Turpinās konkurss “Veselā miesā vesels gars”

Turpinot konkursu “Veselā miesā vesels gars”, ko rīko Alūksnes rajona tūrisma darbinieki sadarbībā ar vietējiem laikrakstiem, šodien publicējam konkursa 4. kārtas rezultātus un 5. kārtas jautājumus.

Turpinot konkursu "Veselā miesā vesels gars", ko rīko Alūksnes rajona tūrisma darbinieki sadarbībā ar vietējiem laikrakstiem, šodien publicējam konkursa 4. kārtas rezultātus un 5. kārtas jautājumus. Tos uzdod veselības saimniecības "Mauriņi" veselības pirts pirtniece Gunita Virka.
"Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzeja vadītāja Valda Ķirpa, kas laboja 4.kārtā iesniegtos darbus, atzīst, ka tie bijuši labi, bet vairāki dalībnieki nebija izlasījuši jautājumus līdz beigām. Grūtākais izrādījās otrais jautājums. Viņa priecājas, ka skolēni paralēli mācībām atrod laiku piedalīties konkursā un meklēt atbildes," saka Alūksnes rajona padomes galvenā speciāliste - tūrisma darba organizatore Kristīne Vimba un Alūksnes rajona padomes tūrisma informācijas speciāliste Evita Puzule.
Atbildes uz 5. kārtas jautājumiem jāiesūta līdz 19.februārim (pasta zīmogs). Alūksnes rajona tūrisma informācijas centrā, Dārza ielā 8a, Alūksnē, tālr./fakss 4322804, epasts: [email protected]. 5.kārtas rezultātus un 6.kārtas jautājumus publicēs laikrakstos "Alūksnes Ziņas", "Malienas Ziņas", kā arī interneta mājas lapā "www.
aluksne.lv" 26.februārī.
"Lūgums noformēt darbus atbilstoši konkursa noteikumiem - atbildes jāiesniedz uz baltām A4 formāta lapām datorrakstā vai rokrakstā. Katram konkursa dalībniekam ir piešķirts kārtas numurs, vērtētāji redz šo numuru, nevis dalībnieka vārdu un uzvārdu. Tāpēc tiem, kas piedalījās jau pirmajā kārtā, vārds, uzvārds jāraksta uz aploksnes vai epasta pavadvēstulē. Ja konkursā piedalās pirmo reizi, uz atsevišķas lapas jāuzraksta dalībnieka vārds, uzvārds, adrese, tālrunis, skola, kur mācās, un klase. Aicinām konkursā iesaistīties arī jaunus dalībniekus, jo tiks apbalvoti ne tikai kopvērtējuma uzvarētāji, bet arī katras kārtas uzvarētāji," viņas mudina.

