Ungāri ciena vīnu, un vīns ciena viņus

Ungāru jeb aizvēsturisko vikingu temperamentu dienvidu saule sasildījusi līdz čigāniskai mīlestībai pret zirgiem, cieņai pret asiem ēdieniem ar čili un papriku, turklāt viņi apliecina vīndaru prasmi un dzīvesprieku tautas mākslā.

Ungāru jeb aizvēsturisko vikingu temperamentu dienvidu saule sasildījusi līdz čigāniskai mīlestībai pret zirgiem, cieņai pret asiem ēdieniem ar čili un papriku, turklāt viņi apliecina vīndaru prasmi un dzīvesprieku tautas mākslā. Par to pārliecinājās Alūksnes, Gulbenes, Valkas un Jelgavas žurnālistu grupa tūrisma braucienā.
Budapeštā mūs sagaidīja gide Aija. Viņa ir latviete, kas iemīlējusi ungāru puisi un pēc tam arī Ungāriju, tāpēc jau 20 gadus tā ir viņas ģimenes mājas. Aija nežēloja laiku un pūles, lai pārliecinātu, ka Budapešta ir pasaulē skaistākā pilsēta. Trīs dienās nevar iepazīt šo pasakaino valsti un Mazo Parīzi, tā dēvē tās galvaspilsētu, tomēr redzētais un izjustais liek piekrist gidei. Ungārija nevar nepatikt, tāpēc to par savu dzīvesvietu izvēlējušās ne tikai daudzas latvietes.
Pa baltā brieža pēdām
Sena teika vēsta, ka pirmie pie Donavas ieradušies divi brāļi – Hunnors un Maggors. Viņi sekoja baltam briedim, ko vēlējās nomedīt. Skaistais dzīvnieks brāļus aizveda pie Mormas valdnieka meitām. Tās kļuva viņu sievas, bet pārējiem cilts locekļiem brāļi deva ziņu, ka atrasta brīnišķīga vieta zem saules. Tā 896.gadā Ungārijas teritorijā uz dzīvi apmetušies somugru cilšu klejotāji. Maģāru cilts bija vislielākā. Ungāri tāpat kā somi, igauņi un līvi ir somugri, taču atšķirībā no tiem viņu valoda pieder šīs valodu saimes ugru atzaram. Tas nozīmē, ka ir bezcerīgi censties izlasīt un saprast uzrakstus.
Kā dzīvas skandināviskās vitalitātes pierādījumu Aija stāstīja par ungāru senču atnākšanu no Volgas vidusteces pašreizējā valsts teritorijā un prasmi cauri gadu tūkstošiem to paturēt sev. Maģāri bija mežonīgi laupītāji, kas siroja pat līdz Francijai un Itālijai. Kad 955.gadā viņus pamatīgi sakāva vācu karotāji, toreizējais valdnieks Gēza saprata, ka ir jāmaina tautas dzīvesveids. Viņš ne tikai kristīja savu ģimeni, bet arī izplatīja kristietību valstī. Gēza dēls ieguva kristīto vārdu Ištvans. Viņš lūdza Vatikāna pāvesta Silvestra II atbalstu, lai iegūtu karaļa kroni. Pāvestam sapnī parādījies erceņģelis Gabriels, kas licis dot karaļa kroni ungāriem, lai Eiropā valdītu miers.
Lepojas ar tūkstošgadu vēsturi
Ungārijas vēsture uzskatāmi atspoguļojas Budapeštas Varoņu laukumā. Laukuma centrā ir Ungārijas Tūkstošgades piemineklis. To atklāja 1896.gadā, kad ungāri svinēja tūkstošgadi, kopš viņi ieguvuši dzimteni. Uz 36 metrus augstas kolonnas redzama erceņģeļa Gabriela bronzas statuja. Aiz tās puslokā izvietotas valsts ievērojamāko personu – karaļu, karavadoņu - figūras. Pirmais starp tiem ir Ištvāns, kas iecelts svēto kārtā. Priekšplānā atrodas piemineklis Nezināmajam karavīram. Ar šo monumentu ungāri visai pasaulei vēlējās parādīt, ko ir sasnieguši tūkstoš gados.
Līdzās Varoņu laukumam ir lielākā mākslīgā ledus slidotava Eiropā. Vasarā tur ir pusmetru dziļš ūdens, lai varētu vizināties ar laivu. Aiz slidotavas parkā redzama Vaidahunjada pils. Tā būvēta, lai parādītu visus Ungārijā sastopamos galvenos arhitektūras stilus. Pils ansambļa daļas ir būvētas romāņu, gotikas, renesanses un baroka stilā. Turklāt tajā redzamas ievērojamāko baznīcu, cietokšņu un piļu kopijas. Blakus romāniski noslēpumainajai baznīcai atrodas piemineklis, kas veltīts karaļa Bēlas IV hronistam. Viņš dzīvoja 13.gadsimta vidū. Hronista vārds nav zināms, tāpēc pie tumšās bronzas figūras mūka tērpā ir uzraksts "Anonymus", tātad - nezināmais. Ticējums vēsta, ka studenti un skolēni var veiksmīgi nokārtot eksāmenus, ja paberž spalvu hronista rokā. Izrādās, ka veiksmi kādā dzīves eksāmenā vēlas visi, tāpēc spalva ir vienīgā spožā detaļa.
