Vai ādas nieze ir nopietna saslimšana?

Saruna ar Veselības centra 4 dermatoloģi, Latvijas Medicīnas akadēmijas docētāju Ritu Gūtmani par vienu no alerģiskām saslimšanām – atopisko dermatītu.

Saruna ar Veselības centra 4 dermatoloģi, Latvijas Medicīnas akadēmijas docētāju Ritu Gūtmani par vienu no alerģiskām saslimšanām – atopisko dermatītu.
- Daudziem nav zināms, kas ir atopiskais dermatīts. Vai tā ir nopietna slimība?
- Organisms vienmēr reaģē uz kairinājumu, kas tam nepatīk. Ja applaucēsit roku ar vārošu ūdeni vai apdedzināsities saulē, organisms aizsargāsies un sāksies iekaisuma reakcija ādā. Arī alerģija ir organisma aizsargreakcija uz tam nepatīkamu kairinājumu, taču pārspīlēti spēcīga. To var izraisīt jebkas - apēsts apelsīns, ziedputekšņi, tieši uz miesas uzvilkts vilnas džemperis vai stress. Alerģija var izpausties kā periodisks kairinošs klepus, gadiem ilgas hroniskās iesnas, bronhiālā astma. Viena no smagākajām alerģiskajām slimībām ir atopiskais dermatīts, un pirmās alerģiskās pazīmes izpaužas tieši uz ādas. Tā ir iedzimta organisma īpašība, kad cilvēkam jau kopš dzimšanas ir ļoti jutīga āda. Atopiskā dermatīta slimniekiem bieži rados ir kāds, kurš slimo ar astmu, vai izrādās, ka tante nevar veļu mazgāt jutīgās ādas dēļ. Sievietēm āda ir sausāka, tādēļ viņas slimo ar atopisko dermatītu biežāk kā vīrieši.
- Kā šo slimību atšķirt no citām ādas problēmām, kas var rasties vai ik dienu?
- Slimība ir iedzimta, tāpēc jebkurā brīdī var sākties iekaisuma reakcija ādā. Viena no pirmajām pazīmēm, kas var liecināt par atopisko dermatītu, ir ādas sausums. Tā zvīņojas, kļūst nelīdzena, pārvelkot paliek balta svītra. Visbiežāk uz sejas, kakla, elkoņu ielocēs, pacelēs sākas nieze un veidojas izsitumi. Ja slimību neārstē, jutīgās vietas nokasa līdz asinīm, veidojas brūces un kreveles, var sākties strutošana un smagākos gadījumos ādas iekaisums pārņem visu ķermeni.
Atopiskā dermatīta pacienti parasti ir ļoti vāji, viņiem ir zems asinsspiediens, bet ļoti ātrs pulss. Šiem cilvēkiem ir ne tikai ādas problēmas, bet parādās arī iesnas, šķaudīšana, asaro acis. To var izraisīt suņi, kaķi, šāda reakcija var rasties no putekļiem, dažādām smaržām, ēdieniem. Šie cilvēki biežāk slimo ar elpceļu infekcijām, tā sauktām akūtām respiratorām saslimšanām.
- Cik pamatoti ir izteikumi, ka cilvēkam ir alerģija, ja viņam niez āda pēc apēsta apelsīna vai konfektēm?
- Ļoti bieži atsevišķus produktus atopiskā dermatīta pacients nedrīkst lietot uzturā, jo āda tūlīt sāk niezēt. Viens nevar ēst griķus, cits – rīsus vai burkānus. Man ir bijuši slimnieki, kuri ēd baltās jāņogas, bet nevar ēst sarkanās, ēd dzeltenos tomātus, bet nevar sarkanos.
Reizēm pie manis vēršas cilvēki, kuri kļuvuši veģetārieši. Viņi ēdienkartē nav iekļāvuši produktus, kas jāēd gaļas vietā. Neuzņemot pilnvērtīgu uzturu ar atbilstošu olbaltumu daudzumu, organisms zaudē aizsargspējas, un pacientam var sākties plašs ādas iekaisums.
Atopiskā dermatīta pacientiem gandrīz vienmēr ir problēmas ar kuņģa - zarnu traktu. Iespējams, barība tajā netiek pilnvērtīgi sagremota, nešķeļas tauki un rodas nepatīkama sajūta vēderā. Šķiet, ka barība "stāv". Ir taču dzirdēts, ka cilvēkam nemaz "neprasās" pēc gaļas vai organisms to "neņem pretī". Viņam vairs negribas ēst daudzus tik ierastos produktus, piemēram, gaļu, piena produktus. Pie vainas var būt arī baktērija, kas rada kuņģa iekaisumu, dedzināšanu, uzpūšanos.
- Kādā vecumā ādas niezēšana un iekaisumi ir vairāk izteikti?
- Atopiskais dermatīts parādās jau bērnībā, tad uz laiku var norimst. Parasti pubertātes vecumā tas uzliesmo no jauna. Āda sāk niezēt, piemēram, pēc veļas mazgāšanas, no ziepēm, kosmētikas vai eksotiska augļa apēšanas. Pieaugušie biežāk grēko ar alkoholu, smēķēšanu, neregulāri ēd, bieži piedzīvo stresa situācijas, tāpēc pacientiem iespējamas ādas problēmas. Stresa situācijās cilvēks kļūst bāls, viņam pastiprināti izdalās adrenalīns, kas "iedarbina" iekaisumu un slimības paasinājumu ādā. Tāpēc ārstēšanā liela nozīme ir psihoterapijai, lai cilvēki iemācītos neuztraukties.
