Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Uzlādējas cilvēku drūzmā

Pedagoga darbs ir grūts un atbildīgs. Vēl atbildīgāks tas ir tad, ja audzināmie ir mazi bērni.

Pedagoga darbs ir grūts un atbildīgs. Vēl atbildīgāks tas ir tad, ja audzināmie ir mazi bērni. Alūksnes pirmsskolas izglītības iestādes "Cālis" audzinātājas Mairas Kaulas pienākumos ietilpst piecus un sešus gadus veco bērnu apmācība.
Ar bērniem M.Kaula strādā jau sen. "Man patīk bērni. Jau 1989.gadā sāku strādāt par auklīti, bet pēc diviem gadiem man piedzima meita. Pēc tam atsāku strādāt par auklīti vecākajā grupiņā. Man vienmēr gribas izbaudīt kaut ko jaunu, tāpēc vecāku atbalstīta, nolēmu mācīties un iegūt augstāko izglītību," stāsta M.Kaula. Paralēli mācībām 1995.gadā Mairai radās iespēja strādāt par audzinātāju pirmsskolas izglītības iestādē "Sprīdītis". Pēc gada pasaulē nāca viņas dēls. Maira turpināja mācīties un paralēli strādāt. Viņa ieguva bakalaura grādu pedagoģijā. Šobrīd Maira Daugavpils Universitātē ir ieguvusi arī maģistra grādu.
Aizvada līdz skolai
Audzinātājai šis darbs ir mīļš. Vislabprātāk viņa strādā ar vecāko grupiņu bērniem. "Audzinātājām, kuras strādā jaunākajās grupiņās, vajadzētu piešķirt Nobela prēmiju, jo tas ir ļoti grūts darbs. Ar lielākiem bērniem jau var daudz ko sarunāt," atzīst M.Kaula.
Viņa šobrīd strādā ar vecākās grupiņas bērniem. "Man šie bērni ir jāaizvada līdz skolai. Arī bērniem tas ir liels notikums," saka audzinātāja. Sieviete uzskata, ka piecus un sešus gadus veco bērnu apmācība šobrīd ir pārāk izvērsta tēma. Viņa uzskata, ka nekas jau nemainīsies - audzinātājas ir strādājušas un strādās arī turpmāk. Šogad "Cālī" pirmo gadu ir lielā grupa. Tā ir audzinātāju Mairas un Elīnas pārziņā.
"Ja grupiņā ir 20 bērni, vienam pašam ir grūti visus pieraudzīt. Mēs sadalām bērnus vecuma grupiņās un nodarbojamies katra ar savu grupiņu," stāsta M.Kaula.
Lai arī bērni ir mīļi un paklausīgi, katram ir savs raksturs, tādēļ ir jāatrod pieeja un kopīga valoda. Bērniem audzinātāja māca burtus un ciparus. Daži audzēkņi jau māk lasīt. M.Kaula labprāt ar bērniem iet pastaigās, dodas ekskursijās. Šobrīd gan pastaigām daudz laika neatliek, jo tikko ir sācies jauns mācību gads, tādēļ ir jāiekļaujas programmās, jāpierod pie nodarbībām. Daudz laika bērni pavada rotaļās, tādēļ audzinātājai katru dienu ir jādomā kaut kas jauns.
"Mēnesī reizi cenšamies sarīkot kādu pasākumu gan grupiņās atsevišķi, gan arī visai mācību iestādei kopā. Man patīk rīkot pasākumus bērniem, arī audzinātājām. Vislielākais prieks ir tad, ja pasākums ir izdevies un visi ir apmierināti," atzīst Maira. Viņa priecājas, ka bērnu vecāki ir atsaucīgi un iesaistās pasākumos un rotaļās.
Katram velta uzmanību
Jautāta, kad bērnu vajadzētu sākt vest uz pirmskolas izglītības iestādi, M.Kaula atbild, ka no bērna viedokļa vislabāk būtu šeit nākt no gada vecuma, jo tad bērns vēl nesaprot, ka viņu nošķir no mātes. Sākot nākt triju gadu vecumā, bērni pārdzīvo šķiršanos no mammas.
Savukārt vecāki bērni jau saprot, ka tā vajag. Kad bērns atnāk pirmo reizi, audzinātāja Maira cenšas parādīt vai pastāstīt mazulim kādu brīnumu, lai bērnam būtu vieglāk pārdzīvot šķiršanos no mammas.
M.Kaula ir novērojusi, ka mazākie bērni reizēm negrib nākt uz nodarbībām, bet vecākās grupiņas audzēkņiem tas nav raksturīgi. Kad bērni pāriet no vienas grupiņas uz citu, parasti pārdzīvo. Šādos brīžos audzinātāja cenšas bērnam veltīt vairāk uzmanības - paņem klēpī, aprunājas un samīļo.
"Mazajiem bērniem tas ir vajadzīgs, bet lielākie bērni reizēm pat atgrūž," stāsta M.Kaula. Viņa atzīst, ka, lai gan tā nevajadzētu būt, daži bērni grupiņā tomēr ir mīļāki. Kad bērniem ir jādodas uz skolu un pienāk laiks šķirties, Mairai ir grūti. Viņa šķiras no audzēkņiem ar asarām acīs. Priecē tas, ka ar bērniem saglabājas jaukas attiecības. "Satiekot uz ielas, bērni mani vienmēr sveicina, tas ir patīkami," priecājas audzinātāja.
Maira apzinās, ka, strādājot šādu darbu, viņas pašas bērni ir apdalīti. Lai arī tā nedrīkstētu būt, reizēm dusmas un negatīvās emocijas, kas sakrājas darbā, izjūt M.Kaulas bērni.
Bērnu audzināšanā Mairai daudz palīdzējusi mamma, kura bērniem lasīja pasakas un dziedāja šūpuļdziesmas.
Relaksējas sportojot
Vasaras atvaļinājuma laikā Maira cenšas pēc iespējas vairāk atpūsties aktīvi. "Vasarā cenšamies ceļot. Gribu bērniem parādīt Latvijas skaistākās vietas. Katru vasaru dodamies tuvākos un tālākos braucienos pa mūsu zemīti. Diemžēl šovasar doties braucienā neizdevās," stāsta M.Kaula.
Mairai patīk basketbols. Lai gan viņa nezina noteikumus pilnībā, vīra ietekmēta, spēlē arī futbolu. Divreiz nedēļā audzinātāja apmeklē vingrošanas nodarbības.
"Man nepieciešama aktīva atpūta. Pēc darba uz mājām Laurencenē dodos kājām, nebraucu ar autobusu," stāsta M.Kaula. Mairai patīk dziedāt un dejot. Viņa atzīst, ka šovasar maz apmeklējusi pasākumus.
"Man tāpat kā mazam bērnam vajag izkliegties, tad kādu laiku atkal varu mierīgi strādāt," joko audzinātāja. Maira labprāt apmeklē balles, viņai patīk deju mūzika. Pedagoģe vislabāk jūtas cilvēku drūzmā, tur viņa pozitīvi uzlādējas. Tomēr atzīst, ka relaksēties sanāk samērā maz.
Patīk sakārtota vide
Brīvajā laikā Mairai patīk adīt un tamborēt. Šīs prasmes viņa ir pārmantojusi no savas vecmammas. Neliela mīlestības deva ir jāsniedz arī kaķenītei Jūlei. Lai arī Mairai kaķi nepatīk (viņai labāk patīk lieli suņi), šobrīd par kaķeni rūpējas tieši viņa.
"Kā jau visiem bērniem, arī manējiem gribējās mājās dzīvnieku, bet tad, kad dzīvnieks ir jākopj, tas jādara mammai," precizē M.Kaula.
"Šobrīd esmu sasniegusi 33 gadu vecumu, daudzi saka, ka tas ir lielais pārmaiņu vecums. Bet es nejūtu, ka kaut kas mainītos, laikam man vēl viss ir priekšā," smejas M.Kaula.
Maira sevi raksturo kā ātru un strauju cilvēku, bet attieksmē pret bērniem viņa cenšas būt ieturēta. Audzinātāja saka, ka ir jāmāk sevi savaldīt. Viņa reti smaida, bet bērni viņu uzskata par mīļu un jauku audzinātāju.
Mairai patīk kārtība. Arī saviem audzēkņiem viņa māca, ka katrai lietai jāatrodas savā vietā. Lai arī pēc darba audzinātāja jūtas nogurusi, arī mājās viņa vienmēr cenšas uzturēt kārtību. Viņai patīk sakārtota vide gan mājās, gan darbā. Vecākā meita reizēm ir neizpratnē par mammas lielo kārtības mīlestību.

