Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Trešdaļai Cesvaines pils atjauno jumta spāres

Gandrīz pirms gada 5.decembrī Cesvaines pilī izcēlās postošais ugunsgrēks. Dažu stundu laikā pilnībā sabruka ēkas jumts, torņi.

Gandrīz pirms gada 5.decembrī Cesvaines pilī izcēlās postošais ugunsgrēks. Dažu stundu laikā pilnībā sabruka ēkas jumts, torņi. Cilvēki bezpalīdzīgi noraudzījās, kā liesmas ieskauj izcilu arhitektūras pieminekli, kas celts 1896.gadā
Par simbolisko zaļo lapu vainagu jumta spārēs, kas tagad klāj trešdaļu pils, priecājās cesvainieši un labvēļi. Tas bija pirmais atalgojums pils sardzē nepagurstoši stāvošajam akmens vilkam,kas ar paceltu zobenu sargposteni nepameta arī postošajā ugunsgrēkā pērnā gada nogalē. Mājvietu zaudēja vairāk nekā 500 ģimnāzijas skolēni.
Miglainā 6.novembra priekšpusdienā Cesvaines pils spāru svētkos pulcējās kultūrvēsturiskās ēkas draugi, lai pārrunātu pils nākotni, saskandinātu šampanieša glāzes. Pārdomām spilgtu emocionālu nokrāsu piešķīra mecosoprāna Rudītes Ruško uzstāšanās, kas izpildīja vairākas pasaulslavenas operu ārijas. Pilī bija apskatāma daļa no gleznu izstādes (aptuveni 80 darbiem), ko Cesvaine mantojusi no novadnieka, ASV mirušā rakstnieka un gleznotāja Anšlava Eglīša.
Ilggadējā cesvainiete Maiga Ceimere laikrakstam pauda, ka "ap sirdi ir mierīgi, redzot un dzirdot, ka celtnieki Cesvaines pilī darbu sāk agri no rīta un turpina vēl tad, kad jau satumsis". M.Ceimere ir dzimusi Cesvainē, drīz viņai būs 69 gadi. Viņa stāstīja, ka pati skolas gados mācījusies pilī, te skolojušies bērni un mazbērni. Cesvainiete Ausma Cervina pauda, ka pils ugunsgrēka laikā gribējies teikt: "Zeme, atveries, paņem tās uguns liesmas." Tik ļoti sāpējusi sirds pērn decembrī, kad adventes laikā izcēlās ugunsgrēks pilī, "kuru kari nenopostīja, bet miera laikā piemeklēja nelaime".
Jāpaliek publiski pieejamai
Spāru svētkus Cesvaines domes priekšsēdētājs Vilnis Špats nodēvēja "tikai par "komatu" pils atjaunotnes darbā". V.Špats, uzrunājot viesus un draugus, dalījās vīzijās par pili. Pēc viņa domām, pilij jāpaliek pašvaldības īpašumam un publiski pieejamai. Tajā varētu būt Cesvaines muzejs, tūrisma informācijas centrs, iespējams, arī bibliotēka. Pārējo ēkas daļu iecerēts iznomāt investoram. Kopīgiem spēkiem, pēc V.Špata domām, varēs saglabāt šo "pērli - Cesvaines pili".
Pēc pils apskates no ārpuses spāru svētku dalībnieki pulcējās pils iekšienē, kur pie iedegta kamīna turpinājās sarunas. Kamīnu rotāja daudzi rūķi, ko darinājuši un pilij dāvinājuši bērni ar vēlējumu - lai rūķi palīdz atdzimt ēkai. Cesvaines pils pārvaldnieks Oļģerts Ozols laikrakstam stāsta, ka šos rūķus darinājuši un dāvājuši bērni, kas vasaru pavadīja Madonas rajona skautu nometnē. "Es ticu, ka bez šiem mazajiem palīgiem pils atdzimšana nebūtu iespējama," saka O.Ozols.
Cesvaines pils atjaunošanas projekta vadītājs Sergejs Meierovics pauda: "Runas par pils nodegšanu ir absolūtas muļķības. Nodedzis ir tikai jumts." Viņš klāstīja, ka pils atjaunotne ir "kā lakmusa papīrs, kas parāda, uz ko mēs katrs esam spējīgs". Partijas "Jaunais Laiks" atbalstītāja, madoniete Lāsma Lancmane uzsvēra, ka aeimā nolēma piešķirt 28 000 latus būvprojekta izstrādes turpināšanai jaunai skolas ēkai Cesvainē, jo skola zaudējusi mājvietu pēc pils ugunsgrēka. Iecerēts, ka nākamgada budžetā atvēlētu līdz 300 000 latus skolas būvdarbiem.
Kreisais spārns šogad būs zem jumta
V.Špats laikrakstam klāsta, ka līdz gadu mijai celtnieki apņēmušies pils kreisajā pusē pabeigt jumta būvniecību - ar siltināšanu, dakstiņiem, "oriģinālu, kāds tas bija barona laikā". Paralēli sāks sakārtot iekštelpas šajā pils daļā, veicot to kosmētisko remontu. V.Špats saka, ka pils atjaunošana ir sākta tieši no pils kreisā spārna puses, jo tur ir vairāk bijušo vidusskolas klašu telpu. Šeit pēc remonta paredzēts atkal izvietot vidusskolas klases.
