Vai Latvija drukās savas eiro banknotes

- Vai Latvija drukās savas eiro banknotes un kals eiro monētas? - Eiro banknotes visās eirozonas valstīs ir vienādas, bet uz eiro monētu otrajām pusēm kalsim pašiem tuvus simbolus, lai kopīgo Eiropas naudu varētu pieņemt kā savu.

- Vai Latvija drukās savas eiro banknotes un kals eiro monētas?
- Eiro banknotes visās eirozonas valstīs ir vienādas, bet uz eiro monētu otrajām pusēm kalsim pašiem tuvus simbolus, lai kopīgo Eiropas naudu varētu pieņemt kā savu. Eiro banknotes Latvijai nebūs nepieciešams drukāt - tās Latvijas Bankai piegādās Eiropas Centrālā banka. Kopumā ir septiņas dažādu nominālvērtību eiro banknotes.
Savukārt eiro monētas ir daļēji vienādas, proti, viena monētu puse visām valstīm ir vienāda, bet otra - atšķirīga. Šādi ir iespējams iekalt eiro monētās valstis raksturojošus simbolus. Dažas valstis eiro iekala vairākus simbolus, citas - tikai vienu uz visām monētām.
Monētu vienādajā pusē dažādos veidos attēlota Eiropas Savienības karte, kurai dinamisku fonu veido Eiropas Savienību simbolizējošo zvaigžņu dažādie izkārtojumi. Trīs mazāko nominālu monētas (1, 2 un 5 centi) parāda Eiropu pasaulē. 10, 20 un 50 centu monētas simbolizē Eiropas Savienību kā tautu savienību. 1 un 2 eiro parāda Eiropu kā pasaules daļu bez robežām.
Katrai no 12 eirozonas valstīm ir savs astoņu eiro monētu komplekts. Tātad apritē ir 96 eiro monētas, kas ir likumīgs maksāšanas līdzeklis visās eirozonas valstīs. Izrādās, ka šīs monētas ir kļuvušas par eiropiešu iecienītu kolekcionēšanas priekšmetu, proti, kolekcionāru mērķis esot savākt pilnu komplektu. Latvija, tāpat kā citas eirozonas valstis, kals savas eiro monētas.
- Kā noskaidros simbolus, kas tiks iekalti Latvijas eiro monētās?
- Savlaicīgi gatavojoties eiro ieviešanai, Latvijas Banka ir izsludinājusi atklātu ideju konkursu, lai noskaidrotu sabiedrības viedokli par simboliem, ko iekalt monētās. Jāapdomā arī, vai tas būs viens vai vairāki simboli. Konkursā aicināti piedalīties visi, kas vēlas dot savu ieguldījumu Latvijas eiro monētu izveidē, turklāt paredzēts piešķirt prēmijas. Savas idejas ir jāapraksta, nevis jāattēlo zīmējot.
Konkurss noslēgsies 2004.gada 1.aprīlī. Rezultātus paziņos līdz 2004.gada 21.maijam. Savus aprakstus, pievienojot slēgtu aploksni ar vārdu, uzvārdu, adresi un tālruņa numuru, jāsūta uz Latvijas Banku Rīgā, K.Valdemāra ielā 2a, uz priekšlikuma un aploksnes norādot devīzi, vai jāiesniedz Latvijas Bankā. Uzziņas var iegūt pa tālruni 702 2434. Ar konkursa nolikumu interesenti var iepazīties 24.janvāra un 6.marta izdevumā "SestDiena", 23.janvāra un 5.marta izdevumā "Mājas Viesis", 22. janvāra un 4.marta izdevumā "Neatkarīgā Rīta Avīze" un "Subbota".
Simboli, kurus izvēlējušās esošās eirozonas valstis, ir dažādi. Uz Vācijas 1 un 2 eiro monētām redzams Vācijas tradicionālais suverenitātes simbols - 12 Eiropas Savienības zvaigžņu ieskauts ērglis. Uz 10, 20 un 50 centu monētām attēloti Brandenburgas vārti - Vācijas sadalīšanas un apvienošanas simbols. Dizains veidots ar izteiktu perspektīvu, tādējādi radot vārtu atvēršanas iespaidu un uzsverot Vācijas un Eiropas apvienošanos. Uz 1, 2 un 5 centiem redzamais ozola zars ir kā atmiņas par Vācijas nacionālo valūtu (ozola zars bija attēlots uz feniņu monētām).
Austrijā tika nolemts izraudzīties monētām trīs tēmas - ziedus, arhitektūru un ievērojamus cilvēkus. Īrijā valdība izvēlējās vienu motīvu visu eiro monētu reversiem. Uz monētām attēlota ķeltu arfa - tradicionālais Īrijas simbols. Arfas labajā pusē lasāms gada skaitlis, kad eiro tika laists apgrozībā, kreisajā - uzraksts "Eire" (tā gēlu valodā sauc Īriju).

Citu datumu laikraksti

  • Rīkos filozofisku diskusiju

    Bejas interešu klubiņa “Pīlādzis” dalībnieces 22.janvārī pulksten 12.00 filozofiskā diskusijā dalīsies pārdomās par tēmu “Logs”.Bejas interešu...

  • Rosinās pārcelt darbdienas

    Lai efektīvāk izmantotu darba laiku, šodien valdība lems par vairāku 2004.gada darbdienu pārcelšanu.Lai efektīvāk izmantotu darba laiku, šodien...

  • Vēlas zināt iedzīvotāju viedokli

    Ministru kabineta komitejas sēdē apstiprināts Ekonomikas ministrijas projekts “Latvijas rūpniecības attīstības pamatnostādnes”.Ministru kabineta...