Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Uzņēmēju diena E.Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijā

Investīcijas ikviena indivīda, uzņēmuma, organizācijas, Alūksnes un visas Latvijas nākotnē ir jāsāk jau šodien!

Investīcijas ikviena indivīda, uzņēmuma, organizācijas, Alūksnes un visas Latvijas nākotnē ir jāsāk jau šodien!
Šā gada 17.aprīlī E.Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas 10.d komercklase Ineses Ločmeles un Ingūnas Vilemsones vadībā organizēja Uzņēmēju dienu. Uzņēmēju dienu rīko sadarbībā ar E.Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas skolēniem, Alūksnes uzņēmējiem un organizācijām.
Šajā dienā skolēni aicināja Alūksnes uzņēmējus - SIA "Donita" vadītāju Spodru Matisāni, SIS "Eols" direktoru Armandu Mustu un, saistībā ar Alūksnes Iedzīvotāju forumu, NVO centra brīvprātīgo Santu Harju - dot savu ieguldījumu nākamās paaudzes kvalitatīvā izaugsmē. Uzņēmēju dienas misija ir veicināt Alūksnes sociāli ekonomisko attīstību, sagatavojot tās jaunatni dzīvei un darbam mūsdienīgos tirgus apstākļos un sniegt viņiem pirmo ieskatu reālajā biznesā. Šī izglītība nav dziļi specializēta. Tā sniedz jauniešiem vispārīgu tirgus ekonomikas izpratni un ikvienam cilvēkam nepieciešamās zināšanas dzīvei un darbam mūsdienu apstākļos. Savus mērķus šī diena sasniedz ciešā izglītības sektora sadarbībā ar biznesa vidi - no biznesa vides tā smeļas ne tikai finanšu līdzekļus, bet arī zināšanas un pieredzi. Interesi par šo tēmu izrādīja skolotājas Inguna Ozoliņa, Meta Lerha, Irina Gailīte, Valentīna Riekstiņa, kā arī diskusijā piedalījās 10.a, 10.b, 10.c, 11.a un 11.c klases skolēni. Viņi varēja uzdot jautājumus par uzņēmumu reālo darbību, lai uzzinātu, kādas zināšanas un prasmes tiem ir vajadzīgas, ko no tā viņi var iegūt jau skolas laikā.
- Kādām īpašībām ir jābūt, lai kļūtu par uzņēmēju?
S.Matisāne: - Uzņēmējam noteikti ir jābūt pozitīvi noskaņotam, ir jābūt labam kontaktam ar cilvēkiem. Vispirms ir jāzina mērķis, jānosprauž tas un jātic, ka tas piepildīsies. Protams, jābūt nepārtrauktai vēlmei izglītoties, jābūt aktīvam un nemitīgi jāpagūst jauna informācija.
A.Musts: - Uzņēmējam jābūt vajadzīgajam cilvēkam vajadzīgā vietā. Vispirms ir jānobriest idejai. Ir skaidri jāzina, ko tu gribi darīt un vai tavs mērķis atbilst potencei.
- Kādas zināšanas ir nepieciešamas uzsākot uzņēmējdarbību?
A.Musts: - Zināšanu bāze uzņēmējdarbībā ir saistīta ar dzīves pamatu. Patiesībā, zināšanas ir pieredze. Tikai darot vari mācīties, jo kļūdas tevi padara gudrāku.
S.Matisāne: - Skolēni to jau tagad apgūst skolā. Kad mēs sākām uzņēmējdarbību, tad daudz ko nezinājām. Uzņēmējdarbība agrāk balstījās tikai uz ekonomikas pamatzināšanām, bet šodien jau arī uz pamatzināšanām vadībā. Tātad jābūt ne tikai labam uzņēmējam, bet arī labam vadītājam.
- Vai, uzsākot biznesu, bija kādas šaubas par to, vai viss izdosies? Ja jā, kā tikāt tām pāri?
S.Matisāne: - Mums gāja grūti, jo trūka zināšanu, pieredzes, cilvēku, kas palīdzētu. Pāri šaubām mēs tikām, skaidri apzinoties savu mērķi un neatlaidīgi uz to tiecoties. Gribu visiem novēlēt - ziniet savu mērķi! Ja tā ir, tad apsveicu! Jūs esat ceļā uz izdošanos.
A.Musts: - Uzsākot biznesu, mūsu šaubas par izdošanos pastiprināja deviņdesmito gadu ekonomikas un valdības maiņa. Lai pārvarētu šaubas, jāuzdod sev jautājums - cik vērtīgs un vajadzīgs tu esi? Tāpat ir jāzina, vai tas, ko tu dari, atmaksāsies vai ne. Lai atbildētu uz šiem jautājumiem, ir jānobriest iekšējai vajadzībai pēc tā, ko tu gribi iesākt.
- Vai jūs apdraud konkurenti? Cik godīga šodien ir konkurence biznesā?
A.Musts: - Manā biznesā ir ļoti liela konkurence. Bet tā ir veselīga! Neatbalstu negodīgu darbu, klientu pārvilināšanu. Ir godīgi jālaipo pa biznesa pasaules šaurajām laipām, jāprot pielāgoties tirgum un prasībām. Biznesā valda dabas likums - izdzīvo tikai stiprākais!
S.Matisāne: - Konkurence ir gan mums, gan jums. Tā ir visa dzīve. Ir jāprot ar to sadzīvot, mācīties no konkurentiem un kļūt labākiem! Konkurence liek domāt. Dažreiz tas ir pat nežēlīgi.
- Vai jūs esat sponsorējuši vai grasāties sponsorēt kādus pasākumus Alūksnē?
A.Musts: - Jau ceturto gadu piedalāmies slimnieku bezmaksas transportēšanā uz dažādām medicīnas iestādēm visā Latvijā. Uzskatu, ka labdarība savā veidā ir arī nodokļu maksāšana, jo šī nauda atgriežas pie iedzīvotājiem. Tikai maksājot nodokļus valsts un tās ekonomika kļūst stabilāka.
S.Matisāne: - Mūsu uzņēmums regulāri atbalsta pensionāru pasākumus. Šogad 1.jūnijā - Vispasaules Bērnu aizsardzības dienā - esam sagādājuši nelielas dāvaniņas sākumskolas un pirmsskolas izglītības iestādes audzēkņiem.
- Kā jūs vērtējat nepilngadīgo vēlmi strādāt brīvlaikā? Vai jūsu uzņēmumā ir šāda iespēja?
A.Musts: - Mūsu uzņēmums jau sešus septiņus gadus pieņem praksē profesionāli tehnisko skolu audzēkņus no Jaungulbenes, Smiltenes, Jaunmuižas un Priekuļiem par autoatslēdzniekiem - mehāniķiem. Tas ir abpusēji izdevīgi.
- Un noslēgumā - vai arī turpmāk jūs piedalītos nākamo uzņēmēju izglītošanā, piemēram, atbalstot Ēnu dienas?
S.Matisāne: - Kādēļ gan ne?
A.Musts: - Galvenais - pašiem jāizrāda interese un iniciatīva, jābūt aktīviem, tad arī mēs atsauksimies un palīdzēsim ar praktiskajām zināšanām un pieredzi, jo reālajā dzīvē bizness ir daudz citādāks nekā teorētiski. Jums kā nākamajiem uzņēmējiem ir jābūt sagatavotiem dzīvei un darbam reālos, mūsdienīgos tirgus ekonomikas apstākļos.
Uzņēmēju līdzdalība Uzņēmēju dienas projektā palīdzēs tās dalībniekiem veiksmīgāk veidot nākotni un iekļauties mainīgajā darba un biznesa vidē. Atbalstot konkrētos jauniešus, uzņēmēji neapšaubāmi deva ieguldījumu pilsētas ekonomisko procesu izpratnē. Šāds ieguldījums Alūksnes jauniešu izglītībā un uzņēmējdarbības gara audzināšanā ir tālredzīga investīcija mūsu pilsētas kopējā ekonomiskajā attīstībā un arī uzņēmēju vadītā uzņēmuma nākotnē!
Baiba Kuka, 10.d klases skolniece
* * *
Paldies par piedalīšanos Spodrai Matisānei un Armandam Mustam! Ceram uz veiksmīgu sadarbību arī turpmāk!

