Vai baidīties ir cilvēcīgi?

Bailes. Kādēļ tās nereti iezogas cilvēka sirdī, stundām ilgi nodarbina viņa prātu, atstāj nemierīgu un nedrošu uz ilgāku vai ne tik ilgu laiku.

Bailes. Kādēļ tās nereti iezogas cilvēka sirdī, stundām ilgi nodarbina viņa prātu, atstāj nemierīgu un nedrošu uz ilgāku vai ne tik ilgu laiku. Cilvēks mēdz baiļoties par daudz ko - par it kā niecīgiem sīkumiem kā, piemēram, nenokārtotu eksāmenu vai ieskaiti un daudz globālākām lietām - lai pasaulē nesākas karš. Par sevi, tuviem un mīļiem cilvēkiem. Par bērnu un mazbērnu nākotni. Arī par nāvi, kas nereti atnāk tieši tad, kad alkas dzīvot ir visspēcīgākās. Baidīdamies cilvēks var slēpt patiesību un klusēt par to gadiem ilgi. Bailēs var izdarīt ko tādu, ko īstenībā nemaz nevēlas, un nožēlot visu atlikušo mūžu. Var sāpināt pašu tuvāko cilvēku un domāt, ka viņam tiks piedots.
Bailes laikam var uzskatīt par gluži cilvēcīgu īpašību, ja vien to negodīgi un apzināti nesāk izmantot citi. Bailes var kļūt par spēcīgu ieroci cilvēku rokās, lai ļaunprātīgi varētu manipulēt ar otru. Visļaunāk ir tad, ja par upuri kļūst bērns, kas ir visneaizsargātākā un trauslākā būtne pasaulē. Viņu var iebiedēt daudz vienkāršāk nekā pieaugušo, jo cilvēkbērns vēl daudz ko neizprot un īsti neapzinās, cik lielas sāpes viņam nodara.
Tos, kas visu mūžu pavada pastāvīgās bailēs, nevar uzskatīt par sliktākiem cilvēkiem kā tos, kas sevi sauc par stipriem un bezbailīgiem. Jo vājāks cilvēks, jo lielāka ir iespēja, ka kopdzīvē ar otru, kas ir spēcīgāks, viņš tam allaž piekāpsies un respektēs vien tāpēc, ka ir bailīgs un nevēlas izbaudīt otra dusmu izvirdumu. Dīvaini, bet visbiežāk zaķpastalas ādā slēpjas nevis sieviete, kas pēc būtības ir maigāka un trauslāka būtne, bet vīrietis, ko tradicionālā izpratnē sabiedrībā pieņemts uzskatīt par stipro dzimumu. Kāpēc realitātē daudzkārt abi lomās ir mainījušies?
Nevar būt, ka noziedznieks, kas izdara baismīgu noziegumu, pat uz mirkli neiedomājas, kāds sods viņu par to sagaida. Varbūt viņš pēc tam šausta sevi, mokās pārmetumos un naktī murgos, nosvīdis slapjš, redz karātavas un bendi, kas viņam pašam atņems dzīvību. Varbūt pēc izdarītā nozieguma tā arī nekad viņš vairs nespēs mierīgi gulēt, jo bailes viņu turpmāk pavadīs ik uz soļa. Bet varbūt ir tieši pretēji - aukstasinīgs slepkava tā arī nekad neiepazīst stindzinošo baiļu sajūtu.
Zinu kādu gadījumu, kas turpinās gadiem ilgi. Apkārtējie par to zina, nošausminās, savstarpēji pārrunā, taču izrādās, ka palīdzēt nespēj neviens. Arī attiecīgas institūcijas, jo konkrētu pierādījumu nav. Jauna sieviete, ko izaudzinājusi viņas vecmāmiņa, fiziski to iespaido un pieprasa atdot pensiju. Parasti tādos gadījumos rodas neizpratne: par ko tāda alga ir pateicībai. Vecā sieviete, baidīdamās no mazmeitas izrēķināšanās, par to klusē,slēpj no kaimiņiem un pazīstamiem cilvēkiem. Kad nu īsti vecās sievietes sirds ir pilna, pa retam jaušama nopūta un vaļsirdīga atzīšanās par skaudro patiesību. Pagasta iedzīvotāji tikai min, vai nepienāks diena, kad var notikt visļaunākais. Sirmgalvei tad vairs nevarēs palīdzēt neviens.

Citu datumu laikraksti

  • Rīko Cepuru balli

    Veclaicenes pamatskolas skolēni un skolotāji šonedēļ rīkoja Cepuru balli “Kā tik visa tai cepurē nav”.Veclaicenes pamatskolas skolēni un skolotāji...

  • Noslēdzies rajona padomes rīkotais konkurss

    Ir apstiprināti Alūksnes rajona padomes pašvaldību kultūras projektu konkursa rezultāti, sadalot rajona padomes līdzfinansējumu 2000 latu apmērā.Ir...

  • Atzīmē desmit gadu jubileju

    Šodien Kolberģa tautas namā notiks vidējās paaudzes deju kopas “Kolberģis” desmit gadu jubilejas koncerts.Šodien Kolberģa tautas namā notiks vidējās...