Uzņēmējus soda par algas neizmaksāšanu

Ar 200 latu naudas sodu administratīvi sodīta Lubānas SIA "Agrar", kas nodarbojas ar lauksaimniecību.

Ar 200 latu naudas sodu administratīvi sodīta Lubānas SIA "Agrar", kas nodarbojas ar lauksaimniecību. Uzņēmuma četri darbinieki Valsts darba inspekcijā (VDI) vērsās ar iesniegumu, ka viņiem nemaksā minimālo darba algu. Sarunu ceļā problēmu atrisināt neizdevās, tāpēc piemērotas soda sankcijas.
"Bieži vien strādājošie sūdzas par nepietiekamu darba samaksu. Taču noskaidrojas, ka darba līgums paredz tikai minimālo algu. Par piemaksu darbinieks ar darba devēju vienojušies mutiski. Līdz ar to palīdzēt nevaram," informē Austrumvidzemes reģionālās VDI juriste Dace Jakimova.
Pērn pavisam Austrumvidzemē 12 uzņēmēji administratīvi sodīti par minimālās algas nemaksāšanu darbiniekiem. Saņemti 92 iedzīvotāju iesniegumi, no tiem 68 bija par nepietiekamu darba samaksu.
"Bieži vien strādājošie pēc palīdzības inspekcijā vēršas par vēlu, kad no darba atlaisti jau pirms diviem vai trim gadiem. Taču pēc tik ilga laika konstatēt reālo situāciju ir grūti. Turklāt arī atjaunot darbā, ja cilvēks uzskata, ka atlaists netaisnīgi, var tikai tiesa," saka D.Jakimova.
Novērots, ka Austrumvidzemē ir vājas arodbiedrības, kas neaizstāv strādājošo intereses un arī laikus neprasa padomu inspekcijā. Vienīgais izņēmums esot SIA "Gulbenes autobuss", kur aktīvi darbojas arodbiedrība "Lakrs".
"Ja inspekciju laikus informē par darba devēja un darba ņēmēja konfliktu, tad varam iesaistīties problēmas risināšanā. Vispirms jau miera izlīguma ceļā. Ja tas nelīdz, tad raksta aktu - rīkojumu, prasot novērst nepilnības darbā. Ja arī tad reakcijas nav, uzņēmēju sodām administratīvi," skaidro D.Jakimova. Pērn sastādīti 50 akti - rīkojumi. Bet par darba līgumu neslēgšanu ar strādātājiem pērn Austrumvidzemē administratīvi sodīti 26 uzņēmēji. Kopumā par šo un vēl citiem pārkāpumiem pie administratīvās atbildības saukti 42 uzņēmēji, viņiem bijis jāsamaksā naudas sods - 1510 lati.

Citu datumu laikraksti

  • “Esmu tāds kā citi...”

    Māris Vīgups, divdesmitgadīgs frizieris, ļoti jauns un talantīgs. Jauks cilvēks -tāds kā citi jaunieši. - Māri, kā radās doma - kļūt par frizieri? -...

  • Ansamblī “Atspulgs” meitenes dzied no 1.klases

    Šķiet, ka Alūksnes rajonā un tās apkārtnē "Atspulgs" nav svešs.Šķiet, ka Alūksnes rajonā un tās apkārtnē "Atspulgs" nav svešs. Četras talantīgas...

  • Absolventu diena ģimnāzijā

    25. janvāris - absolventu diena Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijā.25. janvāris - absolventu diena Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijā. Tā ir...