Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Tolteku mācība - dzīvesveids, kas cilvēku ved uz laimi un mīlestību

Dona Migela Rīza grāmata "Mīlas meistars" sniedz tolteku padomus attiecību mākslā. Tā runā par sirds atvēršanos un gudrības iemantošanu.

Dona Migela Rīza grāmata "Mīlas meistars" sniedz tolteku padomus attiecību mākslā. Tā runā par sirds atvēršanos un gudrības iemantošanu.
Pirms vairākiem tūkstošiem gadu Meksikas dienvidu daļā dzīvoja viedie, kurus dēvēja par toltekiem. Antropologi uzskata toltekus par tautu vai pat par rasi, bet patiesībā tolteki bija zinātnieku un mākslinieku sabiedrība, kas apguva un turpināja savu senču mācību un rituālus. Tolteku mācības raksturojums ir - dzīvesveids, kas ved uz laimi un mīlestību. Tolteks ir Mīlestības meistars, Gara mākslinieks; kāds, kurš katru mirkli rada visskaistāko mākslu - Sapņošanas mākslu.
Kaut kādā līmenī mēs visi esam skolotāji, jo mums ir spēja pašiem vadīt savu dzīvi. Satiekot citus cilvēkus, mēs viņiem tūlīt piešķiram kādu lomu savā dzīvē. Apziņā mēs radām viņu tēlus saskaņā ar to, par ko viņus uzskatām. Un šādi mēs izturamies pret visu, kas ir ap mums.
Kad bērnībā rodas problēmas, kļūstam dusmīgi, tā rezultātā iegūstam to, ko vēlamies. Kad tas notiek vēlreiz, ielāgojam: ja sadusmosimies, problēma pazudīs. Turpinot tā darboties, mēs kļūstam par dusmošanās meistariem. Tādā pašā veidā kļūstam par greizsirdības, skumju un sevis noliegšanas meistariem. Lai kļūtu par mīlestības meistariem, ir jāvingrinās mīlēt. Attiecību veidošana ir vesela māksla, un, lai to veiksmīgi apgūtu, ir jāsaprot, kā cilvēks darbojas.
Uzvesties kā bērnam ir lieliski
Laimīgākie brīži mūsu dzīvē ir tie, kad mēs spēlējamies kā bērni, kad dziedam un dejojam. Uzvesties kā bērnam ir lieliski, jo tā ir cilvēka dabiskā dvēsele, cilvēka dabiskā tieksme. Bet pieaugušie iemāca bērnus būt tādiem pašiem kā viņi. Viņi sagūsta uzmanību un ieliek prātā savu informāciju - ieprogrammē, pieradina - ar soda un balvas palīdzību. Bailes nedabūt balvu pārvēršas par bailēm tikt atraidītam. Bailes nebūt gana labam kāda cita acīs ir tās, kas liek mēģināt mainīties, liek veidot tēlu. Šo tēlu cenšamies izveidot saskaņā ar to, kā citi vēlētos mūs redzēt, lai tikai būtu pieņemti. Tā mēs iemācāmies, kā būt tiem, kas neesam, un pavisam drīz aizmirstam, kas esam patiesībā. Kamēr cilvēks kļūst pieaudzis, iekšējais un ārējais tēls ir kļuvis tik atšķirīgi, ka tik tikko sader kopā. Attiecībās starp vīrieti un sievieti ir vismaz četri tēli. Kā gan lai viņi viens otru pa īstam iepazīst? Kad vīrietis satiek sievieti, viņš sevī izveido viņas tēlu, savukārt sieviete izveido sevī vīrieša tēlu. Nu jau starp viņiem ir seši tēli. Viņu attiecības ir balstītas uz bailēm - bailēm tikt nepieņemtam.
Mīlestība ir kā narkotikas
M.Rīzs stāsta kādu senu stāstu par vīru, kurš neticēja mīlestībai un uzskatīja, ka mīlestība neeksistē, ka tā ir tikai dzejnieku izdomājums. Viņš teica, ka mīlestība ir kā narkotikas - tā liek tev justies brīnišķīgi, bet rada spēcīgu atkarību. Vairākums attiecību starp mīlētājiem neatšķiras no attiecībām starp narkomānu un narkotiku piegādātāju. Tas, kuram ir lielāka atkarība, ir kā narkomāns, mazāk atkarīgais ir piegādātājs. Piegādātājs arī kontrolē attiecības. Parasti katrās attiecībās ir viens, kurš mīl vairāk, un otrs, kurš nemīl, bet tikai bauda priekšrocības, ko sagādā tas, kurš atdevis viņam sirdi. Atkarīgais dzīvo pastāvīgās bailēs, ka varbūt nesaņems nākamo mīlestības devu (narkotiku). Viņš domā: "Ko es darīšu, ja mani pametīs?" Šīs bailes liek atkarīgajam uzvesties privātīpašnieciski. Un tas kļūst greizsirdīgs un prasīgs. Atkarīgais pilnībā padodas un dara visu, kas viņa spēkos, lai tikai netiktu pamests.