Pērle pasaules galvaspilsētu kronī
Budapešta ir starp jaunākajām Eiropas galvaspilsētām. Tā dibināta 1873.gadā, apvienojoties kalnainajai Budai, līdzenajai Peštai un Obudai, kurā dzīvoja senie romieši. Skatoties no Budas kalna, paveras lieliska ainava uz Donavu ar astoņiem tiltiem un pretējā krastā redzamo Peštu. Tā ir liela māksla izveidot pilsētu, lai no katra tilta un pakalna var priecāties par tās brīnišķīgo, harmonisko izvietojumu. Katrā prospektā, laukumā, ielā ir bagātīgi rotātas pilis, elegantas ēkas ar freskām un kolonnām fasādēs, metāla mežģīnēs kalti vārti, neskaitāmas arkas, pieminekļi un burvīgi pagalmi. Pilsētas centrs abpus Donavai ir iekļauts Eiropas kultūras mantojumā.
Karaļa pilij pretim Donavas otrā krastā slejas parlamenta ēka. Ambiciozās 268 metrus reiz 118 metrus taisnstūra celtnes projekta autors ir ungārs arhitekts Ibre Šteins. Parlamenta kupols ir 96 metrus augsts, tas simbolizē 896.gadu, kad valsts teritoriju iekaroja ungāru senči. Goda vietā zem centrālā kupola atrodas viena no vecākajām regālijām pasaulē – tūkstošgadīgs karaļu svētais kronis. Kā ungāriskās pašapziņas apliecinājums parlamentā izmantoti tikai valstī iegūstamie būvmateriāli. Izņēmums ir astoņas granīta kolonnas – Zviedrijas karaļa dāvana. Parlamenta ēku būvēja no 1885. līdz 1904.gadam. Tā ir starp lielākajām un dārgākajām celtnēm pasaulē. Neogotikas stilā veidota parlamenta fasāde, bet iekštelpās jūtams baroks. Greznošanai izmantoti 40 kilogrami zelta un 20 kilometri paklāju. Ēkas kompleksā ir 10 iekšējie pagalmi, 29 kāpnes un 691 telpa.
Budu un Peštu vieno astoņi tilti
Budapeštas simbols ir Ķēžu tilts. Tas ir ievērojams tiltu celtniecības piemineklis, turklāt ir pirmais pastāvīgais tilts pār Donavu. Dzīvojot Budapeštā, tam "savu roku pielicis" Gustavs Eifelis. Viņš projektējis arī pilsētas tirgu. Ķēžu tilts ir īpaši krāšņi izgaismots nakts ainavā, kas paveras kā tūkstoš un vienas nakts pasaka no Gellerta kalna. Tas paceļas 40 metru virs pilsētas, tāpēc var redzēt tiltus citu aiz cita un ugunīs mirdzošo pilsētu. Pirms 1.maija uz Eržbetas tilta margām no neskaitāmām krāsainām lentēm bija izveidoti Eiropas Savienības dalībvalstu karogi, arī Latvijas.
Ungārija kaimiņvalstis apsteigusi daudzās lietās. Karalis Ištvans bija gudrāks par čehu Kārli, tāpēc Budapeštas aizsardzībai no plūdiem Donavā lika izbūvēt divu līmeņu krastmalu. Mums to neizdevās redzēt, jo ūdens līmenis upē bija augsts. Ungārija pirmā atteikusies no raganu dedzināšanas, pieņēmusi Konstitūciju un uzbūvējusi pirmo metro līniju kontinentālajā Eiropā. Pirmo metro līniju jeb pazemes tramvaju atklāja 1896.gadā. Tā bija 3,5 kilometrus gara. Tagad apmēram 10 metru dziļumā ir trīs metro līnijas.
No cietokšņa raugās Donavas lokā
Donavas loks ar Višegradas cietoksni ļauj jūsmot par ainavu, braucot gar upi kalnā un vērojot nogāzēs celtās mājas. 13.gadsimtā Ungārijas valdnieki Višegradu izveidoja kā nepieejamu cietoksni. Divus gadsimtus vēlāk tā bija karaļa Matjāša iemīļota atpūtas vieta. Tagad kalnā redzamas karaļu rezidences un cietokšņa drupas. Saglabājušās torņos izvietotas vaska figūras un spīdzināšanas rīki, karaļa Matjāša dzīru un medību ainas. Pieminot šo karali, atmiņā ataust Svētā Matjāša baznīca, kur kronēti un laulāti ungāru karaļi. Aiz tās no gaišpelēka akmens veidotais Zvejnieku bastions ar septiņiem tornīšiem atgādina par septiņām ciltīm, kas dibināja Ungāriju.
