Vai arī man jāmet akmens?

Pēdējā laikā izskanējuši daudzi viedokļi par mediķu, konkrētāk - anestesteziologu, streiku, viņi prasa algas pielikumu. Vairākumā ir tie, kuri uzskata, ka ārstam jāpilda ētikas kodeksa pamatlikums - Hipokrāta zvērests.

Pēdējā laikā izskanējuši daudzi viedokļi par mediķu, konkrētāk - anestesteziologu, streiku, viņi prasa algas pielikumu. Vairākumā ir tie, kuri uzskata, ka ārstam jāpilda ētikas kodeksa pamatlikums - Hipokrāta zvērests.
Ir arī citi viedokļi: "Ārstam ir jāārstē. Ja viņam jāsāk skatīties slimnieka makā, tad vaina jāmeklē valdībā." "Es lepojos ar tiem ierindas ārstiem, kuri turpina darbu, apzinoties savu sūtību un pienākumu."
Arī es sākumā nesapratu, ka ārsts var streikot, tad atcerējos apustuli Pēteri, kurš Jēzum zvērēja, ka viņš nemūžam nenoliegs savu Kungu. Kas notika? Vēl gailis nebija trīs reizes dziedājis, kad Pēteris to jau bija izdarījis. Svētie Raksti vēsta, ka viņš to ļoti pārdzīvoja.
Man jādomā par to, kā ārsts jutās brīdī, kad vajadzēja no zvēresta atkāpties. Vai esmu tiesīga mest akmeni tam, kurš vēl nesen kādam izglāba dzīvību? Vai es varu godīgi pateikt, kā rīkotos mediķu vietā, ja daudzkārt nezinu, kā rīkoties savā profesijā? Mēs, protams, drīkstam izsacīt savus apsvērumus, izteikt negatīvus vērtējumus. Tomēr der atcerēties, ka nevienam nepieder patiesība pēdējā instancē, tā pieder tikai Dievam. Bībelē teikts, ka mēs visi savos uzskatos maldāmies. Nevajadzētu to pārmest ārstam, kurš arī ir tikai cilvēks.
Kā ir ar ārstiem, kuri godprātīgi turpina savu darbu? Šajā ziņā neapskaužu ģimenes ārstus, kuriem bieži jāuzklausa pacientu pretenzijas. Protams, gandrīz katrs cilvēks uzskata, ka vienīgi viņš domā pareizi, ka ārsti, kuri tā nedomā, ir muļķi. Neliegšos, ka arī es bieži esmu gribējusi būt gudrāka, tāpēc izrakstītos medikamentus ne vienmēr esmu nopirkusi. Slimnīcā neesmu uzturējusies. Apbrīnoju ārstes lielo iecietību, jo viņa, balsi nepaceldama, skaidroja, kādas var būt sekas manai ietiepībai. Pārsvarā pie ārsta gribam tikt tagad un tūlīt. Biju lieciniece, ka reģistratūrā ieradās paciente un apvainojās, ka uzreiz netika pie ārsta, kā to bija iecerējusi. Te atkal viela pārdomām. Kur var tikt uzreiz? Rīgā pat maksas tualetē nereti jāpagaida. Ar ģimenes ārstu darba laikiem kaulējas kā tirgū. Nezinu, kā tas ir laukos, bet pilsētā lielākā daļa grib tikt pie daktera īsi pirms viņa darba beigām. Tas nozīmē, ka ārsts laikus nevar ierasties paredzētajā mājas vizītē. Pakļaujam viņu nevajadzīgam stresam un tīšām izaicinām uz kļūdīšanos.
Ģimenes ārstus traucē arī sestdienās un svētdienās. Ne jau smagu slimību gadījumos, pārsvarā, lai pajautātu, vai var piereģistrēties, cikos pieņems. Nekādi nevaram ievērot darba laikus. Ārsts nevar atslēgt telefonu. Viņam jābūt savaldīgam, tā prasa Hipokrāta zvērests.
Ir jādomā par to, ka arī "paldies" un "atvainojiet" sāk pazust no vārdu krājuma. Sveiciena vietā atskan prasība. Tā vietā nāk pašpārliecinātība un sevis izvirzīšana pirmajā vietā. Taču pazīstu cilvēkus, kuri iet pie ārsta ar mīlestību un lielu bijību sirdī.
Ir jau taisnība, ka pie ģimenes ārstiem piereģistrēti cilvēki ar dažādu morālo stāju, ar atšķirīgu sociālo nodrošinājumu. Taču tas nenozīmē, ka drīkst ārstu komandēt pēc sirds patikas. Pirms sēdīsimies soģa krēslā, pajautāsim sev, vai varam ārstu tiesāt. Tiltu uz saprašanos jāceļ no abām pusēm. Vai visu var mērīt naudas izteiksmē? Vai, par ārstu tā domājot, nepazemojam viņu cēlākajās jūtās? Labāk sākt ar mazumiņu, ar cilvēcīgāko "paldies, dakter!".
Var jau pārreģistrēties pie cita ģimenes ārsta. Cilvēki ir dažādi, arī rīcības motivācija ir atšķirīga. Tikai necerēsim, ka cits ārsts mūs sagaidīs atplestām rokām. Ja atzīstam, ka ārsts nav labs, tad tādu esam pelnījuši.
Visi esam Dievam mīļi, un atbildēsim katrs pats par sevi. Tuvojas diena, kad adventes vainagā iedegsim pirmo sveci. Gaidot lielo brīnumu, sirdssiltumu neliegsim arī ārstiem.

Citu datumu laikraksti

 • Mani liktenis ir ļoti sargājis

  Apē bieži var sastapt sirmu, staltu vīru, kas uz velosipēda vai kājām mēro patālo ceļu no savām mājām Vaidavas malā, “Maziņos”. Citreiz rosīgais vīrs...

 • Palielinās maksu

  SIA “Alūksnes nami” paredz nākamā gada pavasarī palielināt maksu par dzīvokļu apsaimniekošanu.SIA "Alūksnes nami" paredz nākamā gada pavasarī...

 • Mārkalnē sumina Gada ģimeni

  Mārkalnē pirmo reizi par godu Latvijas valsts svētkiem sumināja “Gada ģimeni Mārkalnē 2004”. Šai nominācijai iedzīvotāji izvirzīja Līču...

 • Turpinās kompensāciju izmaksa

  Latvijā sākas Vācijas fonda “Atmiņa, atbildība un nākotne” kompensāciju 2. kārtas izmaksa nacionālsociālisma upuriem.Latvijā sākas Vācijas fonda...

 • Līdz brīnumam vēl jāpaciešas

  Šobrīd lielās partijas nav nominējušas savu kandidātu premjera amatam, ne arī vienojušās par jaunās koalīcijas aprisēm.Šobrīd lielās partijas nav...

 • Būs “Zaļās karotītes” produktu degustācija

  Alūksnes Jauno māmiņu skola sadarbībā ar laikrakstu “Alūksnes Ziņas” aicina visas māmiņas, kā arī citus interesentus uz tikšanos par kvalitatīva...