Tradicionāli atceras mācītāju Ernstu Gliku

Bībeles muzejam: dāvina grāmatas tulkojuma pirmā izdevuma oriģinālu. Sestdien Alūksnē sākās tradicionālās Ernsta Glika dienas, lai atcerētos un godinātu šo vācu izcelsmes mācītāju, kas pirmais latviski pārtulkoja Bībeli.

Bībeles muzejam: dāvina grāmatas tulkojuma pirmā izdevuma oriģinālu
Sestdien Alūksnē sākās tradicionālās Ernsta Glika dienas, lai atcerētos un godinātu šo vācu izcelsmes mācītāju, kas pirmais latviski pārtulkoja Bībeli.
Šis gads ir nozīmīgs ar to, ka E.Glikam ir 350. dzimšanas diena un aprit 310 gadu kopš Glika latviski tulkotās Bībeles izdošanas - 1694.gadā tā izdota 1500 eksemplāros. E.Glika devums ir nenovērtējams ne tikai baznīcai, arī 17.gadsimta kultūrā un izglītībā viņš ierakstījis savu vārdu - pirmais Vidzemē sāka veidot skolas vienkāršo ļaužu bērniem un izglītoja tautu. Interesanti, ka šim vārdam arī mūsdienās ir spilgts skanējums tāpat kā agrāk.
Tradicionālajā šo dienu atklāšanas svētbrīdī pie simtgadīgajiem Glika ozoliem mācītājmājas pagalmā dievvārdus teica dažādu konfesiju mācītāji - luterāņu mācītājs Atis Grīnbergs, baptistu draudzes mācītājs Igors Marhels un katoļu priesteris Andžejs Keziks. Klātesošie vienojās īsā lūgšanā. Vēstures dati liecina, ka E.Gliks ozolus iestādījis par godu Vecajai un Jaunajai derībai tad, kad devies projām no Latvijas 1702.gadā.
"Priecājos, ka Alūksne atšķirībā no citām pilsētām var lepoties ar Gliku un Bībeli. Ar to, ka šeit ir divi ozoli - apliecinājums notikumiem, kas šeit bijuši. Ir tāda sajūta, ka Glika gars lēnām sāk mosties. Vienu brīdi bija iestājies klusums, bet tagad cilvēki sāk vairāk un dziļāk izzināt, dodas uz baznīcu. Tas ir uz labu," saka Alūksnes pilsētas domes priekšsēdētājs Guntārs Bērziņš.
Atklāšanas pasākumā bija kāds īpašs notikums - mācītājs Atis Grīnbergs dāvināja Bībeles muzeja vadītājai Elgai Kolistei līdz šim nekur neredzētu Glika Bībeles tulkojuma pirmā izdevuma oriģinālu. To saglabājis un nesen Alūksnes luterāņu draudzei nodevis alūksnietis, ilggadējs mācītājs Jānis Kovals. Turpmāk šo izcilo šedevru popularizēs, ar to iepazīstinot plašāku sabiedrību Bībeles muzejā, kur sestdien atklāja arī ekspozīciju "E.Glika Bībeles ceļš".
Glika dienu apmeklētāji piedalījās zinātniski izglītojošā konferencē "Ernstam Glikam 350".
Tajā uzstājās lektori - Latvijas Bībeles biedrības priekšsēdētājs Valdis Tēraudkalns, Maija Baltiņa, Māra Grudule un Ilona Riekstiņa. To tēma - E.Gliks un viņa dzīves gājums, Bībeles tulkojums un mūsdienu literārā valoda, Bībeles jaunais tulkojums, 17.gadsimta baznīcas dziesmas un to valoda.
Glika dienas papildināja arī dzejnieka, pedagoga, daudzu kristīgās tematikas izstāžu autora Livara Jankovska ceļojošā fotoizstāde "Latvijas dievnami krāsu fotogrāfijās", kurā apzinātas Latvijas baznīcas. Tā ceļo jau septiņus gadus. "Bija nodoms iemūžināt svētvietas, satikties ar cilvēkiem. Gada laikā no Lieldienām līdz Lieldienām, pa Latviju nobraucot vairāk nekā 50 000 kilometru, apmeklēju apmēram 800 dažādu konfesiju dievnamus. Lēnām izveidojās izstāde," par izstādes tapšanu stāsta L.Jankovskis.
Tāpat kā katru gadu Glika dienās notika dievkalpojumi dažādās Alūksnes baznīcās. Tās kuplināja plaša kultūras programma, kas turpinājās arī svētdien, - bērnu kolektīvu priekšnesumi, kora "Atzele" koncerts, Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra pūtēju grupas uzstāšanās, Alūksnes mūzikas skolas koklētāju ansambļa "Saulīte" koncerts, zvanu ansambļa no Slokas evanģēliski luteriskās draudzes un citu kolektīvu uzstāšanās. 6.jūnijā Glika dienas noslēdzās ar baznīcas zvanu skaņām.

Citu datumu laikraksti

 • Dziesma ir kā putna lidojums no baznīcas torņa

  Haralda Sīmaņa dziesma klausītāju ierauj kā ievu ziedu atvarā. Esi tās varā ka bite, kas apmaldījusies rudzupuķēs. Bet par ko īsti bija...

 • Skolēnu un jauniešu kori pieskandina Api

  Vakar Apes estrādē beidzās trīs dienu ilga rajona skolu 5. līdz 9.klašu un jauniešu koru sadziedāšanās lielo skolēnu dziesmu un deju svētku...

 • Cenšas ielauzties klubā

  Ceturtdien Alūksnē policija slimnīcā nogādājusi kādu 21 gadu vecu jaunieti, lai veiktu analīzes aizdomās par narkotisku vielu lietošanu.Ceturtdien...

 • Vēlas un uzdrošinās mainīties

  Iveta Pamils - Pamiljena no Liepnas jau sen gribēja iejusties Pelnrušķītes lomā, taču pirmajā pieteikuma anketu izlozē viņai nelaimējās. Pirmās...

 • Atjauno dolomīta arku

  Gaujienas pagasta J.Vītola memoriālā muzeja “Anniņas” teritorijā pašreiz atjauno dolomīta arku, kas ved uz muzeju.Gaujienas pagasta J.Vītola...

 • Ezera krastā top jauna atpūtas vieta

  Alūksnes ezera krastā līdzās Lāsberģa pilsdrupām apmēram mēnesi atkal rit celtniecības darbi - top atpūtas vieta. Jaunajiem atpūtas vietas...