Uzsver drošības un medijpratības nozīmību

Alūksne ir viena no pirmajām pilsētām, ko sava Amerikas Savienoto Valstu (ASV) vēstnieka Latvijā amatā apmeklē Džons Kārvails, un viņam bija pamatots iemesls – pilsētā  atzīmēja ASV un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta sadarbības projekta noslēgumu -  atklāja jaunu mājvietu glābēju automašīnām. Šis nav pirmais sadarbības projekts Alūksnē, pirms vairākiem gadiem tika atbalstīta arī Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas ēkas logu nomaiņa. Laikrakstam bija iespēja intervijai, izzinot amatpersonas viedokli daudzos nozīmīgos jautājumos. Prieks bija dzirdēt, ka Alūksnē viņš noteikti gribētu atgriezties.
- Sākšu ar pašlaik aktuālāko jautājumu pasaulē, tostarp Latvijā. Vīrusa “Covid-19” izplatība sasniegusi vērienīgus apmērus. Kā šādās situācijās vajadzētu rīkoties valstu dienestiem, kādus lēmumus pieņemt, kā komunicēt?
- Šī ir nopietna situācija, un šādās krīzes situācijās es ieteiktu atkārtot elementāru lietu, proti, pieņemt racionālus lēmumus. Valdības to dara, arī  Latvijā. Katram ir jābūt gatavam praktiski veikt preventīvus pasākumus un darbības, par ko, esmu pārliecināts, visi ir dzirdējuši vairākkārt - personīgā higiēna, roku mazgāšana, neskaršanās pie sejas, darbs no mājām, ja jūtaties neveseli vai vēlaties izvairīties no inficētiem cilvēkiem. Nenoliedzami, vīrusa izplatība ir nopietna problēma, uz ko galvenokārt jāskatās racionāli un jāpieņem pareizie lēmumi.
- Kādā mērā šī ārkārtas situācija satrauc ASV, un kā jūs saredzat tās attīstību nākotnē?
- Es ceru, ka nākotnē šī neizvērtīsies par nopietnu problēmu (saruna notika 11. martā – red.). Ceru, ka tas, ko līdz šim esam piedzīvojuši, bija infekcijas augstākais punkts, un cerams, ka saslimušo skaits nepalielināsies. Domāju, ka saslimšanas gadījumu skaits palielināsies, ar to jārēķinās, taču, protams, mēs visi ceram, ka situācija tiks kontrolēta un nekas ļauns nenotiks.
- Cerēsim. Jūs par prioritātēm savā darbā esat nosaucis cīņu ar naudas atmazgāšanu un korupciju. Kā Latvija kopš pēdējā laika problēmsituācijām ir pratusi to uzlabot?
- Paldies, ka iekļāvāt intervijā tik nozīmīgu jautājumu. ASV ir atzinīgi novērtējusi Latvijas centienus cīņā ar naudas līdzekļu legalizāciju un Latvijas valdības veiktos soļus finanšu reformas ietvaros. Šī valdība ir spērusi ļoti nozīmīgus soļus, un tos atzinīgi novērtējusi ne tikai ASV valdība, bet arī pasaules centrālās organizācijas naudas atmazgāšanas apkarošanā, MONEYVAL un Eiropa. Pagājušajā mēnesī FATF neiekļāva Latviju tā saucamajā “pelēkajā sarakstā”, kas pretējā gadījumā radītu nopietnas sekas finanšu un ārvalstu investīciju jomā. Pagājušajā gadā tika veikti vairāki nozīmīgi soļi, taču tagad ir jāturpina darbs, valdībai un tieslietu sistēmai jāuzsāk kriminālvajāšanas un vainīgie jāsauc pie atbildības.
- Esat uzsvēris arī sadarbību drošības jomā, pirmkārt minot informācijas telpas drošību. Kas būtu nozīmīgākais drauds?
- Jums ir taisnība, dezinformācija, medijpratība ir ļoti nozīmīgi temati, īpaši šajā reģionā, Latvijā, Baltijā, kas ir tik tuvu austrumu robežai. Pieļauju, ka jūsu zināšanas par pašreizējo situāciju ir labākas par manām, taču acīmredzami mums ir bažas par ļaunprātīgu ietekmi vietējā informācijas telpā un reģionā, īpaši Krievijas ļaunprātīgo ietekmi. Krievija ir ļoti svarīga valsts un nozīmīgs spēlētājs starptautisko attiecību jomā, tāpēc mēs un citas līdzīgi domājošas valstis un NATO dalībvalstis sagaidām no Krievijas pozitīvu un konstruktīvu rīcību globālos jautājumos. Diemžēl vairākas reizes Krievija to nav darījusi, un piemērus mēs zinām. Šāda uzvedība nav pieņemama ASV un starptautiskajai kopienai. Krievija vēlētos iedragāt Rietumu alianses pamatus starp ASV un Eiropu, vājinot to demokrātiskās institūcijas. Nav arī noslēpums, ka Krievija ir iejaukusies manas valsts prezidenta vēlēšanās 2016. gadā, un visdrīzāk meklēs iespējas to darīt atkārtoti.
- Pierobežas telpas drošība īpaši aktuāla arī Alūksnes novadam, tostarp informatīvā telpa. Kā, jūsuprāt, tā būtu jāstiprina?
