Trūkst zobārstu

Ko darīt cilvēkam brīvdienās un svētku dienās, ja sāp zobs un dzīvo Alūksnē? Šādu lasītājas jautājumu saņēmām “Alūksnes Ziņās” ar rosinājumu skaidrot situāciju Alūksnes un Apes novados par zobārstu pieejamību, it īpaši brīvdienās.
Situācija un patiesība ir skarba - Alūksnes un Apes novados, salīdzinot ar kaimiņu novadiem, zobārstu ir ļoti maz. Valsts apmaksātus zobārstniecības pakalpojumus bērniem Alūksnē nesniedz neviens zobārsts, Apes novadā - vairāki. Savukārt sestdienās strādā tikai zobārsts Armands Vulsts Alsviķos, brīvdienās plānveidā - Dāvis Rozītis Alūksnē. 
Rūgtā pieredze
“Aprīļa beigās mazmeitiņai, kurai ir 5 gadi, ļoti sasāpējās zobs, pa nakti jau sapampa viss vaigs... Tas bija brīvdienās. Rītā izzvanījām zobārstus Alūksnē, Gulbenē, Balvos, Cēsīs - bez rezultātiem, neviens neatbildēja uz telefona zvanu, uz SMS arī neatbildēja. Uzzinājām, ka vienīgā vieta, kur bērnu brīvdienās pieņems, ir Rīgā, SIA “Klīnika Denta”. Tā vedekla mazo aizveda pie zobārsta 199 km uz Rīgu. Klīnikā viņas bija ap pulksten 13.00. Tad izrādījās, ka bērnu zobārsts būs tikai pulksten 19.00! Tā nu viņa sēdēja visu dienu ar piecgadīgu bērnu rindā, jo pa telefonu neviens nepateica, ka bērnu zobārsts būs tikai 19.00!” piedzīvoto situāciju raksturo Iveta Kovtuņenko.
Kāds varbūt nodomās: mazajam paveicies, ka ir ģimene, kas ārkārtas situācijā var atļauties tādu neplānotu 400 km ceļojumu, jo mazpilsētās daudz ir ģimeņu, kuru materiālā situācija ir daudz bēdīgāka. Tomēr patiesībā šī situācija liek uzdot daudzus jautājumus par zobārstu pieejamību reģionos. “Kādreiz slimnīcu uzņemšanas nodaļā izsauca zobārstu - kas notiek tagad? Vai tas nav vājprāts? Tā taču ir ņirgāšanās par bērniem, par cilvēkiem! Kur ir veselības aprūpe katram, ko valsts politiķi sola? Ko darīt cilvēkam brīvdienās un svētku dienās, ja sāp zobs un cilvēks dzīvo Alūksnē? Cik ilgi vēl mēs ticēsim tukšiem deputātu solījumiem - kur ir jūsu, deputātu, apsolītā medicīnas aprūpe visiem?” jautā I.Kovtuņenko.

Jāmeklē Alūksnei zobārsts
Apzinot Alūksnes novada zobārstus, realitāte tiešām ir skarba - šobrīd strādā četri zobārsti, bet ne visi ir pacientiem sastopami ik dienu. Savukārt zobārste Valentīna Rozena devusies pelnītā atpūtā, arī zobārste Rita Melnūdre vairs nestrādā.
Alūksnes pilsētā iedzīvotājiem šobrīd pieejami pieredzējušās zobārstes Ņinas Zorinas, zobārstes Jolantas Sinkas un jaunā zobārsta Dāvja Rozīša pakalpojumi. Savukārt Alsviķu un Trapenes pagastos tikai piektdienās un sestdienās pieņem zobārsts, rīdzinieks Armands Vulsts.
“Brīvdienās, svētku dienās nestrādāju, jo esmu projām laukos un neesmu uz vietas Alūksnē. Ikdienā noslogojums ir ļoti liels - darba laiks ir no pulksten 8.00 līdz 15.00, bet, piemēram, pagājušajā nedēļā bija diena, kad darbu beidzu tikai 18.00. Tā mums ir. Jāmeklē Alūksnei zobārsts - netiekam mēs galā. Diemžēl ir gadījumi, kad nevaram pieņemt arī cilvēkus ar sāpēm, jo vienkārši fiziski nepaspējam visu. Dabūjam atteikt arī saviem pacientiem, jo pieraksts ir ļoti blīvs. Nevienam jau nevar pavēlēt strādāt brīvdienās - katrs savu dzīvi iekārto pats, un cilvēkam nepieciešama arī atpūta,” saka J.Sinka.