Sentendri XVII gadsimtā veidojuši serbu un dalmāciešu tirgotāji. Arī viņi tāpat kā kādreiz ungāri secinājuši, ka šeit ir labākā dzīvesvieta. Nelielās pilsētiņas šaurās ieliņas (šaurākā ir tikai nedaudz platāka par metru) malās ir nelieli suvenīru veikaliņi, kas cieši piekļāvušies cits citam. Ungāriem raksturīgi ir smalki baltie izšuvumi, kokgriezumi, melnā keramika un glazēti trauki, kā arī ādas izstrādājumi. Lai gan neparasti viesmīlīgie pārdevēji labprāt izrāda tautas kolorītos darinājumus, nopirkt var atļauties tikai dažus. Tas attiecas arī uz marcipāna figūriņām, ko var iegādāties pēc pasaulē vienīgā marcipāna muzeja apmeklējuma. Muzejā var aplūkot no marcipāna gatavotu 160 centimetrus augstu Parlamenta ēku, ievērojamu cilvēku portretus, mākslas darbu kopijas, Volta Disneja multiplikācijas filmu tēlus, divus metrus augstu Maikla Džeksona statuju, tvaika lokomotīvi un citus brīnumus. Izstādes ekspozīcijā ir vairāk nekā 40 izstrādājumi.
Ungāru vīns ir dzīvības sula
Ungāriju no vienas puses ieskauj Tatru priekškalnes, otrā pusē to aizsedz Alpi, darot klimatu dienvidniecisku. Lai gan reizēm sauli aizsedza mākoņi, neviena diena Ungārijā nebija apmākusies un lietaina. Citādi nemaz nevar būt tur, kur 265 dienas gadā ir saulainas. Augļu un dekoratīvie koki bija pilnā plaukumā. Košiem ziedu zvaniem lepojās tulpes un atraitnītes.
Ungāri ciena vīnu, un vīns ciena viņus. Ja kāds nevar būt stiprāks par vīnu, tad zina, ka laiks pārtraukt tā lietošanu. Viesojāmies senajā vīndaru apvidū Budafā. No 250 gadus vecajiem Budafokas vīna pagrabu 90 kilometru garajiem atzarojumiem līdz mūsdienām saglabājušies 35 kilometri. Tiesa, ejas kalnā atrodas dažādā dziļumā - cita virs citas. Pagrabos saglabājas nemainīga apmēram 13 grādu temperatūra un mitrs gaiss.
Pēc vīna mucām un baseiniem bagāto pagrabu apskates devāmies uz degustāciju zāli. Mums piedāvāja no astoņām vīna šķirnēm izvēlēties sev tīkamāko, ko varēja dzert, cik vēlas. Nelielās ozolkoka mucās ar ogles kārtu dēlīšu iekšpusē raudzētajam vīnam nebija piekritēju, lai gan tas pašlaik pasaulē esot ļoti populārs un dārgs. Valstī var nopirkt gandrīz tikai ungāru vīnus, lai gan tikai 20 procenti ražotņu pieder ungāriem.
Vilina stepes plašums un zirgi
Ungāru lepnums ir īpašas sugas vērši. Ar tiem viņi ieradušies Donavas stepē. Tagad viensētās jeb "taņās" dzīvojošie lepojas ar sprogainiem sivēniem un aitām, kam ir gari un spici ragi. Sivēnu gaļa esot cauraugusi, tātad mazāk trekna, tāpēc tā maksā trīs reizes vairāk nekā parastā cūkgaļa. Tomēr tūristus vairāk sajūsmina zirgi. Ar tiem ungāri rāda dažādus trikus, kā arī liek zirgiem gulēt un sēdēt. Īpaša prasme nepieciešama, lai savaldītu desmit zirgus, kas traucas vēja ātrumā, stāvot uz divu zirgu mugurām.
Pēc naudas maiņas uz brīdi jutāmies kā bagātnieki, jo 30 latu vietā saņēmām 10 000 forintu, tomēr tie "izkusa" tikpat ātri kā lati. Vakars stepē ir dārga izklaide. Tur mūs cienāja ar tradicionālo gulaša zupu, kas ir ļoti asa. Tomēr, ja uzēd baltmaizi un uzdzer vīnu, dedzinošā sajūta mutē izzūd.
Vienmēr atcerēšos, ka ungāri par lielāko bagātību mājai uzskata Dieva svētību. Tā rakstīts pie ieejas mājā.
Ūdens pasaule akvārijā un baseinā
Brīvajā laikā izmantojām iespēju apmeklēt pašu lielāko jūras akvāriju centrālajā Eiropā "Tropikāriju", kas atrodas kādā lielveikalā. Tur redzējām ne tikai Ungārijas zivis, bet arī tropu mežu ar miniatūriem mērkaķīšiem, aligatoriem un čūskām. Teiksmainajā zemūdens pasaulē vairāk par milzīgajām haizivīm, kas likās itin mierīgas, pārsteidza krāsainībā un brīnumainā daudzveidībā mirdzošās zivtiņas. Liekas, neviens modes dizainers nespēj pārspēt māti Dabu, dodot katrai sīkākajai zivtiņai neatkārtojamu oriģinalitāti un skaistumu.
Īpaša Ungārijas dabas īpatnība ir termālie baseini, kas atrodas 50 vietās. Pirms došanās atpakaļceļā izpeldējāmies Sečeņu termālajos baseinos. Siltie ūdeņi nāk no gandrīz kilometru liela dziļuma. Protams, tūristi tajos rod tikai ūdens procedūru prieku, bet valsts iedzīvotājiem termālie baseini ir daļa no ārstnieciskas programmas. Reizi gadā ārsts var izrakstīt 10 dienu abonementu baseinu apmeklējumam par brīvu.
Tvaicēšanās četrās atšķirīgās pirtīs un plunčāšanās daudzajos baseinos ar dažādu ūdens temperatūru ļāva vieglāk izturēt gandrīz 1000 kilometrus garo ceļu mājup.

