Turpinās konkurss “Meklē un uzzini!”

Uzsākot rudens sezonu, turpinām konkursu “Meklē un uzzini!” un publicējam 4.kārtas jautājumus. Konkursu rīko Alūksnes pilsētas bibliotēka sadarbībā ar vietējiem laikrakstiem.
4.kārtas jautājumus esam sagatavojuši, apzinot divus novadpētniecībai nozīmīgus datumus oktobra mēnesī. 5.oktobrī visā pasaulē tiek atzīmēta Skolotāju diena. Katru gadu cilvēki šajā dienā aicināti apsveikt savus skolotājus, lai pateiktos viņiem par ieguldīto darbu. Savukārt 27.oktobris ir Pasaules audiovizuālā mantojuma diena. Audiovizuālie dokumenti (filmas, video, skaņu ieraksti platēs vai lentās, televīzijas un radio programmu ieraksti u.c.) ir būtiski informācijas nesēji, jo, pārvarot gadu desmitus, tie caur skaņu vai kustīgā skaņu attēlā informē par vēsturi un piedzīvoto pagājušajā gadsimtā.
1. Par kādu izcilu skolotāju, mūsu novadnieku 2017.gadā izdota grāmata-fotostāsts?
2. Mālupietis Ernests Ozols emigrācijā atmiņu stāstījumā par dzimto pagastu min arī skolotājus un 1905.gada revolūcijas notikumus. Soda ekspedīcijai bija dotas ārkārtas pilnvaras sodīt nemierniekus. Kā tika sodīti Mālupes pagasta skolotāji Aleksandrs Skuja un Brencis Kļaviņš?
3. Novadnieks, vēsturnieks Jānis Līcis pētījis mūsu novada skolu vēsturi. Kādā rakstā viņš min, ka 1939.gada 11.septembrī pēc svinīgā dievkalpojuma baznīcā Alūksnes ģimnāzisti devās uz jauno skolas ēku. Šajā dienā tika iesvētīts arī jaunais skolas karogs. Kuri skolēni šajā svinīgajā pasākumā bija karognesēji?
4. Digitālajā krātuvē “Redzi, dzirdi Latviju!” apkopots audiovizuālais mantojums par mūsu valsti, tās cilvēkiem un dažādām politiskās, sabiedriskās un kultūras dzīves norisēm. Tur varam atrast un noskatīties arī 1938.gada Alūksnes pamatskolu kopīgā izlaiduma svinības un Valsts prezidenta Kārļa Ulmaņa uzrunu tajās. Kurā vietā notika šīs svinības? 
5. 1956.gada kinožurnālā “Pionieris” ir skatāms sižets “Divi draugi”. Nosauciet skolu un sižetā redzamos skolēnus!
6. 2012.gadā Dace Marķitāne, Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas 12.klases skolniece, kādā laikrakstā raksta par savu skolotāju Teklu Ozolu. Kāds ir skolotājas dzīves moto?
7. 2018.gadā vēstures romānu sērijā “Mēs. Latvija, XX gadsimts” klajā laists romāns par skolotājiem. Nosauciet grāmatu un tās autoru!
Atbildes gaidīsim līdz 31.oktobrim Alūksnes pilsētas bibliotēkā. Lai veicas!

— Maija Semjonova,
Alūksnes pilsētas bibliotēka

Citu datumu laikraksti

 • Bērni zīmē dzejoļus

  Bērni zīmē dzejoļus

  Līdz septembra beigām Alūksnes pilsētas bibliotēkā izstādē “Zīmēju dzejoli” apskatāmas Alūksnes mākslas skolas audzēkņu darinātās grāmatiņas. Katra...

 • Alūksnes slimnīca – kā ķīlnieki 2

  Alūksnes slimnīca – kā ķīlnieki

  Šis būs stāsts par Alūksnes slimnīcu, par gulbeniešiem un balveniešiem, par Latvijas veselības aprūpes sistēmas lielajiem, melnajiem robiem, par...

 • Liels paldies, ka Alūksnes slimnīca ir!

  Liels paldies, ka Alūksnes slimnīca ir!

  Gulbenietes, četru bērnu māmiņas Inetas Sidorovas-Ragas pieredzes stāsts un pārdomas par veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību Alūksnē, Gulbenē un...