Vai būs jaunas Eiropas Savienības parauga autovadītāju apliecības?

Pa EIROINFO uzziņu tālruni 7211111 kāds šoferis interesējās: Vai pēc iestāšanās Eiropas Savienībā autovadītājiem būs jāmaina autovadītāja apliecība? Īsā atbilde: gan jā, gan nē.

Pa EIROINFO uzziņu tālruni 7211111 kāds šoferis interesējās: Vai pēc iestāšanās Eiropas Savienībā (ES) autovadītājiem būs jāmaina autovadītāja apliecība? Īsā atbilde: gan jā, gan nē.
Visas Latvijas Republikas autovadītāja apliecības ir derīgas līdz tās derīguma termiņa beigām. Arī Eiropas Savienībā. Pēc tā sekos obligāta apliecības nomaiņa pret jauno ES parauga vadītāja apliecību.
Pašreiz Latvijā izdotā autovadītāja apliecība ir starptautiski atzīts dokuments, un tā pilnībā atbilst Vīnes konvencijai par ceļu satiksmi un ir derīga braukšanai gan Latvijā, gan ārvalstīs. Lai arī Latvijas Republikas vadītāja apliecība saturiski ietver visu ES prasībām atbilstošo informāciju, tomēr atsevišķas detaļas, kā piemēram, izkārtojums, būs jāmaina. Viena no atšķirībām jaunajās apliecībās - ES simbolika ar 12 zvaigznītēm uz zila fona.
Iestāšanās ES sarunu rezultātā panāca pārejas periodu, ES parauga autovadītāju apliecības Latvijā ieviesīs pakāpeniski, sākot no 2003.gada vidus, atbilstoši veco apliecību derīguma termiņa beigām.
CSDD Kvalifikācijas daļas priekšnieks Juris Teteris atzīmē, ka jauno apliecību izsniegšana jau šovasar, kamēr Latvija vēl nav ES dalībvalsts, radītu liekus sarežģījumus. Tā būtu apliecība, kas atbilst ES paraugam, bet uz tās vēl nedrīkst drukāt ES simboliku. Iestājoties ES, simbolu uzdruka būs obligāta. Jautājumu par iespēju ieviest ES parauga autovadītāju apliecības vēlāk, sākot no 2004.gada maija, vēl pārrunās Satiksmes ministrijā.
1991.gadā pieņemtā Eiropas Kopienas direktīva par autovadītāja apliecības modeli nosaka, ka visām ES dalībvalstīm jāizmanto vienots Eiropas vadītāja apliecības paraugs, pēc kura katra valsts pielīdzina vadītāja apliecību. Bez saskaņota transportlīdzekļu kategoriju iedalījuma (A - motocikli, B - vieglās automašīnas, C - smagās automašīnas, D - autobusi, E - piekabes virs 750 kilogramiem) ir paredzēta arī autovadītāju medicīniskā pārbaude reizi desmit gados.
Pašreiz Eiropas Savienībā ir apmēram 80 dažādi apliecību modeļi. Lai gan lielākā daļa no tām neatbilst ES noteiktajām prasībām, tās joprojām atzītas par derīgām līdz katras derīguma termiņa beigām. Direktīva neierobežo derīguma termiņu, tādēļ tie katrā valstī ir atšķirīgi. Tomēr direktīvas prasību ievērošana ar laiku samazinās šo dažādību, jo, sākot ar 1983.gadu, visas ES valstīs izsniegtās apliecības atbilst direktīvas prasībām.
Gadījumos, ja persona regulāri uzturas vairāk kā vienā ES valstī, apliecību varēs saņemt tajā valstī, kurā persona dzīvo vismaz 185 dienas gadā. Tas gan neatteicas uz studiju vai mācību periodu, kas pavadīts ārzemēs.
Pastāv divu veidu ES vadītāju apliecības - papīra un plastikāta formāta. Latvija ir izdarījusi izvēli par labu plastikāta kartiņai, kas līdzīga pašreizējai. Autovadītāja apliecību izsniegšanas kārtība paliks līdzšinējā un arī turpmāk būs saskaņā ar Latvijas tiesību aktiem.

Citu datumu laikraksti

  • Mīlestība dažādos laikos

    Vēsturi allaž ir veidojuši aktīvi un darbīgi cilvēki, un tiem blakus ir atradies partneris, kam bieži vien ir liela nozīme lēmumu pieņemšanā.Vēsturi...

  • Darbarīki sniega tīrīšanai

    Sinoptiķi solīja, ka šajā nedēļā sniegs nokusīs visā Latvijā. Tomēr Alūksnes un Gulbenes rajonā par tā trūkumu nevar sūdzēties, turklāt vakar atkal...

  • Šovā cīnīsies par balvu

    Pirmdien, 27. janvārī, LNT kanālā pulksten 22. 00 sāksies “Mūzikas video 2003” atklāšanas šovs, kurā piedalās desmit grupas, kas sacentīsies par...