Tukšuma aizlāpīšana - meklēšanās, dabūšana

Attiecības. Ar sevi. Ar tevi. Ar internetu. Cik dziļš ir tukšums cilvēkā, lai neapzinātos savu izmisumu? Cik daudz mēs varam nodalīt savas miesas un sava gara tiekšanos pēc savienošanās?

Attiecības. Ar sevi. Ar tevi. Ar internetu. Cik dziļš ir tukšums cilvēkā, lai neapzinātos savu izmisumu? Cik daudz mēs varam nodalīt savas miesas un sava gara tiekšanos pēc savienošanās? Vai ir iespējams ļaut miesai baudīt, atstājot dvēseli neskartu? Tādi ir jautājumi, kas rodas, palasot interneta iepazīšanās piedāvājumus. Protams, tur ir liela dažādība.
Šādā veidā attiecības izveido cilvēki, kuri dažādu iemeslu dēļ citādi nesastaptos. Piemēram, šovasar savu derību slēdza meitene no Jelgavas un puisis no Teksasas. Iepazinušies internetā. Iespēja kā tāda nav ne slikta, ne laba. Tomēr internets sevī slēpj milzu bīstamību nenobriedušiem cilvēkiem, bet... nav noslēpums, ka daļa cilvēku attiecībās nekad nesasniedz briedumu. Tomēr internets ļauj melot un izlikties. Ar tā starpniecību cilvēks sevi var piedāvāt visdažādākajās versijās. Pozas, smaidi ir maskas. Izrāda ķermeni. Ignorē garu. Bet varbūt gars ir nogalināts jau bērnībā? Kā citādi lai saprot, ka cilvēki var arī tā: vecums - 18, dzimums – sieviešu. Bildē redzama plika mugura ar tetovējumu. Poza it kā saka – tu varēsi dabūt mani tikai no mugurpuses, bet – dabūt varēsi, jo es gribu. Vai arī – vecums – 14, dzimums – vīriešu. Viens sevi nodēvējis par Čingizhanu. Precējies akcionārs. Kādas akcijas viņam pieder? Kārtīga uzņēmuma, pliku miesu vai cilvēku dvēseļu akcijas?
Pat sunīši meklēšanās laikā saostās. Ziedi bez smaržas.
Kāpēc tik intensīvi notiek meklēšanās, un uz ko cilvēki cer? Saruna ar psiholoģi Eviju Spalvu.
"Internets ir vide, kas neprasa atbildību. Te es esmu, te neesmu. Esmu virtuāls. Gribu – piedāvāju, gribu – "izņemu sevi no piedāvājuma. Tā ir iespēja izspēlēt jebko. Savu naidu, vainu, agresiju. Cilvēki arvien vairāk iztukšojas. Jo tukšāki kļūst, jo vairāk ir nepieciešams saņemt. Bet nevar neko saņemt, nedodot pretī," saka E.Spalva.
- Ko var dot divi pliki cilvēki viens otram?
- Kad divi tukši ķermeņi savienojas, viņi viens otru vēl vairāk iztukšo. Vairojas agresija. Nesen redzēju kādas meitenītes foto. Domāju – gadu septiņpadsmit. Nē, desmit. Bet... viņa jau ir orientēta – izrādīt sevi kā seksuālu objektu. Viņas dzīve notiek tikai horizontālā plaknē. Viņai nav citas pieredzes. Un, visticamāk, nebūs. Garīgā izaugsme ir nobloķēta. Apziņas paplašināšanās, kas raksturīga augošiem cilvēkiem, tiek iznīcināta. Sevišķi bīstami tas ir meitenēm (arī zēniem), jo apstājas intelektuālā un garīgā augšana. Tas ir fakts, ar ko jārēķinās. Jebkuras seksuālas attiecības partnerus notur septiņus gadus. Veidojas enerģētiskais vampīrisms.
- Tātad mēs dzīvojam ārkārtīgi vampirizētā pasaulē. Ir viena liela atvērta gulta visiem?
- Kas notiek, ja cilvēks bieži maina partnerus? Notiek identitātes sajaukšanās. Viņš pazaudē savu "es". Ir jāiet ilgs attīrīšanās ceļš, lai atgrieztos pie sevis. Un tas ir grūts darbs. Tie, kas viegli grib ņemt, parasti nevēlas ar sevi strādāt, sevi iepazīt.
- Un tomēr – visvairāk cieš meitenes.
- Lai sieviete pēc pamestā vīra vai drauga būtu "svaiga", nepieciešami septiņi atjaunošanās, attīrīšanās gadi. Bet tagad valda tāds stils – atdoties. Zinu gadījumu, kur četrpadsmit gadus vecai meitenei pusgada laikā bijuši deviņpadsmit puiši. Viņai liekas – ja tās ķermenim kāds pieskaras, tad var būt noderīga. Viņa meklē attiecības. Bet jau no bērnības līdzi nāk drausmīgs tukšums.