- Zinu, ka Latvijas valdība ir labi informēta par dezinformāciju, kas nāk no austrumu robežas puses, un mēs labprāt sadarbotos ar Latviju, lai novērstu šādus draudus un kopīgiem spēkiem uzlabotu medijpratību. Pašlaik man nav padziļinātu zināšanu un informācijas par situāciju pierobežā, esmu bijis Daugavpilī un tagad Alūksnē, taču mums ir bijušas vairākas diskusijas ar Latvijas amatpersonām, tai skaitā militārajiem pārstāvjiem, par dezinformāciju un veidiem, kā to noteikt, kā tai pretoties.
Ir svarīgi nodrošināt cilvēku izglītošanu, lai cilvēki saprot, ka viņiem ir jāizvērtē informācijas avoti, to izcelsme, jāspēj kritiski domāt un jābūt medijpratības zināšanām. Jāņem vērā, ka apkārt ir lieli ietekmes spēki un informācija jāvērtē kritiski.
- Cik zināms, ASV vēstniecība atbalsta arī reģionālo mediju darbību, par ko esam ļoti pateicīgi. Vai plānoti vēl kādi atbalsta pasākumi projektu konkursu veidā vai tamlīdzīgi?
- Mēs vēlamies turpināt mūsu atbalstu reģionālajiem medijiem un apzināmies, ka tas ir ļoti svarīgi. Vērtējot globālā mērogā, mūsu atbalsts materiāla izteiksmē ir salīdzinoši neliels, taču mēs redzam, ka tas sniedz lielu rezultātu un palīdz radīt objektīvus informācijas resursus. Gribētu, lai cilvēki domātu paši un pieņemtu lēmumus, ņemot vērā visus faktus un pieejamo informāciju.
- Būtu ļoti svarīgs jūsu viedoklis par klimata problēmām pasaulē. Kā uz tām skatās lielvalsts, ko dara lietas labā, ko iesaka darīt katrai mazai valstij, tostarp Latvijai?
-  Pats galvenais - ekonomiskā izaugsme un tehnoloģiskās izmaiņas. ASV radītais emisiju daudzums kopš 2005. gada ir samazinājies par aptuveni 17 procentiem laikā, kad ražošanas apjomi palielinājās aptuveni par 25 procentiem. Mēs uzskatām, ka šis ir loti labs piemērs visai pasaulei. Centīsimies būt vēl aktīvāki tehnoloģisko inovāciju jomā, rast iespēju iestādīt pēc iespējas vairāk koku. Zinu, ka Latvijā tiek likts liels uzsvars uz atjaunojamās enerģijas izmantošanu. Latvija var būt labs piemērs šajā jomā un iespējams dalīties savā pieredzē un praksē ar citām valstīm. Arī Alūksne ir ļoti zaļa pilsēta.
- ASV vēstniecība atbalsta daudzus svarīgus attīstības procesus Latvijas reģionos. Mūspusē atminamies sadarbību ģimnāzijas ēku renovācijā, logu nomaiņā. Varbūt vēl kādi?
- Mums ir vairāki projekti, ko atbalstām līdzīgi kā VUGD projektus, katru gadu ir divi trīs salīdzinoši lieli atbalsta projekti. Alūksnes VUGD depo projektā tika sniegts atbalsts aptuveni 500 000 dolāru apmērā. Kopš padomju okupācijas beigām esam snieguši atbalstu vairāk nekā 200 000 miljonu ASV dolāru apmērā dažādu projektu ietvaros - drošības, aizsardzības un civilā atbalsta jomās. Ir ļoti daudz veidu, kādos atbalstām Latviju, tostarp izglītības jomu, par ko minējāt.
- Kad jūs iecēla vēstnieka amatā, uzsvērāt, ka vēlaties iepazīt Latvijas cilvēkus, šo skaisto zemi. Cik lielā mērā tas jau izdevies? Kur, izņemot Rīgu, esat viesojies? Kādi ir  priekšstati?
- Es jau esmu bijis Alūksnē! (smejas) Tā pagaidām ir mana mīļākā pilsēta Latvijā. Piecu mēnešu laikā, kopš esmu šajā amatā, esmu bijis arī Cēsīs, Siguldā, Jūrmalā, Lielvārdē, Jelgavā, daudzviet Rīgā, Daugavpilī, drīzumā plānots doties uz Liepāju. Kad laikapstākļi kļūs labāki, es turpināšu ceļot pa Latviju.
Latvija ir lieliska! Labs ēdiens, labs alus. Latvija ir ļoti labs ASV draugs globālā līmenī, taču, manuprāt, vēl izteiktāk tas parādās cilvēciskā līmenī. Latvieši ir ļoti labi cilvēki, un jūtu, ka viņiem patīk amerikāņi - lai kur es ietu, cilvēki ir ļoti draudzīgi un laipni. Es nevarētu vēlēties labāku vietu, kur dzīvot un strādāt.
- Noslēgumā lūgšu dalīties iespaidos par mūsu mazpilsētu Alūksni, ja izdevies tādus gūt...
- Alūksnē viesojos divas dienas. Apciemojuma programma ir daudzveidīga – viesojos Alūksnes muzejā, vietējās ražotnēs “Very Berry”, “Cewood”, tikos ar ģimnāzistiem, apmeklēju Litenes memoriālu, un, protams, piedalījos VUGD jauno telpu atklāšanas ceremonijā (vēlāk vēstnieks sociālajos tīklos rakstīja, ka iespaidi bijuši fantastiski. Lielīja “Very Berry” augstas kvalitātes sulu, priecājās, ka “Cewood” videi draudzīgā produkcija tiek eksportēta arī uz ASV – red.) Ar alūksniešiem runājām, ka te vasarā ir ļoti skaisti, līdz ar to es labprāt te vēl kādreiz atgrieztos. Paldies par iespēju runāt ar jūsu mediju un lasītājiem!
Teksts un foto: Sandra Apine

