Vai autovadītāji izmantos iespēju vērsties pie psihologa?

Ilze Zvejniece, Alūksnes Bērnu un jauniešu centra jaunatnes lietu metodiķe

Daudzi iedomājas,
ka visa pasaule
griežas ap viņiem
Auto vadu jau sešarpus gadu. Neesmu saņēmusi nevienu soda punktu, lai gan esmu saņēmusi brīdinājumu. Uzskatu, ka ideja par to, ka būs jāapmeklē psihologs, ir apsveicama. Gandrīz katram no mums būtu lietderīgi aiziet pie psihologa. Cilvēki ir stresaini, un viņiem šķiet, ka bez viņiem nekas šajā dzīvē nenotiek. Daudzi iedomājas, ka visa pasaule griežas ap viņiem un tad nu viņiem ir jānokļūst tur, kur ir jānokļūst. Arī man patīk palaikam braukt ar lielāku ātrumu, nekā tas ir atļauts. Gadās, ka vienkārši nepamani, ka uzņemts ir lielāks ātrums. Ātrums ir sava veida adrenalīns, kuru, protams, var iegūt arī citādos veidos, kā, piemēram, braucot ar slēpēm vai velosipēdu. Ir jāsaprot, kāpēc tu gribi braukt ātri. Ja jābrauc uz slimnīcu, tā jau ir pavisam cita lieta.
Manuprāt, ne vienmēr šī psihologa apmeklējumi būs efektīvi. Neviens piespiedu līdzeklis nestrādā tik efektīvi kā paša cilvēka brīva vēlēšanās to darīt. Būs jau labi, ka vienam šīs psihologa konsultācijas palīdzēs, bet lielākajai daļai tas, manuprāt, nepalīdzēs. Varbūt kāds ies tikai tādēļ, lai samazinātu punktus, nevis lai tiešām risinātu kādu problēmu. Tas ir kā tāds slazda variants. Protams, tā ir labāka iniciatīva nekā vienkārši sodīt. Šī alternatīva varētu palīdzēt, taču tā varētu būt arī naudas izšķiešana, jo daudzi ies tikai tādēļ, lai tiktu vaļā no diviem soda punktiem. Lai arī šķiet, ka šāda metode neiedarbojas uz vairākumu, mazākumu tā tomēr ietekmēs. Strādāšanu ar sevi nevar pamanīt uzreiz un rezultātus varēs redzēt ļoti ilgā laika periodā.

Artūrs Treija, alūksnietis, strādā rīgā

Nevarēju izturēt
sastrēgumus un
izbraucu no rindas
Dabūju auto, kurš gāja labi. Vecs, labs un ātrs vieglais auto. Kā jau jaunam čomam, vilku, cik iet, un tā sakrāju par ātruma pārsniegšanu vairākus punktus. Pienāca diena, kad sāku braukt no darba mājās pa ieliņu, kurā ir zīme “Braukt aizliegts”, un tā nu laidu dienu no dienas, līdz ceļu policists mani nofotografēja un pēc 20 metriem apstādināja. Atvēru logu un skaidroju, ka esmu no Alūksnes un nezināju, ka tur braukt ir aizliegts, taču šoreiz tas negāja cauri un tiku pie punktiem.
Pagāja vēl kādi 2 mēneši ,un tad ķēros vērsim pie ragiem. Kā normāls čoms no laukiem nevarēju izturēt sastrēgumus un izbraucu no rindas, lai lēnā garā visiem paripotu garām, bet tad mani apstādināja policists no Alūksnes un salika visus punktus, cik vien vajag.
Pēc kāda mēneša domāju, ka neesmu ar mieru sēdēt mācībās kopā ar dzērājiem. Nosēdēju pirmajā reizē tikai 30 minūtes un sapratu, ka tur ir trolejbusu šoferi, kuri braukuši narkotiku reibumā, dzērājšoferi un tā tālāk. Neizturēju un aizbēgu, par ko man ielika vēl 2 soda punktus. Tad man bija visi maksimālie punkti, lai vēl tiesības paliktu kabatā. Vairāk uz kursiem negāju un nolēmu, ka braukšu mierīgi. Tā nu es nobraucu divarpus gadu, un man nav neviena pārkāpuma punkta.
Manuprāt, jaunais likuma projekts būtu pilnīgas muļķības. Nezinu nevienu sava vecuma cilvēku, kuram tas šķistu nopietni. Manas domas iespējams mainīt tikai manai mammai, tētim, draudzenei un kaķim, bet ne psihologam. Novēlu visiem braukt prātīgāk, jo uz ielas ir arī daudz mazu bērnu, māmiņu un skolēnu.

