Uzdāvina piecus mūža gadus

Par šķirnes kaķiem, to audzēšanu, rakstura īpašībām, barošanu un dziednieciskajām spējām stāsta Latvijas Kaķu mīļotāju asociācijas "Mooncat" prezidente Irēna Krēsle, kas ir viena no šķirnes kaķu izstāžu organizatorēm Rīgā un Latvijas pilsētās.

Par šķirnes kaķiem, to audzēšanu, rakstura īpašībām, barošanu un dziednieciskajām spējām stāsta Latvijas Kaķu mīļotāju asociācijas "Mooncat" prezidente Irēna Krēsle, kas ir viena no šķirnes kaķu izstāžu organizatorēm Rīgā un Latvijas pilsētās.
Kaķi jau izsenis uzskata par mājas dziednieku, jo pētījumi liecina, kaķu īpašnieki nodzīvo vidēji par pieciem gadiem ilgāk nekā suņu īpašnieki un par astoņiem gadiem ilgāk nekā cilvēki, kam nav mājdzīvnieku.
Katram - noteiktas krāsas dzīvnieku
Šķirnes kaķu krāsa spēj dažādi ietekmēt cilvēku, tāpēc, pirms iegādāties dzīvnieku, vajadzētu izlemt, ko vēlaties no tā sagaidīt. Piemēram, spilgti rudās krāsas kaķi veicina cilvēka fizisko spēku, aktivitāti, pilnasinību, jo ir pakļauti Marsa zīmei.
Zeltītās nokrāsas, kas raksturīga Saules zīmei, kaķi saimniekam piešķirs pārliecinātību par sevi, neatkarību, dzīvesspēku un labvēlību.
Ja iegādāsieties melnas krāsas kaķi, ziniet, ka tā ir Saturna zīme. Šie dzīvnieki ir enerģiski, tāpēc ar klātbūtni spēj regulēt cilvēka bioloģiskos ritmus. Melni kaķi ir mierīgi, nosvērti un īsti nakts dzīvnieki.
Ļoti laba ir baltā krāsa, jo balts kaķis spēj transformēt cilvēkā un viņa mājoklī kosmisko enerģiju. Tas ir labs pret labiem cilvēkiem, bet bīstams ļaunajiem. Ļauniem ļaudīm baltie kaķi var atnest nelaimi, tāpēc viņi riskē, iegādājoties baltu dzīvnieku. Bet kurš gan atzīsies, ka ir ļauns. Diemžēl tādi kaķi bieži slimo.
Pelēkas nokrāsas kaķis mājās ienesīs Venēras enerģiju, radot harmoniju, vairojot labklājību, kārtību un veiksmīgus pirkumus. Tāpēc zilganpelēkie kaķi, būdami klusi un maigi, ir pircēju pieprasīti.
Ir, kam tīk, lai mājās būtu bruņrupuča nokrāsas kaķis - dzīvnieks, kura kažokā ir melni, rudi, pelēki un zeltaini toņi. Šiem dzīvniekiem piemīt Merkura enerģija. Viņi it kā "pievelk" ģimenei naudu. Būdami šāda dzīvnieka īpašnieki, jūs daudz ceļosiet, būs daudz draugu un paziņu. Ne jau par velti kopš seniem laikiem trīskrāsu kaķeni uzskata par laimes dzīvnieku. Tiesa, paši dzīvnieki ir viltīgi, maigi un ļoti pļāpīgi.
Neatkarība ir dārgāka par visu
Ja vēlaties iegādāties kaķi, tad pērciet šķirnes dzīvnieku. Reizi gadā viņu novērtēs eksperts, kas noteiks dzīvnieka atbilstību šķirnei. Ja pamana, ka kaķa raksturā izpaužas agresivitāte vai cita nevēlama īpašība, kaķa ciltsdokumentos eksperts iespiež sarkanu zīmogu, ka konkrētais dzīvnieks ir nederīgs vaislai.
Ja jums jau pirmajā reizē ir veicies nopirkt labu šķirnes kaķi, tad praktiski neviens saimnieks nepaliek pie viena dzīvnieka, bet steidz iegādāties otru, trešo un pat ceturto. Tas ir baudījums, dzīvot kopā ar šķirnes kaķi, jo viņš patiešām kļūst par jūsu ģimenes locekli.
Mani bērni ir izauguši un nemelošu, ka šobrīd kontakts ar kaķiem man ir lielāks un labāks, nekā ar viņiem. Kaķis tevi ik uz soļa pavada, cītīgi sēž blakām, kad tu ēd vai mazgājies. Tas ir tāpēc, ka šķirnes kaķa gēnos iestrādāta viņa vitāla nepieciešamība pēc cilvēka tuvuma. Uzskata, kaķa raksturs ir neatkarīgs, jo viņš staigā tur, kur pašam patīk, un cilvēks viņam nepieciešams tikai barības un guļasvietas sarūpēšanai.
