Vai Latvijā “lielas zivis” nedzīvo?

Pagājušajā nedēļā lielu uzmanību izpelnījās Latvijas valdības izvirzītās Eiropas Komisijas komisāra kandidātes Ingrīdas Ūdres iztaujāšana Eiroparlamentā. Latvijas televīzija translēja šo notikumu tiešraidē.

Pagājušajā nedēļā lielu uzmanību izpelnījās Latvijas valdības izvirzītās Eiropas Komisijas (EK) komisāra kandidātes Ingrīdas Ūdres iztaujāšana Eiroparlamentā. Latvijas televīzija translēja šo notikumu tiešraidē. Tomēr popularitātes ziņā šis realitātes šovs nevar konkurēt ar "Talantu fabriku".
Kamēr I.Ūdre aizstāvējās Eiroparlamentā, ministru prezidents Indulis Emsis piedāvāja Tautas partijai (TP) izvirzīt kandidātu Saeimas priekšsēdētāja amatam, kas aizstātu I.Ūdri. Iespējams, tādējādi premjers mēģina pielabināt līdz šim svārstīgo TP, kas ik pa laikam ar vārdiem un darbiem apšauba pašreizējās valdības stabilitāti.
Izskatās, ka opozīcijas iespējas gāzt I.Emša valdību arvien samazinās. Māra Gulbja nesenā aiziešana no "Jaunā laika" (JL) un Jāņa Jurkāna nesekmīgais mēģinājums izteikt neuzticību valdībai liecina par opozīcijas nekonsekventu un nesaskaņotu rīcību. Šādi rīkojoties nav iespējams gāzt pat mazākuma valdību.
Ingrīda Ūdre Eiroparlamentāriešu ielenkumā
Pagājušajā ceturtdienā Eiroparlamentāriešu priekšā stājās Latvijas izvirzītā kandidāte nodokļu politikas un muitas savienības komisāra amatam I.Ūdre. Atšķirībā no Sandras Kalnietes viņa uzstājās dzimtajā latviešu valodā, tomēr tas, pēc vairāku Eiroparlamenta deputātu domām, viņai netraucēja pierādīt savu kompetenci. Lielākā I.Ūdres problēma klaušināšanas sesijā bija "Zaļo un Zemnieku savienības" (ZZS) nepatikšanas ar nelikumīgajiem ziedojumiem partijai. Izskatās, ka Briselei nav vajadzīgi tikai profesionāli komisāri, bet arī personālijas ar nevainojamu pagātni, kas politiķu aprindās ir ļoti reta kombinācija. Bez tam I.Ūdrei ir atvēlēta nozīmīga vieta EK, jo viņai būs jāatbild par savienības muitas barjerām, kas šobrīd pasargā Eiropas Savienības (ES) ekonomiku no lētajām Austrumāzijas precēm un ASV ekonomiskā spiediena.
No politiskā skatupunkta raugoties, I.Ūdre joprojām nav labākā Latvijas valsts izvēle komisāres amatam, proti, viņai trūkst politiskās stājas kā, piemēram, S.Kalnietei vai prezidentei Vairai Vīķei - Freibergai. Savukārt, no profesionālā viedokļa, I.Ūdrei ir labas zināšanas nodokļu politikas jautājumos.
Rodas jautājums, ko ES vēlas redzēt komisāru krēslos? Nevainojamus politiķus vai konkrētas tautsaimniecības nozares speciālistus? Varbūt, kā pirms pāris mēnešiem izteicās EK prezidents Žozē Manuels Barrozu, ES no Austrumeiropas gaida politiķes sievietes. Iespējams, ka Austrumeiropas sievišķā politika izrādīs nopietnu konkurenci Rietumu vīrišķajam atzaram.
Vai biedēsim sabiedrību?