Turpinās no 1.lappuses

Līdzīgās domās ir zobārste Ņina Zorina. Viņas privātprakse atvērta katru darba dienu, brīvdienās nestrādā. “Pieraksta rinda mums ir viens līdz divi mēneši, savus pacientus pieņemam arī ārpus darba laika, darba ir daudz,” viņa saka.
Ņ.Zorina uzskata, ka ideāli būtu bērniem izveidot speciālu klīniku, vienu uz trim bijušajiem Alūksnes, Gulbenes un Balvu rajoniem. Tajā varētu būt ne tikai zobārsts, bet arī citi bērnu ārsti. “Zobārsta krēslu, instrumentus, materiālus bērniem vajag speciālus – tā būtu pareizāk. Ja Alūksnē ir spēļu zāles, kādēļ nevarētu būt šāda klīnika bērniem? Šobrīd skolu skaits novadā samazinās, ārstu trūkst – valsts uz cilvēku pleciem grib novelt problēmas, tajā pašā laikā citur līdzekļus izšķērdē. Šādas bērnu klīnikas izveidē valsts varētu sniegt savu atbalstu un gādāt, lai bezmaksas zobārsts pieejams bērniem arī Alūksnes novadā. Ļoti laba klīnika bērniem ir Cēsīs,” saka Ņ.Zorina.

Brīvdienās - pamatā
plānveidā
Pie jaunā zobārsta D.Rozīša Alūksnē šobrīd tikt var ne ātrāk kā pēc diviem mēnešiem. Viņš atzīst - ikdienā brīvdienās un svētku dienās nestrādā, jo tas ir sarežģīti dažādu apsvērumu dēļ. Pie D.Rozīša var pierakstīties, zvanot uz reģistratūru. Arī ārkārtas gadījumā jāzvana uz reģistratūru un, ja tas būs prakses darbinieku spēkos, palīdzība tiks sniegta. Alūksnē zobārsts nav pieejams visas darba dienas, decembrī atvēra praksi arī Gulbenē.
“Brīvdienās strādājam, kad tas ir ieplānots, un pamatā ar cilvēkiem, kuriem ir grūtības ierasties darbdienās, vai ja ārstniecības gaitā nepieciešams noteiktā laikā veikt manipulāciju. Brīvdienās un svētku dienās stādāt ir sarežģīti. Šāds pakalpojums interesē tikai noteiktu cilvēku loku. Strādāt brīvdienās ir iespējams tikai ar augsti motivētiem cilvēkiem, jo bieži cilvēki neierodas uz vizīti - brīvdienās visi ir vieglprātīgāki un ar mainīgākiem plāniem. Arī mēs, kabinetā strādājošie, esam cilvēki - visiem atpūta nepieciešama. Strādāt pārgurušam nozīmē palielināt iespēju kļūdīties,” stāsta D.Rozītis.

Viens vai divi problēmu
nerisinās
Viņš uzsver - strādājot brīvdienās, pakalpojums ir grūti nodrošināms. “Saukt palīgā asistentu, abiem speciāli braukt viena cilvēka dēļ? Vai strādāt vienam, un līdz ar to vizīte aizņem būtiski ilgāku laiku nekā normālos apstākļos. Kabinets ir jāsagatavo, pēc vizītes viss jādezinficē un jāapstrādā tāpat kā tad, ja strādāts ir visu dienu. Rezultātā tiek patērēts nesamērīgi daudz laika un līdzekļu.
Turklāt visām ārstniecības personām obligāti ir jāpapildina savas zināšanas kursos. Tos, lai netraucētu normālu darba grafiku, 90 procentos gadījumu organizē brīvdienās. Atrasties reizē kursos Rīgā un kabinetā Alūksnē varētu tikai varoņi no grāmatām par Hariju Poteru, bet es diemžēl nē,” viņš saka. D.Rozītis atzīst, ka šobrīd domā, kā kabinetam Alūksnē piesaistīt vēl vienu zobārstu, bet tas ir sarežģīts uzdevums.
Viņš piekrīt, ka daudziem nespēj palīdzību sniegt, tomēr tajā pašā laikā daudzi to saņem. D.Rozītis iesaka diennakts zobārsta pieejamību Rīgā, klīnikā “Denta”. “Papildus viens vai divi zobārsti novadā problēmu ar pieejamību nesamazinās. Jo vairāk zobārstu, jo vairāk pirmreizēju vizīšu. Pie manis vismaz 70% un vairāk cilvēku pēc pirmreizējas vizītes turpina ārstēšanos, veicot plānveida pierakstus uz priekšu. Ja mēs uz pirmo vizīti pierakstītu visus, kas izsaka vēlēšanos, rinda būtu krietni garāka par gadu... Mēs nespējam un nekad nespēsim pieņemt visus. Ārstēšana ir iespējama, bet nepieciešama pacietība. Vislabāk visu veikt plānveidā. Akūtas sāpes pie pienācīgām rūpēm ikdienā par zobiem ir ļoti reta parādība,” saka D.Rozītis.

