Uzņemas kredītsaistības mājas siltināšanai

Edzīvotāji: ir pēdējais laiks ēkas kapitālremontam. Alūksnē, Torņa ielā 15, ir otra daudzdzīvokļu māja, kuras siltināšanai SIA “Alūksnes nami” ņem vairāk nekā 30 000 latu kredītu.

Edzīvotāji: ir pēdējais laiks ēkas kapitālremontam.
Alūksnē, Torņa ielā 15, ir otra daudzdzīvokļu māja, kuras siltināšanai
SIA "Alūksnes nami" ņem vairāk nekā 30 000 latu kredītu. Tas bija iespējams, jo 77 procenti mājas privatizēto dzīvokļu īpašnieki piekrita to atmaksāt
12 gados.
"Nebija viegli pārliecināt dzīvokļu īpašniekus. Ne visi grib saprast, ka tas nav vajadzīgs kādam citam, bet mums pašiem. Mājas iedzīvotāji ir tās saimnieki, tāpēc neviens cits nerūpēsies par ārsienu siltināšanu. Ekspertu komisija ir novērtējusi, ka ēkai vajadzīgs kapitālremonts. Tagad mums jau ir jauns jumts, kam garantijas laiks ir 15 gadi. To remontēja firmas "Dzega" strādnieki, turklāt izvēlējāmies krietni lētāko piedāvājumu - gandrīz par
10 000, nevis 18 000 vai 26 000 latu," stāsta mājas vecākā Svetlana Sisojeva.
Viņa ir pārliecināta, ka pēc gada apmierināti ar ēkas renovāciju būs arī tie, kas tagad ir pret kredīta maksājumiem. Pils ielas 36 (pirmā daudzdzīvokļu māja Alūksnē, kuru siltināja 2003.gadā) iedzīvotāji jau pirmajā apkures sezonā pārliecinājās, ka var maksāt mazāk par siltuma piegādi. Tiesa, toreiz to varēja izdarīt lētāk. Torņa ielas 15 kāpņu telpas vecākā Vera Kuzņecova atzīst, ka viņas dzīvoklī kļuva siltāk pēc gala sienas siltināšanas pagājušajā rudenī. "Vairāk nekā 20 gadus, kopš dzīvoju stūra dzīvoklī, bija auksts, mitrs un tecēja sienas. Tagad mums ir sauss un silts. Ja vēl būs siltināta dienvidu puses jeb fasādes siena, kļūs vēl labāk," saka V.Kuzņecova. Otras kāpņu telpas vecākā Daina Grandāne ir sarūgtināta par nepamatotiem pārmetumiem mājas padomes locekļiem un arī strādniekiem, kas siltina ēkas sienas. Toties dzīvokļu īpašnieki, kas strādā Īrijā, ir atsūtījuši notariāli apliecinātus parakstus, ka atbalsta mājas renovāciju.
Katrā mājā ir cilvēki, kuri vēlas dzīvot siltumā, bet izsaka pretenzijas un bažas, vai nebūs pārāk daudz jāmaksā un vai finansējumu izlietos tā, kā tas ir paredzēts.
"Turklāt jo lielāka ir māja (Torņa ielā 15 ir 75 dzīvokļi), jo vairāk ir iebildumu. Jāņkalna ielā 55 bija vieglāk vienoties par kredīta ņemšanu jumta remontam," atzīst SIA "Alūksnes nami" rīkotājdirektors Mairis Arājs. Viņš uzsver, ka mājas siltināšana rada ne tikai papildu izdevumus, bet arī ieguvumus. Noteikti būs mazāk jāmaksā par siltumenerģiju, turklāt sakārtotā mājā vismaz par 30 - 40 procentiem lielāka būs dzīvokļa vērtība.
Iedzīvotāju strīdi kavēja kredīta kārtošanu bankā. Tagad ir izstrādāts ēkas renovācijas projekts, sakārtota visa dokumentācija, lai saņemtu kredītu. Labi, ka SIA "Alūksnes nami" strādnieki turpināja darbu, jo citādi līdz salam to nevarētu pabeigt. Labos laika apstākļos tas būs iespējams ātrāk, bet katrā ziņā to izdarīs līdz 30.novembrim.
"Pavasarī varēs siltināt otru sānu sienu un sakārtot balkonus, tad arī būs nepieciešams pārkreditēt bankas aizdevumu, bet šogad ņemam tādu summu, kuru varam izlietot," norāda M.Arājs.
Kredīta atmaksas laikā mājas Torņa ielā 15 apsaimniekošanas maksa būs 22 santīmi par kvadrātmetru, bet iespējams, ka pēc laika to vajadzēs nedaudz palielināt.
"Banka nedod kredītu ilgāk kā uz 12 gadiem, tāpēc varētu rasties grūtības to atmaksāt, nepalielinot apsaimniekošanas maksu. Līgumā tā būs 22 santīmi par kvadrātmetru, bet tajā ir ietverts arī punkts, ka iespējamas izmaiņas, ja palielināsies administratīvās vai citas izmaksas. Tas varētu būt pēc trim vai vairāk gadiem," skaidro M.Arājs.
Pašlaik gandrīz visās daudzdzīvokļu mājās apsaimniekošanas maksa ir 15,3 santīmi par kvadrātmetru, bet pavasarī tā varētu būt 20 santīmi par kvadrātmetru.

Citu datumu laikraksti