Kādu dienu šis vīrs, ieraudzījis parkā uz soliņa raudošu sievieti, apsēdās blakus un vaicāja, vai var kā palīdzēt. Liels bija viņa izbrīns, kad sieviete atbildēja, ka raud tāpēc, ka mīlestība neeksistē. Vīrs iesaucās: "Tas ir pārsteidzoši - sieviete, kas tic, ka mīlestība neeksistē!" Tad sieviete izstāstīja savu dzīvesstāstu, kurā atklājās, ka abi laulātie viens otru bieži sāpinājuši, līdz kādā brīdī sapratuši, ka viens otru vairs nemīl. Tagad, kad bērni izauguši, vairs nav pienākuma palikt kopā, bet nav arī ticības, ka iespējamas citādākas attiecības. Vīrs viņu apskāva un teica: "Tev taisnība, mīlestība neeksistē. Meklējot mīlestību, mēs atveram sirdi un kļūstam viegli ievainojami, taču atrodam vienīgi egoismu. Mums sāp pat tad, kad nedomājam, ka tiksim sāpināti."
Viņi bija tik līdzīgi, ka kļuva par labākajiem draugiem, un ar laiku attiecības kļuva arvien ciešākas. Kādu dienu viņš iedomājās: "Varbūt tas, ko es pret viņu jūtu, ir mīlestība. Varbūt mīlestība tomēr eksistē, bet tā nav tāda, kā mēs iedomājamies." Tā viņi sāka dzīvot kopā, un ilgu laiku nekas viņu attiecībās nemainījās.
Viņa dvēsele saplūda ar zvaigzni
Reiz naktī vīrs skatījās zvaigznēs. Viņa sirds bija tik mīlestības pārpilna, ka notika brīnums. Pati skaistākā no zvaigznēm slīdēja lejup no debesīm un drīz bija viņa rokās. Tad notika otrs brīnums - viņa dvēsele saplūda ar zvaigzni. Viņš steidzās pie mīļotās un ielika viņai rokās zvaigzni kā mīlestības apliecinājumu. Sajutusi zvaigzni plaukstās, viņa mirkli šaubījās, un tajā mirklī zvaigzne izkrita un saplīsa sīkos gabaliņos.
Nu pa pasauli staigā vecs vīrs, apgalvodams, ka mīlestība neeksistē. Un ir arī skaista veca sieviete, kura gaida viņu mājās un raud par paradīzi, kas kādreiz bijusi viņas rokās, bet šaubu mirklī pazaudēta.
Laime nekad nenāk no ārienes
Kurš no viņiem kļūdījās? Kļūdījās vīrs, domājot, ka var atdot sievietei savu laimi. Laime nekad nenāk no ārienes. Vīra laimes iemesls bija mīlestība, ko viņš sajuta, un sieviete bija laimīga par mīlestību, kas nāca no viņas. Tiklīdz viņš padarīja sievieti atbildīgu par savu laimi, zvaigzne saplīsa, jo sieviete nevarēja būt atbildīga par viņa laimi.
Ja tu atdod savu laimi kādam citam, viņš vienmēr to var aiznest projām. Mēs nevaram padarīt atbildīgu kādu citu. Lai cik stipri tu kādu mīlētu, nekad nebūsi tāds, kādu tevi gribētu redzēt šis otrais.
Katram cilvēkam ir personisks sapnis par dzīvi, un tas ir pilnīgi citāds nekā jebkura cita sapnis. Diviem cilvēkiem nekad nevar būt vienādi sapņi. Mēs varam izlikties, ka esam tādi paši, domājam un jūtamies tāpat kā otrs, bet tā nekad nevar būt. Ir divi sapņotāji ar diviem sapņiem. Un ir nepieciešams pieņemt šīs atšķirības, kas eksistē starp diviem sapņotājiem - mums ir jāciena otra sapnis.
Dominējošas parasti ir bailes
Sapņi veidojas no emocijām, kurām ir divi galvenie avoti: viens ir bailes un visas tās emocijas, kas rodas no bailēm, un otrs ir mīlestība un visas emocijas, kas rodas no mīlestības. Mēs piedzīvojam abas, bet dominējošas parasti ir bailes. Autors to sauc par "mīlas taku" un "baiļu taku" un raksturo abas šīs takas.
Mīlestība neko negaida. Bailes ir gaidu pilnas. Ja tas, ko gaidām, nenotiek, mēs jūtamies sāpināti - tas nav taisnīgi. Mīlot mēs negaidām no mīļotā neko, un mums nav pienākumu.
Mīlestība balstās uz cieņu. Bailes neciena pat pašas sevi. Ja es necienu sevi, man ir žēl sevis un es jūtos nepietiekami labs, lai būtu veiksmīgs šajā pasaulē. Es sevi necienu tad, kad sevi žēloju: "Nabaga es, es neesmu pietiekami stiprs, pietiekami gudrs, pietiekami skaists, es neko nevaru."
Mīlestība nežēlo, bet tai piemīt līdzjūtība. Bailes ir pilnas žēluma, tām ir žēl jebkura. Tev ir žēl manis, tu mani necieni un domā, ka neesmu gana stiprs, lai man izdotos. Toties mīlestība ciena - es tevi mīlu, es zinu, ka tev izdosies. Ja tu pakrīti, es varu pasniegt roku, palīdzēt piecelties, teikt: "Uz priekšu, tu to vari!" Tā ir līdzjūtība, nevis žēlošana.