V.Špats atzīst, ka nepietiek naudas, lai pilnībā pabeigtu pils atjaunošanu kreisajā spārnā. "Aptuvenās izmaksas ir apmēram 195 000 latu. Pašlaik atvēlēti ir 110 000 lati. Esam vēl atlikuši naudu iekšdarbiem - pārdesmitus tūkstošus latu. Pārējā nauda būs jāmeklē. Celtniecības firma to zina, viņi ir gatavi strādāt avansā. Loģiski, ka nevar likt pusi jumta un pieļaut, ka otrā pusē pilī iekšā līst ūdens," saka V.Špats. Viņš klāsta, ka pašvaldība turpina saņemt ziedojums pils atjaunošanai, taču tos var dēvēt par "sirds ziedojumiem", kas ir divi, pieci vai desmit lati no personas. Mecenātu pilij pagaidām neesot. Iedzīvotāji saziedojuši aptuveni 51 000 latu. Tāpēc V. Špats uzsver, ka bez valsts un tās institūciju finansiāla atbalsta pils atjaunotnes sākums nebūtu iespējams. Kopumā pils atjaunotnei savākti aptuveni 200 000 lati.
Svētki celtniekiem un cesvainiešiem
S.Meierovics informē, ka pēc atjaunojamās pils spāru svētkiem celtniekiem trīs dienas būs brīvas, šis esot ticējums, kuru nedrīkst ignorēt.
Augusta sākumā Cesvaines dome par ugunsgrēka nopostītās Cesvaines pils jumta atjaunošanas ģenerāluzņēmumu izraudzījusies Rīgas akciju sabiedrību "RBS Skals", bet tikai septembra sākumā Madonas būvvalde apstiprināja projektu Cesvaines pils jumta atjaunošanai. Savukārt kopumā pils atjaunošanas projekts vēl nav gatavs, tā izstrāde pa daļām turpināsies. Konkursa kārtībā tiesības veidot projektu visas pils restaurācijai ieguva arhitektu birojs "Sestais stils".
Šogad pils atjaunošanā paredzēts ieguldīt 170 000 latus. Kopumā Cesvaines dome ar akciju sabiedrību "RBS Skals" parakstījusi līgumu par pils jumta atjaunošanu ar tā siltināšanu un pārseguma izveidi kopsummā par 840 000 latiem.
***
Nav izlemts par atbildību ugungrēka dēļ
Policija krimināllietu par ugunsdrošības noteikumu neievērošanu ierosināja 6.decembrī. Valsts ekspertīžu centra atzinums liecina, ka ugunsgrēka iemesls mansarda stāvā ir nepareizi samontēta un izmantota krāsns.
Cesvaines pils ugunsgrēka krimināllietu Vidzemes apgabaltiesas Madonas pastāvīgajā sesijā skatīs nākamā gada 20.janvārī. Ar Madonas rajona tiesas pasludināto spriedumu Cesvaines pils ugunsgrēka krimināllietā nav mierā viens no apsūdzētajiem - joprojām amatā esošais vidusskolas direktora vietnieks saimnieciskajā darbā Aldis Sproģis, kas iesniedzis apelācijas sūdzību. Savukārt otrs apsūdzētais - bijušais vidusskolas direktors Aloizs Spridzāns - spriedumu nav pārsūdzējis.
A.Sproģa aizstāvis Zigurds Grīnvalds apelācijas sūdzībā prasa attaisnot A.Sproģi un ierosināt krimināllietu pret skolas kurinātāju, pret atbildīgajām amatpersonām Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā un Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrībā, kam bijusi tieša saistība ar ugunsdrošības stāvokļa novērtēšanu Cesvaines pilī.
Z.Grīnvalds pauž, ka pēc krimināllietas izskatīšanas pirmajā instancē - Madonas rajona tiesā - nav radusies pilnīga skaidrība par ugunsgrēka izcelšanās vietu, jo liecības bijušas pretrunīgas. Advokāts ir sašutis par pašvaldības plāniem atjaunojamās Cesvaines pils ēkas kreisajā spārnā uz laiku izvietot vidusskolas dažas klases.
27.jūnijā Madonas rajona tiesa pasludināja spriedumu Cesvaines pils ugunsgrēka krimināllietā, abiem apsūdzētajiem nosakot nosacītu sodu. A.Spridzānam (1951) piespriesta brīvības atņemšana uz diviem gadiem nosacīti ar divu gadu pārbaudes laiku, A.Sproģim (1956) - brīvības atņemšana uz pusotru gadu nosacīti ar divu gadu pārbaudes laiku. Abi apsūdzēti par "ugunsdrošības noteikumu tīšu pārkāpšanu, ko izdarījusi persona, kura atbildīga par šo noteikumu ievērošanu". Par to likums paredz brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai administratīvo arestu, vai piespiedu darbu, vai naudas sodu līdz 50 minimālajām mēnešalgām. A.Spridzāns apsūdzēts vēl arī "par valsts amatpersonas bezdarbību" jeb "par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu". Par šādu nodarījumu likums paredz brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai administratīvo arestu, vai naudas sodu līdz 50 minimālajām mēnešalgām.

Citu datumu laikraksti

  • Viņš izvēlējās jaunu kombainu, nevis mīļoto sievieti

    Divi mēneši pagājuši, kopš Ludmila zaudēja darbu un viņai izjuka attiecības ar mīļoto cilvēku, taču joprojām viņa par to domā katru dienu.Divi mēneši...

  • Dosies uz sacensībām

    Pieci Alūksnes kinologi rīt, 9.novembrī, dosies uz Smilteni, lai piedalītos Latvijas čempionātā suņu nacionālajā daudzcīņā un vienlaikus arī...

  • Cepts sams ar citronu un medu

    Ikdienā ēdienkartes dažādošanai gaļu var aizstāt ar zivīm, kas ir bagātas ar olbaltumvielām un fosforu. Zivis var gatavot daudzveidīgi.Ikdienā...