Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Uzskata, ka skolā aizrit otra dzīve

Alūksnes sākumskolas skolotāja Maija Jauniņa jau sešpadsmit gadus strādā skolā, kuru pati absolvējusi.

Alūksnes sākumskolas skolotāja Maija Jauniņa jau sešpadsmit gadus strādā skolā, kuru pati absolvējusi. Viņa ir audzinātāja 3.a klases 27 audzēkņiem. "Vienmēr esmu gribējusi strādāt šajā skolā. Vēlēšanās kļūt par skolotāju man radās jau otrajā klasē," laikrakstam stāsta Maija Jauniņa.
Viņa atzīst, ka patīkot strādāt par skolotāju un neko citu dzīvē neprastu darīt, tāpēc mainīt profesiju nebūtu bijis prātīgi. "No otras puses, piekrītu, ka pēc noteikta laika profesiju tomēr vajadzētu mainīt, vai vismaz sev vajadzētu ļaut kādu laiku no tās atpūsties," spriež Maija Jauniņa.
Skolotāja uzsver, ka ikdienā saskarsme ar bērniem prasa daudz enerģijas. "Ne par velti saka, ka bērni ir vislielākie enerģētiskie vampīri. Katrs mazais cilvēks vēlas, lai viņam pievērš maksimāli vairāk uzmanības. Un to viņi arī panāk," secina viņa. Skolotājas pirmajiem audzēkņiem tagad ir 22 gadi. "Man patīk, ka vasarās pirmie audzēkņi mani apsveic dzimšanās dienās pavisam negaidīti. Tie ir kolosāli mirkļi," saka viņa.
Suģestē ar maigumu
Nenovērtējamas esot pozitīvās emocijas, ko skolēni sniedz pieaugušajiem. Bērni visvairāk suģestējot ar savu maigumu un nesamaitātību. Tie skolotājai esot visgaišākie mirkļi un tādu ir daudz. "Tiem, kam ikdienā nav šādas saskares, bieži vien nesaprot, kā var strādāt un dzīvot skolā. Tā jau ir, ka it kā otrā dzīve man aizrit skolā," vērtē Maija. Par paradoksu viņa sauc to, ja skolotājiem ir savi mīluļi. "Manas simpātijas visvairāk pieder skolēniem, kuriem dzīve nesmaida pretī, kuriem nereti mājās nodara pāri, ko skolotājs labi jūt. Viņus vairāk gribas palutināt un pažēlot," saka Maija.
Ar skolēniem viņa attiecības veido, lai būtu zināma distance, taču lai tās nebūtu familiāras. Taču tas nenozīmējot, ka skolotājs un skolēns nevar būt draugi. "Skolā bērnam veidojas dzīves modelis. Zēniem mācu, lai saprot, ka ir topošie vīrieši, un kādai jābūt attieksmei pret sievietēm," saka Maija.
Izskatās jaunākas
Viņa piekrīt apgalvojumam, ka bērni palīdz sirdī tik ātri nenovecot. "Tāpēc tā ir, ka skolotājas izskatās jaunākas," joko alūksniete. Skolotājai vislabāk patīk strādāt audzināmajā klasē. "Pasniedzu visus mācību priekšmetus, izņemot mūziku un sportu. Apbrīnoju šo priekšmetu skolotājus varbūt tāpēc, ka pašai nav šādu dotību," atzīst viņa. Tāpat kā citus pedagogus arī Maiju uztrauc, ka par fantastisko un nenormēto darba laiku skolotājs nesaņem pienācīgu atalgojumu. "Skolā var strādāt tikai fanātiķi! Mūsu skolā tā arī ir," piebilst viņa.
Strādājot ilgāku laiku skolā, skolotāja apjautusi, ka šā darba prioritātes ir mainījušās. "Ir notikušas lielas pārmaiņas. Strādāt ar skolēniem katru gadu kļūst aizvien grūtāk. Katra klase ir atšķirīga, vienā klasē mācās spējīgāki skolēni un ir pilnīgi pretēji. Protams, galvenais skolas uzdevums vienmēr ir bijis sniegt zināšanas," saka skolotāja. Viņa priecājas, ka audzināmajai klasei esot kolosāli vecāki, kas labprāt atbalsta skolas aktivitātes.
Skolotāja vērtē, ka optimālākajam skolēnu skaitam klasē nevajadzētu būt lielākam par 14 līdz 16. Ja ir vairāk bērnu, tad strādāt neesot viegli.
Ir viena profesija
"Skolotājs nedrīkst izrādīt problēmas vai sliktu garastāvokli. Tiklīdz sāku strādāt ar viņiem, tā tas aizmirstas," saka Maija. Ģimenē ir vēl viens skolotājs - vīrs Andis. Pasniedz vizuālo mākslu Alūksnes valsts ģimnāzijā un sākumskolas skolēniem. "Ar vīru esam pazīstami kopš 2. klases, jo mācījāmies vienā klasē. Draudzēties sākām 10. klasē. Alūksnē ir vairāki skolotāju pāri, kas ir kādreizējie klasesbiedri," stāsta Maija. No vienas puses tas esot labi, bet no otras - reizēm abus mācot garīgs spēku izsīkums.
Abi ar vīru dēlam Uldim jau no mazotnes ļāvuši būt patstāvīgam un iemācīties pašam risināt problēmas.
"Īsti nesaprotu, vai tas bija pareizi. Varbūt tieši priekš sava bērna trūcis sirsnības un iejūtības, bet to vairāk saņēmuši mani skolēni. Droši vien tagad darītu citādāk," spriež skolotāja.
Spējusi pat eksplodēt
Maija Jauniņa ar sirsnību atceras studiju laiku Liepājā. "Ceļā toreiz bija jāpavada 12 stundas. Četrus gadus cītīgi ik pēc divām nedēļām braucu uz Alūksni, jo gribējās uz mājām. Varbūt tālo ceļu neuztvēru tik dramatiski, jo man patīk ceļot," secina skolotāja. Maija ir pārliecināta Alūksnes patriote .
"Agrā jaunībā nepieļāvu domu, ka kāds varētu teikt ko sliktu par manu pilsētu. Tad varēja rasties gluži vai eksplozija," uzsver Maija Jauniņa. Skolotāja joprojām apzinās un novērtē to, kāda ir Alūksne un cik pilsēta ir skaista. "Cik brīnišķīgas šeit ir ziemas! Vasarā var pastaigāties pa zaļo pilsētu un veldzēties pie tās ūdeņiem. Tā vien jau ir dāvana. Diezin vai kaut kur ir vēl skaistāk," vērtē skolotāja.
Patīk, ja uzglezno
Brīvajā laikā jau trīs gadus Maijai ar vīru esot kopīgs hobijs - remontēt māju. "Māja ir veca. Katru vasaru lēnām izremontējam pa istabai, lai tā būtu tāda, kādu paši to vēlamies," bilst viņa. Ģimenei patīk arī ceļot, tāpēc tiekot apskatīta Latvija un biežas ir ciemošanās pie Maijas studiju laika draudzenēm. Lielisku relaksāciju viņai sniedzot jūra. Reizēm vēloties izjust straujāku dzīves ritmu, tāpēc dodoties uz Rīgu. Tad, kad skolotāja ir noskumusi, palīdz laba mūzika un grāmatas.
"Sajūsmina pašas audzētās lilijas un īrisi. Skaisti, ja vīrs to uzglezno!"saka Maija. Skolotāja nemēdzot dusmoties uz dzīvi. "Kad biju jaunāka, tad - jā. Esmu harmonijā ar sevi, taču impulsīva. Daudziem nepatīku, jo saku, ko domāju," atklāj viņa. Attieksmē pret sevi esot kritiska un analītiska. Dzīvojot ar pārliecību, ka dzīvē vairāk ir labā nekā sliktā. Skolotāja sapņo par Niagāras ūdenskritumu, uz kuru kādreiz cer aizceļot.
Vizītkarte
Vārds, uzvārds. Maija Jauniņa.
Nodarbošanās. Alūksnes sākumskolas skolotāja.
Izglītība. Absolvējusi Liepājas Pedagoģisko institūtu.
Vecums. 38 gadi.
Horoskopa zīme. Vēzis.
Ģimene. Vīrs Andis (arī skolotājs) un sešpadsmitgadīgais dēls Uldis.
Uzskats. Esi atbildīgs par savu darbu.

