Uzņēmēji dalās pieredzē un apciemo cits citu

Uzņēmēju dienā: sveic veiksmīgākos 2004.gada uzņēmējus.

Uzņēmēju dienā: sveic veiksmīgākos 2004.gada uzņēmējus
Vakar Alūksnē trešo reizi tika rīkota Uzņēmēju diena. Šogad ierastās izstādes vietā uzņēmēji devās izbraukumos pie saviem kolēģiem uz Zeltiņiem, Gaujienu, Api un Jaunlaiceni. Neizpalika arī veiksmīgāko rajona uzņēmēju godināšana.
Uzņēmēji apmeklēja kokogļu ražošanas kompāniju SIA "KRK Vidzeme" Zeltiņos, lielogu dzērveņu ražošanas uzņēmumu SIA "Lienama - Alūksne" Gaujienā, 15.CP Dārzciema šķembu bāzi Gaujienā, kokapstrādes uzņēmumu SIA "Apes koks" Apē, SIA "Grūbe Hidro" un kokapstrādes uzņēmumu SIA "Ozoli AZ" Jaunlaicenē. Šāds risinājums rasts, lai uzņēmējiem būtu iespēja klātienē iepazīties ar kolēģu darbu, jo bieži vien cits par citu maz ko zinot.
SIA "Lienama - Alūksne" viesi aplūkoja ne tikai purvu, kurā audzē lielogu dzērvenes, un baudīja dzērveņu ievārījumu, bet arī apskatīja jauno ogu un augļu pirmapstrādes un uzglabāšanas cehu, ko pašlaik vēl būvē kādreizējā kolhoza fermā Dārzciemā, Gaujienā.
Uzņēmuma īpašniece Gundega Savuškina cer, ka jauno būvi varēs nodot ekspluatācijā šā gada jūnija vidū. Tās celšanā tiek izmantots arī Eiropas Savienības fondu finansējums.
"Šajā ēkā ogas tiks šķirotas, mazgātas un fasētas. Cehā būs arī neliela ogu pārstrādes telpa. Esam iecerējuši gatavot dzērveņu rozīnes, kas ir garšā patīkamākas nekā vīnogu rozīnes. Mēģināsim arī kaltēt sēnes. Cehā būs vairākas "plusu" un "mīnusu" kameras, kurā uzglabāsim ogas un augļus. "Plusu" kamerās temperatūra būs no
0 līdz +5 grādiem pēc Celsija, bet "mīnusu" kamerās temperatūra būs - 18 un - 35 grādi pēc Celsija. Divās kamerās ogu glabāšanai izmantosim ogļskābo gāzi, jo šādos apstākļos svaigas ogas glabājas ļoti labi - pat pusgadu. Saldētavā varēsim uzglabāt apmēram 300 līdz 500 tonnas ogu. Katra kamera būs darbināma atsevišķi, jo tā var taupīt elektroenerģiju," stāsta G.Savuškina.
Dzērveņu stādījumiem lielu postījumu nodara kaitēkļi. Lai izvairītos no kaitēkļiem, uzņēmumā pašlaik strādā, lai dzērveņu stādījumus uzpludinātu. Uzpludinātas dzērveņu platības var turēt divas nedēļas. "Vienā gadā mums 80 procentus dzērveņu ražas nopostīja kaitēklis. Ja dzērveņu platības uzpludina, šis kaitēklis aiziet bojā," saka G.Savuškina.
Lielogu dzērvenes uzņēmumā novāc gan ar rokām, gan ar tehniku. Tās, kas ir vāktas ar rokām, tiek pārdotas arī svaigā veidā. Visvairāk lielogu dzērvenes ir iecienījuši somi, zviedri, dāņi un vācieši. Arī Latvijā lielogu dzērvenes ir ļoti pieprasītas. SIA "Lienama - Alūksne" pašlaik visvairāk audzē lielogu dzērvenes, bet ir arī krūmmelleņu un aveņu stādījumi.
Uzzina, kā iegūst dolomītu
Akciju sabiedrības "Vidzemes ceļi" Alūksnes 15. ceļu pārvaldes Dārzciema šķembu bāzē Gaujienas pagastā uzņēmēji varēja apskatīt dolomīta karjeru un uzzināt, kā iegūst dolomītu. "Vidzemes ceļi" Alūksnes 15. ceļu pārvaldes priekšnieks Uldis Aizpurietis uzsver, ka dolomīta karjerā urbums ar speciālu urbjmašīnu tiek veikts apmēram deviņu metru dziļumā. Pēc tam tajā ievieto sprāgstvielu, bet spridzināšana notiek, izmantojot elektropievadu.
"Agrāk dolomīta spridzināšanas process bija ļoti skaļš un diezgan spēcīgi tricināja zemi, bet tagad tas tā vairs nav. Agrāk attālums starp lādiņiem, spridzinot dolomītu, bija divi metri, bet tagad - seši metri. Sadarbojamies ar Latvijas spridzināšanas firmu "Sprādziens". Spridzināšana dolomīta karjerā mums ir nepieciešama divas reizes mēnesī," stāsta U.Aizpurietis. Viņš klātesošajiem pastāstīja arī par speciālu firmas "Case" ekskavatoru - kalnrūpniecības automašīnu cieto iežu izstrādāšanai. Alūksnes 15. CP rīcībā ir divi tādi.