***
5. kārtas jautājumi
1. Zināms, ka, dodoties baudīt pirts rituālu, nedrīkst strīdēties. Gan pērējam, gan peramajiem jābūt labā garastāvoklī. Šajā dienā nedrīkst pārēsties un nedrīkst arī iet pirtī izsalcis. Kāds ir dienas režīms, kas jāēd un jādzer labsajūtas uzturēšanai? Kāpēc?
2. Kāda optimālā temperatūra ir raksturīga latviešu mitrajai pirtij? No cik grādiem būtu jāsāk ķermeņa sildīšana un pie cik grādiem ir veselīga pēršana ar slotiņām, paņemot garu?
3. Visdraudzīgākie, saudzīgākie kosmētikas līdzekļi ir no dabas ņemtie tieši savā dzīves vidē. Kādas izmaiņas notiek ādā, ja, dodoties pērties, lieto ziepes, bet pēc pēršanās - dažādus rūpnieciski ražotus kosmētikas līdzekļus? Kādēļ karstumā jāsargā galva? Un kā?
4. Katram pirtniekam ir savs darba rokraksts. Nosauciet, kādas darbības tiek pielietotas veselīga pēršanās procesa laikā? Īsi raksturojiet tās! Kādas priekšrocības ir tieši latviešu pirtij, salīdzinot ar citām pirtīm?
5. Kā izpaužas pārkaršana un ģībonis? Kāda ir pirmā palīdzība? Kādu augu slotiņas palīdz?
6. Kādas kosmētiskas problēmas palīdz risināt pirts?
7. Visu augu slotas iedarbojas enerģētiski. Kāda vēl ir to iedarbība?
Konkursa 4. kārtas rezultāti
- Ance Gaigaliete (Annas pamatskola, 8.klase) - 10 punkti.
- Ilzenes pamatskolas 7.klases kolektīvs - 10 punkti.
- Indra Tarasa (Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzija, 11.klase) - 9,8 punkti.
- Jānis Kūms (Gaujienas vidusskola, 10.klase) - 9 punkti.
- Līga Kūma (Gaujienas vidusskola, 10.klase) - 8,8 punkti.
- Toms Kornets (Jaunlaicenes pamatskola, 5.klase) - 8 punkti.
- Elīna Jaunzema (Ziemeru pamatskola, 4.klase) - 7,6 punkti.
- Aija Roķe (Jaunalūksnes pagasts) - 6 punkti.
- Gundega Cekule (Smiltenes tehnikums, 3.kurss) - 6 punkti.
- Igors Balaņuks (Annas pamatskola, 6.klase) - 6 punkti.
- Lāsma un Daiga Rezgoriņas (Ziemeru pagasts) - 5 punkti.
***
4. kārtas atbildes
1. Pirts Viktora Ķirpa Ates muzeja teritorijā saglabājusies no "Ottes muižas" laikiem. Celta no apaļkokiem guļbūvē 1880.gadā. Tā ir lauku melnā dūmu pirts.
Pirts sastāv no mazgāšanās telpas un priekšnama. Pirtī pie sānu sienas atrodas lāva. Pirtī atrodas akmeņu krāsns. Dūmus, kas kurinot ieplūst telpā, izlaiž ārā pa durvīm. Kad pirts izkurināta, pirti izvēdina.
Agrāk pirtij bija vairākas funkcijas: telpa, kurā mazgājās visi mājas iedzīvotāji;
dziedniecības vieta, kur dienas gaismu ieraudzīja visi jaundzimušie, kur ārstēja dažādas kaites, sautēja un braucīja sastieptos locekļus;
žāvētava, kur žāvēja ārdos pakārtu gaļu un desas, bet bēniņos, īpaši ierīkotā kastē, vai uz lāvas kaltēja izdiedzēto iesalu;
18.līdz 19.gadsimtā pirts kalpoja kā trūcīgo bezzemnieku un darba nespējīgo ļaužu miteklis.
2. Attēlā redzamais priekšmets ir baļļa. Baļļa ir nelielas formas koka trauks uz trīs kājām. Agrāk baļļā mazgāja veļu, arī mazus bērnus. Ates muzeja pirtī baļļa ir trauks aukstajam ūdenim.
3. Agrāk pirtis ierīkoja ārpus sētas - upju, ezeru un dīķu krastos vai pie akām, kas tieši šim nolūkam raktas attālāk no sētas. Ūdens nešanai izmantoja nēšus un spaiņus. Parasti karsto ūdeni uz pirti mazgāšanās vajadzībām nesa no dzīvojamās mājas.
Spainis ir trauks šķidrumu smelšanai, pārvietošanai un uzglabāšanai. Spaiņus gatavoja no koka, metāla, brezenta, ādas, papes. (1 spainis līdzinās 40 riekšavām, 9 stopiem un 11,5 litriem).
Nēši ir nestuves, kāši, darbarīks nešanai. Nēšus lieto ūdens un barības nešanai. Ūdens nešana ir viens no grūtākajiem sievietes darbiem, tautasdziesmās to salīdzina ar smago kalēja darbu. Nēšus, tāpat kā citus darbarīkus, piemēro augumam. Kāta garumu noteic tā, lai nesēja, rokas izplētusi, varētu satvert galus. Valga garums līdzinās sprīdim starp īkšķi un vidējo pirkstu, pieskaitot vidējā pirksta garumu. Ticējums vēsta, ka nedrīkst nēšiem pāri kāpt, tad vēders sāp.
4. Attēlā redzams apgaismošanas priekšmets - petrolejas lampa, vējlukturis, kurā gaismu iegūst ar liesmu kvēli, dedzinot petroleju.
Petrolejas lampa sastāv no degvielas tvertnes, dakts un degļa, kā arī cilindra un kupola. Degviela no tvertnes kapilaritātes dēļ paceļas pa dakti deglī, tur iztvaiko, sajaucas ar gaisu un aizdegas. Deglī ir īpaša caurule dakts augšgala iestiprināšanai augstāk vai zemāk, regulējot liesmas lielumu. Cilindri lampām darbojās līdzīgi krāsns skursteņiem, kupols noder gaismas spilgtuma mazināšanai, tās vienmērīgai izkliedei un novirzei vēlamā virzienā.
Mūsdienās publiskās lietošanas pirtīs ir elektriskais apgaismojums. Privātajās pirtīs tiek izmantotas arī sveces un lukturi.
5. Attēlā redzamā slotiņa ir sieta no bērza zariem un ir klasiska pirtsslota. Bērzs ir labsirdīgs koks, bet ar spēcīgu iedarbību. Tā enerģija ir dzīvespriecīga, patīkama, aromāts - reibinošs. Pēršanās ar bērza slotiņām nepieciešama novājinātiem organismiem, kā arī cilvēkiem rehabilitācijas periodā. Veseliem cilvēkiem - lai relaksētos, atjaunotu spēkus. Pateicoties fitoncīdiem, kurus izdala bērzu lapas, pirts gaiss ir sterils.
Slotiņas jāsien no mīkstajiem bērziem. Lai tos pazītu, pirms slotiņas siešanas ar mēli pārbauda bērza lapiņas apakšpusi. Ja tā šķiet asa, tad šis bērzs neder. Ja mīksta, maiga, tad no šā bērza var siet slotiņu.
Bērzs pirts dziedniecībā: relaksē, uzmundrina; palīdz pret depresiju, nervu slimībām; atveseļo pēcslimību periodā; atslābina muskulatūru;
ārstē saaukstēšanās slimības; atvieglo gremošanas procesus; ārstē
bērnu slimības; remdē kaulu sāpes; derīgs kosmētikā; dziedē rētas,
ādas slimības; derīgs rituālajās pirtīs.

Citu datumu laikraksti

  • Par studentu zinātnisko darbu konkursu

    Latvijas Banka izsludina ikgadējo Latvijas augstskolu studentu zinātnisko darbu konkursu.Latvijas Banka izsludina ikgadējo Latvijas augstskolu...

  • Specializēs zemessardzes bataljonu

    Uz Zemessardzes 31. bataljona bāzes veidos Zemessardzes 31. bataljonu aizsardzībai pret masu iznīcināšanas ieročiem.Uz Zemessardzes 31. (Balvu)...

  • Lems par divu miljonu latu kompensāciju

    Šodien, 25.janvārī, valdība lems par divu miljonu latu piešķiršanu pašvaldībām, lai kompensētu vētras radīto postījumu novēršanā iztērētos...