- Man šķiet, ka Latvijā joprojām šķiras par maz. Attiecības ģimenē ir kroplīgas. Pārsteidzoši kroplīgas, jo bieži netiek abpusēji veidotas.
- Zināma patiesība tajā ir. Visa sākums ir kroplīgās attiecībās ģimenē. Bērns neko labu nevar iemācīties. Ģimenēs valda tukšums, jo tik daudz ir to, kas gaida, lai viņiem dod, dod, dod. Psiholoģiski nelabvēlīgu ģimeņu ir daudz vairāk, nekā pieņemts uzskatīt. Ja viens ģimenē grib iet uz priekšu, bet otrs bremzē. Ja valda greizsirdība, neuzticēšanās, ja nav atvērtu sarunu, uzticības pilnas gaisotnes... Ja pie pusdienu galda vienīgais, kas uztur attiecības, ir televizors. Attiecībās vissvarīgākais ir vispirms saprast un pazīt pašam sevi. Ir jābūt godīgam.
- Tas skan kā no grāmatas. Vairumā gadījumu cilvēki nedomā, ka viņi ir negodīgi.
- Cilvēks var atpazīt – ir vai nav godīgs pret sevi. Ja uznāk bieža vainas izjūta, ja ir kauns, tad zini, ka esi otra priekšā izlicies. Otrs ir apradis ar šo spēlīti, bet jūt, ka kaut kas nav tā.
- Ja jūt, ja nav savu dvēseli nogalinājis…
- Spēlējam, spēlējam tā, lai būtu labie. Bet vienā brīdī ir jāsāk sadzirdēt arī sliktais par sevi. Tas nav patīkami. Ja, to dzirdot, apvainojies, ja tas sadusmo, ir aizskāris, tad sacītais attiecas tieši uz tevi. Tad otrs ir pateicis ko svarīgu, bet tu varbūt negribi dzirdēt. Tas prasītu godīgumu pret sevi. Grūts darbs – mācīties būt godīgam pret sevi. Ir jāsajūt, jāklausās sevī, otrā. Internets neko tādu neprasa. Ja cilvēks jau agrā jaunībā ir pilnīgi tukšs, nekas labs nevar iznākt.
- Bet notiek arī brīnumi. Ir, kas spēj izrauties no tukšuma purva.
- Ir jābūt gribai augt un attīstīties. Neesmu redzējusi tārpu lidojam. Bet, piedodiet, cilvēki, kas neveido īstas attiecības ar sevi un citiem, dzīvo kā tādi tārpi. Var notikt brīnums, bet tā nebūs likumsakarība. Ir jābūt cilvēkam, kas pavirza. Taču ne visu laiku. Katram pašam jāzina, ko viņš grib.
- Esmu dzirdējusi meitenīšu argumentu par labu interneta iepazīšanās iespējām, jo, lūk, tā var iepazīties ar gudriem puišiem, kuri visu laiku tik ļoti dzīvo virtuālajā pasaulē, ka nav laika ar meitenēm iepazīties.
- Es nezinu, ko meitene darīs ar tādu, kas neskatās viņai acīs, bet monitorā. Sēdēs katrs pie sava datora vienā telpā un sūtīs viens otram e- pastu? Tādi absurdi mēdz būt – cilvēki atrodas vienā telpā, bet sūta e- pastu. Labi. Viņiem izveidosies attiecības, viņi apprecēsies, bet tāds, kurš bez datora normālos apstākļos nav mācējis iepazīties, nespēs dzīvot realitātē. Nedzirdēs bērnu, neredzēs sievu. No šāda cilvēka nevar sagaidīt emocijas. Viņam to nevajag, jo ir svešas. Pat traucējošas. Koka Klucis Konstantīns. Nevarēs parunāt par sapņiem, par attiecībām, par to, ko es gribu, ko tu gribi. Jo viņš neko īpašu negrib. Viņam ir labi savā sistēmā. Un, ja otrs grib ko vairāk, tas ir traucējoši. Nav virtuāli.
- Tukšas domas ir nāvējošas?
- Tas ir Lielais Nekas. Jo mazāk interešu ir cilvēkam, jo vairāk laika viņš pavada, sērfojot internetā. Ja nav nekā, tad notiek nekas. Es neesmu "draugos". Neredzu vajadzību tur būt. Kāda jēga uzzināt, ko dara paziņa, ar kuru gadiem nav bijušas nekādas attiecības? Un tālāk? Muļļāšanās. Tas ir viszemākais līmenis, kādā cilvēki var sazināties. Paskatās izliktās bildes, uzraksta komentāru. Visi var nākt cits citu aplūkot. Tāds prostitūcijas paveids. Jebkurš cilvēks uz mani var skatīties, cik ilgi un kā grib. Labākajā gadījumā attāli paziņas pavirši uzzina, kā iet. Bet pa to laiku var satikt kādu cilvēku pa īstam. Dzīve ir plūsma, nevis kartona kastītes ar formulām pēc principa – vīrieši no Marsa, sievietes no Venēras. Mīlestība plūst. Tā vai nu ir, vai tās nav.

