Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Tomātus iesaka audzēt saskaņā ar Mēness kalendāru

Dažādos Latvijas novados laika apstākļi (klimats) ir tik atšķirīgi, ka dārzkopjiem grūti noteikt laiku, kad sēt, izpiķēt un stādīt tomātus.

Dažādos Latvijas novados laika apstākļi (klimats) ir tik atšķirīgi, ka dārzkopjiem grūti noteikt laiku, kad sēt, izpiķēt un stādīt tomātus.
Vadīties pēc dārzkopju kalendāriem ne vienmēr iespējams, jo tajos ir norādīti vidējie sējas laiki un daudzos Latvijas reģionos nav atbilstoši vietējiem klimatiskajiem apstākļiem.
Vidzemes jūrmalā pavasaris atnāk agrāk nekā Vidzemes augstienē vai "Zilo ezeru zemē".
Apkopojot Vidzemes un Latgales dārzkopju praktiķu pieredzi un vadoties pēc vācu zinātnieces Marijas Tūnas trigonu shēmas, sastādīts šī Latvijas novada tomātu audzēšanas Mēness kalendārs, kurā ņemti vērā arī praksē pārbaudīti ticējumi.
Lai izaudzētu dēstus izstādīšanai neapkurināmās plēves seguma siltumnīcās, piejūras rajonos tomātus šogad ieteicams sēt 24.martā. Izpiķēt 4., 5.aprīlī.
Pārējā Vidzemes teritorijā un Latgalē tomātus ieteicams sēt ne ātrāk par 11., 12.aprīli (augošs Mēness Lauvas zīmē). Lejupslīdoša Mēness ietekmi kompensēs pilnmēness laiks.
Dēstu audzēšanai ieteicams izmantot tikai tos dēstus, kuri pietiekamā mitrumā un 23 līdz 25 grādu temperatūrā sadīgst sešu dienu laikā. Vēlāk sadīgušie dīgsti izbrāķējami kā mazražīgi.
Dīkstu izpiķēšanu ieteicams veikt "sakņu dienās" - 22., 23.aprīlī, izbrāķējot tos dīgstus, kuriem jau attīstījušas pirmās īstās tomātu lapas, jo parasti no šiem dēstiem izaug kupli, bet mazražīgi tomātu krūmi.
Ja dažādu iemeslu vai aprēķinu dēļ tomāti nav iesēti minētajā laikā, tad to vēl var izdarīt 22., 23.aprīlī - izpiķējot 3.maijā, vai sēt 29., 30.aprīlī - izpiķējot 9., 10.maijā.
Plēves siltumnīcās tomātus varēs izstādīt ne ātrāk par 26., 27.maiju, bet aprīļa pēdējās dienās sētos tomātus varēs stādīt siltumnīcās vai uz lauka 14., 15.jūnijā. Dažviet tikai pēc Jāņiem - 25., 26.jūnijā.
Pēc tomātu izstādīšanas uz lauka vai siltumnīcās, stādu laistīšanu, piebarošanu, ravēšanu un slimību vai kaitēkļu apkarošanu jāveic saskaņojot ar Mēness fāzēm un Zodiaka zīmēm. Šo darbu veikšanai piemērotākās dienas norādītas žurnāla "Mazdārziņš" 2003.gada kalendārā, kuru vēl iespējams iegādāties avīžu kioskos un pasta nodaļās.

Citu datumu laikraksti

 • Dabas kļūda

  Nupat vēl pirms dažām dienām dzīve Artim likās tik vienkārša un labi nokārtota.Nupat vēl pirms dažām dienām dzīve Artim likās tik vienkārša un labi...

 • Par vai pret?

  Es tāpat kā vairums cilvēku, protams, negribu karu. Negribu, lai karā iesaistītos mēs, lai karotu citi. Tas ir cilvēcīgi, un tādas izjūtas visticamāk...

 • Var patikt vai nepatikt, bet otru tādu nav

  Šo mākslinieku talanta dzirksts katra par sevi Latvijā ir oriģināla, tomēr neatkārtojams ir tieši viņu tandēms, kad publikas priekšā divi Māri stājas...

 • Aicina pretendēt uz subsīdijām

  Pagājušajā gadā subsīdijas lauksaimniecībā rajona lauksaimnieki saņēma gandrīz 390 tukstošu latu apmērā (ieskaitot subsīdijas par agroklimatisko...

 • Kā atrast draugu internetā

  Šonedēļ žurnālā "Ieva": intervija ar Oļģertu Šalkoni, kurš stāsta, kā iemīlējies Elzā Radziņā.Šonedēļ žurnālā "Ieva": * intervija ar Oļģertu Šalkoni,...

 • Jānim Naglim - jauns bizness

  Tikai žurnālā "Privātā Dzīve" šonedēļ lasiet: Ainars Eisaks pēc cietuma apmeklē skaistumkopšanas salonu.Tikai žurnālā "Privātā Dzīve" šonedēļ...