Sestdienās - pie zobārsta uz Alsviķiem
Zobārsts A.Vulsts ikdienā praktizē Rīgā, bet uz Alsviķiem un Trapeni brauc pieņemt pacientus jau daudzus gadus. Pie viņa pieraksta sistēmas nav - tikai dzīvā rinda. Alsviķos pacientus pieņem ēkā, kur savulaik bija pasts, Trapenē - feldšerpunktā. “Esmu šeit tikai piektdienās un sestdienās: piektdienās no pulksten 11.00 līdz 12.30 Trapenē, bet sestdienās no pulksten 8.00 līdz 12.00 Alsviķos. Kad ir mitrs laiks, tad zobārstiem ir raža - tad zobi pampst, bet, kad laiks ir saulaināks, sākas zemes darbi un zobārstam pacientu mazāk. Bērniem valsts apmaksātu zobārstniecību nesniedzu - pie manis arī reti bērnus ved. Esmu zibenīgais dakteris: šodien te, rīt tur. Uz reģioniem braucu, jo tāds ritms kopš 1996.gada man iegājies,” stāsta A.Vulsts.
Par valsts atbalstu zobārstiem reģionos viņš ir ļoti skeptisks. “Tas ir galīgi garām - uz to nav, ko cerēt! Piemēram, zobārstiem regulāri jāapmeklē kursus, jāvāc punktus, lai nezaudētu kvalifikāciju un atjaunotu sertifikātu ik pēc pieciem gadiem - tie ir ceļa izdevumi, laiks, it īpaši zobārstiem no reģioniem. Valsts varētu vismaz šos ceļa izdevumus apmaksāt lauku zobārstiem,” saka A.Vulsts. Viņš uzsver - cilvēkiem ikdienā regulāri jāseko savam zobu stāvoklim. “Katram mājās ir spogulis - var muti attaisīt un paskatīties, kas notiek mutē! Lai nepienāk ārkārtas situācija,” viņš saka.

Jārisina valstiski
Alūksnes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Fomins uzsver - zobārstniecība valstī ir privāta nozare, tādēļ pašvaldībai ir grūti to veicināt. Pirms pusotra gada pašvaldība uz Alūksni “atvilināja” D.Rozīti, sarūpēja dzīvojamo platību. “Protams, mēs braucam un tiekamies ar studentiem, uzrunājam, piedāvājam dzīvojamo platību. Šobrīd par vēl kādu jaunu zobārstu Alūksnes novadam nekur un nekas nav aizrunāts,” saka A.Fomins.
Viņš pauž sarūgtinājumu, ka Alūksnes novadā valsts apmaksātos zobārstniecības pakalpojumus neviens zobārsts šobrīd nesniedz. “Gribētos, lai šis pakalpojums tomēr ir pieejams arī mūsu novadā. Zinu, ka valsts finansējums par bērniem ir niecīgs un nesedz reālās izmaksas, tādēļ arī zobārsti to neizvēlas. Un zobārstus var saprast! Valstī vajadzētu atbalsta programmu šādiem gadījumiem, kompensāciju, bet tas ir jārisina valstiski. Ja runājam par bērniem, būtiska loma ir arī profilaksei - kādreiz uz skolām regulāri brauca zobārsts, tagad viss ir vecāku ziņā, bet ne visi tam rūpīgi izseko,” komentē A.Fomins.