Lai gan šķirnes kaķim tas ir pašsaprotami, viņš par saimnieka rūpēm atdara ar desmitkārtīgu mīlestību. Šā iemesla dēļ es pirms desmit gadiem iegādājos zilo persiešu šķirnes kaķi, kas šobrīd sver desmit kilogramus. Pēc gada sapratu, ka man ar vienu šādu krāšņumu nepietiek, un iegādājos baltu persieti, vēl pēc gada - melnu.
Tomēr pārāks par viņiem visiem ir rudās nokrāsas persietis, kurš manās mājās nokļuva nejauši. Pirmo reizi viņu uzlūkojot, iekšēji sapratu, ka man viņš noteikti ir jānopērk. Lai gan viņi visi ir klusi un mīlīgi, tomēr rudais persiešu šķirnes kaķis izceļas ar priekšzīmīgu uzvedību. Viņš neasina nagus pret mēbelēm un vairāk nekā citi vēlas ierāpties klēpī.
Šķirnes kaķi cilvēka klātbūtnē pavada daudz laika, tomēr saimniekam klēpī viņi nāk samērā reti.
Palīdzēs atgūt veselību un mieru
Šobrīd ar kaķiem nodarbojas gados vecāki cilvēki, kuri vairāk izjūt magnētiskās vētras, laika prognozes, ir pakļauti depresijām, slimībām un stresa situācijām darbā un mājās, jo pētījumi liecina, ka kaķi labi jūt, kas cilvēkam kait.
Pavērojiet, kaķis noteikti uzgulsies vai cieši piespiedīsies tai saimnieka ķermeņa daļai, kas viņam sāp. Tā dzīvniekam ir nepieciešamība. Kaķeņu un runču bioloģiskie lauki iedarbojas dažādi. Arī šķirņu ārstnieciskās spējas ir atšķirīgas. Piemēram, kaķeņu biolauks spēcīgāk iedarbojas uz nervu sistēmu un iekšējiem orgāniem, runču - uz radikulītu, artrozēm un osteohondrozi.
Kaķis jūt āderes, tāpēc radies paradums jaunā dzīvoklī vai mājā pār slieksni pirmo ielaist viņu. Dzīvnieks nes laimi un atbrīvo no negatīvās enerģijas. Jāievēro, kurā vietā kaķis jaunā mājoklī izvēlas gulēt, tur cilvēkam nevajadzētu novietot gultu, jo tā atradīsies uz āderes. Kaķim āderes vieta der, cilvēkam - ne.
Pavērojiet, kad jūtaties nomākts, kaķis izturas dīvaini - ir aktīvs, pat nikns, īsts briesmonis, tomēr no tā nevajag baidīties, bet paspēlēties ar viņu, gūsiet labumu abiem. Piemēram, tiem cilvēkiem, kas bieži saaukstējas, vislabāk iegādāties siāmieti. Nav izpētīts, bet viņi mājās iznīcina kaitīgos mikrobus. Ja nomāc nervu sistēmas problēmas, ir depresija un naktīs nenāk miegs, tad jāiegādājas vispūkainākais kaķis, piemēram, persietis vai sibīrietis un tas bieži jāglāsta. Bezspalvainā kaķa ķermeņa siltums labvēlīgi ietekmēs tos, kam ir iekšējo orgānu saslimšanas.
Modes tendence - persietis
Pasaules valstīs suņu īpatsvars ir lielāks nekā kaķu. Izņēmums ir Amerika, kurā jau 20.gadsimta sākumā kaķu bija ievērojami vairāk. Latvieša mentalitātei raksturīgi, ka šķirnes kaķis ir it kā lieks un nederīgs, jo nemedī peles, lai gan medību instinkts dzīvniekam ir saglabājies.
Gadās, ka cilvēks, kas dzīvo lauku mājās, iegādājas persiešu šķirnes kaķi. Pēc laika dzīvnieks atsakās dzīvot mājā, bet izvēlas kūti, kur pacietīgi gaida, kamēr izslauc govi, lai laktu siltu pienu. Labprātāk guļ sienā vai salmos un ķer peles. Vienīgā viņa problēma ir garā spalva, kuras skaisto izskatu, dzīvojot kūtī, ir neiespējami saglabāt.
Laukiem piemērotāks būs īsspalvainais persiešu šķirnes kaķis. Lai gan šobrīd Latvijā valdošā ir britu zilā kaķu šķirne, aizvien noteiktāk sevi atkal piesaka persieši. Pirms desmit gadiem apmēram 90 procenti no visiem ievestajiem šķirnes kaķiem bija persieši.
Jāpieņem izšķirošs lēmums