Slimības uzliesmojumiem raksturīgs sezonas raksturs. Vasarā ir saule, cilvēki regulāri peldas, un āda atveseļojas. Kā nāk rudens, lietus, vēji, nav saules, tā sākas paasinājums - āda kļūst sausa, sākas nieze un nokasījumi. Šai slimībai raksturīgi, ka āda neniez nepārtraukti. Taču pēkšņi var sākties tik spēcīga nieze, ka cilvēks nokasa jutīgo vietu līdz asinīm. Šādas lēkmes var uznākt reti (tikai naktīs) vai ik pa pāris stundām dienā. Pacientam jāmāca niezošo vietu nevis kasīt, bet nomierināt, papliķējot, pieliekot klāt kaut ko vēsu, uzziežot ārstniecisku ziedi.
Atopiskā dermatīta pacientiem ir grūti sasniegt ievērojamus panākumus biznesā, karjerā slimības dēļ, jo pilnībā izmainās dzīves kvalitāte. Rodas kompleksi, grūti ilgstoši koncentrēties, mācīties vai strādāt, ja ik palaikam mokoši niez āda. Ja to nokasa līdz asinīm, rodas strutainas kreveles, iekaisums paplašinās un sākas jaunas problēmas.
- Kā pareizi kopt ādu atopiskā dermatīta gadījumos?
- Ādas jutīgumu palielina sārmainās un dezinficējošās ziepes, piemēram, "Safeguard". Ja ir ādas problēmas, jāmazgājas ar speciālām ziepēm, kam ir skāba reakcija un tauku piedevas.
Arī tad, ja nav izsitumu vai iekaisuma, nepieciešamas ārstnieciskās vannas, kas ādu ietauko. Ieteicamas tā sauktās "Kleopatras vannas" ar pienu un olīveļļu. Pie ūdens pievienojamas vannu eļļas, piemēram, "Linol Fett Olbad", kurā ir ādai vajadzīgās taukskābes, vai jūras sāls, kas nesausina ādu. Piemērots ir kliju novārījums, tas satur ādai nepieciešamos vitamīnus. Ādas sausumu novērš kukurūzas drīksnu novārījums.
- Vai sausā un niezošā āda ir izārstējama?
- Atopiskā dermatīta pacientiem ārsta padoms jāmeklē jau tad, kad āda kļūst sausa. Viņš pamācīs, kā kopt ādu, lai tā neiekaistu, veiks analīzes. Katrā ziņā visi ārstnieciskie līdzekļi - medikamenti, krēmi, eļļas - katram būs individuāli.
Pašam jāievēro pirmais nosacījums - izvairīties no visa, kas rada ādas iekaisumu, un pareizi jākopj āda, kamēr tā vēl vesela. Tiklīdz ir ādas iekaisuma pazīmes, jāuzsāk pamata terapija, kas visbiežāk ir ārsta ieteiktie antihistamīna līdzekļi. Latvijā agrāk nebija nopērkami citi pretalerģiskie līdzekļi, tāpēc līdz šim ārstēšanā lietoja tādus pirmās paaudzes medikamentus kā dimedrols, suprastīns. Tiem gan ir vairākas negatīvas blakusparādības - miegainība, uztveres spēju mazināšanās, iespējami citu orgānu darbības traucējumi. Šie medikamenti jālieto trīsreiz dienā, turklāt pēc pāris nedēļu lietošanas mazinās to iedarbība. Krietni efektīvāki ir jaunākie - otrās paaudzes - antihistamīni, pie tādiem var minēt klaritīnu, lomilānu, ebastīnu jeb kestīnu, kuri jālieto tikai reizi dienā. Piemēram, kestīnu var lietot ilgstoši pat gadiem, un tā iedarbība nemazinās. Tas nerada miegainību, kas ir īpaši svarīgi autovadītājiem un cilvēkiem ar aktīvu dzīvesveidu. Kestīnu var lietot vienlaikus jebkurām citām zālēm. Citi antihistamīna līdzekļi uzmanīgi jālieto cilvēkiem ar sirds ritma traucējumiem. Atopiskā dermatīta pacientiem nepieciešamas arī pretiekaisuma ziedes un ādu dezinficējoši līdzekļi.
Pēc ilgāka laika uz konsultāciju atnāca mana paciente, kurai ādas iekaisums uzliesmoja pēc apēstā apelsīnu puskilograma. Viņa vainīgi atzinās: "Bet, dakterīt, es domāju, ka esmu izveseļojusies." Diemžēl šī slimība cilvēkam ir uz mūžu, un ar to jāmācās sadzīvot. Ādas problēmas var mazināt, iekaisumus novērst.
- Tātad svarīgi ir zināt, kā pareizi kopt ādu un izvairīties no niezēšanas lēkmēm?
- Noteikti, jo zināšanas par savu slimību palīdzēs uzlabot dzīves kvalitāti. Visai droši var apgalvot, ka Latvijā vismaz pieci procenti, tas ir, vairāk nekā 125 tūkstoši iedzīvotāju, slimo ar atopisko dermatītu. Domāju, ka patiesībā šis skaitlis ir pat vēl lielāks. Daudzi nezina par savu slimību, neiet pie ārsta, bet nodarbojas ar pašārstēšanos, līdz slimība kļūst vēl smagāka un cilvēks nonāk slimnīcā.
Šobrīd mēs – ārstu iniciatīvas grupa un aktīvākie atopiskā dermatīta pacienti – veidojam atopiskā dermatīta slimnieku profilakses biedrību. Sabiedrībā vairāk jāstāsta par šo slimību, par biežākajām ādas problēmām, kā kopt ādu un izvairīties no iekaisumiem. Mūsu mērķis ir izglītot un apmācīt pacientus. Tāpēc organizēsim lekcijas, diskusijas, izglītojošus pasākumus, arī akcijas, lai piesaistītu plašākas sabiedrības uzmanību. Taču iesākumā vēlamies apzināt pacientus, kuri slimo ar atopisko dermatītu. Tādēļ aicinu ikvienu pacientu un viņa tuviniekus, kuri vēlētos aktīvi darboties biedrībā vai apmeklēt apmācības, zvanīt pa tālruni (pagaidām mobilo) 9115231 dermatoloģei dr.Čigarevskai. Būsim pateicīgi par katra palīdzību un atsaucību biedrības darbā.