Citu datumu laikraksti

 • Aicina laikus pieteikties atbalsta maksājumiem

  Tuvojas pirmo iesniegumu termiņš valsts un ES atbalsta maksājumiem par zīdītājgovīm, tāpēc Lauku atbalsta dienests aicina lauksaimniekus laikus...

 • Bibliotēkā diskutē par ģimenes lomu

  Annas pagasta bibliotēkā notika pasākums “Gads ģimenei Eiropas Savienībā”, kas veltīts Mātes un ģimenes dienai, ko svinēs 15.maijā.Annas pagasta...

 • Kontrolēs tirgotājus ceļmalās

  Sākoties dārzeņu, augļu un ogu sezonai, Pārtikas un veterinārais dienests plāno aktīvi uzraudzīt tirgotājus, kas lielceļu malās pārdos pašu audzētus...

 • Naudas kupons nav nauda

  Naudai cilvēku dzīvē ir īpaša loma - to pelna un tērē, krāj un ... mēģina atdarināt, reproducēt un pat viltot. Starpība starp viltotu naudu un naudas...

 • Bībeles svētkos meklē kopīgo konfesijām

  Ceturtdien Alūksnē tradicionāli piekto reizi notika Bībeles svētki, kuros piedalījās vairāk nekā 150 skolēni, kas mācās kristīgo mācību.Ceturtdien...

 • Saņem apliecību

  Šonedēļ beidzās 180 stundu ilgs apmācības kurss bioloģiskajiem lauksaimniekiem.Šonedēļ beidzās 180 stundu ilgs apmācības kurss bioloģiskajiem...