Kāda pieejamība Vidzemē?
Pēc skaidrojuma vērsāmies arī Nacionālajā veselības dienestā (NVD) - sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evija Štālberga norāda, ka Vidzemes reģionā atsevišķās sestdienās pieņem SIA “Ģimenes zobārstniecība” Cēsīs, kur zobārsta pakalpojumi tiek sniegti sestdienās no pulksten 9.00 līdz 10.00. Savukārt SIA “BC zobārstniecībā” Strenčos pieņem divi zobārsti no pulksten 9.00 līdz 16.00. Rīgā valsts apmaksāta steidzamā zobārstniecības palīdzība bērniem ārpus ārstniecības iestāžu darba laika ir pieejama valsts SIA “Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca” Zobārstniecības un sejas ķirurģijas centrā (Dzirciema ielā 20, tālrunis: 67459948). Ķirurģiskā neatliekamā palīdzība tiek sniegta visu diennakti, savukārt zobārstniecības neatliekamā palīdzība darbdienās no pulksten 19.00 līdz 24.00 (izņemot trešdienas, kad nepieņem, un piektdienas, kad pieņemšanas laiks ir no pulksten 9.00 - 18.00), sestdienās no 15.00 līdz 24.00 un svētdienās no 11.00 līdz 21.00. Palīdzība  tiek sniegta rindas kārtībā bez iepriekšēja pieraksta.
“Saskaņā ar Latvijas ārstu ētikas kodeksu ārstam jāsniedz pirmā palīdzība atbilstoši Ārstniecības likuma 47.pantam un, izņemot neatliekamos gadījumus, ārsts var brīvi uzņemties vai arī atteikties izmeklēt pacientu. Vienlaikus jāatzīmē, ka bērnu mutes dobuma un zobu veselības pamatā ir pareiza zobu tīrīšana, bērnu zobu kopšanas paradumu attīstīšana, zobu higiēnista un zobārsta regulāra apmeklēšana, kuru pakalpojumi tiek apmaksāti no valsts budžeta. Valsts apmaksāta zobu higiēna paredzēta reizi gadā bērniem no 2 līdz 18 gadu vecumam. Divas reizes gadā zobu higiēnas pakalpojumus bērni var saņemt 7, 11 un 12 gadu vecumā. Papildu informācija par mutes veselības profilaksi ir pieejama interneta vietnē “www.tirizobi.lv”,” saka E.Štālberga.

Var vērsties uzņemšanas nodaļā
Uz jautājumu, ko darīt cilvēkam brīvdienās un svētku dienās, ja sāp zobs un cilvēks dzīvo Alūksnē, saņēmām atbildi, ka par ieteicamo rīcību var konsultēties sava ģimenes ārsta praksē vai ar valsts organizētā ģimenes ārstu konsultatīvā tālruņa 66016001 mediķiem (darba laiks: darbdienās no pulksten 17.00 - 8.00, brīvdienās un svētku dienās - visu diennakti). “Sāpju mazināšanai var izmantot pretsāpju bezrecepšu medikamentus un tuvākajā iespējamajā laikā vērsties zobārstniecības iestādē palīdzības saņemšanai. Nepieciešamības gadījumā var vērsties slimnīcas uzņemšanas nodaļā, kur dežurējošais ārsts izvērtēs veselības stāvokli, palīdzības sniegšanas steidzamību un vajadzības gadījumā lems par nepieciešamo palīdzības sniegšanu,” saka E.Štālberga.
Viņa uzsver - slimnīcu uzņemšanas nodaļas pienākums ir novērtēt veselības stāvokli un palīdzības sniegšanas neatliekamību, kā arī nodrošināt pirmo nepieciešamo palīdzību, tajā skaitā ārstēšanu, ja veselības stāvoklis to nosaka. “Zobārstniecībā par neatliekamiem stāvokļiem tiek uzskatīts: sejas skeleta traumas, asiņošana pēc traumas vai ķirurģiskas manipulācijas, tostarp zoba ekstrakcijas, mīksto audu iekaisumi - virspusējie un dziļie abscesi, strutojošas brūces, ar infekciju vai alerģisku reakciju saistītas tūskas, kas komplicējas ar rīšanas vai elpošanas traucējumiem, kad palīdzība jāsniedz pēc iespējas ātrāk. Citos gadījumos jāvēršas tuvākajā zobārstniecības iestādē tās darba laikā,” skaidro E.Štālberga.