Sveic veiksmīgākos uzņēmējus
Pēc pieredzes apmaiņas braucieniem rajona uzņēmēji un viesi pulcējās Alūksnes administratīvās ēkas lielajā zālē, kur sumināja veiksmīgākos 2004.gada Alūksnes rajona uzņēmējus. Alūksnes tautsaimnieku biedrības "Alta" valdes priekšsēdētājs Andis Krēsliņš akcentē, ka ikviens uzņēmējs strādā arī citiem, dod darbu un dienišķo maizi savā uzņēmumā nodarbinātajiem.
""Alta" jau vairākus gadus izvērtē, kuri uzņēmēji devuši visvairāk ieguldījuma Alūksnes rajonam, kuri spējuši veiksmīgi pastāvēt šajos mūsdienu bargajos konkurences apstākļos, kuri palielinājuši darbinieku skaitu un piesaistījuši Eiropas Savienības finansējumu. Mēs esam gandarīti, ka varam pasniegt uzņēmējiem pērn godīgi nopelnītās balvas - izteikt savu atzinību," klāsta A.Krēsliņš.
Alūksnes rajona padomes priekšsēdētājs Laimonis Sīpols ir pārliecināts, ka Alūksnes rajona uzņēmēji var un prot daudz izdarīt. Viņš tic rajona attīstībai, jo uzskata, ka te ir daudz gudru un izglītotu cilvēku. Savukārt Alūksnes pilsētas domes priekšsēdētājs Armands Musts uzsver, ka Eiropas Savienības fondu finansējuma izmantošana uzņēmējiem ir jauna iespēja savu ideju attīstīšanai. Arī Alūksnes dome sveica labākos sadarbības partnerus 2004.gadā - Alūksnes 15. ceļu pārvaldi, firmu "Alūksnes energoceltnieks", Alūksnes Tautas Lietišķās mākslas studijas "Kalme" vadītāju Renāti Pilipu un Alūksnes ansambli "Sonus".
Uz uzņēmēju godināšanas pasākumu bija ieradies arī Eiroparlamenta deputāts Rihards Pīks. Viņš uzsvēra, ka visi cilvēki nav apveltīti ar spēju būt uzņēmējiem. "Tas ir ļoti jauki, ka jūs godināt savus vietējos uzņēmējus. Zinu, ka Alūksnes rajonā uzņēmējiem nav daudz nozaru, kurās izvērst savu darbību, tomēr tie, kas ir, darbojas veiksmīgi. Ir prieks arī par to, ka Alūksnes rajona uzņēmēji sadarbojas ar Krievijas uzņēmējiem," saka R.Pīks.
Viņš atzina, ka pašlaik Eiropas uzņēmēju filozofija ir - jāattīsta nabadzīgākie reģioni, lai precēm un pakalpojumiem būtu patērētāji.
Alūksnes administratīvās ēkas foajē visu dienu bija skatāma amatnieku darbu izstāde - gan pašmāju, gan kaimiņrajonu. Uzņēmēju dienas atklāšanā muzicēja Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas pūtēju orķestris. 3.uzņēmēju dienu rīkoja Alūksnes tautsaimnieku biedrība "Alta", Alūksnes pilsētas dome un Alūksnes rajona padome.
***
Veiksmīgākie Alūksnes rajona uzņēmēji 2004.gadā
- Ražošanas uzņēmumu grupā: 1.vieta SIA "Ozoli AZ" (direktors Andis Zariņš), 2.vieta - SIA "APIŅI" (direktors Egons Apinis), 3.vieta - akciju sabiedrībai "Almo Hardwood" (valdes priekšsēdētājs Modris Lazdekalns), 4.vieta - SIA "Verners un draugi" (rīkotājdirektors Verners Kalējs), 5.vieta - SIA "Vistako" (rīkotājdirektors Arturs Dukulis), 6.vieta - SIA "Rijas" (rīkotājdirektors Andis Jaunzems).
- Tirdzniecības uzņēmumu grupā: 1.vieta SIA "Alta S" (valdes priekšsēdētājs Ēvalds Abdullajevs), 2.vieta - SIA "Alūksnes lauku serviss" (direktors Agris Rušķis), 3.vieta - SIA "DINO

Citu datumu laikraksti

  • Var pieteikt dziesmas

    Alūksnes rajona padome saņēmusi vēstuli no Latvijas Televīzijas Mūzikas redakcijas, kurā izteikta pateicība par ieguldīto darbu mazo vokālistu...

  • Konkursā gūst pieredzi

    Pagājušās nedēļas beigās Dāvja Ozoliņa Apes vidusskolas sporta dejotāji viesojās Igaunijā.Pagājušās nedēļas beigās Dāvja Ozoliņa Apes vidusskolas...

  • Ugunsdzēsējiem būs svētki

    Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Alūksnes brigāde 13.maijā rīko ugunsdzēsēju depo atklāšanas pasākumu. Par to informē Alūksnes brigādes...