Ugunsgrēks vecajiem ļaudīm atņem mājas

Labi: ka nelaime nesākās dažas stundas vēlāk. Sestdienas vakarā ierastās televīzijas pārraides skatīšanās laikā Alūksnes pansionāta Apes filiāles iemītniece Ausma Emke paķēra jaciņu un mētelīti, modināja guļošās istabas biedrenes un skrēja ārā no ēkas.

Labi: ka nelaime nesākās dažas stundas vēlāk.
Sestdienas vakarā ierastās televīzijas pārraides skatīšanās laikā Alūksnes pansionāta Apes filiāles iemītniece Ausma Emke paķēra jaciņu un mētelīti, modināja guļošās istabas biedrenes un skrēja ārā no ēkas. Dažu minūšu laikā liesmas pārņēma visu Apes pansionāta jumtu.
Tagad iemītnieki un glābēji saka, ka veiksme ir bijusi viņu pusē, jo liesmās un dūmos nav cietis neviens pansionāta iemītnieks.
"Sākotnēji manīju dūmus. Izgāju ārā, un tad jau dega trešā daļa jumta," saka 69 gadus vecā Ausma Emke. Pēc pārdzīvotās traģēdijas viņa palīdzēja pansionāta darbiniecēm rudens saulē izkārt samirkušās drēbes, kas paglābtas no liesmām. "Tajā brīdī bija liels satraukums. Modināju istabas biedrenes, viņas domāja, ka es jokojos. Labi, ka viss tik veiksmīgi beidzies. Ko vainot nelaimē? Man liekas, ka ugunsgrēks ir izcēlies pīpmaņu dēļ. Pīpē pie loga, izdedžus sviež pa logu. Jumts ir sauss, cik tur vajag, lai izceltos ugunsgrēks," saka A.Emke.
Cilvēki, cik varēja, paši nesa mantas. Arī nākamajā dienā pēc ugunsgrēka iets pakaļ personiskajām mantām. Kad cilvēki tika evakuēti no ēkas, tad visas telpas pārmeklētas vēlreiz, un pansionāta vadība paspējusi paņemt visas iemītnieku pases un citu dokumentāciju.
Šobrīd 33 pansionāta iemītnieki uz dzīvi apmetušies Apes lauku teritorijas skolas bijušā internāta telpās. 16 guļošie un smagi slimie iemītnieki nogādāti Alūksnes pansionātā. A.Emke saka, ka dzīve ritēs arī jaunajās mājās, kaut gan viņa tik ļoti gribētu atgriezties vecajā Apes muižas ēkā.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Alūksnes brigāde pulksten 22.02 saņēma izsaukumu uz Apes pansionātu. Pēc četrām minūtēm notikuma vietā jau ieradās Apes ugunsdzēsēju brigādes divi vīri, kas konstatēja, ka deg ēkas jumta konstrukcija.
Liesmas pa veco skaidu jumtu izplatījušās zibenīgi ātri, un tika izziņots paaugstinātas bīstamības ugunsgrēks. Jau pēc dažām minūtēm notikuma vietā ieradās viss Alūksnes brigādes Apes posteņa ugunsdzēsēju personāls, kas glāba pansionāta iemītniekus.
Uz Api devās divas Alūksnes ugunsdzēsēju brigādes, kolēģi no Gulbenes, Smiltenes un arī no Balviem. Dzēšanas darbos tika iesaistīti apmēram 30 ugunsdzēsēji, un pilnībā ugunsdzēšanas darbi beigti svētdienas vēlā pēcpusdienā. Jumta konstrukcija degusi 750 kvadrātmetru platībā.
Ēkas konstrukcija bija ugunsbīstama. Jumta konstrukcijā bija izmantots šīferis, dēļu klājums, degošā siltumizolācija - skaidas, mansards bija izklāts ar skārda plāksnēm, un piekļūšana pie degšanas perēkļa bija sarežģīta. Pagaidām vēl ugunsgrēka iemesli netiek paziņoti. Pastāv trīs ugunsgrēka izcelšanās iemesli - elektrība, apkure vai neuzmanīga rīcība ar uguni.
"Dzēšanas darbi noritēja veiksmīgi. Vērtīgākās mantas un dokumenti izņemti. Sākotnēji par iedzīves glābšanu nerunāja neviens, galvenais bija izglābt cilvēkus. Veiksme ir bijusi šajā brīdī. Ja nelaime būtu sākusies divas stundas vēlāk, kad pansionāta iemītnieki būtu gulējuši, sekas varētu būt krietni bēdīgākas," atzīst Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Alūksnes brigādes komandiera vietnieks Igors Dovgāns. Viņš arī norāda, ka šādās situācijas novērtē, cik ļoti Alūksnes brigādei trūkstot autokāpnes. Šoreiz palīgā devās Balvu brigāde, lai nepieciešamības gadījumā izmantotu viņu autokāpnes.
Apes pilsētas domes priekšsēdētājai Astrīdai Harju par nelaimi paziņojis suns. Viņš ļoti rējis, un A.Harju gājusi lūkot, kas noticis. Tad arī pamanījusi, ka virs Apes pansionāta ir dūmi. "Es to uzzināju pulksten 22.15, un jau tad man prātā ienāca pirmā doma, kur izmitināt pansionāta iemītniekus nakts laikā," stāsta A.Harju.
Viņa saka paldies visiem cilvēkiem, kas aktīvi iesaistījās traģēdijas seku likvidēšanā. Apstājās jaunieši, kas bija ceļā uz balli, un glāba vecos ļaudis. Cilvēki ar privātajām automašīnām tos aizgādājuši uz skolas internātu. Vietējie uzņēmēji atvēruši nakts laikā veikalu, lai ugunsdzēsējiem varētu smērēt maizītes un vārīt kafiju. "Atsaucība bija ārkārtīgi liela, un tas liecina, ka mēs spējam mobilizēties un cits citam palīdzēt nelaimē," saka A.Harju.
Ziemā pansionāta ļaudis noteikti tiks izmitināti internātā. Par iespējām palīdzēt atjaunot nodegušo pansionātu interesējusies arī partija "Jaunais laiks". "Nezinu, ko rajona padome kā ēkas īpašniece lems par pansionāta tālāko likteni. Pansionātā izmitināti Alūksnes rajona cilvēki. Pārbaudīju internāta telpas, noskaidroju, kas tur nepieciešams, lai tagad šī ēka varētu būt par pansionātu," saka A.Harju.
Nodegušajā pansionāta ēkā atradās arī Alūksnes ātrās palīdzības brigāde. Šobrīd tā mājvietu radusi pašvaldības labiekārtotas mājas vienistabas dzīvoklī Robežu ielā.

Citu datumu laikraksti