Par valsts apmaksātu
zobārstniecību
Savukārt valsts apmaksātus zobārstniecības pakalpojumus bērniem Latvijā nodrošina gan pašvaldību iestādes (slimnīcas), gan privātās zobārstniecības iestādes. Salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem, Apes novadā ir palielinājies šādu zobārstu skaits. “Ja iepriekš bija noslēgts viens līgums, kura ietvaros pakalpojumus sniedza viens zobārsts un viens higiēnists, tad šobrīd Apes novadā ir noslēgti divi līgumi par valsts apmaksātiem zobārstniecības pakalpojumiem, kurus sniedz trīs zobārsti un viens higiēnists. Savukārt Alūksnes novadā šobrīd spēkā ir līgums ar vienu ārstniecības iestādi, kurā praktizē tikai viens higiēnists,” saka E.Štālberga.
Viņa uzsver - NVD šobrīd sadarbībā ar pašvaldību un Latvijas Zobārstu asociācijas pārstāvjiem veic pārrunas ar ārstniecības iestādēm par iespējām slēgt līgumu ar NVD par valsts apmaksātu zobārstniecības pakalpojumu sniegšanu bērniem, uzrunājot gan līgumattiecībās ar NVD jau esošās iestādes un pārrunājot papildu zobārstu piesaisti, gan jaunas zobārstniecības iestādes, kurām šobrīd nav noslēgts līgums. “Īpaši tiek uzrunātas ārstniecības iestādes Alūksnes un Madonas apkārtnē. Attiecīgi šobrīd Alūksnē dzīvojošos pacientus aicinām pēc pakalpojuma vērsties vai nu Apē vai doties uz Gulbeni,” atzīst E.Štālberga. Viņa atzīst - tas, kāpēc ārstniecības iestāde izvēlas neslēgt līgumu par valsts apmaksātu pakalpojumu sniegšanu, mēdz būt saistīts ar dažādiem iemesliem, piemēram, speciālistu kapacitāti konkrētajā ārstniecības iestādē, vēlmi sniegt pakalpojumus tikai pieaugušajiem, vēlmi sniegt bērniem tikai zobu higiēnas pakalpojumus un citiem iemesliem.

Uzziņai
Valsts apmaksātus zobārstniecības pakalpojumus bērniem sniedz ārstniecības iestādes, kas noslēgušas līgumu ar Nacionālo veselības dienestu. Plašāka informācija par to pieejama NVD mājaslapas “www.vmnvd.gov.lv” sadaļā “Veselības aprūpes pakalpojumi” → “Zobārstniecības palīdzība”. Šajā sadaļā var noskaidrot informāciju ne tikai par NVD līgumiestādēm, kas ir tiesīgas sniegt valsts apmaksātus zobārstniecības pakalpojumus, bet arī iestāžu adreses, reģistratūru tālruņu numurus un pakalpojuma veidus, ko piedāvā konkrētā ārstniecības iestāde.

Zobārsti Alūksnes un Apes novados, kuri bērniem sniedz valsts apmaksātus zobārstniecības pakalpojumus:
Alūksnes novadā - SIA “Ģimenes zobārstniecība”
(higiēniste Ilze Stradiņa);
Apes novadā - SIA “Medline” (divi zobārsti: Igors Isankovs un Lolita Pontaga) un SIA “BC zobārstniecība” (zobārste Inguna Zariņa un higiēniste Baiba Kondriča).

Zobārsti Alūksnes un Apes novadiem tuvākajos novados (Gulbene, Balvi, Valka), kuri bērniem sniedz valsts apmaksātus zobārstniecības pakalpojumus:

Gulbenes novadā - 5 zobārsti un 3 higiēnisti:
· Medniece Viola - ārsta prakse zobārstniecībā (zobārsts);
· Ziemele Ingūna - ārsta prakse zobārstniecībā (zobārsts);
· Veigule Mārīte - ārsta prakse zobārstniecībā (zobārsts);
· Botva Ingrīda - ārsta prakse zobārstniecībā (zobārsts);
· Dūrīte Dace - ārsta prakse zobārstniecībā (zobārsts);
· SIA “Ģimenes zobārstniecība” (3 higiēnisti).

Balvu novadā - 3 zobārsti un 3 higiēnisti:
· Milakne Vija - ārsta prakse zobārstniecībā (zobārsts);
· Bičko Sergejs - ārsta prakse zobārstniecībā (zobārsts);
· Avramenko Tatiana - ārsta prakse zobārstniecībā (zobārsts);
· SIA “Ģimenes zobārstniecība” (3 higiēnisti).

Valkas novadā - 5 zobārsti un 2 higiēnisti:
· Zobārstes Leles individuālais uzņēmums (zobārsts);
· G.Ikšeles individuālais uzņēmums (zobārsts);
· Simanoviča Gaļina - ārsta prakse zobārstniecībā (zobārsts, higiēnists);
· Dienavas individuālais zobārstniecības uzņēmums (zobārsts);
· SIA “Ģimenes zobārstniecība” (zobārsts, higiēnists).