Citu datumu laikraksti

 • Eiropā vairāk mājsaimnieču

  ES statistikas biroja «Eurostat» veiktais darba rezervju pētījums liecina, ka dalībvalstīs katra sestā sieviete nestrādā ģimenes pienākumu dēļ....

 • Atvaļinājums Eiropā

  Sakarā ar gaidāmo referendumu par iestāšanos ES iedzīvotāji arvien vairāk sākuši interesēties par to, kas viņu dzīvē mainīsies pēc iestāšanās...

 • Īrija svinēs Eiropas Savienības paplašināšanos

  Bezdarbs Eiropā Statistika birojs «Eurostat» ziņo, ka vasaras mēnešos piecpadsmit ES dalībvalstīs bezdarba līmenis stabili turas 8 līdz 9 procentu...

 • Gredzens

  Niks Zvirbulis lēnām tuvojās mājai, pētīdams apkārtni, vai kaut kur neieraudzīs pašu Ludvigu.7. Niks Zvirbulis lēnām tuvojās mājai, pētīdams...

 • Piedāvā dažādus kultūras un atceres pasākumus

  Bānītim - 100. 2003.gada 6.septembra svētku programma: "Tingeltangelis ap bānīti 100 gadu garumā" Gulbenes stacijā.Bānītim - 100 Bānītim - 100....

 • Brauciens ar plostu ir neaizmirstams

  Lai uzlabotu veselību, šovasar 45 astmas slimnieki no Latvijas devās 12 dienu braucienā uz Tatru kalniem Slovākijā.Lai uzlabotu veselību, šovasar 45...

 • Gredzens

  - Nomierinieties, lūdzu, citādi es jūs ļoti slikti dzirdu. - Jā, jā... Tas gredzens ir mūsu dzimtas relikvija. Māte to uzdāvināja tēvam dzimšanas...

 • Eiro Latvijā ieviesīs 2008.gadā

  Eiropas Savienības vienotā valūta - eiro - ir ieviesta lielākajā daļā ES dalībvalstu, kuras īsuma labad saucam par eiro zonu, juridiski precīzi - par...

 • Noskaidroti zīmējumu konkursa “Uzzīmē bānīti” rezultāti

  Sagaidot Gulbenes - Alūksnes šaursliežu dzelzceļa 100 gadu jubileju, organizēja bērnu zīmējumu konkursu "Uzzīmē bānīti".Sagaidot Gulbenes - Alūksnes...