Citu datumu laikraksti

 • Paternitātes pabalstu plāno papildināt

  Šā gada pirmajā pusgadā paternitātes pabalstu kopumā saņēmuši 3704 tēvi, un jūnijā vidējais pabalsta apmērs sasniedza 136,26 latus, liecina...

 • Aicina pieteikties brīvprātīgos

  12.augustā pie Kongresu nama Latvijas Jaunatnes padome sadarbībā ar Bērnu un ģimenes lietu ministriju rīko Jauniešu kultūras dienu, kurā piedalīsies...

 • Ūdens kvalitāte atbilst normatīviem

  Valsts aģentūras “Sabiedrības veselības aģentūra” Gulbenes filiāle informējusi Alūksnes pilsētas domi, ka ūdens kvalitāte Alūksnes ezera peldvietās...

 • Copes dienas

  1.augusts. Teicama copes diena. Par ēsmu lielāku interesi izrādīs tieši baltās zivis. Lai tiktu pie laba loma, makšķerniekam jāpadomā, par...

 • Palielinās patērētāju aizsardzību

  Lai samazinātu patērētāju iespēju tikt diskriminētiem saistībā ar viņu dzimumu, rasi vai etnisko piederību, Labklājības ministrija ir izstrādājusi...

 • Izgaismos Pilssalas tiltu

  Alūksnē sabiedriskā organizācija vāc līdzekļus Pilssalas tilta izgaismošanai. Alūksnes pilsētas domes priekšsēdētājs Viktors Litaunieks...

 • Kritieni rūda bobsleja meistaru

  Skatīties bobsleju televīzijas pārraidē ir interesanti. Bobs no starta līnijas dodas pretī finišam.Skatīties bobsleju televīzijas pārraidē ir...

 • Aicina pieteikties jauniešus

  Jaunieši ar īpašām vajadzībām vecumā no 16 līdz 25 gadiem vēl var pieteikties Latvijas Bērnu fonda rīkotajai nometnei, kas 6. un 7.augustā notiks...

 • Aicina piedalīties sieviešu nometnē

  10. un 11.augustā Apē norisināsies pirmā Alūksnes rajona sieviešu nometne jeb vasaras skoliņa „Katrīna mācās..”, kurai aicinātas pieteikties jebkura...