Mīlestībā nav nosacījumu. Bailes ir pilnas ar nosacījumiem. Es tevi mīlēšu, ja tu ļausi sevi kontrolēt, ja būsi pret mani labs, ja būsi tāds, kā man gribētos. Es sevī radu tavu tēlu, bet tāpēc, ka tu tāds neesi un nekad nebūsi, es tevi nosodu un vainoju savās ciešanās. Dažreiz es pat kaunos, ka tu neesi tāds, kā man gribētos. Nepieņemdams tēlu, ko esmu tev izvēlējies, tu mulsini un kaitini mani, un es nemaz neesmu iecietīgs pret tevi. Es vienkārši izliekos labs.
Vairums cilvēku visu mūžu nodzīvo uz baiļu takas. Viņi veido attiecības pienākuma pēc. Viņi gaida kaut ko no sevis un sava partnera. Viņi tiesā, nosoda, tenko. Viņi uzkrāj emocionālu indi un nodod to bērniem.
Tu esi atbildīgs tikai par sevi
Katras attiecības veido divi cilvēki. Viens esi tu, otrs ir tavs dēls, meita, tēvs, māte, draugs, partneris. Tu esi atbildīgs tikai par to, kas nāk no tevis, tu neesi atbildīgs par otru, par to, kas notiek viņa prātā. Tu nevari zināt, ko šis cilvēks jūt, kam tic, ko domā. Taču visbiežāk mēs cenšamies būt atbildīgi arī par otru pusi, tāpēc attiecības balstās uz bailēm, dramatismu un cīņu par varu. Cīņa par varu nozīmē necieņu pret partneri. Tas ir egoisms, nevis mīlestība. Attiecības pastāv tikai tādēļ, lai saņemtu tās mazās mīļuma devas, kas liek justies labi. Kad tu jūties atbildīgs par otru, cieņa pazūd un sākas cīņa par varu. Man ir jākontrolē tevi, jo es tev neticu. Man ir jābūt atbildīgam par tevi, jo viss, kas ar tevi notiek, mani var sāpināt, bet es vēlos izvairīties no sāpēm. Un tā mums nekas nesanāk.
Bet mēs varam arī priecāties un kopīgi radīt visbrīnišķīgāko sapni. Mēs varam kļūt par rotaļu biedriem un spēlēt vienā komandā. Pat tad, ja mums ir atšķirīgs spēlēšanas veids, mērķis mums var būt viens: justies labi, spēlēt kopā. Attiecībās, tāpat kā spēlē, nav būtiski uzvarēt vai zaudēt.
Ir miljoniem sieviešu un vīriešu, un katrs ir vienreizējs. Ar dažiem saskanēs, ar citiem ne. Tu vari mīlēt jebkuru, bet, lai sadzīvotu ikdienā, vajadzēs kādu, kurš līdzinās tev. Viņam nav jābūt tādam pašam kā tev, bet abiem jābūt kā atslēgai un slēdzenei - pārim, kas darbojas. Tu taču zini, kāds vīrietis vai sieviete tev vajadzīga. Tāda, kas liek tavai sirdij dziedāt, kas saplūst ar tevi, mīl tevi tādu, kāds esi. Kāpēc mēģināt kādam citam likt būt tam, kas viņš nav? Tas jau nenozīmē, ka tu nemīli. Tas nozīmē, ka tu izdari izvēli un saki "jā" vai "nē", jo mīli arī pats sevi.
Attiecības ir māksla. Sapnis, ko rada divi, ir daudz grūtāk veidojams. Lai abi būtu laimīgi, katram jārūpējas par savu pusi. Tu esi atbildīgs par savu pusi, un tajā vienmēr būs arī drazas. Tavas problēmas ir tavas problēmas. Ar tām jātiek galā tev, nevis tavam partnerim. Lai kas notiek darbā, mājās nesūti indi otram. Klusē un ļauj saprast, ka tas nav nekas personisks, ka tev vienkārši jātiek galā ar sevi.
Grāmatas noslēgumā autors piedāvā dažus lūgšanu tekstus. Lūk, fragments no vienas: "Dod mums drosmi mīlēt savu ģimeni un draugus bez nosacījumiem un pārvērst mūsu attiecības par labākām un mīlestības pilnām... Ļauj mums strādāt kā komandai - mīlestības, prieka un saskaņas labā. Ļauj mūsu attiecībām ar ģimeni un draugiem veidoties ar cieņu un prieku, lai vairs negribētos viņiem mācīt, ko domāt vai kādiem būt. Ļauj mūsu romantiskajām attiecībām būt visskaistākajām attiecībām, ļauj just prieku katru reizi, kad dalām sevi ar savu partneri. Palīdzi mums pieņemt citus tādus, kādi viņi ir, bez vērtējuma, jo, ja mēs viņus noraidām, tad noraidām arī paši sevi... Ļauj mums atvērt savu sirdi mīlestībai, tās ir mūsu dabiskās tiesības. Palīdzi mums kļūt par Pateicības, Dāsnuma un Mīlestības meistariem, lai mēs spētu izbaudīt visu tevis radīto mūžīgi mūžos. Āmen!"