◆ Informācija par visām ārstniecības iestādēm, kas sniedz valsts apmaksātus zobārstniecības pakalpojumus bērniem, ir pieejama vietnē “www.rindapiearsta.lv”. Tur informatīvi var noskaidrot par gaidīšanas rindām plānveida valsts apmaksātu zobārstniecības pakalpojumu saņemšanai Rīgā un citās pilsētās. Informācija par rindu garumiem sniedz iespēju bērnu vecākiem izvēlēties to ārstniecības iestādi, kurā rindas nav vai tā ir mazāka nekā citās iestādēs, lai pakalpojumu saņemtu ātrāk. Akūtos gadījumos ārstniecības iestādes var piedāvāt zobārstniecības palīdzības sniegšanu arī “dzīvās rindas” kārtībā (iestādes darba laika ietvaros).
◆ Zobārstniecības pakalpojumi no valsts budžeta līdzekļiem pilnā apjomā tiek apmaksāti bērniem līdz 18 gadu vecumam. “Vienlaikus jāuzsver zobu veselības profilakses nozīmīgums. Bērnu mutes dobuma un zobu veselības pamatā ir pareiza zobu tīrīšana, kopšanas paradumu attīstīšana, pareizs un sabalansēts uzturs, atteikšanās no kaitīgiem ieradumiem, kā arī zobu higiēnista un zobārsta regulāra apmeklēšana (vismaz reizi gadā higiēnista, ja nepieciešams, arī zobārsta), kuru pakalpojumi tiek apmaksāti no valsts. Ja šie nosacījumi tiek ievēroti, akūtām zobu sāpēm nevajadzētu būt,” saka Evija Štālberga.

Citu datumu laikraksti

 • Ģimnāzisti konkursā “Enkurs 2018” izcīna 2.vietu 2

  Ģimnāzisti konkursā “Enkurs 2018” izcīna 2.vietu

  Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas skolēnu komanda parādījusi atzīstamu sniegumu jūrniecības konkursā vidusskolēniem “Enkurs 2018”, iegūstot...

 • Mātes diena – ģimenes svētki 2

  Mātes diena – ģimenes svētki

  Turpinās no 1.lappusesMātes diena alūksnietei Tatjanai Krutinai (30) ir ģimenes svētki, tādēļ šo dienu viņa pavadīs, darot ko interesantu kopā ar...

 • Iestāda simtgades ozolu 4

  Iestāda simtgades ozolu

  Jaunannas pagastā 4.maijā, Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas gadadienā, parkā pie tautas nama pulcējās dažādu paaudžu jaunannieši, lai...

 • Latvijas simtgadi atzīmēs ar īpašu vides objektu

  Latvijas simtgadi atzīmēs ar īpašu vides objektu

  Alūksne ir visaugstākā pilsēta Latvijā - 217 metrus virs jūras līmeņa. Par godu Latvijas simtgadei mūsu pilsētā taps jauns vides objekts “Alūksne -...

 • Saņem goda nomināciju

  Četri Alūksnes novada mazpulcēni saņēmuši Latvijas mazpulku goda nomināciju “Augsim Latvijai!”. Nominācijai izvirza tikai tos mazpulcēnus, kuri ir...

 • Ar sportu sirdī 4

  Ar sportu sirdī

  Futbola treneris Mārtiņš Meisters ir cilvēks, no kura var mācīties entuziasmu un neatlaidību. Viņš ir cilvēks, kurš nekad neapstājas, vienmēr...

 • Atjaunos muižas parku

  Biedrība “Alsviķu pagasta attīstībai un labklājībai” ir uzsākusi projekta “Alsviķu muižas parka atdzimšana” īstenošanu, ko finansiāli atbalsta...

 • Lauksaimniecība kā dzīvesveids 4

  Lauksaimniecība kā dzīvesveids

  (Turpinās no 1.lappuses)Drosme, uzņēmība un strādīgums - šie trīs vārdi visspilgtāk raksturo divus lauksaimniekus no Alūksnes novada piemājas...

 • Miniatūrām iedvesmu rod mūzikā

  Miniatūrām iedvesmu rod mūzikā

  Jaunā rakstniece Elīna Gabrāne (26 gadi), kuras dzimtā vieta ir Gaujiena, izdevusi savu otro grāmatu – dzejprozas krājumu “Mūzikas lādīte”, veltot...