Citu datumu laikraksti

 • Starp lietuviešiem un latviešiem vairāk ir līdzīgā

  Jau izsenis lietuviešu un latviešu tautas uzskatītas par ļoti tuvām - ar iespējām tās tuvināt, ar mēģinājumiem tās šķelt.Jau izsenis lietuviešu un...

 • Aicina fotografēt

  Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija rīko starptautisku fotokonkursu jauniešiem "Kultūras mantojums fotogrāfijās 2002 - 2003".Valsts...

 • Atbild jurists

  - Esmu dzirdējis, ka tagad esot jāveic kaut kādas personu datu reģistrācijas darbības, ja mans uzņēmums nodarbina darbiniekus, - jautā lasītājs.-...

 • Par advokātu vēlas Jēzu

  ASV Misūri štata tiesa nolēmusi, ka apsūdzētais var izmantot kā savu aizstāvi Jēzu Kristu, taču tikai tad, ja viņam ir licence darboties Misūri štata...

 • Sudraba un zelta datorpeles

  Ekskluzīvu lietu cienītājiem kompānija "Wallace Silversmiths" radījusi aksesuārus datoriem – peles no sudraba un zelta, kas tiek piegādātas zila...

 • Pasažieriem dāvina zeķes

  Kāda reģionālā ASV lidosta sākusi dāvināt bezmaksas zeķes lidmašīnu pasažieriem, kuru kurpes tiek ņemtas drošības pārbaudēm.Kāda reģionālā ASV...

 • Zog un uzvedas huligāniski

  Vīrietis no Alūksnes informēja Alūksnes rajona Policijas pārvaldi, ka naktī no 14. uz 15.februāri caur logu ir iekļūts SIA "Dions" telpās, kur...

 • Autovadītāji brauc pārdroši

  Alūksnes rajona policijas pārvaldes ceļu policisti brīdina automašīnu vadītājus nepārsniegt ātrumu.Alūksnes rajona policijas pārvaldes ceļu policisti...

 • Vairāk avāriju – ielu krustojumos

  No 1.līdz 18.februārim Alūksnes rajonā bijuši 20 ceļu satiksmes negadījumi. 12 avārijas izraisītas Alūksnes pilsētā, un puse no tām – ielu...