Citu datumu laikraksti

 • Ierosina samazināt plastmasas maisiņu izmēru

  Mūsu laikraksta lasītāja, alūksniete Maruta Blūma, vērsās redakcijā ar ierosinājumu tirgotājiem. Viņa uzskata, ka maisiņi, kas pieejami lielveikalā...

 • Padomu pūralāde 4

  Padomu pūralāde

  Sportot – no rīta vai vakarā?Vieni ceļas agrāk, lai pavingrotu vai izskrietu rīta riksi, citi turpretī sportiskām aktivitātēm pievēršas vakarā. Kā ir...

 • Noteikti ārkārtējās situācijas ierobežojumi

  Latvijā līdz 14. aprīlim izsludināta ārkārtējā situācija, lai ierobežotu “Covid - 19” izplatību. Tā ietekmē ikvienu cilvēku mūsu valstī, tāpēc ir...

 • Mālupē atklāj izstādi

  Mālupē atklāj izstādi

  Šonedēļ Mālupes Saieta namā atklāja izstādi “Krāsu burvībā”, kurā aplūkojamas mākslinieces Ilvijas Juškevičas un viņas meitas Gerdas, kā arī Edija...

 • Izdod grāmatu “Jūsu izvēlei”

  Iznākusi Alūksnes dzejnieces Vēsmas Kokles – Līviņas jaunākā dzejas grāmata “Jūsu izvēlei”. V. Koklei - Līviņai šī ir 48. grāmata un iznākšanai...

 • Novados šodien lems par ierobežojumiem

  Lai ierobežotu koronavīrusa izraisītās slimības “Covid-19” iespējamo izplatību, no vakardienas, 12. marta, vairākos Latvijas novados atcelti...

 • Deputātu vairākums balsojumā atturas

  Balsojot par Ingas Ozoliņas kandidatūras apstiprināšanu Alūksnes novada Dzimtsarakstu nodaļas vadītājas amatā, vakar kultūras, izglītības un sporta...