Uz gaismas un cerības takas

Iluta Kaktiņa šķiet enerģiska, spītīga, pat izaicinoša. Taču būtībā viņa ir kā putnēns, kurš pāragri iesācis lidot, aizlauzis spārnus, tomēr cenšas iekarot savu dzīves telpu.

Iluta Kaktiņa šķiet enerģiska, spītīga, pat izaicinoša. Taču būtībā viņa ir kā putnēns, kurš pāragri iesācis lidot, aizlauzis spārnus, tomēr cenšas iekarot savu dzīves telpu. Iluta dzīves 32 gados ne mazums pasaules oļos kājas apdauzījusi un pati sasitusies. Viņa dzīvi cementē ar sešiem bērniem.
Iluta daudz lasa. Par tām grāmatām, kurās ir salkana mīlestība, arī dažādiem seriāliem, viņa pasmīn, dzīvē viss esot skarbāk. Viņa, kurai divas nelaimīgas mīlestības aiz muguras, bet tagadējais līdzinās Edgaram no R. Blaumaņa "Purva bridēja", zina, ka mīlestība reizēm atbrien arī ar nobrāztām kājām.
Mēs runājam par dzīvi. Iluta prāto, ko par to varot runāt un par ko ne. Ja kāds vaicājot, kā iet, viņa parasti atbildot, ka ar kājām pa zemi. Būtībā viegli nav. Vīram darba neesot. Pati lielāko daļu laika pavadot mežā ogojot.
Pirmais sāpīgais kritiens
"Esmu dzimusi un augusi Māriņkalnā, arī tagad tur dzīvoju. Man ir brālis un trīs māsas. Pēc devītās klases beigšanas bijušais kolhozs "Straume" mani nosūtīja uz Smiltenes sovhoztehnikumu mācīties par zootehniķi. Prakses vieta man bija Mārkalnē. Savā profesijā tā arī neiznāca strādāt. Es pēc sludinājuma avīzē aizgāju strādāt uz Jēkabpils rajona Zasu, taču sākās saimniecības reorganizācija un mans darbs vairs nebija vajadzīgs. Sāku strādāt fermā par maiņas slaucēju. Man jau bija meita Līva. Vajadzēja vien saņemties un domāt par bērnu. Zasā es nostrādāju vairākus gadus. Tur es iepazinos ar Jāni. Apprecējāmies. Šajā laulībā dzima meita Eva," stāsta Iluta.
Arī šī dzīve nebija lemta laimei. Ģimenes pavards pamazām izplēnēja, jo vīrs vairākkārt atļāvies fiziski izrēķināties ar sievu. Tieši agresivitātes dēļ viņa sarāva saikni ar vīru. Iluta iesniegusi tiesā prasību par laulības šķiršanu un atgriezusies pie mātes dzimtajā pusē.
Dzīves pavediens tiek vērpts tālāk
Ilutai jau bija zināma dzīves pieredze, taču trūka galvenā - mīlestības. Jaunā sirds pēc tās bija izsalkusi. Viņai gribējās vērpt savu dzīves pavedienu tālāk. Šī vēlēšanās piepildījās - bijusī kolēģe iepazīstināja ar savu brāli Aivaru, kurš tāpat bija šķīries. Taču nelaime šo cilvēku ir apzīmogojusi. Aivars ir alkoholiķis. Ilutas sirds jutusi, ka nespēs no šā vīrieša aiziet. Arī Aivars sapratis, ka atradis īsto pusīti.
"Tā mēs sagājām kopā. Viņš ir desmit gadus vecāks par mani. Oficiāli savas attiecības reģistrējuši neesam. Dzīvojam savstarpējā uzticībā un mīlestībā. Pavasarī būs seši gadi, kopš esam viena ģimene. Mums ir četri kopēji bērni. Aivara bērni dzīvo pie mātes. Aivars pēc ārstēšanās Straupē gadu spēj nedzert, bet kādā brīdī viņš burtiski noraujas no saites. Es nepārmetu, tāpat nekas nelīdzēs.Viņā nav ļaunuma, tikai pietrūkst gribasspēka izkāpt no šī purva," stāsta Iluta ar lielu sirsnību balsī. Saprotu, ka dzīve kopā ar mīļoto vīrieti nav akla uzupurēšanās. Viņai patiešām ir liela vēlēšanās palīdzēt savu bērnu tēvam.
"Rīgā mācījos nekustamā īpašuma aģenta kursos. Tur biju ieguldījusi savu darbu. Uzņēmums rīkojās negodīgi, es zaudēju divus tūkstošus latu. Man bija individuālais uzņēmums, ierīkoju nelielu veikalu. Valsts ieņēmumu dienests atrada kļūdu, par to nācās maksāt 700 latu lielu soda naudu. Protams, ka šādu summu uzņēmums nav spējīgs samaksāt. Viss jau nokārtots izsolei," atzīst Iluta.
Galvenais darbs ir lasīt ogas
"Cenšos vienmēr kaut ko izdarīt, lai tiktu pie naudas. Tagad galvenais darbs lasīt ogas Ziemeru silos. Es ceļos sešos, pēc septiņiem braucu uz tirgu. Pēcpusdienā atgriežos mājās, pusstundu pavadu kopā ar ģimeni. Pēc tam kopā ar vīra māsu braucam ogot. Mūsu ģimenei pieci lati dienā ir minimālā summa, kādu nākas tērēt. Galdā visbiežāk ir kartupeļi, tāpat kabači. Gatavoju sēnes, dažādus salātus. Pēc sezonas darba vairāk laika paliks mājas solim. Žēl, ka bērniem manā prombūtnes laikā vajag vairāk strādāt. Abas vecākās meitenes vairāk rosās pa virtuvi. Viņas prot lieliski gatavot. Līvai tagad ir četrpadsmit gadu, Evai par diviem gadiem mazāk," stāsta Iluta.
Viņa priecājas, ka vecākā meita mācoties Rēzeknes rajona Makašānu amatu vidusskolā. Tā esot ar ievirzi gleznošanā. Meitene labi dziedot, piedaloties literatūras pulciņā, rakstot dzejas. Vienīgā bēda, ka pietrūkstot naudas, lai samaksātu par kopgaldu. Lai trīs bērnus pilnībā sagatavotu skolai, Ilutai pietrūkst 100 latu.
"Paldies dievam, ka dārzā viss labi padevies. Labi auguši kartupeļi, burkāni, kāposti, tos skābēsim. Vismaz galdā būs ko likt," cerīgi bilst Iluta.
Mūžīgā optimiste
Reta esot tā diena, kad Iluta tiekot gulēt pirms pusnakts. Nekad neesot nožēlojusi, ka viņai ir tik kupls bērnu pulciņš. Daži cilvēki sakot: "Kur tev prāts - sešus bērnus dzemdēt?" "Esmu mūžīgā optimiste. Cits jau nekas neatliek," smejas Iluta.
"Man patīk lasīt grāmatas. No rītiem, kad visi vēl guļ, lasu Bībeli. Sirdī esmu kristiete, taču pie noteiktas konfesijas nepiederu. Nejūtu aicinājumu iestāties kādā draudzē. Laikam nav pienācis īstais brīdis. Bībelē ir rakstīts: "Ja tava ticība ir tik liela kā sinepju graudiņš, tu spētu pārcelt kalnus." Tiesa, ar vienu noteikumu - ja tu spēj piedot visiem, kas tev ir nodarījuši pāri. Tas man sagādā grūtības, jo nespēju visiem piedot. Tas man vēl jāmācās. Tagad arī vīrs mācās lūgt, jo mūsu samilzušajās problēmās citādi nevar. Es ticu mūžībai. Tur es gribētu būt tikai kopā ar savu dzīvesdraugu Aivaru un visiem bērniem," visdziļākajā nopietnībā saka Iluta.
Vēl viņa ir meklējumu ceļā. Bailēs par rītdienu, jo cilvēcīgās vēlmes reizēm ir kā purva rāva, - melnas un ļaunuma pilnas. Taču Iluta tic, ka viņa spēs pacelties pāri dvēseles nespēka brīžiem.