Lai samazinātu lielo autoavāriju skaitu uz Latvijas ceļiem, Satiksmes drošības padome piešķīrusi naudu sociāli šokējošu reklāmas klipu veidošanai, kuros būs redzamas asiņainu autoavāriju ainas. Ar asiņainām un psiholoģiski smagi pārdzīvojamām reklāmām valsts amatpersonas vēlas uzlabot situāciju uz Latvijas ceļiem. Domāju, ka šāda šoka terapija var negatīvi ietekmēt sievietes un bērnus, bet vai tas skars mērķauditoriju - ātrumu mīlošu jaunatni un ar alkoholu uz "tu" esošus autovadītājus? Biedēt vai nebiedēt, tāda ir valstsvīru dilemma. Vai bīsies tie, kam būtu jābīstas?
Atceroties jau vairākus gadus īstenoto Līgosvētku reklāmas kampaņu ar devīzi - "Neļauj braukt draugam dzērumā!", jāsecina, ka šī pieeja izrādījusies efektīva, tomēr reklāmas klipos ir daudz mazāk šausmu, nekā jaunajā projektā. Varbūt panākumi būs arī šoka terapijai no televīzijas ekrāna. Ja jau pat visneapķērīgākajam dzīvniekam var iemācīt pāris cirka trikus, varbūt šīs reklāmas var likt neapzinīgam autovadītājam ieskatīties spidometrā un biežāk nospiest bremžu pedāli. Svarīgs ir arī ētera laiks, kad šādu reklāmu rāda televīzijā. Iespējams, pirms doties uz kādu balli vai citu saviesīgu pasākumu, autovadītājs, redzot šo reklāmu, brauks prātīgāk.
Neviens nav atbildīgs
Pagājušajā nedēļā beidzās viens no skandalozākajiem tiesas procesiem pēdējo gadu Latvijas vēsturē. Trīs apsūdzētie "Lattelekom" trīs miljonu lietā ir attaisnoti. Neredzīgā Temīda kārtējo reizi pierāda Latvijas tiesu sistēmas nespēju saukt pie atbildības lielāko ekonomisko afēru organizētājus valstī. Nevienam nav noslēpums, ka atjaunotās Latvijas Republikas pirmajos gados valdīja īpaši labvēlīga vide dažādu finansiālo mahināciju īstenošanai. Atliek minēt Rīgas ostā metāllūžņos sagriezto zviedru kuģi, banku "Baltija" vai šos "Lattelekom" trīs miljonus.
Šobrīd sabiedrība gaida, kad pie atbildības par ekonomiskajiem noziegumiem sauks kādu no nedaudzajiem Latvijas oligarhiem vai augstas valsts amatpersonas. Iedomājieties, kāds "saldais ēdiens" dažiem būtu, ja uz apsūdzēto sola atrastos Andris Šķēle vai Aivars Lembergs. Domājams, ka ne viens vien Aināra Šlesera oponents būtu priecīgs, ja viņu tiesātu. Izskatās, ka oligarhu savstarpējie apvainojumi vai kādas valsts amatpersonas teiktais par "lielas zivs" nonākšanu iekšlietu ministrijas tīklos dažiem ir tikai blefs. Varbūt Latvijā "lielas zivis" nedzīvo, jo peld dziļākos ūdeņos?

Citu datumu laikraksti

  • Mediķi turpina dumpoties

    Arī pagājušajā nedēļā mediķi turpināja cīnīties par algas palielināšanu. Šobrīd anesteziologiem pievienojušies arī ķirurgi, kas pieprasa palielināt...

  • Oktobra beigās pārgriezīsim pulksteņus

    Naktī no 31.oktobra uz 1.novembri Latvijā pulksteņa radītājus vajadzēs pagriezt par vienu stundu atpakaļ. Šāda kārtība noteikta arī Lietuvā un...

  • “Optimisti” atsāk nodarbības

    Alūksnes pensionāru kluba “Optimisti” dalībnieki pirmajā nodarbībā tiksies 17.oktobrī pulksten 9.30 sporta skolas angārā. Tā vadītāja Gaida Gozeviča...