Ziedīte Aigare, braukšanas instruktore

Nezinu, vai tur
varēs palīdzēt tikai psihologs
Ja esi dzēris, tad nav ko braukt! Dzēris vadītājs nenodara kaitējumu tikai sev, bet pakļauj briesmām arī citus cilvēkus. Uzskatu, ka alkohola problēmas ir jārisina, taču nezinu, vai tur varēs palīdzēt tikai psihologs. Varētu iesaistīties arī psihiatrs un narkologs. Uzskatu, ka tiesību atgūšanai būtu jābūt daudz grūtākai. Pastāv gan risks, ka cilvēki tik un tā brauks bez tiesībām, taču tā jau ir policijas kompetence. Tā, piemēram, nesenais gadījums Liepājā, kur jaunieši iebrauca kādā mājā. Autoskolā māca, ka bremzēšanas ceļš ir atkarīgs no ātruma, taču daudzi tam netic, jo paši nav piedzīvojuši šādu situāciju. Līdz tam pat nav izpratnes, kā tas notiek. Tā taču ir elementāra fizika, un ir labi, ja to parāda jau instruktori autoskolās pie nelieliem ātrumiem.
Agresīvāki pie stūres tomēr ir jaunieši. Bieži vien tas parasti notiek tieši pēc tiesību iegūšanas, kad cilvēkam šķiet, ka visu var, bet vēl divus gadus viņš skaitās jaunais vadītājs, lai arī pie mums to vairs neuzsver. Arī šīs zināšanas ir jānostabilizē. Statistika rāda, ka visbiežāk avārijas notiek tieši pirmajos sešos mēnešos pēc tiesību iegūšanas, jo trūkst pieredzes, kā arī brīžiem tiek izvēlēts pārgalvīgs braukšanas stils. Protams, tagad ir ļoti labas, gana baisas reklāmas par braukšanu dzērumā. Cilvēkiem ir jārāda, kādas sekas var nest braukšana dzērumā.
Mans kolēģis Jānis Lizinskis saviem kursantiem vienmēr saka: “Jūs esat izvēlējušies lietot pašu bīstamāko ieroci pasaulē.” Zināma taisnība tur ir, jo ar automašīnu ir jāmāk braukt droši.

Citu datumu laikraksti

 • Alūksne īsumā

  Alūksnes novads Sociālā dienesta vadītāja Regīna Kalniņa šīs nedēļas sociālās, izglītības un kultūras komitejas sēdē atgādināja par dienesta sniegto...

 • Volejbolā brāļi Dandeni atkal pirmie

  Gaujiena Norisinājies kārtējais posms Apes novada pludmales volejbola čempionātā vīriešiem un sievietēm. Vīriešu grupā piedalījās desmit komandas,...

 • Apes tenisa turnīrs ieiet finiša taisnē

  Apē norisinās tenisa turnīrs, kurā no četrām apkašgrupām ir zināmi finālisti ceturtdaļfinālam. No septiņpadsmit turnīra dalībniekiem ceturtdaļfinālā...

 • Izskrien “Alpu” pļavas

  Zeltiņu pagastā pie „Alpu” mājām sestdien jau ceturto gadu norisinājās skrējiens „Alpu pļavas”, kurā tā dalībniekiem jāskrien pa dabiskām, nepļautām...

 • Alūksnieši - otrie

  Alūksnes Pilssalā 29.jūnijā norisinājās Atzeles novada (Alūksne, Gulbene, Balvi) atklātais čempionāts pludmales volejbolā. Vīriešu grupu konkurencē...

 • Vēl viens zaudējums

  Pilssalas stadionā notika Austrumlatvijas 2.līgas čempionāta futbolā spēle starp Alūksnes un Pļaviņu komandu. Diemžēl alūksnieši nespēja realizēt...