Citu datumu laikraksti

 • Nav bijuši šķirti nevienu dienu

  Zeltinieši Vija un Voldemārs Cingleri ir pāris. Jau piecdesmit trešo gadu. Visu mūžu palikuši uzticīgi dzimtajai pusei. Viņam šomēnes paliks 78 gadi,...

 • Profilaktiska pote politikas veselībai

  Lai gan nekas briesmīgs Latvijā nav noticis, tomēr ir nepieciešama cita vadība. Vismaz tā sabiedrībai skaidro katrs otrais politiķis. Vai tiešām kaut...

 • Rekordliels skaits spiningotāju meklē lomus

  Sestdien Kāla ezerā septīto reizi norisinājās spiningošanas sacensības, kas ar katru gadu pulcē arvien vairāk dalībnieku no dažādiem Latvijas...

 • Aicina ievērot likumu un neīsināt govīm astes

  Daudzi dzīvnieku turētāji pēc plašajām diskusijām masu saziņas līdzekļos zvana uz Pārtikas un veterināro dienestu (PVD) un vaicā, kā tad īsti ir ar...

 • Izdos pastmarku ar Alūksnes ģerboni

  Latvijas Pasts atbalstījis Alūksnes pilsētas domes vēlmi un nolēmis nākamā gada sākumā izdot pastmarku ar Alūksnes pilsētas ģerboni. Uz tā attēlota...

 • Aicina balsot par grāmatām

  Sabiedriskā organizācija “Lauku bibliotēku atbalsta fonds” sadarbībā ar publiskajām bibliotēkām mudina izvirzīt grāmatas - kandidātus konkursam...