00 pircēju patiesībā ir ļoti maz. Ja cilvēki nāktu pēc darba, piemēram, pulksten 17.00 vai 18.00, tad arī pārdevēji būtu gatavi tirgoties ilgāk, bet šobrīd daudzi tirgotāji pulksten 19.00 tirgus paviljonā jau vairs nav sastopami,” norāda G.Andersone. Lielākā daļa aptaujāto pārdevēju atzīst, ka tā tas arī ir - cilvēki lielākoties tirgu apmeklē no pulksten 14.00 līdz 15.00. Kā norāda Natālija Kaktiņa no Annas pagasta, kas tirgo svaigu medu un bišu maizi - pircēji visvairāk ir tieši ap diviem, tādēļ ir jābūt gatavam ātrāk. Viņas darbs sākas pusstundu iepriekš, lai paspētu sagatavot darba vietu un tieši 14.00 arī piedāvātu savu preci. Savukārt zemnieku saimniecības “Kalnadugas” saimniece norāda, ka pircēji ierodas arī laikā no četriem līdz puspieciem.

Sava kārtība

G.Andersone teic, ka izmaiņas tirgošanās laikos un dienās netiks ieviestas, jo šobrīd jau ir izveidojusies noteikta kārtība. “Tirgotājiem trešdiena ir izdevīga, ceturtdienās ir tirdziņš Gulbenē, bet piektdienās visi gatavo produkciju sestdienu tirgiem, kas notiek pa visu Latviju,” saka G.Andersone. Visi sastaptie tirgotāji paši norāda, ka piedalās tirgos arī citviet, un atzīst, ka katrā pilsētā ir izveidojusies sava kārtība, savs pircēju un pazīstamo pārdevēju loks. Tā kā šī kārtība ir jau stabila, to nākas ievērot, lai nezaudētu pircējus. “Līdzīgi tas ir un būs arī ar Zaļo tirdziņu, kas Alūksnē notiek katra mēneša ceturtajā sestdienā - arī šī diena netiks mainīta. Tā ir iedibinājies tirgus kalendārs, pārējās sestdienas ir jau aizņemtas, un tirgotāji neatteiksies no iespējas tirgoties Gulbenē vai Balvos, lai brauktu uz Alūksni. Mēs nevaram izkonkurēt citas pilsētas, jo mūsu pircēju nav tik daudz un diemžēl viņi nav arī tie naudīgākie,” atzīst G.Andersone.

Tirgotāju meklējumos

Šajā sakarā G.Andersone pastāsta arī par dažādiem izaicinājumiem, kas saistīti ar tirgošanos Alūksnē. “Šobrīd vairāki tirgotāji ir atteikušies no tirgošanās Alūksnē, jo viņus neapmierina zemā pirktspēja. Tiesa gan, tie, kuri ir palikuši, ir apmierināti. Taču mēs centīsimies meklēt jaunus tirgotājus, lai pircējiem būtu interesanti iepirkties. Pircēji ir tie, kas nosaka tirgus nepieciešamību - viss atkarīgs no viņiem. Ja būs vairāk pircēju, būs arī vairāk tirgotāju!” atzīst G.Andersone. Neskatoties uz reālo situāciju saistībā ar Alūksnes puses tirgotājiem un pircējiem, medus izstrādājumu tirgotāja Natālija Kaktiņa ir apmierināta ar esošo kārtību – viņasprāt, Alūksnē cilvēki mājražotāju preces pērk labi. “Tie pircēji, kas pērk no viena ražotāja, reti maina savu tirgotāju. Medus ir tāds produkts, kas jāpērk no zināmiem cilvēkiem. Alūksnē bieži vien cilvēki viens otru pazīst, tāpēc vajadzīgajā brīdī pircēji vienmēr būs,” domā N.Kaktiņa.

Top jaunas idejas

Atbildot par nākotnes plāniem, G.Andersone neslēpj vēl kādu ideju, ko ir vēlme īstenot. “Ļoti gribētos rudenī sarīkot krāmu un senlietu tirdziņu, kurā visi alūksnieši un ne tikai alūksnieši varētu tirgoties ar saviem “dārgumiem”, kas, iespējams, daudziem stāv mājās un gaida jaunus īpašniekus,” atklāj G.Andersone un atgādina, ka trešdienu tirgos var tirgoties jebkurš, piedāvājot gan dārza, gan meža veltes, gan amatnieku, gan rokdarbnieku izstrādājumus. Laipni aicināts ir arī ikviens pircējs!

Teksts un foto: Žaklīna Stricka


Citu datumu laikraksti