Citu datumu laikraksti

 • Annijas bode

  Tikai pēc laba brīža Annijai izdevās atminēt, ka Uģis sarunājas ar koka kluci, kas mazpamazām viņa rokās pārtop par vīriņu.2. Tikai pēc laba brīža...

 • Plūdu gadījumā jāsauc komunālais dienests

  Laikraksta "Alūksnes Ziņās" birojā saņēmām lasītāju jautājumu, ko darīt nelaimes gadījumā, ja applūst dzīvojamā platība, tādēļ lūdzām skaidrojumu...

 • Zemnieks tirgo augļu koku stādus

  Jaunalūksnes pagasta zemnieku saimniecība "Sprogas" 25. aprīlī atvēra dārzu centru Alūksnē. Tur var iegādāties augļu koku un puķu stādus plašākā...

 • Salāti “Rīts” un bumbieri alus mīklā

  Ir pavasaris, dabas atmodas laiks, kad visi gribam izskatīties skaisti un slaidi. Lai ēdienkartē samazinātu kaloriju daudzumu, piedāvāju gatavot...

 • Bumbieris karameles mērcē

  Bumbieris.Bumbieris 1 bumbieris 200 g ūdens 100 g cukura 2 anīsi Karamele 200 g cukura 50 g glukozes 75 g ūdens Cepums "Kokosriekstu...

 • Katrai puķei savs niķis

  Dīfenbahija. Dīfenbahiju dzimtene ir Vidusamerikas un Dienvidamerikas tropi. Dīfenbahijas ir izplatīts košumaugs, taču nozīmīgas ir tikai dažas no 30...

 • Annijas bode

  Annijai bira asaras kā aizurbtam bērzam pavasarī.Annijai bira asaras kā aizurbtam bērzam pavasarī. Vienu pēc otra viņa noliktavas kaktā iemeta trīs...

 • Krāsim savai nākotnei

  No 2001.gada 1.jūlija Latvijā ieviesa pensiju sistēmas otro līmeni. Piedalīšanās tajā ir obligāta tiem, kuri ir jaunāki par 30 gadiem.No 2001.gada...

 • Augu aizsardzības līdzekļu lietotāju zināšanai

  Visus kultūraugus to augšanas laikā apdraud kaitēkļi, slimības un nezāles. Tādēļ, lai pasargātu kultūraugus, ir jāveic augu smidzināšana.Visus...