Citu datumu laikraksti

 • Annijas bode

  Tikai pēc laba brīža Annijai izdevās atminēt, ka Uģis sarunājas ar koka kluci, kas mazpamazām viņa rokās pārtop par vīriņu.2. Tikai pēc laba brīža...

 • Plūdu gadījumā jāsauc komunālais dienests

  Laikraksta "Alūksnes Ziņās" birojā saņēmām lasītāju jautājumu, ko darīt nelaimes gadījumā, ja applūst dzīvojamā platība, tādēļ lūdzām skaidrojumu...

 • Zemnieks tirgo augļu koku stādus

  Jaunalūksnes pagasta zemnieku saimniecība "Sprogas" 25. aprīlī atvēra dārzu centru Alūksnē. Tur var iegādāties augļu koku un puķu stādus plašākā...

 • Salāti “Rīts” un bumbieri alus mīklā

  Ir pavasaris, dabas atmodas laiks, kad visi gribam izskatīties skaisti un slaidi. Lai ēdienkartē samazinātu kaloriju daudzumu, piedāvāju gatavot...

 • Bumbieris karameles mērcē

  Bumbieris.Bumbieris 1 bumbieris 200 g ūdens 100 g cukura 2 anīsi Karamele 200 g cukura 50 g glukozes 75 g ūdens Cepums "Kokosriekstu...

 • Katrai puķei savs niķis

  Dīfenbahija. Dīfenbahiju dzimtene ir Vidusamerikas un Dienvidamerikas tropi. Dīfenbahijas ir izplatīts košumaugs, taču nozīmīgas ir tikai dažas no 30...

 • Annijas bode

  Annijai bira asaras kā aizurbtam bērzam pavasarī.Annijai bira asaras kā aizurbtam bērzam pavasarī. Vienu pēc otra viņa noliktavas kaktā iemeta trīs...

 • Krāsim savai nākotnei

  No 2001.gada 1.jūlija Latvijā ieviesa pensiju sistēmas otro līmeni. Piedalīšanās tajā ir obligāta tiem, kuri ir jaunāki par 30 gadiem.No 2001.gada...

 • Augu aizsardzības līdzekļu lietotāju zināšanai

  Visus kultūraugus to augšanas laikā apdraud kaitēkļi, slimības un nezāles. Tādēļ, lai pasargātu kultūraugus, ir jāveic augu smidzināšana.Visus...