Citu datumu laikraksti

 • Pie mums brauc ministrs!

  Kurš gan nezina slaveno frāzi: "Pie mums brauc revidents!" Ar visām no tā izrietošajām sekām.Kurš gan nezina slaveno frāzi: "Pie mums brauc...

 • Dzīve ir kā labs piedzīvojums

  Es vienmēr esmu uzsvērusi, ka ideālu cilvēku nav. Manuprāt, tas ir garlaicīgi, ja tevi kādam liek par piemēru."Es vienmēr esmu uzsvērusi, ka ideālu...

 • Ja cilvēks pats nevēlas, viņam palīdzēt nevar

  Viņu Madonā pazīst visi. Un ne tikai Madonā. Stāsta, ka šis cilvēks daudziem palīdzējis tikt vaļā no alkoholisma posta, no smēķēšanas netikuma,...

 • Atbildam lasītājam

  Alūksnē Jāņkalna ielā starp 40. un 42. māju atrodas novadgrāvis, kas nav tīrīts jau daudzus gadus.Alūksnē Jāņkalna ielā starp 40. un 42. māju atrodas...

 • Vienreiz gadā var apmeklēt ginekologu bez maksas

  Atbilstoši valsts profilaktisko medicīnisko apskašu programmai ikvienai sievietei ir tiesības vienreiz gadā bez maksas apmeklēt ginekologu.Atbilstoši...

 • No seksuāli transmisīvajām slimībām cieš bērni

  Saslimstība ar seksuāli transmisīvajām slimībām turpina palielināties un ir viena no aktuālākajām mūsdienu medicīnas problēmām.Saslimstība ar...

 • Žurnāls „Agro Tops"

  Žurnāla „Agro Tops" marta numura tēma - graudaugi.Žurnāla „Agro Tops" marta numura tēma - graudaugi: - kā ziemo graudaugi; - cik sakārtots šobrīd ir...

 • Iznāk jubilejas numurs

  "Manam Īpašumam" 22.martā – 10 gadi! Žurnāla jubilejas numurā: kā drīkst izlikt no dzīvokļa."Manam Īpašumam" 22.martā – 10 gadi! Žurnāla jubilejas...

 • Steidzas palīgā

  Grāmatveži, studenti, pacienti, jums palīgā steidz sērijas "Mana Īpašuma bibliotēka" četras brošūras.Grāmatveži, studenti, pacienti, jums palīgā...