Šķirnes kaķus parasti pārdod tādā vecumā, kad viņu saimnieks jau ir paspējis iemācīt vajadzīgās iemaņas, tāpēc problēmas neradīsies. Kad dzīvnieks sasniedzis deviņu mēnešu vecumu, jābūt gatavam izšķirties, vai reizi gadā kaķi ļausiet apskatīt starptautiskajam ekspertam un meklēsiet dzīvniekam pāri, lai nodarbotos ar vaislu, vai arī no tā atteiksieties.
Ja realizācijai šķirnes dzīvniekus neaudzēsiet, tad labāk runci kastrēt, bet kaķeni - sterilizēt. Jūsu mīlētais kaķis kļūs vēl labsirdīgāks, jo viņu nenodarbinās doma par pārošanos. Viņš vēl vairāk mīlēs saimnieku un labāk izskatīsies.
Starptautiskajās izstādēs kastrētos dzīvniekus vērtē atsevišķi. Ja būsiet neizlēmīgi, tad iegūsiet nīgru dzīvnieku, kas būs agresīvs, un centīsies izkļūt no mājas, lai sameklētu pāri. Man trīs kaķi vecuma dēļ ir kastrēti.
Lai gan esmu Kaķu mīļotāju asociācijas prezidente, pat stāvot veterinārārsta kabineta durvju priekšā, tomēr šaubos, vai rīkojos pareizi. Otrā dienā pateicos sev par izlēmību.
Trāpīts ar pirkstu debesīs
Kaķu saimnieki dažkārt bēdājas, ka ir grūtības iemācīt dzīvniekam dabiskās vajadzības kārtot noteiktā vietā. Tas izdosies, jo šodien ir plašas kaķu tualešu izvēles iespējas. Mani kaķi izmanto tā saukto sauso tualeti. Tā ir kaste ar dubulto grīdu. Tas ir ērti, jo, izmantojot smaržu absorbējošās granulas, tās ieķeras dzīvnieka ķepās un iznēsājas pa dzīvokli.
Ja kaķim esat ierādījuši noteiktu vietu, bet viņš to ignorē, tas nozīmē, ka vieta nepatīk. Ļaujiet, lai viņš pats to izvēlas. Arī man izdevās trāpīt ar pirkstu debesīs. Mani kaķi bija izraudzījuši vietu tualetei pie ārdurvīm, tāpēc visiem, kas pa tām ienāca, vajadzēja kāpt tai pāri. Mēģināju kaut ko mainīt, bet neizdevās, jo persieši vienalga dabiskās vajadzības kārtoja pie durvīm.
Dzīvoklī bija remonts. Pēc tā es iegādājos dabiskos un mākslīgos augus. Tos novietoju gaitenī un starp tiem ievietoju kaķu tualeti. Tas nostrādāja. Problēmu gadījumos zvaniet uz Latvijas Kaķu mīļotāju asociāciju, kas atrodas Rīgā, pa tālruni 7674081.
***
Sens afrikāņu mīts vēsta - kaķis draudzējies ar trusi, bet to kādu dienu nogalinājis stirnu buks. Pēc tam kaķis sācis draudzēties ar buku, jo uzskatījis to par ļoti stipru. Stirnu buku nogalinājis leopards, un to, savukārt, pieveicis lauva.
Kaķis vienmēr kļuvis par uzvarētāja draugu. Taču reiz lauvu nogalinājis liels, spēcīgs zilonis. Kaķis, protams, sācis draudzēties ar ziloni un juties drošībā. Kādu dienu vīrs nobeidzis ziloni ar saindētu bultu.
Kaķis domājis: "Tik tiešām, visvarenākais radījums ir cilvēks! Es turēšos pie viņa!" Kaķis gājis medniekam līdzi uz māju.
Drīz mednieks sastrīdējies ar sievu un tā viņu padzinusi. Nu kaķis sapratis, ka visvarenākais radījums pasaulē ir sieviete.
Kopš tā laika kaķis dzīvo mājās kopā ar sievieti. Iespējams, tieši tādēļ arī šodien kaķi vairāk patīk sievietēm nekā vīriešiem.

Citu datumu laikraksti

  • Gatavošanās dziesmu svētkiem rit pilnā sparā

    Lai arī nākamo dziesmu svētku budžets nav apstiprināts un vēl nav zināms, ar kādiem finanšu līdzekļiem varēs rēķināties svētku organizatori, tomēr...

  • Automašīnas dekorēt nedrīkst

    Dekoratīvos nolūkos aprīkojot savu transportlīdzekli ar papildu lukturiem un citām gaismas ierīcēm dažādās krāsās, autovadītāji pārkāpj vairākus Ceļu...

  • Darbojas informatīvais tālrunis

    Līdz 2003.gada 1.janvārim darbosies Latvijas Pretvēža apvienības informatīvais tālrunis 8000099.Līdz 2003.gada 1.janvārim darbosies Latvijas Pretvēža...